Çiçekler

Telgraf Çiçeğinin Anlamı ve Özellikleri

Reklamlar

Çiçek severlerin gözdesi olan ve evde bitki yetiştirmeyi sevenlerin yakından tanıdığı bir çiçektir Telgraf çiçeği. Birçok türü bulunan ve çizgili yapraklarıyla dikkat çeken bitkimizin ana vatanı Meksika, Kolombiya ve Orta Amerika’dır. Yetişmesi oldukça kolay olduğu için sıkça tercih edilmektedir. Ayrıca evde yetiştirmeye de uygundur. Çevremizde de sıkça karşımıza çıkan Telgraf çiçeğinin bakımı, Telgraf çiçeğinin özellikleri, Telgraf çiçeğinin anlamı ve çoğaltılması ile ilgili detayları yazımızda yer verdik.

Telgraf Çiçeğinin Anlamı

Uzun ve sarkan dalları ile isminin anlamını vermektedir Telgraf çiçeği. Latince anlamı tradescantia olarak bilinmektedir. Halk arasında bilinen adı ise kara sevda olarak bilinir.

Telgraf Çiçeğinin Bakımı
Telgraf Çiçeğinin Bakımı

Telgraf Çiçeğinin Bakımı

Yetiştirilmesi kolay bir bitki olsa da her çiçekte olduğu kadarıyla Telgraf çiçeğinin de dikkat edilmesi birkaç püf noktaları bulunmaktadır. Bu püf noktalardan birisi saksı seçimidir. Evlerde tercih edilen ve saksı çiçeği olduğu için saksı seçimi burada dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Hızla büyüyen ve büyüdükçe yayılan bir bitki olduğundan küçük saksı tercihi bitki büyüdükçe zorluk çıkarabilir ve bitkinin büyümesinde ve gelişmesinde olumsuz etkileri olabilir. Çok sık saksı değişimi de doğru olmayacağından dolayı bitkinin ilk dikiminde yeterli büyüklükte saksı seçilmelidir.

Reklamlar

Telgraf çiçeğinin bakımında saksı seçtikten sonra sırada bitkiye uygun bir toprak seçimi gerekir. Bu çiçek su geçirgenliği yüksek olduğu için mutlaka geçirgenliği yüksek toprakları tercih etmeli ve torf bakımından zengin olan toprak kullandığınızdan emin olmalısınız. Böylelikle bu çiçekten alacağınız verim çok daha fazla olacaktır.

Saksıdan sonra dikkat edilmesi gereken önemli bir detay da bitkinin aldığı güneş ışığıdır. Güneş ışığını seviyor fakat doğrudan ve uzun süre güneş ışığına maruz kalması bitkinin yapraklarında güneş lekelerinin oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden yerinin güneş ışığına göre sık sık değiştirilip hem yeterli ışığı almasını sağlamak gerekiyor hem de fazla ışıktan korumak gerekmektedir. Sabah ve akşam güneşlerini alabileceği alanlarda konumlandırabilirsiniz.

Bu çiçeğinin bakımında sulama çok detay istemeyen bir durumdur. Çok sık sulama beklememektedir. Sadece toprağının nemli kalacak şekilde sulanması yeterli olacaktır. Tabi yaşadığınız yerin sıcaklığına, nemine ve çiçeği konumlandırdığınız yere göre toprağın su isteme durumu değiştiği için bu durumları gözden geçirerek sulama yapmalısınız. Fakat unutmayın ki fazla sulama çiçeğinizin köklerini direkt çürümeye sebep olacaktır. Dikkat etmeniz ve kontrollü sulamanız oldukça önemlidir.

Telgraf Çiçeğinin Çeşitleri
Telgraf Çiçeğinin Çeşitleri

Telgraf Çiçeğinin Çeşitleri

Birden fazla çeşitleri olan Telgraf çiçeğinin özellikleri de çeşitlerine göre değişkenlik göstermektedir. Ülkemizde her çeşidi gözlenmiyor olsa da bu çeşitleri merak edilip bilgi almak isteyen çiçek severler için Telgraf çiçeğinin çeşitlerini ele aldık.

Reklamlar
 • Tüylü Telgraf Çiçeği: Adından da tahmin edeceğiniz gibi yapraklarında tüylü dokular bulunan bir bitkidir. Dokunurken de elinizde farklı bir hassasiyet bırakabilir. Çiçeklerinin renkleri mor ve pembe olarak açmaktadır. Yarı gölgeli alanda en verimli gelişimi göstermektedir.
 • Mor Telgraf Çiçeği: Renginden dolayı bu adı alan bu çiçek türü, mor kalp ve mor kraliçe adıyla da bilinmektedir. Sadece çiçeği değil dalları da yaprakları da mor rengindedir. Güneş oldukça çok sevmektedir.
 • Mavi Çiçekli Örümcek Telgraf Çiçeği: Şerit halinde yaprakları mevcuttur ve yapraklar arasında mavi çiçekler açmaktadır. Bu telgraf çiçeği dışarıda yetişmeye oldukça elverişlidir.  Ayrıca yaprakları uzun ve yeşildir.
 • Yalancı Telgraf Çiçeği: Bu çiçek Telgraf çiçeği türü değildir. Telgraf çiçeğine çok benzemesinden dolayı yalancı Telgraf çiçeği olarak adlandırılmaktadır. Özellikle de Karadeniz Bölgesi’nde görülmektedir.
 • Örümcek/mavi çiçekli telgraf çiçeği, melez bir türüdür. Çiçeğin yaprakları uzun ve yeşildir. Bu çiçeğin şeritler halindeki yaprakları arasında mavi çiçekleri bulunur.
 • Pembe Telgraf Çiçeği: Adından da anlaşıldığı gibi yapraklarında ve çiçeklerinde pembe rengi olan bir Telgraf çiçeği türüdür. Güneşi ve kontrollü bir şekilde sulama oldukça önemlidir.
 • Yeşil Telgraf Çiçeği: Ülkemizden ziyade Güney Amerika topraklarında sıklıkla yetişen bir çiçektir. Adından da anlaşıldığı üzere bu türün de yaprakları ve çiçekleri yeşil rengindedir. Nadiren de gözükse beyaz çiçekler de açmaktadır.
 • Tekne Zambak Telgraf Çiçeği: Yapraklarının şekli kılıca benzemektedir. Yapraklarının renginin bir tarafı pembe bir tarafı yeşildir. Bu yüzden oldukça dikkat çeken bir türdür.
Telgraf Çiçeğinin Özellikleri
Telgraf Çiçeğinin Özellikleri

Telgraf Çiçeğinin Özellikleri

 • Telgraf çiçeğinin özellikleri arasında en bilindik olanı çeşitleri ve renkleridir. Sarmaşık olarak büyüyen ve aşağı doğru sarkan bir bitkidir. Yaprakları dökülme gerçekleştirmemektedir.
 • Yaprakları desenlidir ve bu desenleriyle oldukça dikkat çekip göze hitap etmektedir.
 • Bulunduğu ortamın en az 8 – 9 derecede olması gelişimi için oldukça önemlidir.
 • Kış aylarında soğuktan olumsuz etkilenmemesi için doğru konumlandırma ve uygun sıcaklık ayarlanmalıdır.
 • Mor, pembe, yeşil ve çok nadir de olsa beyaz renkte çiçekler verebilmektedir.
 • İç mekân süs bitkisi olarak kullanılan bir bitkidir.

Telgraf Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Telgraf çiçeğinin çoğaltılması klasik diğer bitkilerin çoğaltılması gibi dallarından kopartılıp ekilerek çoğaltılabilir. Veya çiçeğin dibindeki sürüngenler, budanmış dallar ile de direkt çoğaltma yapılabilir. Dalın toprağa tutunabilmesi için bakımı aksatılmamalı ve düzenli sulama yapılarak toprak nemsiz bırakmamak gerekir.

Bu yazımızda yapraklarıyla görsel şöleni oluşturan bu çiçeğinin güzelliklerinden bahsettik sizlere. Telgraf çiçeği nedir? Telgraf çiçeğinin bakımı ve özellikleri, Telgraf çiçeğinin çeşitleri, Telgraf çiçeğinin anlamı gibi merak ettiğiniz birçok konu başlıklarını yazımızda bulabilirsiniz. Varsa sorularınızı ve yorumlarınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilir: Mor Salkım Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx