Sağlık

Stafine Krem Ne İşe Yarar?

Stafine Krem Faydaları

Reklamlar

Stafine krem genel olarak iki farklı ilacın kombinasyonu olan ve çeşitli dermatolojik hastalıkları tedavi eden bir üründür. Peki Stafine krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Stafine Krem
Stafine Krem

Stafine Cort Krem Nedir?

Bu kremiki farklı tipte ilaç içerir. Bir ilaca fusidik asit (stafine-cort) denir. Bir çeşit antibiyotiktir. 

Enfeksiyonlara neden olan antibiyotik öldürücü mikropları (bakteriler) yok eder. Kortikosteroid cildinizin şişmesini, kızarıklığını veya kaşıntısını azaltır. Bu krem cildin iltihaplandığı durumlar, egzama veya dermatit, bakteriyel enfeksiyonlar ve ayrıca mikroplarla enfekte olmuş cilt tedavisi için kullanılır.

Reklamlar

Stafine Krem Etken Maddesi

Bu kremin aktif maddesi fusidik asit adlı bir maddedir.

Stafine Krem Muadili

Fucibest Krem, Fucidin Krem, Fucidin Pomad, Fucidin Film Tablet, Fucidox Pomad, Fucidox Krem, Fucitec Pomad, Fucitec Krem, Fucitec Film Kaplı Tablet, Fusidas Krem, Fusinat Film Tablet, Fusix Derma Pomad, Fusix Derma Krem, Robisid Film Tablet, Stafine Pomad, Stafine Film Tablet, Stafine Infüzyon İçin Toz ve Çözücü Içeren Flakon ve Tiremix Krem bu ilacın muadilleridir.

UYARI! İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır.

Stafine Cort Krem Fiyatı

Bu kremin şimdiki eczane satış fiyatı 118.29 TL’dir.

Reklamlar

Stafine Krem Eşdeğeri

Fucibest Krem, Fucidin Krem, Fucidin Pomad, Fucidin Film Tablet, Fucidox Pomad, Fucidox Krem, Fucitec Pomad, Fucitec Krem, Fucitec Film Kaplı Tablet, Fusidas Krem, Fusinat Film Tablet, Fusix Derma Pomad, Fusix Derma Krem, Robisid Film Tablet, Stafine Pomad, Stafine Film Tablet, Stafine Infüzyon Için Toz Ve Çözücü Içeren Flakon ve Tiremix Krem bu ilacın eşdeğeri ürünlerdir.

Stafine Krem Faydaları

Bu krem ikincil bakteriyel enfeksiyon doğrulandığında veya şüphelenildiğinde atopik egzama, diskoid egzama, staz egzaması ve seboreik egzama gibi çeşitli egzamatöz dermatozların iyileştirilmesinde uygulanır. Bu krem genel olarak bakteriyel enfeksiyonlar ve iltihaplı cilt hastalıklarının iyileştirilmesinde etkilidir.

Stafine Cort Krem Neye Yarar?

Fusidik aside duyarlı mikroorganizmaların, özellikle staphylococcus’un neden olduğu enfeksiyonların neden olduğu şiddetli olmayan, yüzeysel, yaygın olmayan, birincil cilt enfeksiyonlarının tedavisi için bu krem uygulanır.

Topikal olarak uygulanan fusidik asit ile tedaviye cevap vermesi beklenebilecek primer cilt enfeksiyonları impetigo contagiosa, yüzeysel folikülit, sycosis barbae, paronişi ve eritrazma gibi hastalıkların iyileştirilmesinde etkilidir. Antibakteriyel ajanların uygun kullanımı konusunda tıbbi rehberliğe dikkat edilmelidir.

Stafine Krem
Stafine Krem

Stafine Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Bu kremi uzun süre kesinlikle kullanmamanız gerekir. 
  • Uygulama bölgesine bağlı olarak, bu krem ile tedavi sırasında her zaman bu kremin muhtemel sistemik emilimi dikkate alınmalıdır.
  • Kortikosteroid içeriğinden dolayı bu krem gözlerin yakınında dikkatli kullanılmalıdır. Bu kremi gözlere temas ettirmekten kaçının.
  • Topikal kortikosteroidlerin sistemik emiliminden sonra geri dönüşümlü hipotalamik-hipofiz-adrenal (HPA) ekseni baskılanması meydana gelebilir.
  • Çocuklarda hastalar topikal kortikosteroidlerin neden olduğu HPA ekseni baskılanmasına ve cushing sendromuna yetişkin hastalara göre daha fazla yatkınlık gösterebileceğinden, çocuklarda bu krem dikkatle kullanılmalıdır. Çok miktarda, oklüzyon ve uzun süreli tedaviden kaçının.
  • Bu kremi çok uzun süre kullanırsanız cilt atrofisine yol açabilir.
  • Bu kremin topikal kullanımı ile bakteriyel direnç olabilir. Tüm antibiyotiklerde olduğu gibi, uzun süreli kullanım ya da tekrar tekrar uygulama antibiyotik direnci geliştirme riskini artırabilir. Topikal fusidik asit içeriği olan bu krem ile bir seferde on dört günden fazla olmamak üzere sınırlandırılması, direnç gelişme riskini en aza indirecektir.
  • Bu ayrıca kortikosteroidin immünosüpresif etkisinin antibiyotiğe dirençli bakterilere bağlı olası enfeksiyon semptomlarını maskeleme riskini de önler.
  • İmmünosüpresan etkiye sahip kortikosteroid içeriğinden dolayı bu krem, enfeksiyona karşı artan duyarlılık, mevcut enfeksiyonun alevlenmesi ve gizli enfeksiyonun aktivasyonu ile ilişkili olabilir. Topikal tedavi ile enfeksiyon kontrol altına alınamıyorsa sistemik tedaviye geçilmesi önerilir.
  • Bu krem, eksipiyanlar olarak metil ve propil parahidroksibenzoat (E218 ve E216), setostearil alkol ve potasyum sorbat içerir. Metil ve propil parahidroksibenzoat alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Potasyum sorbat ve setostearil alkol lokal cilt reaksiyonlarına neden olabilir.
Stafine Krem
Stafine Krem

Stafine Krem Kullanımı

Bu krem yalnızca cilt üzerinde kullanılır. Kremi kullanmadan önce daima ellerinizi yıkayın. Kapağı çıkarın. Kremi ilk kez kullanmadan önce contanın kırılmadığından emin olun. Kapaktaki sivri boruyu, contadan geçirin. Kremi cilde ince bir tabaka halinde sürün ve nazikçe ovalayın. Bu kremi yüzünüzde kullanırsanız, gözlerinizden kaçınmaya dikkat edin. Ellerinizi tedavi etmek için krem ​​kullanmıyorsanız, kremayı kullandıktan sonra daima ellerinizi yıkayın.

Yanlışlıkla gözünüze herhangi bir krem ​​bulaşırsa, hemen soğuk suyla yıkayın. Sonra mümkünse gözünüzü yıkayın. Görüşünüzle ilgili herhangi bir sorun yaşamaya başlarsanız veya gözünüz ağrıyorsa, derhal doktorunuza başvurun.

Tedavinin süresi doktorunuz tarafından kararlaştırılacaktır. Tedavi daha uzun olmasına rağmen genellikle bir ila iki haftadır. Bu, enfeksiyonun türüne ve tedavinin sonucuna bağlıdır. Kremi uzun süre veya büyük miktarlarda kullanıyorsanız özel dikkat gösterin çünkü o zaman yan etki alma şansı daha yüksektir. Bu nedenle, daima doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

Çok fazla uygularsanız veya yanlışlıkla bu kremi yutarsanız, herhangi bir zarara neden olması olası değildir. Bununla birlikte, herhangi bir etki fark ederseniz veya endişeleniyorsanız, doktorunuza veya eczacınıza başvurun. Bu krem bir bebek tarafından yanlışlıkla yutulursa doktora başvurmalısınız.

Stafine Krem Yan Etkileri
Stafine Krem Yan Etkileri

Stafine Krem Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi bu krem de çeşitli yan etkilere neden olabilir. Fakat bu kremin yan etkileri nadir olarak görülür. Nefes almakta zorlanıyorsanız, yüzünüzün veya boğazınızın şişmesi, cildinizde ciddi bir döküntü oluşuyorsa bu kreme karşı alerjik reaksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Bu yan etkilerden herhangi biri gelişirse hemen ilacı kullanmayı bırakın ve hemen doktora başvurun.

İlaç uzun süre, büyük miktarlarda veya cilt kıvrımlarında (koltuk altı veya göğüs altı gibi) kullanılırsa, aşağıda listelenen sorunlardan herhangi biri daha olasıdır.

Bu sorunların bebeklerde ve çocuklarda daha fazla görülmesi muhtemeldir. Cildin bir pansuman, bandaj veya bezle kaplı olması da olasıdır.

Bu kremin yan etkileri arasında cildin incelmesi, cildin yüzeyine yakın küçük damarların görünür hale gelmesi, deri çatlağı, bölgede kaşıntılı döküntü ve cilt iltihabı, yüz derisinin kalınlaşması vardır. Yan etkilerden herhangi biri ciddi hale gelirse veya burada listelenmeyen herhangi bir yan etki fark edersiniz hemen ilacı kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx