Reklamlar
Kumaş TürleriModa

Dalgıç Kumaş Nedir? Dalgıç Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

Reklamlar

Çok tercih edilen dalgıç kumaş nedir, dalgıç kumaşının özellikleri ve nerelerde kullanılır gibi merak edilen sorularınız yazımızda yanıt bulacak. Dalgıç kumaş nefes alabilen 1. Kalite bir kumaştır. Diğer bir özelliği de nano teknoloji olmasıdır. Ve en bilinen özelliği de vücudu sarması ve dayanıklı olmasıdır.

Esnek ve şık olduğu için daha çok sevilmekte ve kullanılmaktadır. Bu kumaşa baskı ve boyama yapılabilmektedir. Dalgıç kumaşın kullanım alanı çok geniştir. Yapısı sıkı ve esnektir. Çok kullanılan kumaşlardan birisidir. Ve günlük kıyafetler de dalgıç kumaş çok kullanılmaktadır. Çünkü yapısı dayanıklı, sıkı ve kalitelidir.

Dalgıç Kumaş Nedir?

Dalgıç kumaşın bir diğer ismi de scuba kumaştır. Dalgıç kıyafeti kumaşı adından da anlaşıldığı gibi dalgıçların kıyafetleri için de kullanılmaktadır. Çünkü özelliği gereği dayanıklı ve vücuda tam oturan bir yapısı vardır. Dalgıç kumaşının yapısı çok güzel olduğu için birçok alanda kullanılmaktadır. Özel bir kumaştır. Esnek ve vücuda tam oturan yapısının yanında oldukça güzel bir görüntü sunmaktadır. Bu kumaşa baskı ve boyama işlemleri de uygulanabilmektedir. Sıkı örgü yapısına sahip olan bir kumaştır. Çoğunlukla kabarık elbiseler giysiler için de dalgıç kumaş kullanılır.

Reklamlar
Dalgıç Kumaş Nedir
Dalgıç Kumaş Nedir

Dalgıç Kumaş Kullanım Alanları Nelerdir?

Dalgıç kumaşın kullanım alanları dalgıç kumaş ile elbise, dalgıç kumaş ile etek, dalgıç kumaş ile tayt, dalgıç kumaş ile tişört, dalgıç kumaş ile digital baskı tayt, dalgıç kumaş ile digital baskı olan kumaş, dalgıç kulaç ile pantolon dikimi gibi geniş bir kullanım alanı vardır. Diğer kullanım alanları da likralı dalgıç kumaş, şardonlu likralı kumaş, polyester kumaş, örme dalmış kumaş gibi birçok kullanım alanları vardır.

Dalgıç Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Dalgıç kumaşın ince dalgıç kumaş, kalın dalgıç kumaş gibi birçok çeşidi olduğu gibi birçok özelliği de çok tercih edilmesinde etkilidir. Dalgıç kumaşın özellikleri şu şekildedir;

 • Dalgıç kumaş basitçe şekil alır.
 • Dalgıç kumaş vücuda yapışmaz.
 • Dalgıç kumaşın güzel bir özelliği de vücudu güzel bir şekilde toplamasıdır.
 • Dalgıç kumaş çoğunlukla bir beden küçük gösterir.
 • Dalgıç kumaşın ütüye ihtiyaç duymadan kullanılması çok tercih edilme sebeplerindendir.
 • Dalgıç kumaş dayanıklıdır.
 • Dalgıç kumaş baskı boyama için kolay bir şekilde kullanılabilir.
 • Dalgıç kumaş esnektir.

Bu tarz özellikleri sayesinde gündelik kıyafet için dalgıç kumaş türü tekstil sektöründe çok kullanılmaktadır.

Dalgıç Kumaştan Neler Dikilir?

Dalgıç kumaş çeşitleri, ince dalgıç kumaş, kalın dalgıç kumaş ve orta dalgıç kumaş gibi birçok farklı kalınlıklardadır. Güzel bir sonuç almak için hangi işlem için hangi tür dalgıç kumaşın kullanılması iyi bilinmelidir.

Reklamlar
 • Dalgıç kumaşının çeşitleri vardır. Dik ve kabarık görünmesi gereken kıyafetler için puf dalgıç ya da sünger dalgıç cinsi kullanılmalıdır. Abiye dikimi için dalgıç kumaş seçiminde ince dalgıç kumaş seçilmelidir. Özellikle balık modellerde mutlaka ince dalgıç kumaş kullanılmalıdır. Düz ve dar kesim elbise, tayt veya ceket dikilecekse de orta kalınlıkta dalgıç kumaş seçilmesi güzel duracaktır.
 • Dalgıç kumaş, çocuklar ve bayanlar için kullanılacaksa dar kesim kullanılmalıdır. Ve ayrıca yüksek bel İspanyol paça pantolonda da harika bir sonuç vermektedir.
 • Pileli etek ve elbise dikimi için dalgıç kumaş kullanılacaksa hem ince dalgıç kumaş, hem de kalın dalgıç kumaş kullanılabilir. Çünkü bu kumaşın özelliği vücuda yapışıp kalmamasıdır.
 • Mayo için dalgıç kumaşın ince olanları kullanılırsa daha güzel sonuçlar elde edilir. Bunun yanında jarse kumaşın mayo için uygun olan çeşitlerinin kullanılması da iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Tesettür mayo modellerinde, su geçirmeyen ve cilde yapışmayan paraşüt kumaşlar kullanılmalıdır.

Dalgıç Kumaş Dikerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dalgıç kumaşı dikiş dikmeye yeni başlayanlar korkmadan tercih edebilir. Çünkü kolay bir şekilde dikilir. Ancak dikiş sırasında jarse iğne kullanılırsa daha başarılı sonuçlar alınır. Bir diğer güzel özelliği de overlok yapılmadan kullanılabilir yani pratik olmasıdır. Kalın dalgıç kumaşlarının bir diğer özelliği de makasla çok dikkatli bir şekilde kesilip, hiç dikmeden olduğu gibi bırakılabilmesidir.

Dalgıç Kumaş Dikerken Nelere Dikkat Edilmelidir
Dalgıç Kumaş Dikerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Bu kumaş tam sentetik sevenlere göre. Ayrıca dikişe yeni başlayan kişiler için de tercih edilebilecek bir kumaş çeşididir.

Dalgıç Kumaş Nasıl Yıkanmalıdır?

Dalgıç kumaş yıkanırken suyun sıcaklığının çok yüksek olmaması ve yüksek devirde sıkılmaması gerekir. Dalgıç kumaş 30 derecede düşük devirde yıkanmalıdır. Dalgıç kumaşı dikip giymek isteyenlere kolaylıklar dileriz.

Reklamlar

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x