Kumaş Türleri

Basma Kumaş Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Reklamlar

Tekstil sektörü gerek Türkiye, gerekse Dünya’da oldukça hareketli bir yapıya sahiptir. Bunun getirdiği etkiyle beraber, tercih edilebilecek farklı kumaşlar vardır. Renk seçenekleri de oldukça çeşitlidir. Bu kapsamda günümüzde kullanılan bası seçenekler şöyledir;

 1. Basma Kumaş
 2. Keçe Kumaş
 3. Şam Kumaşı
 4. Cambric Kumaş
 5. Brokar Kumaş
 6. Baize Kumaş
 7. Aida Kumaş
 8. Tela Kumaş
 9. Kanvas Kumaş
 10. Gazlı Bez Kumaş

Bunlardan bir tanesi olan Basma Kumaş global çapta uzun yıllardır kullanılan yöntemdir. Birçok kişinin aşinadır. Rengârenk ve farklı desen seçenekleriyle oldukça kullanışlı yapısı vardır.

Bu türden kumaşlar hazır şekilde satın alınabileceği gibi, kişiler gerekli araç-gereçler yardımıyla kendi giysisini, kendisi de dikebilir. Şayet özel bir terziniz varsa, onunla çalışmanız da mümkündür. Peki, bu kumaş hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Reklamlar
Basma Kumaş Nedir?
Basma Kumaş Nedir?

Basma Kumaş Nedir?

Günümüzde birçok insan bu kumaşın ismini ve şeklini bilir. Ancak tanımı ve nerelerde kullanılacağı gibi bilgiler genellikle arka planda kalır. Bu bakımdan düz zeminde, içerisine farklı boyut ve şekillerde birden fazla desen basılmasıyla üretilen kumaştır. Yapısı ise pamukludur.

Kolay bir yapım tekniği olup, giysi dikiminden anlayan kişiler bu türden kumaşı aldıktan sonra kendisi de yapabilir. Burada 20’den, 36’ya kadar farklı numaralarda iplikler tercih edilir.

Bu ürünlerde beyazlatılmış kumaş üzerine baskıda kullanılan özel rulolar veya çerçeveler yardımıyla, her boyanın desen şekline göre üst üste basılması yapılır. Ancak bazı kişiler bu tür kumaşı, diğerlerinden ayırt etmede zorlanabilir. Bunda hepsinin benzer yanları olmasının da etkisi vardır.

Basma kumaşı ayırt etmek için arkasına bakılır. Zira bu bölgedeki desen, söz konusu kumaşta mat mat ve silik görünüme sahiptir. Bilindiği üzere moda her geçen yıl farklılaşır. Bu nedenle bu türden kumaşların yurt dışında da sıkça tercih edildiği fark edilir.

Reklamlar
Basma Kumaş Nerelerde Kullanılır?
Basma Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Basma Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Basma kumaş özellikleri bakımından farklı avantajlar sunar. Bunlardan bir tanesi fiyatı üzerinedir. Diğer kumaş türleriyle kıyaslandığında, daha uygun seçeneklerde bulunabilir.

Ayrıca bulunması da kolaydır. Zira bazı kumaşları edinmek zor ve maliyetli olabilir. Bunun bir sebebi de yurt dışından gelmesidir. Ancak Basma gerek mağazalarda, gerekse piyasada en kolay bulunabilecek türler arasındadır.

Ek olarak hem yaz, hem de kış aylarında giyilebilecek yapıdadır. Bu nedenle geniş bir kullanıma sahiptir. Kişilere daha rahat bir hareket etme imkânı sunar. Bu kumaştan üretilen giysileri almak yerine, terzine vermek veya kendiniz dikmek istiyorsanız da daha zengin kullanım seçeneği sunar.

Böylece kendinize göre şekillendirme yapmanız ve daha özgün tasarımlara kavuşmanız da mümkün olur. Genel hatları itibariyle kullanım alanları şöyledir;

 1. Skeçler,
 2. Elbiseler,
 3. Bluzlar,
 4. Pijamalar,
 5. Perdeler,
 6. Önlükler.

Dolayısıyla hangi türe uygun kullanacaksanız, terziye vererek daha spesifik özellikler ekleyebilirsiniz.

Basma Kumaş Sağlıklı Mı?
Basma Kumaş Sağlıklı Mı?

Basma Kumaş Sağlıklı Mı?

Peki, bu kumaş sağlıklı mı? Günümüzde herkese giydiği ya da tükettiği ürünlerin sağlıklı olmasını talep eder. Bu çerçevede söz konusu kumaşın sağlıklı olup, olmadığı da soru işaretidir.

Eğer her kumaş türü gibi hijyen kurallarına uyum gösterilirse, sağlıklı şekilde kullanılması mümkündür. Yıkama konusu kumaşın alımı esnasında sorulabilir.

Basma Kumaş Yorumları

Eğer satın alım öncesinde Basma Kumaş yorumları merak ediyorsanız, internette geniş kaynaklar bulmanız mümkündür. Gerek farklı siteler, gerekse online alışveriş sayfalarında kullanıcı yorumları keşfedilebilir.

Ayrıca bu tür kumaşlar, dünyada da yoğun kullanım bulmaya başlamıştır. Bu sebeple yabancı dilde de araştırma yaparak, tüketici yorumlarına erişim yapılabilir.

Keten Kumaş Hakkında Tüm Bilgiler adlı yazımızı da okudunuz mu?

Bizi YouTube’dan da takip edebilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx