Kumaş Türleri

Kadife Kumaş Özellikleri Nelerdir? Kadife Kumaş Sağlıklı mı?

Reklamlar
Kadife Kumaş Nedir ? Sağlıklı Mı ?

Günümüzde teknoloji ve imkânların gelişmesiyle beraber, çok sayıda yeni kumaş türü de piyasa gelmiştir. Bunlardan bazıları maddesel olarak şöyle açıklanabilir;

 1. Kadife Kumaş
 2. Şam Kumaşı
 3. Denim-Kot Kumaş
 4. Kanvas Kumaş
 5. Tela Kumaş
 6. Aida Kumaş
 7. Brokar Kumaş
 8. Patiska Kumaş
 9. Krep Kumaş
 10. Şifon Kumaş

Burada bahsi yapılabilecek daha çok sayıda kumaş bulunur. Ancak hepsi birbirine göre farklı özelliklerde, tiplerdedir. Dolayısıyla kullanım yerleri de farklılık gösterir. Bunların arasından bir seçenek olan Kadife Kumaş, dünya üzerinde kullanıldığı bilinen en eski türler arasındadır.

Ancak birçok kişi kadife kumaşın özelliklerini ve kullanım alanlarını da bilmez. Peki, kadife kumaş özellikleri nelerdir, nerelerde tercih edilebilir?

Reklamlar
Kadife Kumaş Nedir?
Kadife Kumaş Nedir?

Kadife Kumaş Nedir?

Kadife kumaşın tarihi incelenecek olursa, çok eski dönemlerden beri kullanımda olduğu görülür. Buna benzer ilk havlı dokuma Antik Mısır’da, M.Ö. 2000’li yıllarda keşfedilmiştir. Ancak M.Ö. 40 – M.S. 23 arasında Çin’de geliştirilip, oradan da yayılmıştır.

Geleneksel yöntem kullanarak da dokunabilen bu kuma, özel bir tezgâh’ta yapılır. Yapısı itibariyle yumuşak dokulara sahiptir. Renk bakımından da herhangi bir kısıtlaması bulunmaz. Dolayısıyla günümüzde birçok kişi evlerinde veya giysilerinde bunu tercih eder.

Kadife Kumaş Nerelerde Kullanılır?
Kadife Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Kadife Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Kadife kumaş özellikleri kullanım yerlerine geçmeden önce mutlaka bilinmelidir. Genel hatlarıyla bu kumaş şu gibi özellikleri bulundurur;

 1. Yumuşak dokulara sahiptir. Aynı zamanda parlak ve hacimli yapıdadır.
 2. Kadife ve örme kumaş olarak görülür.
 3. Daha konforlu bir kullanım sunar.
 4. Görünüm itibariyle oldukça şıktır.
 5. Temizliği pratik ve kolaydır.
 6. Desen ve renk bakımından kısıtlaması yoktur. Dolayısıyla her dönem modadır.
 7. Gerek klasik, gerekse modern kullanımı vardır.
 8. Dayanıklı yapıları nedeniyle yıpranmazlar.

Bu nedenle ilk kullanımı sonrasında aradan binlerce yıl geçse de, kullanılmaya devam etmiştir. Günümüzde oldukça farklı alanlarda tercih edilir. Bu ev dekorasyonundan, giyime kadar uzanır. Şık ve dikkat çekici yapıları gereği hem erkekler, hem de kadınlar tarafından tercih edilir.

Reklamlar

Kullanım alanları bakımından bir kısıtlama olmasa da spor giyimlerde daha rahat hareket sunması nedeniyle tercih edildiği görülür. Ayrıca gece kıyafetlerinde de iddialı görünümleriyle yoğun tercih edildikleri bilinir.

Günümüzde bu kumaşlar piyasada kolaylıkla bulunur. Ancak her kadifeler, %100 ipek değildir. Bu nedenle yüzde düştükçe aldığınız kalite de azalır. Bu sebeple tercih öncesinde yüzde durumuna önem vermeniz gerekir.

Kadife Kumaş Sağlıklı Mı?
Kadife Kumaş Sağlıklı Mı?

Kadife Kumaş Sağlıklı Mı?

Her kumaşta olduğu gibi yıkama da büyük bir önem sahibidir. Giysilerde arka kısımdaki etikette yıkama önerileri olduğu için, bunlara dikkat edilmesi gerekir. Böylece daha uzun ve problemsiz kullanım yapılabilir.

Eğer kumaşı alıp, kendiniz elbise yapmak veya özel terzinize götürmek istiyorsanız da aldığınız yerden yıkamaya ilişkin tüm detaylar öğrenilebilir. Sonrasında da her giyside olduğu gibi temizlik ve hijyen şartlarına önem vermek gerekir.

Kadife Kumaş Özellikleri Nelerdir? Kadife Kumaş Sağlıklı mı? 2024 Kadife Kumaş
Kadife Kumaş Özellikleri

Kadife Kumaş Özellikleri

Kadife kumaş özellikleri, pürüzsüz bir tüye sahip, eşit şekilde kesilmiş yoğun bir lif yığınıyla karakterize edilen yumuşak, lüks bir kumaştır. Kısa havlı liflerin özellikleri nedeniyle güzel bir örtüye ve benzersiz yumuşak ve parlak bir görünüme sahiptir.

Kadife kumaş, başlangıçta ipekten yapıldığından, özel günler için gece kıyafetleri ve elbiseler için popülerdir. Kadife yapmak için pamuk, keten, yün, tiftik ve sentetik lifler de kullanılabilir, bu da kadifeyi daha ucuz hale getirir ve günlük kıyafetlere dahil edilir. Bu kumaş türü aynı zamanda döşemelik kumaş, perde, yastık ve daha fazlası olarak kullanıldığı bir ev dekorasyonu ürünüdür.

Kadife Kumaş Renkleri

Kadife kumaşlar bordo, kırmızı, siyah, lacivert, saks mavisi, krem rengi, beyaz, koyu yeşil, patlıcan moru, leylak rengi ve lila renginde bulunur.

Kadife Kumaş Çeşitleri

Kumaş, çeşitli yöntemler kullanılarak çeşitli farklı malzemelerden dokunabildiğinden, birkaç farklı kadife kumaş türü vardır.

Adından da anlaşılacağı gibi ezilmiş kadife, kumaşın ıslakken bükülmesi veya havın farklı yönlere bastırılmasıyla elde edilen “ezilmiş” bir görünüme sahiptir. Görünüm desenli ve parlaktır ve malzemenin benzersiz bir dokusu vardır.

Panne kadife, havı bir yöne itmek için malzemeye ağır baskı uygulanan kırma kadife çeşididir. Aynı desen, genellikle polyesterden yapılan ve gerçek kadife olmayan kadife gibi örgü kumaşlarda da görülebilir.

Kabartmalı kadife, kadife üzerine baskı uygulamak ve desen oluşturmak için yığınları aşağı doğru iterek kullanılan bir ısı damgası ile oluşturulan baskılı bir kumaştır. Kabartmalı kadife, ev dekorasyonu ve tasarımında kullanılan döşemelik kadife malzemelerde popülerdir.

Ciselé desenli kadife, bazı ilmekli iplikler kesilerek ve bazılarını kesmeden bırakılarak oluşturulur.

Düz kadife genellikle pamuklu bir kadifedir. Çok az esneme payı vardır, ağırdır ve ipek veya sentetik liflerden yapılmış kadifenin sahip olduğu parlaklığa sahip değildir.

Streç kadife dokumaya dahil edilmiş spandeks içerir, bu da malzemeyi daha esnek ve esnek hale getirir.

Kadife Kumaş Terletir Mi?

Doğal kadife kumaş nefes alabilir bu yüzden terletmez ve dokunması soğuk olduğu için genellikle ‘yaz kadifesi’ olarak anılır.

Fransız Kadife Kumaş Nedir?

Fransız kadife, tasarımcıların tüm zamanların en şık ve lüks iç mekanlarını yaratması için ilk tercih olmuştur. Bu kumaş türü, daha da zengin bir doku ile yaşam alanında anında zengin bir hava yaratır. Fransız kadife kumaş, olağanüstü ipeksi tüylerin en dolgun havıyla tatlı bir yumuşak tuşeye sahiptir. Geniş renk şemalarımızdan hak ettiğiniz lüks dekoru yaratabilirsiniz. Lüks perdeler, yumuşak mobilyalar ve döşemeler için ideal bir seçimdir. Bu zengin kumaş, dağınık yastıklar veya perdeler için mükemmel bir dizi canlı renktedir. Suya dayanıklılık özelliği ile lekesiz kalması kolaydır. 

Kadife Kumaş Yorumları

Online sitelerden alışveriş yapmak isteyen birçok kişi, tercihte bulunmadan evvel diğer kullanıcıların yorumlarını da merak eder. Burada tavsiye edilen, İngilizce dilinde de arama yapmadır. Zira global bir kullanım bulduğu için, farklı dildeki aramalar daha iyi sonuçlar almanızı sağlar

Kadife yorumları internette bulunan kadife giysilere yapılan yorumlarda da keşfedilebilir. Eğer kumaşı kullananların yorumlarını öğrenmek istiyorsanız, iki yöntem de size detaylı bilgi sunar. Böylece gerekli her bilgiyi, kolayca edinmek imkânınız doğar.

Ayrıca kadife kumaş fiyatları yüzde kaç olduğuna göre fark edebilir. Dolayısıyla daha şık bir görünüm için buna önem verilmelidir. Kadife kumaş özellikleri hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadar.

Şifon Kumaş Nedir? Nerelerde Kullanılır? adlı yazımızın da faydalı olacağını düşünüyoruz.

Bizi begonyakadin adlı Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz!

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx