İsim Anlamları

Elif İsminin Anlamı, Analizi ve Özellikleri

Reklamlar

Elif ismi gerek çevremizden gerek Kuran-ı Kerim eğitimlerimizden bildiğimiz ve belkide en çok duyduğumuz isimlerden bir tanesidir. Çok fazla duyduğumuz hatta telaffuz ettiğimiz “Elif” kelimesinin anlamını, özelliklerini ve daha fazlasını biliyor muyuz? Bir çoğumuz bilmiyoruz ancak bu sorun değil, bu içerik ile tüm bunları öğrenmekle kalmayacak Elif ismi hakkında bilinmeyenleri de öğrenmiş olacağız.

Elif İsminin Anlamı

Arap alfabesinin ilk harfi Elif, ince uzun bir şekle sahiptir. Elif ismi, şekli ve uzun boyu nedeniyle aynı zamanda nazik bir kız anlamına da gelir. Elif ismi ilişkileri iyi olan kişi (arkadaşlık) kavramını da ifade etmektedir. Bununla birlikte sevgi dolu anlamını da taşımaktadır. 

Elif isminin en yaygın anlamları ise aşağıda ki gibidir;

Reklamlar
 • Ağır başlı 
 • Güzel huylu 
 • Dostluk ve sevgi dolu insan 

Anlamlarını da taşımaktadır.

Elif İsminin Kuran’da ki Anlamı

Elif Kuran-ı Kerim’in ilk harfidir tahmin edebileceğiniz üzere manası bilinenden, görünenden çok daha büyük ve derindir. Elif harfinin anlam ve özellikleri hakkında farklı bilgiler edinmek adına aşağıda ki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Elif harfinin anlamı ve özellikleri

Elif İsminin Özellikleri

Elif İsminin Özellikleri
Elif İsminin Özellikleri
 • Çok atılgan insanlardır ve olayın yönüne göre kararlar alırlar. Gergin ortamlarda alacakları kararlar ile ortamı yatıştırabilirler. Yaşayarak öğrenmek onlar için bir yaşam felsefesidir, ancak karar vermeleri bazen uzun süre alabilir ve bu nedenle başarısız olabilirler. Çok dürüst ve hoşgörülü insanlardır. İyi şeyler yapmayı severler. Üretken yapıları vardır, tam bir sanatçı ruhuna sahipler.
 • İş dünyasında iyi gözlemcidirler bu özellikleri ile mükemmel moda tasarımcı ve yazar olabilirler. Çok fazla işle mücadele ediyor olmaları hayatlarında sorun yaşamalarını sağlayabilir. Ellerindeki bir işi bitirmeden diğer işe başlayabilir ve bu nedenle işlerinin başarıya ulaşmasını sıkıntıya sokabilirler. Çok merhametli ve düşünceli insanlardır.
 • İnsanlarla, özellikle de arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi severler. Evlerinde misafir ağırlamayı çok severler. Hayatlarının bir çok evresinde kendilerinden çok başkalarını düşünürler ve bu durumdan dolayı sorunlar yaşarlar. Etraflarındaki insanları dinlerler, onları desteklemeye çok ilgi duyarlar, ancak bazı durumlarda başkalarına yardım etmeye kendilerini kaptırıyor ve istemeden olayların içine çekiliyorlar.

Elif İsminin Ebced Değeri

Ebced Hesabı, Arap alfabesinde kullanılan bir tarih düşürme ve hesaplama sistemidir. Arap alfabesinin alfabetik sayı sistemini kullanarak kelimelerin sayısal değerlerini hesaplamak için kullanılan bir sistem olarak da tanımlanabilir.

Elif isminin Arapça yazılışı “ا” şeklindedir. Bu harfin ebced değerini hesapladığımızda ise “Asıl Ebced Değeri: 1, Büyük Ebced Değeri: 111” olarak çıkmaktadır.

Reklamlar

Elif İsmi ile Akrostiş

Dizenin ilk harflerini yukarıdan aşağıya okuduğunuzda bir kelime (örneğin, bir ozan veya şiirin adandığı kişinin adı) görünecek şekilde yazılmış bir dizenin herhangi bir parçası akrostiş şiir olarak adlandırılır.

Elif ismi ile ilgili akrostiş şiir yazmak aslında çok kolaydır şimdi bir doğaçlama şiir yazıyorum hatta 😉

Elif gibi dimdik gezecek insan
Laflarıyla güzellikler sunacak
İsteyene yardım eli uzatıp
Feth edip kalpleri kuşatacak

Bu ve benzeri “Elif” ismi için yazılmış akrostiş şiir örneklerine “Buradan” bakabilirsiniz.

Elif İsmi ile Uyumlu İsimler

Çocuğunuzun adını Elif koymak istediniz ancak yanına yakışacak ikinci bir isim arıyorsanız doğru yerdesiniz. Ayrıca belirtmekte fayda var ki Elif ismini tek başına kullanmanın dinen bir sakıncası bulunmuyor. Yine de ikinci bir uyumlu isim arıyorsanız aşağıda ki listeden bir isim seçebilirsiniz. Haricen listede bulunan isimlerin Elif isminin yanına en çok yakışanının hangisi olduğu konusunda oy kullanmanızı da rica ediyoruz.

Elif isminin yanına en çok yakışan isim hangisi?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Elif İsminin Farklı Dillerde Yazılışı

Elif isminin Arapça Yazılışı : الإف
Elif isminin Japonca Yazılışı : えぃっ
Elif isminin Korece Yazılışı : 디’ㄹ
Elif isminin Çince Yazılışı : 欸里墳
Elif isminin Osmanlıca Yazılışı : الف
Elif İsminin Farklı Dillerde Yazılış Tablosu

Elif İsmi Hakkında Merak Edilenler

 1. Elif İsmi Ağır Gelir mi?

  Peygamber efendimiz “çocuklarımıza güzel isim koymamızı öğütlemiştir”. Toplumda herhangi bir ismin ağır gelmesi gibi bir yanılgı bulunmaktadır, bu algı tamamen yanlıştır. İsminden dolayı Allah kimseye hastalık yada farklı kaza yada bela nasip etmeyecektir. Elif ismide aynı şekilde kullanımında bir sakınca yada sorun bulunmamaktadır.

 2. Elif İsmi Kuranda Geçiyor mu?

  Elif ismi Kuran-ı Kerim’de bir çok ayette yer almaktadır.

 3. Elif İsmi Ne Anlama Gelir?

  Arap alfabesinin ilk harfi Elif, ince uzun bir şekle sahiptir. Elif ismi, şekli ve uzun boyu nedeniyle aynı zamanda nazik bir kız anlamına da gelir. Elif ismi ilişkileri iyi olan kişi (arkadaşlık) kavramını da ifade etmektedir. Bununla birlikte sevgi dolu anlamını da taşımaktadır. 

 4. Elif İsmi Koymak Caiz mi?

  Çocuklarımıza Elif ismini yanında başka bir isim ile birlikte yada tek başına koymamızın önünde dinen bir sakınca yoktur. Elif isminin kullanımı caizdir.

 5. Elif İsmi Kökeni Nedir?

  Elif kelimesi Arapça kökenlidir.

 6. Elif İsim Olarak Kullanılır mı?

  Çocuklarımıza Elif ismini yanında başka bir isim ile birlikte yada tek başına koymamızın önünde dinen bir sakınca yoktur.

 7. Elif İsminin İnsan Üzerindeki Etkisi Nedir?

  Sadece isim ile her hangi bir olumlu yada olumsuz bir etki altında kalmaz insan. İsimler değil yaşantılar ve çevre etkileri insanların hayatının gidişatını etkilemektedir.

Umarım Elif ismi ile aradığınız her sorunun cevabını bu içerikte bulmuş olursunuz. Diğer isimlerin anlamları için ” İsim Anlamları” kategorimize göz atmayı unutmayın.

İlginizi çekebilir: Ateş İsminin Anlamı ve Özellikleri

Merve Ekinci

Renkli kişiliğim ile efsane içerikler üretmeye geldim. Asla vazgeçmeyen her kadın gibi biraz süslü ve ne istediğini bilen biriyim. Kafamın içinde kurduğum senaryoları yazılarıma aktarıyorum. Umarım sizlerde keyifle okursunuz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx