Aromaterapi

Aromaterapi Yağlarının Faydaları Nedir?

Reklamlar

Aroma terapi yağları hoş kokulu bitkilerin çiçeklerinden, yaprakları, dalları ya da köklerinden elde edilen uçucu yağlardır. Bitkinin kullanılacak olan kısmı toplanır ve damıtma işleminden geçirilir. Bu işlemden hemen sonra farklı ebatlardaki tüplere ya da şişelere konulup uzun süre muhafaza edilir. Bitkinin meyvesinden aromatik bir yağ elde etmek içinse meyvenin kabuklarının soğuk sıkım işleminden geçirilmesi gereklidir. Aromaterapi yağlarının faydaları saymakla bitmez. Neredeyse her derde deva olacak bu yağ tipleri kas ve eklem ağrılarına iyi gelir, solunum sisteminizi rahatlatır ve iyi hissetmenizi sağlar, aromaterapi yağlar eşliğinde stresiniz azalır ve ruhsal sakinliğiniz artmış olur, stres ve zihinsel yorgunlukların yanında hazımsızlık ya da cilt problemleri gibi sorunları da ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kan basıncını düşürerek sinir sisteminizin rahatlamasına yardımcı olur. Bilimsel araştırmalar ışığında aromaterapi yağların pek çok ağrıyı ya da rahatsızlığı hafiflettiği gözlemlenmiştir. Aynı zamanda düzenli olarak uygulandıklarında ise rahatsızlıkların tamamen yok olduğu araştırmalarda yer almaktadır. 

1. Ylang YlangYağının Faydaları Nedir?

Avusturalya, Malezya, Hindistan gibi ülkelerde yetişen sarı çiçeklere sahip bitkilerden elde edilir. Bilimsel adı Cananga Odoraya olan ylang ylang yağı, kozmetikte çokça kullanılmaktadır. Uçucu yağlar kategorisinde listenin en başında yer alan ünlü ylang ylang yağının kokusu kuvvetli olduğundan genellikle parfüm endüstrisinde tercih edilir. Kırılarak dökülen saçlarını güçlendirme sıkça tercih edilen ylang ylang yağı aynı zamanda da hassas ve kuru saç derilerini nemlendirme etkisi gösterir. Bu yağ sayesinde saçlarınız ışıltı ve canlılığa sahip olup kepeklerinden de arındırılmış olur. Yaşlanma karşıtı olan ylang ylang yağının bir diğer önemli özelliği ise tahriş olmuş cilt yapılarını onarmada görev alır. Cilt üzerinde egzamalardan ya da diğer etkenlerden kaynaklı kaşıntı sorununu ortadan kaldırır. Cilt üzerinde oluşan yaraların iyileşme sürelerini olumlu yönde etkiler. Bu etkilerinin dışında kardiyovasküler sistemin sağlığını destekler, iltihap ve enfeksiyonların vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar, kan akışının dengelenmesini sağlar, parazitleri vücuttan atar ve kokusu ile sizi mest edip modunuzu yükseltir.

Gül Yağı
Gül Yağı

2. Gül Yağı

Aromaterapi yağlarından biri de gül yağıdır. Diğer yağlar gibi uçucu özellik gösteren gül yağı, bitkilerin üzerinde denenen damıtma yöntemi uygulanarak elde edilir. Aromaterapide kullanılan gül yağı, kişinin stresinden arınmasına yardımcı olarak daha huzurlu hissetmesine yardımcı olur. Hoş kokusundan dolayı ağız bakım ürünlerinde de tercih edilen gül yağı aynı zamanda da daha ferah bir nefes almanızı sağlar. Kabızlık sorunu yaşayanların tek ilacı olan gül yağı karın kaslarına masaj yapılarak uygulanması sonucundan bu dertten kurtulmanıza yardımcı olur. Gül yağının yatıştırıcı özelliği ve kokusu sayesinde solunum sisteminizi rahatlatır. Gül yağı aynı zamanda saç bakımında da kullanılır. Sağlıklı saçlara kavuşmak için saç maskelerinizin içerisine birkaç damla gül yağından koyabilirsiniz. Bu sayede saçınızın ihtiyacı olan nem miktarını da karşılamış olursunuz.

Reklamlar

3. Limon Yağı

C vitamini bakımından oldukça zengin olan limon yağı limonun kabuklarından elde edilmektedir. Kozmetik ürünleri içeriğinde sıkça tercih edilen limon yağı cildin ölü hücrelerden arınmasını ve temizlenmesini sağlar. Limon kabuklarının soğuk pres ile sıkılması ile elde edilen limon yağı, yara, akne ve sivilce gibi cilt problemlerinin oluşumunu engeller. Diş sağlığı bakımından da oldukça önemli sayılan limon yağı diş eti hastalıklarının iyileşmesinde kullanılır. Aynı zamanda bademciklerde oluşan iltihaplanmayı ve bundan kaynaklı yaşanabilecek ağız kokusunu önlemekle görevlidir. Hoş kokusu sayesinde nefes darlığı yaşayan hastaların solunum sistemini düzenler, tansiyonu düzenler, burun kanamasını durdurucu etki gösterir, kanın hızlı bir şekilde pıhtılaşmasını sağlar, boğaz ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur, hamilelikle görülen mide bulantılarını önler, kilo vermeye yardımcı olur, kanı temizler, vücudun arındırılmasına yardımcı olur, cildi sıkılaştırarak yaşlanmayı geciktirir.

Sedir Ağacı Yağı
Sedir Ağacı Yağı

4. Sedir Ağacı Yağı

Uçucu yağlardan olan sedir ağacı yağı, sedir ağaçlarının yaprak, kabuk, iğne ve meyvelerinden elde edilir. Soğuk pres yöntemi ya da damıtma yöntemi uygulanan sedir ağaçlarının kokusundan yararlanılarak böcek kovucu, deodorantların ya da kolonyaların içeriğinde kullanılır. Sedir ağacı yağı, saçların sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olarak saç dökülmelerini engeller. Antimikrobiyal özellikleri ile sivilce ve aknelere iyi gelir. Küçük yaralarda dahil yara izlerinin geçmesini sağlar. Ruh hali üzerinde olumlu etkisi bulunan sedir ağacı yağı sinirleri yatıştırma özelliği barındırır.  Stresi ve kaygıyı azaltarak gün içerisinde iyi hissetmenize yardımcı olur. 

5. Fesleğen Yağı

Fesleğen yağı, fesleğen bitkisinin çiçekli dallarından distilasyon yöntemi kullanılarak elde edilir. İçeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde sivilce ve akne gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Kuru cilt yapılarının nemlenmesine yardımcı olur, saç derisindeki yağın dengelenmesinde kullanılır, selülit gibi cilt sorunlarına masaj yaparak uygulanırsa bu görünümün azalmasını sağlar. Kepek oluşumunu engeller ve saçı koruyarak ışıltılı ve canlı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Aromaterapi Yağları Nereden Alınır?

Hoş kokulu ve dinlendirici etkileri ile birbirinden güzel olan aromaterapi yağ çeşitlerini https://www.aromaterapimarket.com/ adresinden inceleyebilir ve güvenle satın alabilirsiniz.

Reklamlar
İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx