Sağlık

Fucidin Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Fucidin krem, bakterilerin neden olduğu cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için doktorlar tarafından reçete edilir. Fucidin krem kullanımı ile ilgili doktorunuzun talimatlarını dikkate alınız.

Reklamlar

Fucidin krem, pek çok farklı cilt enfeksiyonunu ve cilt bakterilerini tedavi eden bir üründür. Fucidin krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, Fucidin krem ne işe yarar, muadili nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Fucidin Krem Nedir?

Fusidik asit içeren Fucidin krem, antibiyotik olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Bazı bakterilerin neden olduğu çeşitli cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu enfeksiyonlar, yanma, aknelere ve sivilcelere neden olan enfeksiyonlar, impetigo ve ikincil enfeksiyonlar yani cilt yaralandıktan sonra gelişen enfeksiyonlardır.

Fucidin Krem
Fucidin Krem

Bu ilaç, birden fazla marka adı altında bulunabilir ve birkaç farklı formda mevcut olabilir. Bu ilacın belirli bir markası, tüm formlarda mevcut değildir veya burada tartışılan tüm dermatolojik rahatsızlıklar için kullanılmayabilir.

Reklamlar

Doktorunuz bu ilacı, bu makalede belirtilen hastalıkların dışındaki rahatsızlıklar için önermiş olabilir. Bunu doktorunuzla tartışmadıysanız veya neden bu ilacı aldığınızdan emin değilseniz, doktorunuzla konuşun. Bu ilacı doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayın.

Sizinle aynı semptomlara sahip olsalar bile bu ilacı kimseye vermeyin. Doktorları reçete etmediyse, insanların bu ilacı kullanmaları riskli ve zararlı olabilir.

Fucidin Krem
Fucidin Krem

Fucidin Krem Ne İşe Yarar?

Fucidin kremi ve merhem, bakterilerin, özellikle stafilokok bakterilerinden kaynaklanan cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Fucidin krem, fusidik asit adı verilen bir antibiyotik ilacının markasıdır. Bakteriyel cilt enfeksiyonlarını gidermek için fusidik asit kremi ve merhemi kullanılır.

Bu krem, staphylococcus aureus, streptococcus spp ve corynebacterium minutissimum gibi hassas incinme ve zorlanmalardan kaynaklanan birincil ve ikincil cilt enfeksiyonlarının iyileştirilmesi için tek başına veya sistemik tedavi ile kombinasyon halinde kullanılır. Lokal olarak uygulanan fusidik asit ile tedaviye cevap vermesi beklenebilecek birincil cilt enfeksiyonlarının tedavisinde uygulanır.

Reklamlar

Bu krem genel olarak impetigo contagiosa, yüzeysel folikülit, sycosis barbae, tırnak çevresindeki cilt enfeksiyonu olan paronişi ve eritrazma, ayrıca enfekte egzamatoid dermatit, enfekte kontakt dermatit ve enfekte kesikler, yaralar ve sıyrıklar gibi ikincil cilt enfeksiyonlarının iyileştirilmesi için uygulanır.

Fucidin Krem
Fucidin Krem

Fucidin Krem Nasıl Kullanılır?

Bu kremi mutlaka doktorunuzun talimatlarına göre kullanmanız gereklidir. Etkilenen bölgeye yedi ila on dört gün boyunca, günde iki ya da üç kez küçük bir miktar uygulayın. Doktorunuz lezyonu gazlı bezle örtmeye yönlendirdiyse, ilacı günde sadece bir ya da iki kez uygulayabilirsiniz. İlaç yüze uygulanıyorsa gözlerden kaçınmaya dikkat edin.

Birçok şey, kişinin vücut ağırlığı, diğer tıbbi durumlar ve diğer ilaçlar gibi faktörler ilacın dozunu etkileyebilir. Doktorunuz burada listelenenlerden farklı bir doz önerdiyse, doktorunuza danışmadan ilacı kullanma şeklinizi değiştirmeyin.

Bu ilacı tam olarak doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi kullanmak önemlidir. Bu ilacı uygulamayı unutursanız, hatırladığınız anda uygulayın. Bir sonraki uygulama zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın ve düzenli programınıza devam edin. Kaçırılan bir dozu telafi etmek için çift doz uygulamayın. Bir dozu kaçırdıktan sonra ne yapacağınızdan emin değilseniz, tavsiye için doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Bu ilacı oda sıcaklığında saklayın ve çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın. Bu ilacı tüpü açtıktan sonra üç ay kullanabilirsiniz.

Fucidin Krem
Fucidin Krem

Fucidin Krem Yan Etkileri 

Burada bir yan etkinin belirtilmesi, bu kremi veya merhemi kullanan herkesin bu veya herhangi bir yan etki yaşayacağı anlamına gelmez. İlaçlar insanları farklı şekillerde etkileyebilir.

Fusidik asit kremi veya merhem ile ilişkili olabilecek deri döküntüleri, cilt kaşıntısı, uygulanan bölgede ağrı, batma, yanma hissi veya kızarıklık, kontakt dermatit, kurdeşen, cilt kabarması ve konjonktivit yan etkilerden bazılarıdır.

Alerjik reaksiyonlar, örneğin cildin, yüzün, boğazın veya dilin şişmesi veya nefes almada zorluk da bu kremin yan etkileri arasında bulunur. Bu yan etkilerin herhangi birisini görürseniz hemen Fucidin kremi veya merhemi kullanmayı bırakın ve alerjik bir reaksiyonunuz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışın.

Fucidin Kremin Sivilceler İçin Kullanımı

Sivilceli bölgeyi ılık su ve yumuşak bir bezle yıkayın. Bu gözenekleri temizler ve açar. Cildinizi tahriş etmemek için hafif, yağlı olmayan sabunlar kullanın. Sivilce çok şişmişse, ılık su uygulamak, sivilcelerin patlamasına ve az miktarda irin bırakmasına neden olabilir. Bu meydana gelirse, irin yok olana kadar yavaşça yıkamaya devam edin. Sakın cildinizi ovalamayın. Bu zaten iltihaplı olan cildi iyice tahriş eder. 

Cildinizi temiz bir havluyla kurulayın. Bu, ilacı sadece istediğiniz alana uygulamayı kolaylaştıracaktır. Bu önemlidir, çünkü krem ​​gerekli olmayan alanlara uygulanırsa tahriş edici olabilir.

Kremi enfekte sivilcelerin olduğu bölgeye bezelye büyüklüğü kadar uygulayın. Bu kremi daha fazla miktarda kullanmayın. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe ilaç günde üç ila dört kez uygulanmalıdır. Sivilce iyileşene kadar tedaviye devam edin. İlacı temiz bir parmakla veya steril pamuklu çubukla ovalayın.

İlacın ellerinizi tahriş etmesini önlemek için daha sonra ellerinizi yıkayın. Enfekte olmamış bölgelere Fucidin uygulamayın, tahrişe neden olabilir. İlacı yüzünüze uyguluyorsanız, gözler, burun, kulaklar ve ağız bölgesi ile temas ettirmemeye dikkat edin. İlacı yutmayın ve küçük çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Fucidin Krem Ne İçin Kullanılır?
Fucidin Krem Ne İçin Kullanılır?

Fucidin Krem Ne İçin Kullanılır?

Yaygın olarak Fucidin markasıyla bilinen fusidik asit, bakteriyel cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Fusidik asit genellikle krem ​​ve merhem şeklinde gelir. Fucidin krem ​​hidrokortizonlu fusidik asit içerir. Ne için kullanıldığı, nasıl kullanılacağı ve bilmeniz gereken olası yan etkiler de dahil olmak üzere Fucidin krem ​​hakkında daha fazla bilgi edinmeniz için yazımızı okumaya devam edin.

Fucidin, fusidik asit adı verilen bir antibiyotik ilacının markasıdır. Bakteriyel cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için fusidik asit kremi ve merhem reçete edilir.

Fucidin Krem Hakkında Merak Edilen Sorular

Fucidin krem hakkında Google arama sonuçlarından derlediğimiz, krem hakkındaki soruları ve yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Fucidin krem sivilce tedavisinde kullanılır mı?

Fucidin, sivilce tedavisinde ve sivilce izleri tedavisinde kullanılabilir. İltihaplı sivilcelerin tedavisinde etkilidir.

Fucidin krem vajinaya sürülür mü?

Fucidin, vajinal mantar tedavisinde kullanılabilir. Vajinanın çevresine uygulanır. Vajina içerisinde kullanılmaz. Mantar tedavisi için butefin krem kullanımı uygundur.

Fucidin krem uçuğa iyi gelir mi?

Fucidin kremin iltihaplı bölgeleri tedavi edici özelliği vardır. Uçuk tedavisinde kullanılabilir.

Fucidin krem bebeklerde kullanılır mı?

Fucidin kremin bebeklerde kullanımı için mutlaka doktorunuza danışınız. Doktorunuzun uygun görmesi durumunda tavsiye ettiği kullanım miktarına ve süresine bağlı kalınız.

Fucidin krem ağız içine sürülür mü?

Fucidin, ağız içerisinde kullanılmaz. Doktor kontrolü dışında kullanımı tavsiye edilmez.

Fucidin krem basura iyi gelir mi?

Fucidin, basur tedavisinde kullanılmaz. Basur şikayetleriniz için mutlaka doktora danışınız.

Fucidin Krem Prospektüs

Fucidin krem ​​ve Fucidin merhem, bakterilerin, özellikle stafilokok bakterilerinden kaynaklanan çeşitli farklı cilt enfeksiyonlarını iyileştirmek için topikal olarak uygulanır. Bu krem genel olarak impetigo, selülit, enfekte saç kökleri (folikülit), tırnak çevresindeki deri enfeksiyonu (paronişi), enfekte egzama ve enfekte kesikler veya yaraların iyileştirilmesi noktasında etkilidir.

Fucidin Krem Kullananlar
Fucidin Krem Kullananlar

Fucidin Krem Kullananlar

“antibiyotikli krem. geçen senelerde garnier pink grapefruit yüz yıkama jelini her sabah kullanmaktan cildim fena halde kuruyup böyle kırmızı kırmızı acayip birşeyler çıkmıştı bu kremi sürmemle geçti.”

“ameliyat yaralarından sonra doktorum tarafından tavsiye edilen krem. yağlı bir yapısı var, garip bir şekilde vıcık vıcık hissediyorum sürünce. yüzüme hiç sürmedim o konuda bilgim yok ama, vücudun diğer bölümlerindeki kesik, yara gibi şeyleri hızlı iyileştirme özelliği var.”

“kesiklerde ya da etrafı kızaran iltihaplanma sinyalleri veren yaralarda kullanıyorum. ayrıca veterinerimizin tavsiyesiyle köpeğimde açık egzama olduğu zaman yarayı kurutma ve mikrop kapmasını önleme maksatlı da kullanıyoruz. bizim evin demirbaşlarından.”

“üst dudağımı deldirdiğimde kullanmam gerektiğini söylediler aldım, sürüldüğü bölgedeki bakterilerin %99unu yok ediyormuş. hala ne zaman bi sızlama hissetsem sürerim ve geçer.. alerji durumu yaşamadım.”

Fucidin Krem Muadili

Bu kremin eşdeğerleri arasında Fucibest krem, Fucidin pomad, Fucidox pomad, Fucidox krem, Fusidas krem, Fusix derma krem ve Stafine krem vardır.

Fucidin krem ne işe yarar ve fucidin krem ne için kullanılır yazımız hakkında yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx