HobiÇiçekler

Orkide çiçeği nedir? Orkide çiçeğinin Anlamı

Reklamlar

Orkide çiçeği güzelliği ve zarafetiyle özellikle kadınların gönlünde yer edinmeyi başarıyor. Birbirinden eşsiz renkleri ve mükemmel kadifemsi dokusuyla herkesin merakını üzerine çekmeyi başaran orkide çiçeği ve orkide çiçeğinin anlamı hakkında sık sık arama motorlarında sorular sorulmaya başlandı. Herkesin bakmaya doyamadığı ve özel günlerimizin vazgeçilmez çiçeği orkide, hakkında çoğu sitede bulamayacağınız eşsiz bilgilerle karşınızdayız.

Orkide çiçeği nedir? Orkide çiçeğinin bakımı nasıl yapılmalıdır? Orkide de hangi toprak kullanılmalıdır? Orkidenin dalları kurursa ne yapmalıyız? Bu ve bunun gibi merak edilen bütün soruların cevaplarını siz değerli okurlar için yazımızda derledik. Keyifli okumalar dileriz.

Orkide çiçeği nedir?
Orkide çiçeği nedir?

Orkide çiçeği nedir?

Orkide Salepgiller familyasına ait muhteşem bir çiçektir. Farklı birçok renkte olmasına rağmen en çok tercih edilen renkleri beyaz ve mordur. Narin ve kırılgan görünüşüne rağmen oldukça dayanıklı bir çiçektir. Daha çok sulak alanları sevmesiyle beraber , topraktan daha çok yosunu ve kabuk çürüntülerini sever. Fiyat anlamında diğer çiçeklerden önde olan orkide halk arasında da lüks olarak kabul edilir. Yine de özel günlerde sevdiklerimizi mutlu etmek, yüzlerini güldürmek için en çok tercih edilen çiçeğimiz yine orkidedir.

Reklamlar

Orkide çiçeğinin çeşitleri nelerdir?

Orkide çiçeğinin 20 binden fazla çeşidi bulunmaktadır bazı kaynaklar ise 50 bin olarak ifade eder. En çok yetiştirilen türleri ; cymbidium, paphiopedilum, phalaenopsis, miltonia, dendrobium, cattleya, odontoglossum ve vanda olarak bilinir.

Orkide çiçeği nedir? Orkide çiçeğinin bakımı nasıl yapılmalıdır?
Orkide çiçeği nedir? Orkide çiçeğinin bakımı nasıl yapılmalıdır?

Phalaenopsis

Çiçekçilerde en çok gördüğümüz orkide türüdür. Özellikle Asya topraklarında yetişir. Renkleri mor, pembe ve beyazdır. Yılda iki kez çiçek açan bu tür aynı zamanda bakımı en kolay olan türdür. Bu yüzden çok tercih edilir.

Simbidyum

Genellikle ev ve iş yerlerinde tercih edilen bu tür güçlü ve dayanıklı bir orkide türüdür. Güneş gören kısmına bir süre sonra eğilim göstereceğinden sık sık güneşe bakan yönü değiştirilmelidir ki tek bir tarafta fazla eğilim görülmesin ve güneş ışığı her yere yayılsın.

Paphiopedilum

Bu orkide türü gölgeyi daha çok sever. Güneşe aşırı maruz kaldığında yaprakları yanar. Kendi içinde 60-80 kadar tür içerir. Diğer bir ismi de terlik orkidedir.

Reklamlar

Miltonia

Bu türün yaprakları diğer türlere göre daha uzundur. Bakımı da kolaydır. Hava akımından çok çabuk etkilendiği için bu dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ayrıca saksı değişimi yazdan yaza yapılmalıdır.

Dendrobium

Doğrudan güneş ışığını sevmeyen bu bitkinin saksı değişimi sıcak aylarda yapılmalı. Eğer bulunduğu yerde başka çiçeklerle teması olursa lekelenme olabilir. Toprağındaki vitamin ve mineralleri tüketeceği için yılda bir veya iki kez toprak değişimi yapılmalıdır.

Orkide çiçeğinin bakımı nasıl yapılmalıdır?

Orkide çiçeğinin özellikleri nelerdir? Orkide çiçeği zarafetin ve mükemmelliğin sembolüdür. Orkide çiçeklerinin ince ve uzun gövdeleri vardır. Bu özellikleriyle narin görünseler de aslında oldukça dayanıklı bitkilerdir. Orkideler yılda 2, eğer bakımları güzel yapılır ise 3-4 kez çiçek açarlar. Işığı ve havadar yerleri çok severler fakat çok fazla güneş ışığında kalırlarsa yanmalar ve yıpranmalar görülecektir. Sulama suyu da çok önemlidir. Çeşme suyundan ziyade içme suyu kullanılması daha sağlıklı olacaktır.

Orkide çiçeği nedir? Orkide çiçeğinin bakımı nasıl yapılmalıdır?
Orkide çiçeği nedir? Orkide çiçeğinin bakımı nasıl yapılmalıdır?

Orkide çiçeğinin renklerine göre anlamları nelerdir?

Orkide çiçeğinin her renginin farklı anlamlara geldiğini biliyor muydunuz?Bu nadide çiçeği sevdiklerinize dilediğiniz amaçlarla gönderebilirsiniz. Gelin orkide çiçeğinin renklerinin ne anlamlara geldiğine değinelim.

Beyaz orkidenin anlamı

Masumiyet ve zarafeti temsil eder.

Fuşya orkidenin anlamı

Saflığı ve sevimliliği temsil eder.

Sarı orkidenin anlamı

Sıcaklığı sembolize eder. Diğer renklere göre daha nadir bulunur.

Mor orkidenin anlamı

Asaleti sembolize eder sık bulunan bir renk olmamakla birlikte dayanıklı bir bitkidir.

Mavi orkidenin anlamı

Aşkların en büyüğü anlamına gelir. Dayanıklı ve güçlüdür.

Orkide çiçeği ne zaman açar?

 Orkideler normal şartlarda yılda bir veya iki kez çiçek açarlar fakat bakım şartlarına göre bu sayı 3 veya 4’e de çıkabilir genellikle kapalı ortamlarda bakılan orkide güneş, sulama gibi bakım şekillerine  göre çiçek verirler yani ne kadar iyi bakarsanız çiçek verme miktarı o kadar artacaktır. Phalaenopsis 2 veya 6 ay arası süren çiçek açma süreleri vardır phalaenopsis orkideleri olgunlaştıkları zaman yılda iki ya da üç kez çiçek açabilirler bu tür ağırlıklı olarak ilkbahar veya sonbaharda çiçek açmaktadır.

Orkide çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Eğer çiçeklerle çok ilgiliyseniz, çiçeklerinize bakmak size huzur veriyorsa şimdi okuyacaklarınız tam size göre. Orkide çiçeği bakımı zor, son derece sabır isteyen bir iştir. Eğer sağlıklı, özenli bir şekilde bitkinize bakmak istiyorsanız her bir ayrıntıyı göz önünde bulundurmanız gerekir. Yazımız bu konu üzerinde size çok yardımcı olacaktır.

Öncelikle tohum konusunda dışarıdan alabileceğiniz gibi evinizde büyüttüğünüz orkide tohumlarından da faydalanabilirsiniz.

Orkide çiçeğinin genel bakımı ise şu şekildedir. Orkide yeterli güneş ışığına, neme , yeterli suya ve özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Beyaz ve mor orkide bakımı aynıdır. Bunun yanında vitamin kullanırken de dikkatli olmak gerekir. Gereksiz yere vitamin kullanmak iyi sonuçlar vermeyebilir.

Güneş ışığı anlamında eğer çok ışığa maruz kalırsa yapraklarında ve gövdesinde yanıklar meydana gelir fakat az güneş ışığına maruz kalırsa da çiçek açmayabilir.

Orkideler tropikal bitkiler olsalar da yaz aylarında aşırı sıcak olan bölgelere uygun değildir orkidenin sağlıklı büyümeye devam etmesi için en az 18 en fazla 29 dereceye ihtiyaçları vardır daha azı veya daha fazlası orkidenizin gelişimini etkilemez fakat bitkinize zarar verecektir.

Orkidelerin istediği nem miktarı %50 ila %70 arasında değişmektedir fakat daha fazla nem bitkinizin daha sağlıklı büyümesine sebep olur. 

Orkideniz için sulama şekli ve miktarı çok önemlidir. Fazla su vermek bitkiniz için iyi olmayacaktır. Genelde haftada bir su vermek ya da aynı ölçüdeki suyu iki güne bölerek vermek iyi olacaktır. Verdiğiniz suyun oda sıcaklığında dinlenmiş olmasına özen göstermelisiniz.

Orkide çiçeğinin toprağı nasıl olmalıdır?

Orkide bakımında bir diğer önemli konuda toprağıdır. Orkide çiçeği tropikal iklim bitkisi olduğu için özel bir bakım, nem ve yine özel bir toprak ister. Bitki köklerinin güneş ışığını yeteri kadar filtrelemesi ve alacağı maksimum nemi alması gerekmektedir. Dışarıdan alınan saksı harçları orkideniz için doğru bir tercih olmayacaktır. Peki orkideniz için en doğru saksı harcını nasıl hazırlamalısınız ?

Öncelikle orkidenizi çok iyi tanımalısınız türünü, yapısını ve özelliklerini bilmelisiniz. Sulama sıklığınıza çok dikkat edin, bazı orkideler aşırı nemden bazıları ise ara ara kuru kalmaktan hoşlanırlar. Kök kalınlığına özen gösterin köklerin kalınlığı alacağı nemin, oksijenın ve güneş ışığının ölçüsünü belirler.

Diğer bitkilerde kullanılan toprağı orkide çiçeğinde kullanmanız doğru olmayacaktır. Orkide toprağı ağaç kabukları, odun kömürü parçaları, sphagnum yosunu, pomza , eğrelti otu, strafor parçaları gibi malzemeler kullanılmalıdır.

Orkide çiçeği neden kurur?

Orkidelerin yeterli güneş ışığı ve nem alması çok önemlidir. Fazla sulandığında köklerde yumuşama ve şişme olur az sulandığında ise kuruma meydana gelir. Yaprakları ise fazla güneş ışığına maruz kaldığında kurur.

Solmuş bir orkide nasıl canlandırılır?

Üzerine titreyerek baktığımız orkidemizin boynunu bükmesi fazlasıyla üzücü bir olaydır. Peki yıpranmış, yaprakları gövdesi ya da kökleri hasar görmüş orkide çiçeğimizi nasıl iyileştirebiliriz? Gelin hep beraber bakalım.

Size bir tarif önerimiz olacak bu tarifimiz bir orkide için fakat sizler tarif ölçülerini aynı oranda artırarak evinizdeki diğer orkidelerinize uygulayabilirsiniz. Tarifimize geçelim.

-Bir tatlı kaşığı tarçın

-Bir tane aspirin

-Bir su bardağı oda sıcaklığında dinlendirilmiş içme suyu.

-Temiz bir sprey şişesi

Uygulama:

Sprey şişesinin içine tarçını ve suyu ilave edin daha sonra aspirini ezip toz haline getirip onu da tarifinize ilave edin. Tümünü karıştırıp homojen bir kıvama getirin ve 10-12 saat oda sıcaklığında dinlendirin sonra yapraklarını nazikçe sildiğiniz ve köklerini havalandırdığınız orkidenizin üzerine çok olmamak kaydıyla püskürtün. Bu işlemi günde veya iki günde bir, bir hafta kadar uygulayın. Orkidenizdeki değişimi göreceksiniz.

Orkide tohumu ne zaman ve nasıl dikilir?

Orkide tohumu ne zaman ekilir sorusu türden türe farklılık gösterse de Türkiye’de genelde tek bir tür bulunur. Bu tür phalaenopsis türüdür. Bu tür için orkide ekim zamanı ve saksı değişimi için Mayıs ayı idealdir. Mayıs ayı sadece orkide tohumu ne zaman ekilir sorusunun cevabı değildir aynı zamanda hazır satın alınan orkidenin ekimi, saksısı ne zaman değişir, ne zaman dikilir gibi soruların da cevabıdır.

Orkide çiçeği nedir? Orkide çiçeğinin Anlamı 2024 Orkide çiçeği
Ebrunur Göktan

Deneyim ve tecrübelerimi sizlerle paylaşabilmek için artık ben de bu platformdayım. Kahve eşliğinde zevkle okuyabileceğiniz içerikler üretmek için yer aldığım bu platformda siz değerli okurlara keyifli okumalar dilerim.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx