Moda

Vualet Nedir? Vualet Şapka Modelleri

Reklamlar

Vualet, tarih boyunca kraliyet soyundan gelen kişilerin kullandığı tül detaylı ve havalı mini şapkalara verilen isimdir. Yüksek sosyetede kullanılan vualet stilleri zamanla herkesin kullanabileceği stillere evrildi. Bu yazımızda vualet ne demek, vualet şapka modelleri nelerdir ve vualet yapımı nasıldır gibi sorulara cevap bulacağız.

Vualet Ne Demek?
Vualet Ne Demek?

Vualet Ne Demek?

Vualet İngiltere’deki düğünlerde ve diğer etkinliklerde kadınlar tarafından sıklıkla giyilen yüksek sosyete bir başlık türüdür. Şapkaya bir alternatiftir ve genellikle bir bant veya klipse tutturulmuş büyük bir dekoratif tasarımdan oluşur.

Vualetin tam kökenini saptamak zor, ancak belki de Marie Antoinette’in kabarık kıyafetlerine sık sık tüy yerleştirdiği 1770’lere kadar izlenebilir. On dokuzuncu yüzyılda, vualet şapkalar hafif örgü başlıklar olarak bilinir hale geldi ve seksenlerde bu stil, genellikle İngiliz ünlüler için parçalar yaratan Londra merkezli şapkacılar Stephen Jones ve Philip Treacy tarafından popüler hale getirildi.

Reklamlar

Amerikalılar, Kate Middleton ve Prens William’ın kraliyet düğünü sırasında ve sonrasında vualet şapkalara takıntılı hale geldi. Yeni kraliyet çiftinin kendileri kadar modayla ilgili olan bu abartılı günün her detayından bahsedildi. Takıntıları, yedi yıl sonra Prens Harry ve Meghan Markle’ın düğününe kadar devam etti. Dünya çapındaki izleyicilere, İngiltere’deki düğünler için insanların nasıl giyindiğine dair bir köşe verildi ve dünya vualetlere aşık oldu.

Bazı kadınlar için vualet bir statü sembolü veya onurlandıran bir geleneği temsil ederken, diğerleri için tamamen eğlencedir. Etkinliğe bağlı olarak, genellikle en iyi vualet veya başlık için konuşulmayan bir rekabet vardır ve eğlencenin başladığı yer burasıdır. Genellikle insanlar, özellikle daha ayrıntılı ve sanatsal parçalar olmak üzere, onları bir kendini ifade biçimi olarak takıyor.

Bir kişinin başının yanına takılan her şey vualet şapka olarak kabul edilmez. Genellikle, bazı tüyler, tüller, mini başlık ve kitlesel çekiciliği olan çok çeşitli süslemelerle oluşturulur.

Her şey çiftin davetlerinde belirttiği şartlara bağlıdır. Bununla birlikte, en azından başınızı şık ve klasik bir şeyle süslemek bir gelenek haline geldi ve bu yüzden vualetler, düğünler için bu kadar popüler hale geldi.

Reklamlar

Başlığın karmaşıklığına, süslemelerine ve genel tasarımına bağlıdır. Bir elbise veya sofistike, iyi oturan bir pantolon takım elbise ile harika görünüyorlar. Tepeden tırnağa uyumlu bir görünüme sahip olmak gerekir.

Vualetleri başınıza güvenli bir şekilde taktığınız sürece, saçınızı nasıl şekillendireceğiniz size kalmış. Sadece geleneksel olarak sağ tarafa takıldıklarını unutmayın. İsterseniz saçlarınızı vak dalgalarıyla ya da su dalgalarıyla şekillendirin. İsterseniz dağınık bir topuz yapın. Özel gün şapkaları konusunda deneyimli bir şapkacıya gidin. En önemlisi, konfor bölgenizi bulun ve aşırıya kaçmayın.

Düğünlerde klasik vualetlerden, cesur ve sıra dışı mimari şekillere kadar tüm vualet tasarımları talep görecek. Tepeden tırnağa tek renkli renk paletleri her zaman trend olmuştur ve elbette, genişten kıvrık ve kıvrımlı, yukarı kıvrık şekillere kadar birçok klasik disk benzeri yapı varyasyonu vardır.

Vualet Şapka Modelleri
Vualet Şapka Modelleri

Vualet Şapka Modelleri

Vualet şapka modelleri, genellikle düğünler ve etkinlikler gibi resmi etkinliklere katılan kadınlar tarafından giyilen bir tuhafiye başlığıdır. Ticarette bilindiği gibi şapka yapımcıları tarafından tasarlanan bir vualet, esasen kalıplanmış ve şekillendirilmiş bir kumaş tabandan yapılmış, kafa bandı, saç tokası veya tarak, böylece kafaya takılabilen, dekoratif bir başlık oluşturmak için kullanılan ve daha sonra boncuklar ve tüylerle süslenmiş ve bir şapkaya tutturulmuş bir şapkacılık tarzıdır.  Bu tuhafiye başlıkları ve ara sıra şapkalar geleneksel olarak düğünlerde, etkinliklerde ve yarışlarda giyilir. Büyüleyicilerin tarihi hakkında daha fazla bilgiyi blogumuzda öğrenin.

Şapkalar ve vualetler arasındaki temel fark, bir saç tokası, saç tarağı veya saç bandı kullanılarak saça sabitlemek için bir vualetin takılması, bir şapka ise başın üstünde gevşek oturmasıdır. Vualeti bir elbiseyi nasıl giyeceğiniz, seçtiğiniz ataşman tipine bağlı olacaktır ancak aynı zamanda saçınızın uzunluğunu, ayrılmasını ve saç kalınlığını da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Kafanın hangi tarafını takacağınız, satın aldığınız vualete, saçın stiline ve tasarımına bağlı olacaktır ve bugün katı görgü kuralları olmamasına rağmen, geleneksel olarak vualetler, başın sağ tarafına giyilirdi. Bu geleneğin kökeninin, bir beyefendinin, hanımının sol tarafından yürüdüğü ve konuşmayı engellememesi için sağ tarafa takıldığı eski bir geleneğe dayandığına inanılıyor.

Düğünler için harika olan vualetler, uzun zamandır düğün konukları ve gelinin annesi için favori bir saç aksesuarı olmuştur. Ancak vualetler kokteyl partilerinde, yaz suarelerinde ve resmi etkinliklerde de giyilebilir. Şapkalar ve vualetler de yarışlar için oldukça popüler bir aksesuar haline geldi. Kadınlar Günü’nden yılbaşına kadar, kadın şapkaları ve vualetlere, yarışlarda bir gün boyunca moda tutkunlarının tercih ettiği stil aksesuarı haline geldi.

Her şey renkle ilgili! Çoğunluk için, vualetler ile bir elbise seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey renktir ve bir elbise giymek giyinme konusundaki zevkinizi ifade ettiğinden, elbiseye uygun bir renk seçmenizi veya elbisede daha fazla varsa vurgu rengini seçmenizi öneririz.

Diğer bir seçenek de vualetleri genel olarak ayakkabı, el çantası ve mücevherle kombinlemektir, bu nedenle gümüş ayakkabılı siyah bir elbise giyiyorsanız neden tüm görünümü bir araya getirmek için gümüş bir vualet ve gümüş el çantası tercih etmeyesiniz? Eşleşen vualetleri ve çantaları bulmak için bira deneme yapmalısınız. Birlikte iyi çalışan birçok renk tonu vardır, lacivert ve krem, pembe ve siyah, kırmızı ve siyah veya birkaçını vurgulamak için mavi ve sarı kullanabilirsiniz.

Vualetlerde doğru renk seçimi
Vualetlerde doğru renk seçimi

Vualetlerde doğru renk seçimi

Vualet saç ürünlerini çok çeşitli renklerde olmasına rağmen, elbisenize veya özel gün kıyafetinize tam olarak uyan bir renk elde etmek bazen zor olabilir. Bunun nedeni, online kadın giyim mağazalarının renkleri ve tonları farklı tanımlayacak olmasıdır, deniz mavisinin birçok farklı tonu olduğunu ve renk deniz mavisi oturduğunda görmek için arama motorunuza “teal elbise” yazmanız ve resimlere bakmanız yeterlidir.

Saç rengi

Daha koyu saçlarınız varsa, parlak renkli vualet şapkalar sansasyonel görünecek, pembe, mor, kırmızı, mavi veya yeşil gibi vualetleri düşünün. Kızıl saçlarda genel olarak krem, bej veya ten rengi gibi doğal ve nötr tonlarda vualetler daha çarpıcı görünecek ve daha açık renk veya sarı saçlarınız varsa, sıcak renk tonlarını ve leylak, mercan, altın veya gümüş vualetler gibi yumuşak pastel tonları düşünmek isteyebilirsiniz.

Rüzgarlı olacaksa, bir saç tokası veya saç bandı ile daha iyi olabilirsiniz çünkü vualetler daha güvenli olacak ve rüzgarın onu kafanızdan uçurma şansı daha az olacaktır.

Stil ve tasarım
Stil ve tasarım

Stil ve tasarım

Vualetinizi yüz şeklinizle karşılaştırmak isteyebilirsiniz, bu nedenle daha yuvarlak bir yüzünüz varsa, daha uzun bir tasarımı tercih edin. Topuklu ve uzun boylu bir çekicilik giymek de kendinizi daha uzun göstermenin akıllıca bir yoludur. Daha uzun bir yüzünüz varsa, bir disk vualetler veya bir daire vualet en iyi şekilde görünecektir.

Kumaşlar ve tüller

Vualetlerin çoğu sinamay kumaşı ile yapılır ancak diğer popüler tuhafiye kumaşları, bazen kabarık veya kısaca krin olarak adlandırılan dokuma bir polyester ağ olan at kılı örgü ağlarını içerir.

Vualetleri yaratmak için, bir şapka bloğu üzerinde kalıplanabilen ve şekillendirilebilen taban için yuvarlak disk veya tabak ile başlıyoruz ve ardından bitmiş şekli çiçekler, dekoratif halkalar, ağ veya tül kumaş ve hepsinden önemlisi tüylerle süslenir. Tüylü vualet tasarımlarında tavus kuşu, devekuşu, coque, horoz tüyü ve kaz biot gibi çeşitli tüyler kullanılır.

Vualet Yapımı
Vualet Yapımı

Vualet Yapımı

Vualetler, düğünler, at yarışları, yaz baloları ve diğer resmi günler gibi yaz etkinlikleri için en popüler moda aksesuarlarından biridir. Giymesi kolaydır, hafiftir ve çok çeşitli kıyafetlerle harika görünürler. Ve şapkalardan farklı olarak, vualetler, dikişe ve tuhafiye işlerine yeni başlayanlar için bile inanılmaz derecede basittir.

Bu kılavuzda, arkadaşlarınızı kıskandıracak ve kalabalığın arasından sıyrılmanıza yardımcı olacak bir vualeti  nasıl yapacağınıza bir göz atacağız.

İhtiyacınız olan her şeyi elde etmenin en basit yollarından biri, tutkal ve iplik gibi çeşitli eşyalar dışında ihtiyaç duyacağınız tüm malzemeleri içeren bir vualet kiti satın almaktır. Bu kitler inanılmaz derecede çok yönlüdür ve herhangi bir özel ekipmana ihtiyaç duymadan harika ve modern bir vualet yaratmanıza izin verir. Vualet kitler, ihtiyaç duyacağınız tüm malzemeleri içermesinin yanı sıra, baştan sona tüm süreç boyunca size rehberlik edecek ayrıntılı talimatlarla birlikte gelir.

Biraz daha yaratıcı özgürlük isteyenler ve vualet kitin içeriğiyle sınırlandırılmak istemeyenler için en iyi seçeneğiniz, ihtiyacınız olacak malzemeleri satın almaktır. Eğer kendi vualetinizi baştan yapmak istiyorsanız sinamay temeli, saç tokası ya da taç, bir metre kadar saten kurdele, çiçekler, tüyler, renkli sinamay kumaşı, krin ve tüllere ihtiyacınız var.

Yukarıdaki öğelerin tümü gerekli değildir ve hepsi vualetinizin tasarımına ve nasıl görünmesini istediğinize bağlıdır. İlham almak ve yaratmak istediğiniz şey hakkında fikir edinmek için vualet tasarımlarının resimlerine bakmak en iyisidir. Zaten bir kıyafet satın aldıysanız, elbisenize uygun renk ve aksesuarları seçmek isteyeceksiniz. Artık ihtiyacınız olacak malzemelere sahip olduğunuza göre, el işi yapma ve kendi vualetinizi yaratma zamanı…

Aşama 1
Aşama 1

Aşama 1

Yapmanız gereken ilk şey, saç tokasını vualet tabanınızın alt tarafına dikmektir. Saç tokası yerine dikmeden önce, oturmasını istediğiniz yeri bulmak için tabanı başınıza yerleştirerek başlayın. Bir taç kullanıyorsanız, bunu en sonunda tabana dikmek en iyisidir. Çünkü bu, vualetin tepesini bu şekilde süslemeyi engellemektir.

Aşama 2

Vualetinizde ilmekler oluşturmak için kurdeleler, kıvrımlar veya kumaşlar kullanıyorsanız, bunları tabana eklemenin şimdi tam zamanı. İlmekler oluşturmak için kurdeleyi, kıvrımı veya kumaşı katlamak ve bunu her katlama ile birlikte dikmek isteyeceksiniz. Daha sonra kıvrımları aynı yönde alabilir veya kıvrımlarınızın farklı yönlere düşmesini sağlamak için kıvrımları bükerek düzeltebilirsiniz. İlmeklerden memnun kaldığınızda, bunlar yerine sabitleyerek veya dikerek tabanınıza sabitlenebilir.

Aşama 3

Çiçek kullananlar için şimdi bunları vualete eklemenin tam zamanı. Çiçeğinizi ilmeklerinize dikmeyi veya ayrı tutmayı tercih etmek size kalmış ve her şey vualet şapkanızın nasıl görünmesini istediğinize bağlı…

Aşama 4

Kendi vualetinizi yaparken ve yükseklik eklemek için uzun tüyler kullanırken, her şey yerine oturduktan sonra bunları eklemeniz gerekir. Vualetinizin tabanını tüylerle kapatmak istiyorsanız bunlar diğer öğelerden önce eklenmelidir. Tüyler birlikte gruplandırılabilir ve istediğiniz görünümü oluşturmak için yerine yapıştırılabilir veya tabana dikilebilir.

Bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz: Begonya Kadın

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx