Kumaş Türleri

Keten Kumaş Hakkında Tüm Bilgiler

Reklamlar

Tekstil sektöründe kullanılan çok sayıda kumaş vardır. İçlerinden bazıları insanlık tarihi kadar eskidir. Günümüzde kullanım gören bazı kumaşlar şöyle sayılabilir;

 1. Keten Kumaş
 2. Şam Kumaşı
 3. Crewel Kumaş
 4. Krep Kumaş
 5. Basma Kumaş
 6. Chino Kumaş
 7. Şifon Kumaş
 8. Cheviot Kumaş
 9. Kadife Kumaş
 10. Şönil Kumaş

Bunların arasında keten, M.Ö. 4,000’e kadar uzanan eski bir tarihe sahiptir. Günümüzde çok farklı yerlerde kullanılmakta olup, piyasadan dokunmuş ürünler temin edilebilir. Ancak yeteneğine güvenenler gerekli malzemeleri de temin ederek, evlerinde de yapabilir. Eğer özel bir terziniz varsa ondan talep etmeniz de mümkündür.

Keten Kumaş Nedir?
Keten Kumaş Nedir?

Keten Kumaş Nedir?

Keten kumaş nedir birçok kişi tarafından sorulan sorular arasındadır. Temel olarak keten bitkisinden elde edilen liflerden eğrilen, ince ipliklerden üretilir. Bitkisi dünyanın ılıman iklime sahip bölgelerinde yetiştirilmekte olup, lifler bitkinin sap bölümünün altındaki elde edilir. Pamuk elyafına nazaran güçlü olmakla beraber, esneklik oranı azdır.

Reklamlar

Lifler “keten” olmadan önce sapın kalanından ayrılmalıdır. “Retting” adı verilen ilk iç sapın çürütülüp, dış bölümler el değmemiş olarak bırakılması ilk olarak yapılır. Bu noktada, saman veya kaba dış gövde hala kalmaktadır. Bunu gidermek için keten kırılarak, saman küçük, kısa parçalara bölünür. Gerçek lif zarar görmeden bırakılır. Çarpma, dış samanı liften sıyırır. Daha sonra saplar, samanı ve uzun liflerden biraz daha kısa lifleri çıkarmak için tarak gibi davranan “yumrudan” çekilir.

Ardından diğer işlemlerle keten iplik meydana getirilerek, kumaşa döndürülür. Ardından tekstil içerisinde geniş bir alanda kullanılır.

Keten Kumaş Nerelerde Kullanılır?
Keten Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Keten Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Keten Kumaş nerelerde kullanılır için herhangi bir kısıtlama yoktur. Havlular, masa örtüleri ve yatak takımlarında kullanılabilir. Bir dönem Avrupa’da iç çamaşırlar, kombinezonlar, gömlekler ve bluzlarda da kullanılmıştır.

Bunun haricinde halı, perde, çarşaf, örtü, halat, dekor ürünleri, kâğıt, giyim sektörü gibi yerlerde görülür. Ketenden pantolonlar da birçok kişi tarafından tercih edilir. Dolayısıyla keten kullanmak istiyorsanız, hayatınızda neredeyse her noktada kullanabilirsiniz.

Reklamlar

Keten Kumaş Sağlıklı Mı?

Peki, keten kumaş sağlıklı mı? Kumaş tercihinde kalitesi ve kullanışlı olmasının haricinde, ne kadar sağlıklı olduğu da soru işaretidir. Oldukça dayanıklı bir yapısı olan keten, doğru kullanıldığı ve yıkandığı takdirde yıllarca kullanım görebilir. Parlak olsa da yapısı gereği esnek değildir.

Yapısında iri gözenekler olması nedeniyle vücutta hava almayı kolaylaştırır. Dolayısıyla yaz aylarında oldukça kullanışlıdır. Bazı kumaş türleri alerjik yapısıyla tanınmakla birlikte, ketenden üretilen kumaş bunlardan değildir. Bitkinin çok sayıda özelliği olmakla birlikte, kumaşın genel özellikleri şöyledir;

 1. Vücutta hava almayı kolaylaştırır.
 2. Parlak bir yapıya sahiptir. Esneme seviyesi çok düşüktür.
 3. Yapısı tüysüz ve pürüzsüzdür. Dolayısıyla çabuk kirlenmez.
 4. Yüksek oranda nem çekebilir. Bu nedenle banyolarda kullanışlıdır.
 5. Diğer kumaş türlerine göre dayanıklıdır.
 6. Doğal bir elyaftır.

Keten nasıl yıkanır da büyük önem taşır. Zira hatalı yıkama zarar verebilir. Bu nedenle aldığınız kumaşın üzerindeki etikete dikkat edilmeli, tavsiye edilenlerden çıkılmamalıdır.

Keten Kumaş Yorumları
Keten Kumaş Yorumları

Keten Kumaş Yorumları

Keten kullanımı günümüzde birçok kişi tarafından yapılır. Eğer tercih edenlerin yorumlarını görmek ve buna göre karar vermek istiyorsanız, internetten geniş kaynaklar bulmanız mümkündür.

Ketenden imal edilen kumaş global bir kullanıma sahip olduğu için, yabancı dilde de araştırma yapmak daha ayrıntılı sonuçlar sunacaktır. Eğer baktığınız yorumlar yetersiz gelmişse İngilizce aratma yaparak, dünya çapından insanların keten kumaş yorumları içerisinde nelerden bahsettiğini okuyabilirsiniz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bunun yanı sıra, Kadife Kumaş Nedir? Sağlıklı Mı? adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

Bizi YouTube’dan da takip edebilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx