Kumaş TürleriModa

Viskon Kumaş Nedir?

Reklamlar

Tekstil ürünlerinin kalitesini kullanılan ürünün kalitesi belirlemektedir. Viskon kumaş nedir sorusu merak edilmektedir. Kumaşın yapısı, özellikleri ile kıyafelerin ömrü uzar, kullanışlılığı artar. Cildimiz ile temas ettiği için kıyafetin yapısı oldukça önemlidir. Sağlıklı ve rahat kumaşları tercih ederseniz daha rahat kullanırsınız. Çok fazla tercih edilen pamuk kumaşa en çok benzeyen kumaş türü olan viskon kumaş nedir?

Viskon kayın ağacından oluşturulan bir kumaş türüdür. En çok tercih edilme sebebi de bitkisel kaynaklı olmasıdır. Viskonun içinde selüloz olduğu için üretim sırasında akışkan bir yapıya gelir. Selüloz sert bir hale gelirken hiç değişikliğe uğramaz. Viskonun içindeki selüloz ile üretim sırasında bozulmamasını sağlamaktadır. Viskon kumaşın pamuk ile benzer özellikler göstermesini sağlamaktadır. Viskon elyafı da yün ve pamuk ile karıştırılarak elde edilir. Elbise, bluz, kadın iç çamaşırlarının kumaşları viskon olabilmektedir.

Viskon Kumaş Nedir?

Viskon Ne Demek?

Viskon kumaş çok kullanılan ve sevilen bir kumaştır. Pamuklu kumaşa çok benzemektedir. Nem emici özelliği yüksektir. Bu özelliği ile selüloz, pamuk ile arasındaki benzerliğin en büyük nedenidir.

Reklamlar

Viskon Kumaş Neden Tercih Edilir?

Viskon kumaşın ham maddesi pamuktan daha çok nem alma kapasitesine sahiptir. Viskonun özelliği yüzde 80 ile yüzde 120 oranında su emme kapasitesi vardır. Viskon kumaşın nem alma kapasitesi varsa boyama ve baskı canlı ve parlak bir şekilde kendini belli edecektir.

Viskon kumaşının bir diğer özelliği de esneme payının yüksek olmasıdır. Pamuktan iki kat kadar esnektir. Ve eklendiği kumaşa yumuşaklık kazandırmaktadır. Viskon kumaş için konforlu kumaş da denmektedir. Viskon içeren ürünler kolay giyilme özelliğine sahiptir. Ve bu kumaşlar ışıltılı bir görünümdedir. Işıltı sayesinde daha şık ve görsel ürünler meydana gelmektedir.

Viskon Kumaş Bakımı Nasıl Yapılır?

Viskon kumaş ile üretilen tekstil ürünleri ılık ya da soğuk su ile yıkanabilmektedir. Ancak risk almak isterseniz elde yıkamalı ya da kuru temizleme yapmalısınız. Ve yıkanan viskon ürünün doğal bir şekilde kuruması için bırakmalısınız.

Viskon Kumaş Kullanılarak Yapılan Şık Ürünler Nelerdir?

Viskon kumaş kaliteli sağlık için zararlı olmayan bir kumaştır. Viskon kumaşlar kadın pijama, gecelik ve sabahlıklarda şık tasarımlarda yüzde 50 oranında kullanılmaktadır. Viskon, polyester ve pamuk karışımlı kumaşlardan üretilen ürünler sadece şık değil, aynı zamanda kullanışlıdır.

Reklamlar
Viskon Kumaşın Özellikleri Nelerdir
Viskon Kumaşın Özellikleri Nelerdir

Viskon Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

Viskon kumaşın ne alma özelliği pamuktan daha fazladır. Yüzde 120’ye kadar su emme kapasitesi vardır. Pamuktan daha çok nem aldığı için boyanmaya ve baskı için çok uygundur. Ayrıca renklerin daha parlak ve canlı görünmesini sağlamaktadır. Viskon kumaşın esneme kabileyeti %15-30 ile pamuğa oranla iki kat daha yüksektir.

Viskon kumaşlar şık, zarif ve rahat bir kumaş türüdür. Aynı zamanda yumuşak ve giyimi rahat bir kumaş türüdür. Parlak olması istenilen kumaşlarda, krep kumaşlarda ve örgülerde, parlaklık görüntü vermesi için bu kumaş kullanılır.

Viskon kumaş ile gömlek, tişört, astar, bluz, elbise, dekorasyon ve bayan iç çamaşırı yapımında kullanılır. Viskon elyafı daha çok pamuk, keten ve yün gibi diğer elyaf türleri ile karıştırılarak kullanılmaktadır.

Viskon kumaş genel olarak kaygan bir yapıya sahiptir. İlk bakışta saten kumaşa benzemektedir. Fakat çok dayanıklı bir yapıdadır. Viskon kumaş üretilmeye başlandığı ilk zamanlar ipek kumaş ile çok benzdiği için üretilmesine engel olmak istemişlerdir. İlk piyasaya sürüldüğünde viskon kumaş suni ipek ismi ile anılmıştır.

Viskon Kumaş Yapışır mı?

Viskon kumaşın cilt ile uyumlu kaygan bir yapısı vardır. Yumuşak yapısı sayesinde hareketleri kolaylaştırır. Ve ter emdiği için vücudunuza yapışmaz ve cildinizi belli etmez. Viskon kumaşın tüylenme ve elektriklenme gibi sıkıntıları olmaz.

Viskon kumaşın olumsuz yönleri;

  • Yüksek ısıda yıkandığında çekme olasılığı çoktur. Ve kat izi oluşması ve çabuk kırışması gibi sorunlar vardır.
  • Güvelere karşı dayanıklı bir kumaştır. Ama ancak böceklere karşı hassas yapıdadır.

Floş Viskon Kumaş Nedir?

Yumuşak ve hafif, viskon kumaş, birçok gardırop ve ev dekorasyonunda kullanılır ve 1800’lü yılların sonlarından beri kullanılır. Viskon ağaçlardan elde edilen bu kumaş diğer suni ipek türleri kadar doğal değildir çünkü üretim süreci yüksek konsantrasyonlarda kimyasal kullanır. Viskon üretimi ucuzdur bu yüzden bluz, elbise ve ceket gibi giyim ürünlerinde ve ev dekorasyonu için halı ve döşemede kullanılan çok yönlü bir kumaştır.

Viskon, lüks malzemeye benzer bir örtüye ve pürüzsüz bir hisse sahip olduğu için ipek yerine kullanılan odun hamurundan yapılan yarı sentetik bir suni ipek tipi kumaştır. “Viskon” terimi, özellikle kumaşa dönüştürülen odun hamurunun solüsyonunu ifade eder. Viskon ilk olarak 1883’te daha ucuz, suni bir ipek olarak üretildi. Viskon, kayın, çam ve okaliptüs gibi ağaç odun hamurundan yapılır, ancak bambudan da yapılabilir. Viskon, sodyum hidroksit ve karbon disülfür gibi viskoz işleminde yer alan birçok kimyasaldan dolayı yarı sentetiktir.

Genel olarak floş iplikler, rejenere selüloz elyafından filament halde üretilir. Viskon iplikler de ştapel haldeki elyaftan üretilir. Viskon kumaştan floş görünüm, ipek kumaşındaki gibi hoş bir parlaklığa sahiptir. Yumuşak ve dökümlü bir kumaş türüdür. Çok kolay kırışmadıkları için ütü gerektirmez.

Viskon Kumaş Hakkında Yapılan Yorumlar

“vücut hatlarını belli etme konusunda oldukça acımasız olan kumaş türü.”

“viskon giysiler sıcak olmayan suda elde yıkanır.

kuru temizleme yapılırsa daha makbuldür. yüksek sıcaklıkta ütülenir ancaaaaak

santrifüjlü kurutma yapılmaz.”

“nöbet önlüğü alma esnasında kumaş türlerine dikkat etmemle birlikte polyester ile karşılaştırmayı düşündüğüm kumaş türü. polyester petrol ve katran ürünü ama viskon kayın ağacından aynı pamuk gibi selüloz gibi kimyasal olmayan bir maddeymiş. ama 40 derece üstü yıkanmıyor. kuru temizleme ile temizlenmeli deniyor. hayır kuru temizleme işine girersek yanarız.”

“yün kadar hassas, ama sıcakta çok havadar olan kumaştır.

yıkama sonrası sertleşmeden korumak için soğuk suda elde yıkanması, makinede yün ayarında yıkanması, çamaşır deterjanına yumuşatıcı veya beyaz sirke eklenmesi tavsiye ediliyor.

bir de, sertleşmiş viskonun yumuşatılması için yarı yarıya su ve beyaz sirke karışımının kumaşa püskürtülmesi tavsiye edilse de, sirke kokusu için bir çare önerilmemiş.”

Viskon Kumaşın Diğer Özellikleri Nelerdir?

  • Viskon kumaşın kullanım alanı geniştir. Spor kıyafetler, klasik ceketler, iç çamaşırları, astar ve pantolon gibi kıyafetlerde kullanılmaktadır. Bunun yanında ev dekorasyonu perde, masa örtüsü, çarşaf gibi ürünlerde de kullanılmakta olan kumaştır.  
  • Baskı için uygun bir kumaş olduğu için tasarım için çok uygun bir kumaştır.
  • Baskı çok rahat yapıldığı gibi kolay bir şekilde de boyanabilir kumaş boyamalarında viskon kumaş tercih edilir.
  • Çok zaman kullanılsa bile viskon kumaş tiftiklenme ve tüylenme yapmamaktır. Uzun süre dayanıklı olan bir kumaş çeşididir.
  • Viskon kumaş çabuk kurumaktadır.
  • Viskon kumaşta biraz esneme payı olsa diğer kumaş türlerine göre esneme payı azdır. Esneme payı az olduğu için çoğunlukla abiye ya da iç giyim tekstilinde tercih edilen bir kumaştır.
  • Viskon kumaş yanıcıdır. Bu yüzden kullanılırken dikkatli olunmalıdır.
  • Viskon kumaşın çoğunlukla renkli giysiler kullanılmaktadır. Bu yüzden otantik kıyafetler için bu kumaştan faydalanılır. Ütüsü ve kuruması kolay olduğu, sağlığa zararlı olmadığı için çok tercih edilen kumaşlardandır.
Viskon Kumaş Kırışır Mı
Viskon Kumaş Kırışır Mı

Viskon Kumaş Kırışır Mı?

Viskon kumaşın en önemli özelliği pamuktan daha çok nem tutmasıdır. Viskon kumaş çabuk kırışır, esnektir. Viskon parlak bir kumaştır. Çabuk kırışan bir kumaş olsa da ütülenmesi daha kolaydır.

Viskon Kumaş Terletir Mi?

Viskon kumaş doğal bir kumaştır. En çok merak edilen de viskon kumaş terletir mi sorusudur. Viskon kumaşın suyu emme ve hava alan özelliği vardır. Kumaş nefes aldığı için terleme yapmaz ve rahattır. Cilt ile uyum sağlamaktadır. Ham maddesi kayın ağacı olan viskon kumaşın kullanım alanı çok geniştir. Teri emme ve nem alma kapasitesi yüksek olduğu için rahat bir şekilde kullanılmaktadır. Yani viskon kumaş terletmez.

Viskon Kumaş Sağlıklı Mıdır?

Viskon kumaş doğal olduğu için sağlıklı bir kumaştır. Viskon kumaşın ham maddesi kayın ağacı olduğu için doğal bir liftir. Viskon kumaşların özelliği zarif ve rahat olmasıdır. Viskon kumaş yumuşacık cildi rahatsız etmeyen bir yapıya sahiptir.

Viskon Kumaş Nasıl Olur?

Viskon kumaş kayın ağacından üretildiği için doğal bir yapıdadır. Pamuk gibi bir yapısı vardır aynı şekilde selülozdan meydana gelmektedir. En büyük özelliği pamuk ile benzer bir yapıda olmasıdır.

Viskon Kumaş Sıcak Tutar Mı?

Viskon kumaş biraz sıcak tutsa da asıl özelliği aşırı ısınmanızı engellemesidir. Viskon kumaş yazın daha çok tercih edilmektedir, çünkü nefes almaktadır. Kış mevsiminde de soğuğu içine almasa da viskon kumaş çok ısıtmaz viskon kumaş sıcak tutmaz. Bazı kişiler de viskon kumaşın sıcak tuttuğunu kışlık olduğunu söylemektedir.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx