AromaterapiCilt Bakımı

Sandal ağacı yağı ne işe yarar?

Reklamlar

Sandal ağacı yağı birçok parfüm ve oda spreyinde bulunur. Değerli bir ağaçtan klasik bir koku. Ancak sandal ağacı yağının değeri kokunun ötesine geçebilir. Sandal ağacı bazı sağlık yararları da sunabilir.

Bu yağ, Santalum ahşap ve köklerinden veya Doğu Hint sandal ağacından gelir. Bu, dünyanın en değerli ağaçlarından biridir. Ürünleri tüm dünyada kullanılmaktadır. Batı Hint ve Afrika sandal ağacı yağları da geçmişte üretildi, ancak artık yaygın olarak bulunmuyorlar.

Sandal ağacı ve yağı alternatif tıp alanında değerlidir. Geleneksel olarak çeşitli durumları tedavi etmek için kullanılır. Geleneksel kullanımlarının çoğu bilimsel olarak test edilmemiştir, ancak bazı araştırmalar sandal ağacının belirli sağlık sorunlarının tedavisinde yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Reklamlar
Sandal Yağı ile Kaygıya Son!

Sandal ağacı yağı nasıl kullanılır?

Sandal ağacı yağı birçok geleneksel kullanıma sahiptir. Yüzyıllar boyunca, Doğu Hint sandal ağacı yağı, Hindistan’ın halk tıbbı olan Ayurveda tıbbında popüler bir bileşen olmuştur. Ayrıca geleneksel Çin tıbbında kullanılmaktadır.

Bu geleneklerde, sandal ağacı yağı diğer terapilerle aşağıdakileri yönetmek için kullanılmıştır:

 • soğuk algınlığı
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • karaciğer ve safra kesesi problemleri
 • Sindirim problemleri
 • kas problemleri
 • zihinsel bozukluklar
 • hemoroid
 • uyuz

Sandal ağacının kokusu ayrıca parfümler ve aromaterapi için popüler bir seçimdir. Aromaterapide, aromatik yağlar zihinsel ve fiziksel sağlık sonuçlarını desteklemek için kullanılır. Birçok eski kültür aromaterapi uyguladı. Bugün bazı insanlar arasında popüler olmaya devam ediyor.

Sandal ağacı yağının geleneksel kullanımlarından birkaçı modern bilim ile test edilmiştir. Sandal ağacının sağlık yararlarını değerlendiren çalışma eksikliği vardır. Bu nedenle sağlık yararları üzerine bilimsel araştırma sınırlıdır.

Reklamlar
Sandal Ağacı Yağı
Sandal Ağacı Yağı

Sandal ağacı yağı faydaları

Bazı çalışmalar, sandal ağacının sağlık avantajları olduğu fikrini destekledi. Örneğin, araştırmalar sandal ağacının yardımcı olabileceğini düşündürmektedir:

 • uyanıklığı arttırmak
 • kaygıyı yönetmek
 • yara iyileşmesini destekle
 • cilt kanserine karşı koruma
 • bakterilerle savaş

uyanıklık

Rapor edilen bir çalışma Güvenilir Kaynaksandal ağacı yağı ile aromaterapinin katılımcıların nabzını, kan basıncını ve terlemesini arttırdığını bulmuştur. Bunlar uyanıklığın göstergeleridir.

Kaygı

Sandal ağacı yağı ile aromaterapi masajının kaygıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu durum büyüklüğü kesin bulgular içermiyor olsa da sonuçlarının umut verdiği belirtiliyor.

Yara iyileşmesi

Araştırmacılar Bochum’daki Ruhr Üniversitesi’nde Almanya’da deri hücreleri sandal için koku reseptörleri içeren bulundu. Bu reseptörleri aktive ettiklerinde, cilt hücresi büyümesini teşvik ettiği ortaya çıktı.

Cilt kanseri tedavisi

Biyokimya ve Biyofizik Arşivlerinde bildirilen bir çalışma, sandal ağacı yağında bulunan bir bileşiğin cilt kanseriyle savaşmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu bileşiğe a-santalol denir. Bazı çalışmalar, bu bileşenin kanserli hücrelerin hücre ölümünü desteklemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Antibiyotiğe dirençli bakteriler

Bilim adamları , uçucu yağların metisiline dirençli Staphylococcus aureus’a (MRSA) karşı bazı hastalıklarla mücadele özellikleri sağlayabileceğini önermektedir. Bu, bazı antibiyotiklere dirençli bir staph enfeksiyonudur. Bununla birlikte, bir MRSA enfeksiyonunuz varsa, zamanında tedavi almak için hemen tıbbi yardım almak önemlidir.

Sandal ağacı yağını nereden alabilirim?

Sandal ağacı yağında bulunan serbest alkoller santalol olarak bilinir. Kokusundan ve etkilerinden sorumludurlar. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün, otantik sandal ağacı yağı uluslararası standardını karşılamak için, bir ürünün minimum yüzde 90’lık serbest alkol seviyesine sahip olması gerektiğini bildiriyor.

Sandal ağacı yağı yüksek talep görüyor olduğundan, piyasada sentetik ürünler var. Otantik sandal ağacı yağı bulma şansınızı artırmak için, etikette Santalum’dan türetilen işaretler olup olmadığını kontrol edin . “Kokulu yağ” veya “parfümlü yağ” gibi kelimeler sentetik bir ürünü gösterebilir.

Sandal Ağacı Yağı
Sandal Ağacı Yağı

Sandal ağacı yağı evde nasıl kullanılır?

Evde aromaterapide sandal ağacı yağı kullanmanın birçok yolu vardır. Bu yağ işe şunları yapabilirsin:

 • Doğrudan cildinize uygulayın.
 • Kullandığınız losyona birkaç damla damlatın.
 • Evin güzel kokması için sıcak suyun içerisine birkaç damla damlatın.
 • Uçucu bir yağ olduğu için demlik veya benzeri bir şeyle buharlaştırın.
 • Güzel kokulu bir banyo için banyo suyuna ekleyin.

Bazı insanlar uçucu yağlara alerjik reaksiyonlar gösterir. Bu reaksiyonlar nadirdir. Çoğu zaman insanlar doğrudan cildine uçucu yağlar uyguladığında ortaya çıkarlar. Alerjik reaksiyonlardan endişe ediyorsanız, cildinizin küçük bir kısmında bir taşıyıcı yağ veya losyon ile karıştırılmış az miktarda sandal ağacı yağını sürerek test edin. Daha büyük miktarlar kullanmadan önce alerjik tepki verip vermediğinizi bekleyin.

Begonya Instagram: Begonya Kadın

Merve Ekinci

Renkli kişiliğim ile efsane içerikler üretmeye geldim. Asla vazgeçmeyen her kadın gibi biraz süslü ve ne istediğini bilen biriyim. Kafamın içinde kurduğum senaryoları yazılarıma aktarıyorum. Umarım sizlerde keyifle okursunuz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx