Reklamlar
Kumaş Türleri

Kadife Kumaş Nedir? Sağlıklı Mı?

Reklamlar

Günümüzde teknoloji ve imkânların gelişmesiyle beraber, çok sayıda yeni kumaş türü de piyasa gelmiştir. Bunlardan bazıları maddesel olarak şöyle açıklanabilir;

 1. Kadife Kumaş
 2. Şam Kumaşı
 3. Denim-Kot Kumaş
 4. Kanvas Kumaş
 5. Tela Kumaş
 6. Aida Kumaş
 7. Brokar Kumaş
 8. Patiska Kumaş
 9. Krep Kumaş
 10. Şifon Kumaş

Burada bahsi yapılabilecek daha çok sayıda kumaş bulunur. Ancak hepsi birbirine göre farklı özelliklerde, tiplerdedir. Dolayısıyla kullanım yerleri de farklılık gösterir. Bunların arasından bir seçenek olan Kadife Kumaş, dünya üzerinde kullanıldığı bilinen en eski türler arasındadır.

Ancak birçok kişi özelliklerini ve kullanım alanlarını da bilmez. Peki, özellikleri nelerdir, nerelerde tercih edilebilir?

Reklamlar
Kadife Kumaş Nedir?
Kadife Kumaş Nedir?

Kadife Kumaş Nedir?

Kadife kumaşın tarihi incelenecek olursa, çok eski dönemlerden beri kullanımda olduğu görülür. Buna benzer ilk havlı dokuma Antik Mısır’da, M.Ö. 2000’li yıllarda keşfedilmiştir. Ancak M.Ö. 40 – M.S. 23 arasında Çin’de geliştirilip, oradan da yayılmıştır.

Geleneksel yöntem kullanarak da dokunabilen kadife, özel bir tezgâh’ta yapılır. Yapısı itibariyle yumuşak dokulara sahiptir. Renk bakımından da herhangi bir kısıtlaması bulunmaz. Dolayısıyla günümüzde birçok kişi evlerinde veya giysilerinde bunu tercih eder.

Kadife Kumaş Nerelerde Kullanılır?
Kadife Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Kadife Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Kadife kumaş özellikleri kullanım yerlerine geçmeden önce mutlaka bilinmelidir. Genel hatlarıyla bu kumaş şu gibi özellikleri bulundurur;

 1. Yumuşak dokulara sahiptir. Aynı zamanda parlak ve hacimli yapıdadır.
 2. Kadife ve örme kumaş olarak görülür.
 3. Daha konforlu bir kullanım sunar.
 4. Görünüm itibariyle oldukça şıktır.
 5. Temizliği pratik ve kolaydır.
 6. Desen ve renk bakımından kısıtlaması yoktur. Dolayısıyla her dönem modadır.
 7. Gerek klasik, gerekse modern kullanımı vardır.
 8. Dayanıklı yapıları nedeniyle yıpranmazlar.

Bu nedenle ilk kullanımı sonrasında aradan binlerce yıl geçse de, kullanılmaya devam etmiştir. Günümüzde oldukça farklı alanlarda tercih edilir. Bu ev dekorasyonundan, giyime kadar uzanır. Şık ve dikkat çekici yapıları gereği hem erkekler, hem de kadınlar tarafından tercih edilir.

Reklamlar

Kullanım alanları bakımından bir kısıtlama olmasa da spor giyimlerde daha rahat hareket sunması nedeniyle tercih edildiği görülür. Ayrıca gece kıyafetlerinde de iddialı görünümleriyle yoğun tercih edildikleri bilinir.

Günümüzde bu kumaşlar piyasada kolaylıkla bulunur. Ancak her kadife, %100 ipek kadife değildir. Bu nedenle yüzde düştükçe aldığınız kalite de azalır. Bu sebeple tercih öncesinde yüzde durumuna önem vermeniz gerekir.

Kadife Kumaş Sağlıklı Mı?
Kadife Kumaş Sağlıklı Mı?

Kadife Kumaş Sağlıklı Mı?

Her kumaşta olduğu gibi kadife yıkama da büyük bir önem sahibidir. Giysilerde arka kısımdaki etikette yıkama önerileri olduğu için, bunlara dikkat edilmesi gerekir. Böylece daha uzun ve problemsiz kullanım yapılabilir.

Eğer kumaşı alıp, kendiniz elbise yapmak veya özel terzinize götürmek istiyorsanız da aldığınız yerden yıkamaya ilişkin tüm detaylar öğrenilebilir. Sonrasında da her giyside olduğu gibi temizlik ve hijyen şartlarına önem vermek gerekir.

Kadife Kumaş Yorumları

Online sitelerden alışveriş yapmak isteyen birçok kişi, tercihte bulunmadan evvel diğer kullanıcıların yorumlarını da merak eder. Burada tavsiye edilen, İngilizce dilinde de arama yapmadır. Zira global bir kullanım bulduğu için, farklı dildeki aramalar daha iyi sonuçlar almanızı sağlar

Kadife yorumları internette bulunan kadife giysilere yapılan yorumlarda da keşfedilebilir. Eğer kumaşı kullananların yorumlarını öğrenmek istiyorsanız, iki yöntem de size detaylı bilgi sunar. Böylece gerekli her bilgiyi, kolayca edinmek imkânınız doğar.

Ayrıca kadife kumaş fiyatları yüzde kaç olduğuna göre fark edebilir. Dolayısıyla daha şık bir görünüm için buna önem verilmelidir.

Şifon Kumaş Nedir? Nerelerde Kullanılır? adlı yazımızın da faydalı olacağını düşünüyoruz.

Bizi begonyakadin adlı Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz!

Reklamlar

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x