Cilt BakımıAromaterapi

Zerdeçal Yağı Ne İşe Yarar?

Zerdeçal Yağı Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Zerdeçal yağı, hem sağlığa hem de vücuda ve cilde iyi gelen bir bakım ürünüdür. Doğal bileşenleriyle harikalar yaratan zerdeçal yağı, pek çok farklı şekilde kullanılır. Bu yazımızda zerdeçal yağı fiyatları nelerdir, zerdeçal yağı faydaları nelerdir, zerdeçal yağı cilde faydaları nelerdir, zerdeçal yağı saça faydaları nelerdir, zerdeçal yağı nasıl kullanılır ve zerdeçal yağı evde nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını vereceğiz.

Zerdeçal Yağı Fiyatları

Zerdeçal yağı 13 lira ile 247 lira arasında değişir. 

Zerdeçal Yağı Faydaları

Hindistan’ın geleneksel Ayurvedik sağlık uygulamalarının önemli bir botanikçisi olan zerdeçal kökü ve zerdeçal esansiyel yağı, günümüzde zerdeçalın modern kullanımlarına ilham veren uzun bir geçmişe sahiptir. Zerdeçal kökünden damıtılan buhar, zerdeçal esansiyel yağı iki benzersiz kimyasal bileşene sahiptir: Turmerone ve ar-Turmerone.

Reklamlar

En çok sinir sistemi faydalarıyla bilinen bu bileşenler, Zerdeçal esansiyel yağının dahili kullanımını günlük sağlık rutininizde temel bir unsur haline getirir. Zerdeçal yağı hem dahili hem de aromatik olarak faydalıdır. Bağışıklık sistemi için avantajlı olan yutulan Zerdeçal yağı, pozitif bir bağışıklık tepkisini teşvik eden yatıştırıcı faydalara sahip olabilir.

Zerdeçal Yağı İle Dertlere Çare Bulun

Zerdeçal yağı, temiz, pürüzsüz ve parlak görünen bir cildi desteklemeye yardımcı olabilir. Sağlıklı dolaşımın yanı sıra sağlıklı bağışıklık fonksiyonunu ve tepkiyi desteklemek için her gün Zerdeçal alın. Zerdeçal esansiyel yağının birçok faydasına ek olarak, zerdeçal yağı en sevdiğiniz lezzetli yemekler için harika bir lezzet patlaması görevi görür.

Günlük antioksidan desteği ve bağışıklık tepkisini iyileştirmek için dahili olarak alın. Metabolik destek olarak, yolunuza devam etmeye çalışırken Zerdeçal yağı kullanın. Gerektiğinde, lekelerin görünümünü azaltmak veya sağlıklı görünen genel bir ışıltı için zerdeçal yağını leke tedavisi olarak veya tamamen yüz maskesi olarak kullanın.

Zerdeçal esansiyel yağını dağıtın veya elinize bir veya iki damla damlatın ve pozitif duyguları teşvik etmek ve ruh halinizi iyileştirmek için nefes alın. Yorucu aktiviteden sonra, rahatlatıcı bir deneyim için zerdeçal yağını iyileşme rutininize dahil edin. Zerdeçal içinde bulunan benzersiz kurkumin bileşiği, birçok rahatsızlığı ve durumu hafifletip iyileştirebilen sihirli bileşendir.

Reklamlar

Serbest radikallerle savaşır ve antioksidanları güçlendirir

Antioksidanlar, vücudunuzu son derece reaktif, eşleşmemiş atomlardan veya “serbest radikaller” olarak bilinen moleküllerden korur. Bu serbest radikaller, sağlıklı hücrelere, proteinlere ve DNA’ya saldırdıkları için sağlık riski olarak kabul edilir. UV ışınları, diyet, metallere maruz kalma, ilaçlar veya sigara içme gibi bir dizi kaynaktan gelirler ve sonuçları cildinizin görünümünü etkilemekten Alzheimer hastalığına, Parkinson hastalığına ve kansere kadar değişir. Oksidatif hasarın, yaşlanmanın ve hastalığın arkasındaki ana nedenlerden biri olduğu söyleniyor. Neyse ki curcumin, yalnızca serbest radikalleri nötralize etmekle kalmayan, aynı zamanda vücudunuzun kendi antioksidan enzimlerinin aktivitesini artıran güçlü bir antioksidandır.

Anti-enflamatuar özellikleri vardır

Bazen herkes iltihaplanma yüzünden cilt sorunları yaşar. Sadece vücuda yabancı bakterilerle savaşmada yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hasarın onarılmasında da rol alır. Yani kısa vadede iltihap iyi bir şeydir, ancak kalıcı bir özellik haline geldiğinde değil.

Kronik düşük seviyeli inflamasyonun hastalıkta önemli bir katkıda bulunduğu inancı şu anda batı tıbbında destekleniyor. Alzheimer, kalp hastalığı, artrit ve kanser gibi dejeneratif koşulların tümü, IBS gibi sindirim koşulları gibi, bir tür iltihaplanma özelliğine sahiptir. Cildin iltihaplanması sadece tahriş edici ve rahatsızlık hissetmekle kalmaz, aynı zamanda kızarıklık, donukluk veya lekeli cilt olarak da tercüme edilebilir. Dolayısıyla, mümkün olduğunda iltihabı önlemeye çalışmanın neden bu kadar önemli olduğunu anlamak zor değil.

Zerdeçal Yağı Faydaları
Zerdeçal Yağı Faydaları

Kurkumin güçlü bir antienflamatuardır. Aslında o kadar güçlüdür ki, olumsuz yan etkiler olmadan anti-enflamatuar ilaçlarla eşleşebilir. Zerdeçal bazlı ürünler cilde uygulandığında cildi yatıştırır ve sakinleştirir.

Beyin gücünü artırır ve dejeneratif beyin hastalıklarıyla savaşır

Beyin fonksiyonu, beyin büyüme hormonu BDNF aracılığıyla nöronlar arasında yeni bağlantıların oluşturulmasıyla belirlenir. Alzheimer ve depresyon gibi beyin bozuklukları, BDNF seviyelerinde bir azalma ile bağlantılıdır.

Kurkumin maddesinin artık beyindeki BDNF düzeylerini artırdığı, beyin hastalığını ve işlev bozukluğunu etkili bir şekilde geciktirdiği hatta tersine çevirdiği bilinmektedir. Zerdeçaldaki bir başka aktif bileşen, bilişsel performansı destekleyen nöroprotektif özellikler içerdiğini gösteren çalışmalarla turmerondur.

Kalp hastalığı riskini azaltır

Kalp hastalığı, dünya çapında en yaygın ölüm nedenidir. Çalışmalar, kurkuminin kalp hastalığını etkilediği bilinen çeşitli faktörler üzerinde faydalı etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Kan basıncını düzenleme yeteneğini geliştiren ve kanın pıhtılaşmasını azaltan endotelyumun (kan damarlarının astarı) işlevini iyileştirir. Anti-enflamatuar ve antioksidan güç aynı zamanda serbest radikallerin nötralizasyonu yoluyla kalp sağlığını korur.

Bazı kanser türlerini önler ve tedavi eder

Kanser araştırmasına göre, kurkumin büyük ilgi görüyor ve hem kanseri önleme hem de tedavi etme potansiyeli gösteriyor.

Bir dizi laboratuar çalışması, kurkuminin kanser hücrelerini görünüşte öldürebilen kanser hücrelerini de içerdiğini göstermiştir; Daha da iyisi, daha fazlasının büyümesini engeller. Göğüs, bağırsak, mide ve cilt kanseri, kurkuminin sindirim sisteminde kaldığını ve bağırsak hücreleri tarafından emildiğini ve etkisini artırdığını değerlendiren doktorlar ve araştırmacılarla yapılan klinik çalışmalarda en iyi sonuçları göstermektedir. Moleküler düzeydeki değişiklikler kanseri önlemeye yardımcı olur ve potansiyel olarak geleneksel kanser tedavileriyle birlikte kullanılabilir.

Doğal ağrı kesicidir

Çoğumuz ağrı çektiğimizde otomatik olarak ibuprofen, parasetamol ve aspirine ulaşır ve bu da zamanla karaciğer, kalp, bağışıklık, böbrek ve bağımlılık sorunlarına neden olabilir. Zerdeçal, serbest radikal hasarına karşı güçlü bir antioksidan olan polifenol içeren doğal etkili bir ağrı kesicidir. Kurkumindeki anti-enflamatuar özellik, ağrıyı azaltmanın yanı sıra ameliyat sonrası ağrı ve yanık yaralanmalarına yardımcı olabilir. Kurkumin maddesinin ayrıca nöropatik ağrıyı hafiflettiği de bulunmuştur (karıncalanma hissine benzer). Zerdeçal, artrit, mide ekşimesi, mide ağrısı, ishal, gaz, karaciğer sorunları, safra kesesi sorunları ve baş ağrısı semptomlarını hafifletmek için kullanılabilir.

IBS ve sindirim sistemi problemlerini iyileştirir

Kurkumin maddesinin anti-enflamatuar ve antioksidan özelliği, IBS hastalarına ve sindirim sorunlarına fayda sağlar… Sindirim sistemi, ağrıya, ishale, kabızlığa ve şişkinliğe neden olan bakteriyel enfeksiyonlardan muzdariptir. Zerdeçal, etkili bir sindirim yardımcısıdır, ancak aynı zamanda sindirim sistemini de korur.

Artrit semptomlarını ve eklem ağrısını tedavi eder ve hafifletir

Beklendiği gibi, zerdeçal ve kurkuminin güçlü anti-enflamatuar etkileri, osteoartrit ve romatoid artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olarak etkili bir çare sağlayarak bağışıklık sistemi tepkilerini değiştirmeye yardımcı olur. Artrit vakfının web sitesinde bulunduğu gibi, bir dizi klinik araştırmadan elde edilen kanıtlar, zerdeçalın ağrı ve fonksiyonda uzun vadeli iyileşme sağladığını ve eklem ağrısını ve şişmeyi NSAID gibi anti-enflamatuar tıbbi meslektaşlarından daha etkili bir şekilde azalttığını göstermektedir.

Zerdeçal tüm bu faydalara sahip olmasına rağmen, eki diğer geleneksel ilaçlarla birlikte dikkatli kullanmanız önerilir. Etkilerle ilgili sınırlı araştırma sayesinde hamile kadınlar kaçınmalıdır. Düzenli olarak yüksek dozda zerdeçal yağı tüketimine başlamadan önce her zaman tıbbi tavsiye alınmalıdır.

Zerdeçal Yağı Cilde Faydaları
Zerdeçal Yağı Cilde Faydaları

Zerdeçal Yağı Cilde Faydaları

Solan lekelerden cildinize parlaklık kazandırmaya ve saç dökülmesine karşı savaşmaya kadar, zerdeçal mükemmel bir güzellik bileşenidir. Zerdeçal esansiyel yağı, zerdeçal bitkisinin köklerinden ve zerdeçal tozu gibi çıkarılır; anti-alerjik, anti-bakteriyel, anti-mikrobiyal, anti-fungal ve anti-parazitik özelliklere sahiptir. Aynı zamanda antioksidanlarla da yüklüdür. Güzellik rejiminizde zerdeçal esansiyel yağını nasıl kullanabileceğinizi öğrenin.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, uçucu yağların cilde veya saça uygulanmadan önce taşıyıcı yağlarla seyreltilmesi gerektiğidir. Zerdeçal yağını doğrudan cildinize uygulamayın. Kullanmadan önce hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, jojoba yağı veya kayısı yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın. Zerdeçal yağının cilde faydalarını burada bulabilirsiniz.

Cilt tonunuzu eşitler ve aydınlatır

Zerdeçal yağı ayrıca cilt tonunuzu aydınlatabilir ve hatta düzeltir. Serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesi deri fonksiyonundaki sorunları ortadan kaldırır. 

Formül, cildin doğal onarım süreçlerini desteklemek için zerdeçal özünü bitki kök hücreleri ve organik kayısı çekirdeği yağı ile birleştirebilirsiniz. Gece maskesi, cildin dinlendirici iyileştirici özellikleriyle uyum içinde çalışır, böylece her gün daha parlak ve daha canlı bir cilde uyanabilirsiniz.

Sivilceyi kurutmak için kullanılır

Taşıyıcı yağ ile karıştırılmış zerdeçal yağı sivilcelerde kullanılabilir. Mantar önleyici ve antiseptik olarak sivilceleri kurutur ve ayrıca daha fazla çatlamayı önler.

Kusurları ve izleri yok etmek için kullanılır

Zerdeçal genellikle leke önleyici ve leke önleyici kremlerde kullanılır. Kalıcı bir şekilde kullanıldığında, zerdeçal yağı lekeleri yok ederek size kusursuz bir cilt sağlar.

Çatlak topukların tedavisi için kullanılır

Mükemmel bir iyileştirici ajan olan zerdeçal yağı, çatlamış topukları yumuşatmak için etkili bir şekilde kullanılabilir. İki yemek kaşığı hindistan cevizi yağı veya hint yağına birkaç damla zerdeçal yağı ekleyin ve yatmadan önce ayaklarınıza bolca uygulayın. Bunu düzenli olarak uygulamak size kısa sürede yumuşak topuklu ayakkabılar verecektir.

Cilt gençleştirici olarak kullanılır

Yüzünüzde ışıltı yoksa, zerdeçal yağı kurtarmaya gelebilir. Üç yemek kaşığı zeytinyağına iki damla zerdeçal yağı karıştırın. Bir kavanozda saklayın ve her gece bu yağ karışımıyla yüzünüze masaj yapın. Yakında cildinin açtığını göreceksiniz.

Yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır

Antioksidanlar açısından zengin olan zerdeçal yağı, cildinizdeki ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabilir. Dört tatlı kaşığı badem yağına, dört damla zerdeçal yağı karıştırın. Yüzünüze kırışıklıkları hedef alan masaj yapmak için parmak uçlarınıza biraz yağ sürün ve karıştırın. Bir kağıt mendil kullanarak fazla yağı silin. Yaşlanma belirtilerine veda etmek için bunu gece rejiminize ekleyin.

Yüz maskelerinde kullanılır

Yüz maskenize zerdeçal esansiyel yağına birkaç damla eklemek, ona herhangi bir yan etkisi olmaksızın antibakteriyel bir avantaj sağlayacaktır.

Enflamasyonu giderir

Zerdeçalda bulunan kurkumin doğal bir anti-enflamatuar bileşiktir ve bu nedenle zerdeçal yağı, iltihaplanmadan anında rahatlama sağlayabilir. Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağa dört ila beş damla zerdeçal esansiyel yağı ekleyerek bir anti-enflamatuar karışım oluşturun. Endişe duyduğunuz alana uygulayın.

Zerdeçal Yağı Saça Faydaları
Zerdeçal Yağı Saça Faydaları

Zerdeçal Yağı Saça Faydaları

Zerdeçal hem nazik hem de canlandırıcıdır ve saç ve saç derisi için harika bir eksfoliye edici temizleyici yapar. Aveda, zerdeçalın saç dökülmesini azaltabileceğini keşfetti, özellikle saçları inceltmek için şampuanın yanı sıra saç sağlığınızı iyileştirecek ve kırılma nedeniyle dökülmeyi azaltacak kalınlaştırıcı saç kremi ekliyor.

Saç derisi saçın temelidir, bu nedenle uzun ve güçlü saçlar istiyorsanız sağlıklı tutmak çok önemlidir. Zerdeçal, hassas cilt üzerinde nazik kalırken kafa derisini canlandıran doğal bir bileşendir. Zerdeçal saç derisini canlandırırken sağlıklı saçların uzamasını sağlar.

Zerdeçal yağı, üç aşamalı sistemimizdeki formülün temel bir bileşenidir. Doğal bir karışım için gözenekleri açmak için sertifikalı organik zerdeçal yağı ve keklik üzümü türevi salisilik asit karışımı kullanarak saç derisini nazikçe temizler ve yeniler.

Saç derisindeki kepeği yok eder

Zerdeçal esansiyel yağı ile iyi bir masaj, kepek sorunlarından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Normal saç yağınıza eklenen birkaç damla zerdeçal yağı, saçınıza anti-mikrobiyal bir etki sağlar ve zamanla kepeği azaltmaya yardımcı olur.

Saç derisindeki mantarı tedavi eder

Mantar enfeksiyonunun neden olduğu saç dökülmesinden muzdaripseniz zerdeçal esansiyel yağı kullanışlı olabilir. Zerdeçalın anti-mantar kalitesi, saç derinizi saç dökülmesinin sonu olabilecek enfeksiyondan kurtarabilir. Saçınıza ve saç derinize masaj yapmak için zerdeçal yağı ile aşılanmış saç yağı kullanın ve mantar enfeksiyonu birkaç hafta içinde iyileşecektir (enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak).

Saç derisi sorunları tedavi eder

Zerdeçal yağı saç derisini kepek, mantar enfeksiyonu ve kaşıntılı saç derisinin giderilmesinden her şeyi yapabilir. Zerdeçalın anti-mikrobiyal ve anti-enflamatuar nitelikleri kafa derinizi enfeksiyonsuz ve sağlıklı kılar.

Zerdeçal Yağı Nasıl Kullanılır?

Olası cilt hassasiyeti olmaması için zerdeçal yağını kullanmadan önce doktorunuza danışın ve bir yama testi yapın. Çocukların ulaşamayacağı yerde saklayın. Hamileyseniz, emziriyorsanız veya doktor bakımı altındaysanız, doktorunuza danışın. Gözler, iç kulaklar ve hassas bölgelerle temastan kaçının.

Seçtiğiniz difüzörde, üç ila dört damla zerdeçal yağı ekleyin ve dumanını rahatlamak için havada dağıtın. 

Topikal kullanım için bir ila üç damla etkilenen bölgeye zerdeçal yağı uygulayın. Herhangi bir cilt hassasiyetini en aza indirmek için bir taşıyıcı yağ ile seyreltin. 

Zerdeçal yağı yüz maskesi
Zerdeçal yağı yüz maskesi

Zerdeçal yağı yüz maskesi

Bazı insanlar “zerdeçal yağı cilde iyi gelir mi?” diye soruyor. Temiz, sağlıklı görünen cildi desteklediği aynı zamanda lekelerin görünümünü de azalttığı için zerdeçal yağı cilt bakımı için harika bir seçenektir. Düzenli cilt bakımı rutininize dahil edildiğinde, zerdeçal esansiyel yağı temiz, pürüzsüz ve parlak görünen bir cildi desteklemeye yardımcı olabilir.

Ciltte zerdeçal yağı kullanmanın yollarını mı arıyorsunuz? Cildiniz mat veya donuk hissettiğinde bu ev yapımı zerdeçal yüz maskesini deneyin. Doğal içerikler ve zerdeçal yağının biraz yardımıyla, bu ev yapımı maske, cildinize arzuladığınız berrak ışıltıyı verecektir.

Bir maske oluşturmak için iki yemek kaşığı un (normal un, pirinç unu veya öğütülmüş yulaf işe yarar), üç ila beş damla zerdeçal yağı, üç yemek kaşığı yoğurt ve birkaç damla balı karıştırın. Yüzünüze ince bir tabaka halinde maskeyi sürün ve yirmi dakika kurumasını bekleyin. Yüzünüzü durulayın, maskeyi çıkarmak için nazikçe fırçalayın. En sevdiğiniz nemlendiricinizi yüzünüze uygulayarak bitirin. 

Parlayan bir cilt için zerdeçal yağı yüz maskesi

Bu maskede eğer cildiniz kuruysa normal un, pirinç unu veya öğütülmüş yulaf kullanabilirsiniz. Bu maskedeki sütü isterseniz sivilceyle savaşmak için yoğurtla da değiştirebilirsiniz.

Bu maskeyi hazırlamak için bir cam kasede iki yemek kaşığı un, bir tatlı kaşığı zerdeçal yağı, iki tatlı kaşığı bal (her tür işe yarar, ancak manuka balı özellikle sivilceye iyi gelir) ve üç yemek kaşığı sütü iyice karıştırın. Bir maske yapmak için un, zerdeçal yağı, bal ve sütü karıştırın. Yüzünüze ince bir tabaka halinde sürün ve yirmi dakika kurumasını bekleyin. Duşta durulayın, çıkarmak için nazikçe fırçalayın. Ardından, cildinize favori nemlendiricinizi uygulayın.

Hassas ciltler i̇çin nemlendirici zerdeçal yağı yüz maskesi

Nemlendirici bir yüz maskesi için zerdeçal ve limonun cildi parlatma ve aydınlatma faydalarını birleştirin. Süt, B vitaminleri, alfa hidroksi asitler, kalsiyum ve diğer güçlü antioksidanları ekler.

Bir cam kasede bir yemek kaşığı limon suyu, üç yemek kaşığı süt ve birkaç damla zerdeçal yağını iyice karıştırın. Bu maskeyi yüzünüze uygulayın ve durulamadan önce on ila yirmi dakika bekletin.

Zerdeçal yağı yüz peelingi

Zerdeçalın dokusu mükemmel pul pul dökülme sağlar ve cildin yağ üretimini düzenlemeye yardımcı olarak akneye yatkın ciltler için mükemmeldir.

Bir çay kaşığı toz zerdeçal, üç tatlı kaşığı badem sütü, üç tatlı kaşığı karbonat ve iki damla zerdeçal yağını küçük bir cam kaseye alın ve birleştirmek için karıştırın. Temiz eller kullanarak, temiz, nemli cilde parmak uçlarınızla çenenizden başlayarak ve küçük daireler halinde yukarı doğru masaj yapın. Nemlendirici ile durulayın ve takip edin.

Sıkılaştırıcı ve yatıştırıcı zerdeçal yağı yüz maskesi

Zerdeçal iltihabı ve tahrişi yatıştırırken, çiğ bal ve hindistan cevizi sütü gibi cildi yatıştırıcı bileşenler cildi sıkılaştırır ve aydınlatır.

Küçük bir kaseye bir çay kaşığı zerdeçal, bir tatlı kaşığı çiğ organik bal, iki damla zerdeçal yağı ve bir yemek kaşığı hindistan cevizi sütünü yerleştirin ve karıştırın. Maskenizin ince bir macun olmasını istiyorsanız, doğru kıvamı elde edene kadar sütü gerektiği gibi ayarlayın. Uygulamadan önce kir ve makyajı temizlemek için yüzünüzü temizleyin. Maskeyi yüzünüzün her yerine eşit olarak uygulayın ve iltihaplı bölgelere odaklanın. Maskeyi yirmi dakika açık bırakın, ardından ılık suyla durulayın. Enflamasyon azalana kadar gerektiği kadar tekrarlayın.

Zerdeçal yağı ve nohut yüz maskesi

Bu maskedeki nohut, hindistan cevizi ve salatalık cildimiz için yatıştırıcı ve iyileştiricidir. Zerdeçal ve zerdeçal yağını eklediğinizde, aynı zamanda bilinen iltihap önleyici ve parlatıcı faydalarını da elde edersiniz.

Küçük bir kasede iki yemek kaşığı nohut unu, bir tatlı kaşığı salatalık suyu, bir çay kaşığı organik şekersiz hindistan cevizi sütü, yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ve iki damla zerdeçal yağını karıştırarak bir macun kıvamında maske elde edin. Ayrıca maske çok inceyse daha fazla nohut unu da ekleyebilirsiniz. Maskeyi yüzünüze eşit olarak uygulayın. Yaklaşık on beş dakika bekletin ancak maske kuruyana kadar değil. Ilık suyla durulayın. 

Zerdeçal yağı ile akne maskesi

Doğal olarak antiseptik ve antibakteriyel, zerdeçal ve bal iltihaplı cildi ve sivilceleri yatıştırır.

Bir pamuğa, organik elma sirkesi alın ve cildinizin her yerini bu pamukla silin. Maskeyi uygulamadan önce yaklaşık beş dakika bekleyin. Bir cam kasede bir çay kaşığı zerdeçal tozu, bir damla zerdeçal yağı ve bir yemek kaşığı organik çiğ balı karıştırın. Göz çevresinden kaçınarak maskeyi uygulamak için temiz ellerinizi kullanın. Maskeyi on beş ila yirmi dakika bekletin, ardından ılık suyla durulayın. Zerdeçal tozu ciltte sarımsı bir renk bırakırsa, lekeli bölgelerin üzerinden geçmek için süte batırılmış bir pamuk kullanın. Maskeyi haftada iki kez tekrarlayın.

Zerdeçal yağı ve yumurta maskesi
Zerdeçal yağı ve yumurta maskesi

Zerdeçal yağı ve yumurta maskesi 

Bu maske hem cildi temizler hem de yumurta cildi sıkılaştırır ve gençleştirir.

Bir maske yapmak için bir yumurta sarısı, bir tutam toz zerdeçal, bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve iki damla zerdeçal yağını karıştırın. Bu maskeyi yüze uygulayın ve yirmi dakika kurumasını bekleyin. Ardından yüzünüzü ılık suyla durulayın.

Kepeğe karşı tedavi için zerdeçal yağı maskesi

Bir cam kasede bir tatlı kaşığı toz zerdeçal, bir ila üç damla zerdeçal yağı ve iki yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın ve saç derisine uygulayın. Şampuandan önce on beş ila otuz dakika bekletin.

Zerdeçal Yağı Evde Nasıl Yapılır?

Zerdeçal yağı, cilt masajı için kullanılabilir, bu da sivilcelerin, siyah noktaların ve yara izlerinin azalmasına yardımcı olarak cildinizi yumuşak ve ışıltılı hale getirir. Düzenli vücut masajı, tüm cilt kusurlarını gidererek sağlıklı bir cilt görünümü verir. Hatta banyo suyunuza birkaç damla zerdeçal yağı ekleyebilir veya vücut fırçalarınızda kullanabilirsiniz veya berrak bir cilt için gece boyunca serum yapabilirsiniz.

Zerdeçal, çok sayıda sağlık ve güzellik yararına ev sahipliği yapan ülkemizde sevilen baharatlardan biridir. Tıbbi özellikleri cilt ve vücut rahatsızlıklarında sihirli bir şekilde çalışır. Zerdeçalın hem harici hem de dahili olarak farklı şekillerde kullanılmasının yolları vardır. Zerdeçal tozunun kullanımı, bulunabilirliği ve faydaları bizim tarafımızdan bilinmektedir, benzer şekilde diğer zerdeçal formları da aynı faydalı özelliklere sahiptir.

Basit modifikasyon ve birkaç başka bileşenin eklenmesi, iyi ev yapımı zerdeçal ürünleri ile sonuçlanır. Zerdeçal esansiyel yağı ve zerdeçal peelingi kolay adımlarla doğal olarak hazırlanabilir ve ondan cilt ve sağlık temellerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Pürüzsüz bir macun oluşturmak için birkaç parça zerdeçal kökünü bir havanda iyice dövün. En az iki yemek kaşığı zerdeçal ezmesi elde edin. 

Bir tavada iki  su bardağı sızma hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı veya jojoba yağı veya badem yağı ekleyin ve kısık ateşte ısıtın. Zerdeçal ezmesini tavaya ekleyin ve sürekli döndürerek bir dakika ısıtın. Ateşi kapatın ve soğumaya bırakın. Isıtırken zerdeçalı yakmamaya dikkat edin. Yağın oda sıcaklığına ulaşmasına izin verin. Temiz şişeye aktarın ve nem temasından kaçının. Aromatik ev yapımı zerdeçal esansiyel yağınız hazır.

Bu yazımızı beğendiyseniz bir başka faydalı yağ olan Sandal Ağacı Yağı ne işe yarar konulu yazımıza da bakmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx