Reklamlar
İsim Anlamları

Eslem İsminin Anlamı Nedir?

Reklamlar

Eslem isminin anlamı özellikle kız bebeği bekleyen ailelerin merak ettiği isimlerden biridir. Eslem ismini koymak caiz mi? Eslem ismi Türkçe mi? gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz makalemizi okumaya devam edin.

Bu içeriğimizde İsim Anlamları kategorisinde Eslem ismini inceleyeceğiz. Son zamanlarda çok kişi tarafından tercih edilen kız isimleri arasında ilk sıralarda Eslem bulunuyor. Eslem isminin anlamı, yeni bebek sahibi olacak anne ve baba adayları tarafından sıkça araştırılmaktadır. Peki, Eslem isminin anlamı ne, Eslem ne demek, Eslem isminin özellikleri, Eslem ismi Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu gibi soruları yazımızda bulabilirsiniz.

Eslem, Allah’a teslim olan kişi, günahsız ve de çok değerli kimse anlamına gelmektedir. Kökeni Arapça olan bazı isimler Türk Dil Kurumu’nda bulunmasına rağmen, Eslem ismi Türk Dil Kurumu’nda geçmemektedir. Eslem ismine sahip olan (kız, erkek) kişilere; sağlam, dayanıklı ve selametli olan kimse de denmektedir.

Reklamlar
Eslem İsminin Anlamı

Eslem İsminin Özellikleri

Eslem ismine sahip olan kişilerin hayırlı işler yapan kişiler oldukları bilinmektedir. Dahil oldukları her yere esenlik getiren, kişileri toplayan, birlik ve beraberliği getiren kişilerdir. İnançlı kişilerdir. Doğru ve dürüstten yana olmak için çaba gösterirler. Diğer yandan teslimiyeti kabul eden, yaratıcıya sığınan kimse demektir.

Eslem İsmi Kur’an-ı Kerim’de Geçiyor mu?

Eslem ismi Kur’an-ı Kerim’in Bakara, Saffat, Nisa olmak üzere üç Sure ’sin de geçmektedir. Bunlar; Bakara Suresi’nin 131.Ayeti; ”İz kale lehu rabbuhu eslim kale eslemtu li rabbil alemin. Saffat Suresi’nin 103.Ayeti ”Fe lemma eslema ve tellehu lil cebin.” Nisa Suresi’nin 125.Ayeti ”Ve men ahsenu dinen mimmen esleme vechehu lillahi ve huve muhsinun vettebea millete ibrahime hanifa.’ Ayrıca bir de Enam Suresi 14. Ayetinde de geçmektedir.

Eslem İsminin Anlamı Nedir?

Eslem isminin anlamı, teslim, teslim olma,  Allah’a teslim olan anlamlarına gelmektedir. Güzel ve derin anlamları ile birlikte kız ya da erkek çocukları için kullanılabilecek isimler arasında bulunmaktadır. Son zamanlarda ise daha popüler hale geldiğini söylenebilir.

Türkiye’de Eslem ismine sahip 25512 kişi vardır. Eslem ismi özellikle son zamanlarda çok tercih edilmektedir.

Reklamlar

Eslem İsmi ile İlgili Merak Edilen Sorular

Eslem Ne demek TDK?

Eslem ismi arapça kökenli olup TDK’da karşılığı yoktur.

Eslem İsmi Caiz mi?

Eslem isminin bebeklere verilmesi konusunda herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Din adamları eslem isminin caiz olduğunu belirtmektedir.

Eslem Türkçe mi?

Eslem ismi Arapça kökenlidir. Türkler arasında islamiyetin yayılması ile birlikte Arapça isimlerin kullanımı Türk coğrafyasında artmıştr.

Eslem İsmi Hangi bebeklere koyulur?

Eslem genel olarak kız bebeklere koyulan bir isimdir. Hem kız hem de erkek bebeklere bu isim koyulmaz.

Eslem ismini vermek problem çıkarır mı?

Eslem ismi teslim olmak, teslim olan kişi anlamındadır. Dini açıdan anlamı güzeldir. Bu sebeple eslem isminin bebeklere verilmesinde bir sorun çıkmaz.

İlginizi çekebilir: Atlas İsminin Anlamı ve Özellikleri

Bizi Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz: Begonya Kadın

Reklamlar
0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x