Kumaş Türleri

Kanvas Kumaş Nedir?

Reklamlar

Spor kıyafetlerinde ve pantolonlarda çok kullanılan bir kumaş türü olan kanvas kumaş nedir, kanvas kumaşının özellikleri nelerdir, kanvas pantolon nedir sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kanvas kumaşın özelliği kullanışlı ve rahat bir kumaş türü olmasıdır. En çok tercih edilen kumaşlardan biridir. Kanvas kumaşın hem yaz hem kış aylarında kullanılması söz konusudur. İnternette çok fazla aranılan kumaşlardan birisidir.

Bu kumaşın günlük hayatta kullanım alanı çok geniştir. En çok da spor giyim ve farklı tekstil dünyasında kullanılmaktadır. Ve bunun yanında reklam sektörü içinde bir potansiyeli vardır. Geçmişi eskiye dayanmaktadır. Ve görsel olarak da hoş bir yapısı vardır.

Reklamlar
Kanvas Kumaş Nedir ?

Kanvas Kumaşın Yapısı Nasıldır?

Kanvas kumaşın arka ve ön yüzü aynıdır. Kanvas kumaşın yapısı olan kalın keten kumaşlara benzemektedir. Kanvas kumaşın kullanın alanı da oldukça geniştir. Ve en çok kullanılan kumaş türleri arasında kullanılmaktadır. Ve kullanımı konforlu ve rahat tasarımı ile şık bir görünüm sağlamaktadır.

Kanvas Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Kanvas kumaşın tercih edilmesinde etkili olan özellikleri şu şekildedir;

  • Kanvas kumaş özellik olarak keten kumaşa benzemektedir.
  • Kanvas kumaşın esnek bir yapısı vardır.
  • Kumaşın yapısı oldukça kalındır.
  • Ve kumaş oldukça dayanıklıdır.
  • Kanvas kumaşın desenli ya da düz çeşitleri vardır.
  • Bu kumaş birçok farklı sektör kullanılmaktadır.
  • Kanvas kumaş baskıya uyumludur.
  • Bir başka kullanım amacı da dekor içindir.

Kanvas kumaş çoğunlukla yaz aylarında daha çok tercih edilir ve ama aslında her mevsimde kullanılan bir kumaş çeşididir.

Kanvas Kumaş Yazlık
Kanvas Kumaş Yazlık

Kanvas Kumaş Yazlık mı?

Kanvas kumaşın terletip terletmemesi kullanılan malzeme yoğunluğuna göre değişebilir. Her mevsim de kullanılabilen bir kumaştır. Yazlık kullanılması için kumaşın gevşek dokulu üretilmesi gerekmektedir. Kanvas kumaş keten kumaşa benzediği için rahat yapısından dolayı yaz mevsiminde gönül rahatlığı ile tercih edilir. Bu kumaş abiye kıyafetlerdense daha rahat ve gündelik tarz için tercih edilmektedir.

Reklamlar

Kanvas Kumaş Kışlık mı?

Kanvas kumaşın kış aylarında sıcak tutup tutmayacağı da merak konusudur. Kanvas kumaş kalın yapıya sahip olduğu için kullanılan iplik türüne göre kışlık olarak da kullanılmaktadır. Ve bu kumaş 45/55 polyester-yün karışımı da kışlık ürünler için uygun bir kullanımdır.

Kanvas Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Kanvas kumaş en çok spor giyim de kullanılmaktadır. Kanvas kumaş ile kot ve kumaş arası bir görünüme sahip olan ürünlerde tercih edilmektedir. Bu şekildeki spor kıyafetlerini seviyorsanız bu kumaştan üretilen spor ürünlerini kullanabilirsiniz.

Kanvas kumaşın bir başka kullanım alanı da reklam sektörüdür. Aynı zamanda dekorasyon ürünlerinde de kullanıldığı görülmektedir. Yani geniş bir alanda kullanılmaktadır.

Kanvas kumaş modanın önde gelen kumaş çeşitlerinden birisidir. Ve kanvas kumaşın yumuşak bir özelliği vardır. Çantalarda, ceketlerde, elbiselerde de kullanılabilmektedir. Hazır giyim alanında çok kullanımı göze çarpmaktadır.

Kanvas Kumaş Yazın Giyilir Mi?

Kanvas son derece sağlam ve dayanıklıdır ve giysi, ayakkabı, çadır, çanta, tekne yelkenleri, döşeme ve çok daha fazlasını yapmak için kullanılır. Sıkı dokuması nedeniyle kanvas, sağlamlığı ve dayanıklılığı nedeniyle arzu edilir.

Zorlu ortamlarda çalışanlar, kendilerini çevredeki ortamdan ve diğer unsurlardan korumak için kanvas pantolonlara güvenir. Kanvas pantolonlar ağır ve dayanıklıdır, ancak bu pantolonların sıkı örgüsü onları çok nefes alamaz hale getirir. Bu yüzden kanvas kumaş, yaz aylarında tercih edilmemelidir.

Pamuklu Kanvas Kumaş Özellikleri

Kanvas, suya dayanıklılığı nedeniyle genellikle istenen, düz dokuma, ağır hizmet tipi bir kumaştır. Başlangıçta kullanışlı bir yelken bezi malzemesi olarak kullanılmıştır. Mükemmel bir resim yapma malzemesi olarak popüler hale gelen kanvas, artık çadır malzemesi, rahat ayakkabılar ve tasarım çantalar kadar yaygın uygulamalara da girmiştir. Şu anda piyasada bulunan kanvasların çoğu pamuk lifleri içerir, ancak geleneksel olarak bu kumaş kenevir veya ketenden yapılmıştır.

Kalın ipliğe sahip kanvas, basit bir düz dokuma deseninde sıkıca dokunmuştur. Bu kumaş, kalınlığı ve dayanıklılığı nedeniyle denime benzerken, denim bir dimi dokumaya sahiptir.

İpliğinin kalınlığından dolayı, çoğu kanvas kumaşın iplik numarası düşüktür. Çoğu kanvas, daha yumuşak bir doku karşılığında dayanıklılıktan ödün veren daha yüksek iplik sayıları ile elli ila yüz iplik sayısına sahiptir.

Pamuk şu anda en popüler kanvas malzeme olsa da, bu kumaşı kenevir veya keten ile yapmak hala mümkündür. Kanvas doğal olarak suya dayanıklıdır ve çağdaş endüstriyel kanvas formları, ek su yalıtımı için bir veya iki tarafta genellikle polivinil klorür (PVC) kaplamaya sahiptir.

Mumlu Kanvas Kumaş Nedir?

Mumlu kanvas, balmumu emdirilmiş ve suya dayanıklı pamuklu bir kanvastır. İlk olarak 19. yüzyıl denizcileri tarafından yelken bezi olarak kullanılan mumlu kanvas dayanıklıdır ve eskitilmiş deriye benzer bir görünüme sahiptir.

Mumlu kanvas, hafif mumlu bir his verir ve kullanımla sağlam, benekli bir görünüm kazanır. Yüzey, kumaşın karakterine katkıda bulunacak şekilde kolayca kırışıklıklar ve izler gösterir. Bunu, kasıtlı olarak ellerinizde ezip sonra düzelterek vurgulamayı seçebilirsiniz. Bugün piyasada mumlu kanvasta bulunan birkaç ağırlık vardır.

Mumlu kanvas kumaşı ilk aldığınızda, kenarlara doğru hafif bir renk değişikliği fark edebilirsiniz, endişelenmeyin! Bunun nedeni büyük olasılıkla balmumunun sarıldığında ve bize gönderilmek üzere paketlendiğinde tamamen kurumamış olmasıdır. Sertleştirme sürecini hızlandırmanın en kolay yolu, tuvalinizi gece boyunca sıcak, temiz bir alana düz bir şekilde yerleştirmektir. Sabah renk değişikliğinin kaybolduğunu fark etmelisiniz.

Bununla ilgili ilk fark ettiğiniz şey ağırlıktır. Mumlu kanvas, sentetik malzemelerden yapılmış çantalarda veya giysilerde bulunmayan doğal bir maddeye ve ağırlığa sahiptir. Mumlu kanvas bir çantayı elinize aldığınızda, boşken bile bir miktar ağırlık fark edeceksiniz ve malzemeyi parmaklarınızla ovduğunuzda sağlam hissedeceksiniz. Bunun nedenleri kanvası yapmak için kullanılan ağır kalibreli pamuğun ağırlığı ve su geçirmez mumun kendisidir.

Kanvas Kumaşlı Ürünler Nasıl Yıkanır?

Kanvas kumaşa sahip olan ürünün rengi solmadan yıkamak oldukça önemlidir. Kumaş dayanıklı bir yapıya sahiptir. Kanvas kumaş baskıya uygun olduğu için çoğunlukla üzerinde baskılı olarak üretilmektedir.

Kanvas kumaşların özellikle düz desenlilerin makinede yıkanma talimatlarına uyulması çok önemlidir. Eğer elde yıkayacaksanız elde yıkamaya uygun deterjanlarla da ürünleri yıkayabilirsiniz.

Ayrıca ürünleri temizlemenin bir diğer yolu da çanta gibi fırçalamaktır. Ve yıkadığınız suyun çok sıcak olmaması da oldukça önemlidir. Kanvas kumaşın yıkanmasında en çok dikkat edilmesi gereken ayrıntılar bunlardır.

Kanvas Pantolon Nedir?

Kıyafetlerinizin hafif ve kullanışlı olması daha işlevsel olmasını sağlar. Bazı firmalar modaya uygun olmasına odaklanıp işlevselliği ile pek ilgilenmeyebiliyor. Aslında kanvas pantolon da çok tercih edilmektedir.

Kanvas pantolonlar normal pantolonlara benzemektedir. Ve alakasız fermuarlar, rastgele faydasız cepler yoktur. Kanvas pantolunun kumaşı diğer kıyafetlerinize göre daha kolay bir şekilde katlanabilmektedir. Ve kanvas pantolon oldukça sürtünmesizdir. Ve sıcak havalarda daha kolay hareket etmektedirler.

Kanvas pantolonların kot pantolon tarzı cepleri vardır. Kanvas pantolonun ceplerinden kolay kolay bir şey düşmez. Pantolonun arka ceplerinin bazıları kapaklı, bazıları fermuarlı ya da açık, farklı şekilde olabilir.

Kanvas pantolon kolayca kırışmazlar ve kolay bir şekilde yıkanırlar ve hızlıca kururlar, bir gecede bile kuruyabilirler. Bu pantolonun dikişleri oldukça sağlamdır. Sıcak havalarda bile rahatlıkla kullanılabilirler ve her zaman iyi görünürler.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx