Çiçekler

Gazanya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Reklamlar

Gazanya çiçeği bakımından önce, gazanya, çiçekseverler tarafından çok sık bir şekilde yetiştirilmektedir. Renklerinin güzelliğinden dolayı insanları kendine çeker. Peki, Gazanya çiçeği nedir? Gazanya çiçeği turuncu ve sarı tonları taşıyabilir. Bazen de beyaz olabilir. Aynı zamanda pembe renkli çiçekleri vardır, bundan ötürü de dikkatleri üstüne çeker. ‘koyun gözü’ ve ‘hazine çiçeği’ isimleriyle de bilinir. Gazanya çiçeği papatyagiller ailesine aittir. Genelde ilkbahardan sonbahara kadar çiçeklenmesi mümkündür. Açıkhava bitkisi olan Gazanya çiçeği papatyaya benzer büyüklüğüyle bahçe süslemede en çok tercih edilen çiçeklerden birisidir.

Gazanya Çiçeği Bakımı
Gazanya Çiçeği Bakımı

Gazanya Çiçeği Bakımı

Çiçekseverler birçok çiçek hakkında bilgi toplamak isterler. Bu çiçeklerden birisi de Gazanya çiçeğidir. Gazanya çiçeği bakımı Açıkhava bitkisi olmasından dolayı pek de zor değildir. Bu çiçek çok fazla suyu sevmez. Çok fazla suyu sevmediği için de kurak yerlerde yetişebilmesi olağandır. Bu çiçeğin sulaması toprak kurudukça yapılmalıdır. Özellikle kış aylarında haftada bir ya da iki kez sulanabilir. Ancak yaz aylarında havanın kuraklığına göre bu sulama sayısını iki ya da üçe çıkarabilirsiniz. Bitkiye sulama yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus suyu saksı altı tabağına dökmektir. Bitki ihtiyaç duyduğu suyu saksı altı tabağından kendisi çekmelidir. Son olarak, hep aynı ölçüde su vermeniz önerilmektedir.

Gazanya Çiçeği Özellikleri

Gazanya çiçeği özellikleri bu çiçeği bahçesinde yetiştirmek isteyen insanlar için büyük bir merak konusudur. Bu çiçek papatyagiller ailesine mensup olup papatya benzerliği taşımaktadır. Genelde renkleri beyaz, turuncu ve sarıdır. Çiçeklerinin rengi içine doğru koyulaşmaya başlamaktadır. Bu güzel çiçeklerin çapları ise 15 cm genişliğine kadar ulaşmaktadır. Bitkinin yaprakları bitkinin tabanından başlar ve koyu yeşil, sivridir.

Reklamlar

Genelde ilkbahardan sonbahara kadar çiçek açması muhtemel olan bitkinin çiçekleri sabah açar, akşam kapatır. Kurak topraklarda yaşayabilen bu bitki çok soğuklara dayanamamaktadır. Çok soğuklara maruz kalırsa ölür. Tohumları hızlı dağılır ve hemen toprağa tutunabilme yetisine sahiptir. Bu güzel ve göz alıcı bitkinin boyu 60 cm’ye kadar uzayabilmektedir. Gazanya bitkisi sıcak havaları soğuk havalara oranla daha çok sevmektedir. Her ne kadar sıcak sulu havaları sevse de herhangi bir toprak türünde basit bir şekilde yetişebilir.

Gazanya Ne Zaman Çiçek Açar?
Gazanya Ne Zaman Çiçek Açar?

Gazanya Ne Zaman Çiçek Açar?

Gazanya çiçeği birçok insan tarafından yetiştirilmektedir. Ancak yetiştirmek isteyen insanların da bilmesi gereken konular vardır. Gazanya ne zaman çiçek açar sorusu bu konulara cevap olacaktır. Gazanya çiçeğinin Nisan ayında çıkmasını isteyen birisi bu çiçeği eylül ayında ekmelidir. Haziran ayında çıkmasını isteyen bir insan ise ocak ayında tohum ekimini yapmalıdır. İlkbahar mevsiminden sonbahar mevsimine kadar yaşayabilir. Çok soğuk iklim olmadıkça kışın birkaç ayda da yaşaması muhtemeldir.

Gazanya Çiçeği Nasıl Canlandırılır?

Gazanya Çiçeği Nasıl Canlandırılır?

Gazanya çiçeği bakımında bazı zamanlarda ölebilir. Peki ölürse Gazanya çiçeği nasıl canlandırılır? Eğer bu güzel bitkinin çiçeklerinin solması gözlemleniyorsa, çiçekler mutlaka steril bir makas yardımı ile kesilmelidir. Solan çiçekler dallarından kesilmiş ise baharda bir kez daha tomurcuklanacaktır.

Gazanya Çiçeği Tohumu

Bu güzel bitki Gazanya çiçeğinin tohumu rüzgarlı havalarda etrafa çok kolay dağılmaya meyilli bir tohum türüdür. Etrafa dağılan bu tohumlar hemen çimlenir ve  birkaç hafta içinde filizlenmeye başlar. Tohumları toprağa ekmek isterseniz ise dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır. Öncelikle tıpkı öteki bitkilerin ekimi yapılmadan önce yapıldığı gibi toprağın temizlenip havalandırılması gerekir. Toprağınızı bu tohumları ekmeden önce güzelce havalandırdığınızdan emin olmalısınız. Daha sonra ise eğer daha güzel çiçekler istiyorsanız toprağı biraz gübre ile beslemeniz gerekmektedir. Böylece toprak tohum ekimine hazır hale gelir.

Reklamlar

Gazanya Çiçeği Neden Kurur?

Gazanya çiçeği bazı durumlarda kötü bir şekilde ölebilir. Bu çiçeği yetiştirmek isteyenlerin en çok karşılaştığı durumlardan birisi kurumasıdır. Peki, Gazanya çiçeği neden kurur? Gazanya çiçeği bakımında çok fazla su verildiği zaman ya da çok susuz kaldığı zamanlarda tıpkı diğer bitkiler gibi kurumaktadır.

Gazanya Çiçeği Nerede Durmalı?
Gazanya Çiçeği Nerede Durmalı?

Gazanya Çiçeği Nerede Durmalı?

Gazanya çiçeğini yetiştirmek isteyen insanların aklındaki sorulardan birisi de Gazanya çiçeği nerede durmalı sorusudur. Gazanya çiçeği açık hava bitkisidir. Uzun yıllar yaşayabilme potansiyeline sahip olan bu bitki açık havalarda ve dış mekanlarda yaşar. Güneşli yerlerden çok hoşlanan bu bitki karanlık olduğu zaman çiçeklerini kapatır. Bu nedenle bu bitkinin gölge yerlerde durması önerilmez. Yaz başında çiçeklenmeye başlar. Her çeşit toprakta yetişebilen Gazanya çiçeğinin balkon, teras ya da bahçe gibi yerlerde durması önerilmektedir.

Gazanya Çiçeği Ne Kadar Büyür?

Bu çiçeği yetiştirmek isteyenlerin merak ettiği bir diğer şey de Gazanya çiçeği ne kadar büyür sorusudur. Gazanya çiçeğinin boyu 60 cm’ye kadar uzayabilir. Çiçek çapı da kimi zaman 15 cm’dir

Gazanya Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Gazanya Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Gazanya çiçeğini daha da çoğaltmak isteyen insanlar mevcuttur. Peki, Gazanya çiçeği nasıl çoğaltılır? Gazanya çiçeği bakımı kökten ayırma yöntemiyle çoğaltılabilir. En kolay yöntem tohumla ve kökten ayırma yöntemidir. Aynı zamanda çelikle kökten ayırma yöntemi de vardır.

Gazanya Çiçeği Yenir Mi?

Gazanya çiçeği birçok insan tarafından sadece yetiştirilmek üzere kullanılmaktadır. Ancak çoğu insan Gazanya çiçeği yenir mi diye de merak etmektedir. Gazanya çiçeği birçok ülkede yiyecek olarak da tüketilen bir bitkidir. Taze yaprakları bazı yerlerde baharat olarak kullanılmaktadır. Ayrıca solmaya yakın çiçeklerini kurutup bitki çayı olarak tüketebilirsiniz.

Gazanya Çiçeği Toprak Seçimi

Gazanya çiçeği bakımında toprak seçimi bu bitki hakkında bilinmesi gereken en önemli şeylerden birisidir. Bu bitki geçirgen, suyu bünyesinde tutmayan, kuru ve kumlu toprakları tercih eder. Ancak bu toprakların Ağır killi toprak olmaması da önemlidir. Bu bitkinin yetiştirilmesinde az asidik veya nötr olan topraklar daha iyi sonuç vermektedir.

Gazanya çiçeği bakımı hakkındaki yazımızı beğendiyseniz, Açelya Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır? adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx