Kumaş TürleriModa

Dalgıç Kumaş Nedir? Dalgıç Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

Reklamlar

Çok tercih edilen dalgıç kumaş nedir, dalgıç kumaşının özellikleri ve nerelerde kullanılır gibi merak edilen sorularınız yazımızda yanıt bulacak. Dalgıç kumaş nefes alabilen 1. Kalite bir kumaştır. Diğer bir özelliği de nano teknoloji olmasıdır. Ve en bilinen özelliği de vücudu sarması ve dayanıklı olmasıdır.

Esnek ve şık olduğu için daha çok sevilmekte ve kullanılmaktadır. Bu kumaşa baskı ve boyama yapılabilmektedir. Dalgıç kumaşın kullanım alanı çok geniştir. Yapısı sıkı ve esnektir. Çok kullanılan kumaşlardan birisidir. Ve günlük kıyafetler de bu kumaş türü çok kullanılmaktadır. Çünkü yapısı dayanıklı, sıkı ve kalitelidir.

Dalgıç Kumaş Nedir? 

Dalgıç Kumaş Nedir?

Bu kumaşın bir diğer ismi de scuba kumaştır. Dalgıç kıyafeti kumaşı adından da anlaşıldığı gibi dalgıçların kıyafetleri için de kullanılmaktadır. Çünkü özelliği gereği dayanıklı ve vücuda tam oturan bir yapısı vardır. Dalgıç kumaşının yapısı çok güzel olduğu için birçok alanda kullanılmaktadır. Özel bir kumaştır. Esnek ve vücuda tam oturan yapısının yanında oldukça güzel bir görüntü sunmaktadır. Bu kumaşa baskı ve boyama işlemleri de uygulanabilmektedir. Sıkı örgü yapısına sahip olan bir kumaştır. Çoğunlukla kabarık elbiseler giysiler için de bu kumaş kullanılır.

Reklamlar
Dalgıç Kumaş Nedir
Dalgıç Kumaş Nedir

Dalgıç Kumaş Kullanım Alanları Nelerdir?

Dalgıç kumaşın kullanım alanları dalgıç kumaş ile elbise, dalgıç kumaş ile etek, dalgıç kumaş ile tayt, dalgıç kumaş ile tişört, dalgıç kumaş ile digital baskı tayt, dalgıç kumaş ile digital baskı olan kumaş, dalgıç kulaç ile pantolon dikimi gibi geniş bir kullanım alanı vardır. Diğer kullanım alanları da likralı dalgıç kumaş, şardonlu likralı kumaş, polyester kumaş, örme dalmış kumaş gibi birçok kullanım alanları vardır.

Dalgıç Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Dalgıç kumaşın ince dalgıç kumaş, kalın dalgıç kumaş gibi birçok çeşidi olduğu gibi birçok özelliği de çok tercih edilmesinde etkilidir. Dalgıç kumaşın özellikleri şu şekildedir;

 • Basitçe şekil alır.
 • Vücuda yapışmaz.
 • Güzel bir özelliği de vücudu güzel bir şekilde toplamasıdır.
 • Çoğunlukla bir beden küçük gösterir.
 • Ütüye ihtiyaç duymadan kullanılması çok tercih edilme sebeplerindendir.
 • Dayanıklıdır.
 • Baskı boyama için kolay bir şekilde kullanılabilir.
 • Dsnektir.

Bu tarz özellikleri sayesinde gündelik kıyafet için dalgıç kumaş türü tekstil sektöründe çok kullanılmaktadır.

Dalgıç Kumaştan Neler Dikilir?

Dalgıç kumaş çeşitleri, ince dalgıç kumaş, kalın dalgıç kumaş ve orta dalgıç kumaş gibi birçok farklı kalınlıklardadır. Güzel bir sonuç almak için hangi işlem için hangi tür dalgıç kumaşın kullanılması iyi bilinmelidir.

Reklamlar
 • Dalgıç kumaşının çeşitleri vardır. Dik ve kabarık görünmesi gereken kıyafetler için puf dalgıç ya da sünger dalgıç cinsi kullanılmalıdır. Abiye dikimi için dalgıç kumaş seçiminde ince dalgıç kumaş seçilmelidir. Özellikle balık modellerde mutlaka ince dalgıç kumaş kullanılmalıdır. Düz ve dar kesim elbise, tayt veya ceket dikilecekse de orta kalınlıkta dalgıç kumaş seçilmesi güzel duracaktır.
 • Dalgıç kumaş, çocuklar ve bayanlar için kullanılacaksa dar kesim kullanılmalıdır. Ve ayrıca yüksek bel İspanyol paça pantolonda da harika bir sonuç vermektedir.
 • Pileli etek ve elbise dikimi için dalgıç kumaş kullanılacaksa hem ince dalgıç kumaş, hem de kalın dalgıç kumaş kullanılabilir. Çünkü bu kumaşın özelliği vücuda yapışıp kalmamasıdır.
 • Mayo için dalgıç kumaşın ince olanları kullanılırsa daha güzel sonuçlar elde edilir. Bunun yanında jarse kumaşın mayo için uygun olan çeşitlerinin kullanılması da iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Tesettür mayo modellerinde, su geçirmeyen ve cilde yapışmayan paraşüt kumaşlar kullanılmalıdır.

Dalgıç Kumaş Dikerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dalgıç kumaşı dikiş dikmeye yeni başlayanlar korkmadan tercih edebilir. Çünkü kolay bir şekilde dikilir. Ancak dikiş sırasında jarse iğne kullanılırsa daha başarılı sonuçlar alınır. Bir diğer güzel özelliği de overlok yapılmadan kullanılabilir yani pratik olmasıdır. Kalın dalgıç kumaşlarının bir diğer özelliği de makasla çok dikkatli bir şekilde kesilip, hiç dikmeden olduğu gibi bırakılabilmesidir.

Dalgıç Kumaş Dikerken Nelere Dikkat Edilmelidir
Dalgıç Kumaş Dikerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Bu kumaş tam sentetik sevenlere göre. Ayrıca dikişe yeni başlayan kişiler için de tercih edilebilecek bir kumaş çeşididir.

Dalgıç Kumaş Eşofman

Dalgıç kumaş ya da diğer adıyla scuba kumaş, polyester ve spandeksten yapılmış, çok ince bir iplik ve pürüzsüz dokuya sahip bir çift örgü türüdür. Biraz esnek, çok pürüzsüz ve güzel bir örtüye sahiptir. Bu kumaşı, daha kalın bir sentetik kauçuk olan neopren ve daha dayanıklı, esnek ve genellikle wetsuits için kullanılan kumaş hibritiyle karıştırılmamalıdır.

Ayrıca, bu kumaşın daha hafif bir versiyonu olan, daha çok geleneksel bir likraya benzeyen ancak krep dokulu bir yüzeye sahip olan scuba crepe adlı bir kumaş satın alabilirsiniz.

Dalgıç kumaş eşofman özellikle ter ve su tutmadığı için eşofmanlarda ideal olarak kullanılır. Parlak ve kaygan olan bu kumaştan yapılan eşofmanlar, 90’lar görünümü ve stilini sevenlere hitap eder.

Dalgıç Kumaş Elbise

Bu kumaşın kalınlıkları değişebilir, bu kumaşı satın alırken kalınlıklarına dikkat etmeniz gerekir. Dalgıç kumaşlarda elbise kesimleri kolayca yapılır, karmaşık kesme bölümleri için daha küçük bir rulo kesici deneyebilirsiniz. Dalgıç kumaştan elbise dikerken takılma ve kaymayı önlemek için iğne kullanmalısınız.

Sizi sıcak tutmak için sonbahar ve kış giyimi için mükemmel olan bir astara ihtiyaç duymayacağınız için yapılandırılmış elbiseler için bu kumaşı kullanın. Bu kumaşı seçerken nefes alabilirliği göz önünde bulundurmaya değer, sıcak bir günde yapışkan bir dalgıç elbise giymek istemeyebilirsiniz! Sadece dar elbiseler için kullanılması gerekmez, dalgıç kumaş ile elbisede hoş bir drape etkisi yaratabilirsiniz. Kenarları dikişsiz bırakabilirsiniz, ancak daha hoş göründüğünü düşünüyoruz. Etek ucunu verev kullanmayı deneyebilirsiniz.

Dalgıç Kumaş Tayt

Mükemmel görünüm ve his için en iyi tayt kumaşı, dalgıç kumaştır. Bu taytlar, pantolon olarak giyilebilecek harika bir stil parçasıdır. Yüksek esnek jarse malzemesi tam bir hareket özgürlüğü sağlar. Yüksek kaliteli işçilik ve hafif parlaklığı sayesinde sahip olunması gereken zamansız ürünlerdir. Form uyumu ve esnekliği ile taytlar için tercih edilen dalgıç kumaşlar, çamaşır makinesinde yıkanabilir. Dalgıç kumaş tayt, birçok durum için çok yönlü bir görünüm sunar.

Dalgıç Kumaş Pantolon

Dalgıç kumaş, polyester ve spandeksten yapılmış, çok ince bir iplik ve pürüzsüz dokuya sahip bir çift örgü kumaş çeşididir. Biraz esnek, çok pürüzsüz, parlak ve güzel bir görünüme sahiptir. Bu yüzden özellikle slim fit ve saran pantolonlar ve tayt pantolonlar için idealdir.

Dalgıç Kumaş Nasıl Yıkanmalıdır?

Bu kumaş yıkanırken suyun sıcaklığının çok yüksek olmaması ve yüksek devirde sıkılmaması gerekir. Dalgıç kumaş 30 derecede düşük devirde yıkanmalıdır. Dalgıç kumaşı dikip giymek isteyenlere kolaylıklar dileriz.

Dalgıç Kumaş Yazın Giyilir mi?

Yazın genellikle tercih edilmez çünkü hava geçirgenliği azdır ve bu nedenle sıcak havalarda rahatsızlık verebilir. Ancak, kış aylarında dalgıç kumaşlar tercih edilebilir çünkü vücudu sıcak tutma özelliğine sahiptir. Bu nedenle, soğuk havalarda rahatlıkla giyilebilir. Ayrıca, dalgıç kumaşlarla evde farklı kıyafetler tasarlamak da mümkündür. Nakış kitleri kullanılarak özgün ve şık kıyafetler oluşturulabilir. Günlük kullanım veya daha özel etkinlikler için farklı dikimler ve tasarımlar ortaya konabilir.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx