Sağlık

Atarax Şurup Ne İşe Yarar?

Atarax Şurup Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Atarax Şurup genel olarak antihistaminik grubuna giren bir ilaçtır. Bu yazımızda Atarax Şurup nedir, Atarax Şurup fiyatı ne kadar, Atarax uyku şurubu mu, Atarax Şurup ne için kullanılır, Atarax Şurup kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, Atarax Şurup muadili nedir, Atarax Şurup nasıl kullanılır ve Atarax Şurup kullananlar yorumları nelerdir gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Atarax Şurup Nedir?

Atarax Şurup 100 ml, öncelikle alerjik reaksiyonları tedavi etmek için kullanılan bir ‘antihistaminik’ ilaç içerir. Alerjik cilt durumlarını iltihap ve kaşıntı ile tedavi etmek için kullanılır. Buna ek olarak, anksiyete tedavisinde de kullanılır. Alerji, tipik olarak vücudunuza zararlı olmayan yabancı elementlere karşı bir bağışıklık sistemi tepkisidir. Bu yabancı elementler ‘alerjenler’ olarak bilinir. Anksiyete bozukluğu, bireyin günlük aktivitelerini etkileyen aşırı korku veya endişe duyguları ile karakterize edilen zihinsel bir durumdur.

Atarax Şurup 100 ml, öncelikle alerjik reaksiyonları tedavi etmek için kullanılan bir antihistamin olan hidroksizin içerir. Alerjik semptomlardan sorumlu histamin reseptörünün hareketini bloke ederek alerjilerin etkili bir şekilde tedavi edilmesinde hayati bir rol oynar. Buna ek olarak, beyin aktivitesini azalttığı için kaygı tedavisinde de kullanılır.

Reklamlar
Atarax Şurup Nedir?
Atarax Şurup Nedir?

Atarax Şurubu doktorunuzun önerdiği şekilde alınız. Atarax Şurubu tıbbi hastalığa bağlı olarak doktorunuzun size reçete ettiği süre boyunca kullanmanız önerilir. Bazı insanlar kaşıntı, cilt alerjisi, mide bulantısı, kabızlık, sedasyon, kusma, mide rahatsızlığı, ishal yaşayabilir. Atarax Şurubun bu yan etkilerinin çoğu tıbbi müdahale gerektirmez ve zamanla yavaş yavaş düzelir. Ancak yan etkiler devam ederse veya kötüleşirse lütfen doktorunuza danışın.

Atarax Şuruba, antihistaminiklere veya Atarax Şurubun herhangi bir bileşenine alerjiniz varsa Atarax Şurubu almayın. Solunum problemleriniz (amfizem, astım gibi), gözde yüksek tansiyon (glokom), yüksek tansiyon, böbrek sorunlarınız (örneğin prostat büyümesi nedeniyle) varsa, Atarax Şuruba başlamadan önce lütfen doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacı kullanırken araç ve makine kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Atarax Şurup, kategori C gebelik ilacıdır. Fatal kusurlara yol açabilir bu nedenle yalnızca bir doktor tarafından reçete edilirse ve doğuştan sakatlıklara neden olabileceğinden faydaları risklerden ağır basıyorsa alın. Anksiyete için Atarax Şurup kullanılıyorsa, istenmeyen yan etkilere yol açabileceğinden çok uzun süre kullanılmamalıdır.

Atarax Uyku Şurubu Mu?

Bu şurup, derin ve uzun uykuya neden olur.

Reklamlar
Atarax Uyku Şurubu Mu?
Atarax Uyku Şurubu Mu?

Atarax Şurup Ne İçin Kullanılır?

Atarax Şurup, öncelikle alerjik reaksiyonları tedavi etmek için kullanılan hidroksizin içerir. Hidroksizin bir antihistamindir, histamin reseptörlerinin etkisini bloke ederek kimyasal histaminin vücuttaki etkisini azaltır. Bunun yanı sıra yetişkinlerde anksiyete tedavisinde de kullanılır ve beyin aktivitesinin azalmasına yardımcı olduğu için ameliyat öncesi/sonrası rahatlamaya yardımcı olur.

Atarax Şurubu kaygıyı tedavi etmek için kullanılır ve ameliyattan önce veya sonra rahatlamaya yardımcı olur. Ayrıca egzama, dermatit ve sedef hastalığı gibi çeşitli dermatolojik rahatsızlıklarda kaşıntı, şişme ve kızarıklık gibi cilt alerjisi semptomlarını tedavi etmek için kullanılır.

Atarax Şurubu aç veya tok karnına alınmalıdır. Tam olarak doktorunuzun reçete ettiği şekilde alınız. Doz ve ne sıklıkla aldığınız, ne için aldığınıza bağlıdır. Doktorunuz semptomlarınızı iyileştirmek için ne kadar ihtiyacınız olduğuna karar verecektir. Size reçete edildiği süre boyunca alınız. Herhangi bir dozu unuttuysanız, hatırladığınız anda bir sonraki dozu alın. Ancak asla çift doz almamalısınız.

Bu ilacın en yaygın yan etkileri sedasyon, mide bulantısı, kusma, mide rahatsızlığı ve kabızlığı içerir. Bunlar sizi rahatsız ediyorsa veya ciddi görünüyorsa doktorunuza bildirin. Bunları azaltmanın veya önlemenin yolları olabilir. Tedavi sırasında araba kullanmaktan veya dikkat isteyen faaliyetlerden kaçınmalısınız.

Bu ilacı almadan önce kalp problemleriniz varsa veya yüksek tansiyonunuz varsa, karaciğer veya böbrek problemleriniz varsa doktorunuza bildirin. Hamileyseniz veya emziriyorsanız doktorunuzu bilgilendirin. Doktorunuz, aldığınız diğer tüm ilaçlar hakkında da bilgi sahibi olmalıdır, çünkü bunların çoğu bu ilacı daha az etkili hale getirebilir veya çalışma şeklini değiştirebilir. Genel olarak, tedavi sırasında alkolden kaçınılması tavsiye edilir.

Atarax Şurup Muadili
Atarax Şurup Muadili

Atarax Şurup Muadili

Atarax 30 film tablet ve Validol 20 ml damla bu şurubun muadilleridir.

Atarax Şurup Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hidroksizin veya Atarax şurubun herhangi bir parçasına (hidroksizin şurubu) karşı alerjiniz varsa doktorunuzu bilgilendirin.
 • Atarax’a (hidroksizin şurubu) alerjiniz varsa, Atarax’ın herhangi bir kısmı (hidroksizin şurubu) veya diğer ilaçlar, yiyecekler veya maddelere alerjiniz varsa doktorunuzu bilgilendirin. Doktorunuza alerjiniz ve sahip olduğunuz belirtiler hakkında bilgi verin.
 • Hamileliğin erken dönemindeyseniz doktorunuza söyleyin. Hamileliğin erken döneminde Atarax (hidroksizin şurubu) almayın.
 • Atarax (hidroksizin şurubu) alırken emzirmeyin.
 • Bu, Atarax (hidroksizin şurubu) ile etkileşime giren tüm ilaçların veya sağlık sorunlarının bir listesi değildir.
 • Doktorunuza ve eczacınıza tüm ilaçlarınızı (reçeteli veya reçetesiz, doğal ürünler, vitaminler) ve sağlık sorunlarınız hakkında bilgi verin. Tüm ilaçlarınız ve sağlık problemlerinizle birlikte Atarax şurubu almanın sizin için güvenli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaca başlamayın, durdurmayın veya dozunu değiştirmeyin.
 • Tüm doktorlara ve sağlık uzmanlarına Atarax şurubu aldığınızı söyleyin. Buna doktorlarınız, hemşireleriniz, eczacılarınız ve diş hekimleriniz dahildir.
 • Atarax şurubu sizi nasıl etkilediğini görene kadar araba kullanmaktan ve uyanık olmanızı gerektiren diğer görevleri veya eylemleri yapmaktan kaçının.
 • Alkol almadan veya hareketlerinizi yavaşlatan diğer ilaçlar ve doğal ürünler kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.
 • Atarax şurubu ile normal olmayan (EKG’de uzun QT) güvenli olmayan bir kalp atışı meydana geldi. Bu ani ölüm olasılığını artırabilir. Doktorla konuşun.
 • 65 yaş ve üzerindeyseniz Atarax şurubu (hidroksizin şurubu) dikkatli kullanın. Daha fazla yan etkiniz olabilir.
 • Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Hamileyken Atarax (hidroksizin şurubu) kullanmanın yararları ve riskleri hakkında konuşmanız gerekecek.
 • Atarax şurubu doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Size verilen tüm bilgileri okuyun. Tüm talimatları yakından takip edin.
 • Bu ilacı yemekle birlikte veya yemeksiz alın. Mide rahatsızlığına neden oluyorsa yemekle birlikte alınız.
 • Sıvı dozlarını dikkatlice ölçün. Atarax şurubu ile birlikte gelen ölçüm cihazını kullanın. Eğer yoksa, eczacınızdan Atarax şurubu ölçmek için bir cihaz isteyin.
 • Atarax şurubu düzenli olarak alıyorsanız, düşündüğünüz anda kaçırdığınız bir dozu alın.
 • Bir sonraki dozun zamanına yakınsa, kaçırdığınız dozu atlayın ve normal zamanınıza geri dönün.
 • Aynı anda iki doz veya fazla doz almayın.
 • Çoğu zaman Atarax şurubu gerektiği gibi alınır. Doktorun söylediğinden daha sık almayın.
Atarax Şurup Nasıl Kullanılır?
Atarax Şurup Nasıl Kullanılır?

Atarax Şurup Nasıl Kullanılır?

Atarax Şurubu bir antihistaminik ilaçtır. Alerjide, kimyasal bir habercinin (histamin) etkisini bloke ederek çalışır. Bu, kaşıntı, şişme ve kızarıklık gibi alerji semptomlarını hafifletir. Kısa süreli anksiyetede, beyindeki aktiviteyi azaltarak çalışır, böylece kendinizi rahat/uykulu hissetmenize yardımcı olur.

Bu ilacı doktorunuzun önerdiği doz ve sürede alın. Kullanmadan önce talimatlar için etiketi kontrol edin. Bir ölçü kabı ile ölçün ve ağızdan alın. Kullanmadan önce çalkalayın. Atarax Şurubu yemekle birlikte veya yemeksiz alınabilir, ancak belirli bir zamanda alınması daha iyidir.

Atarax Şurup Kullananlar

“Oğlum 3.5 yaşında alerjik bünyesi var alerjisi çok yükseldiğinde gözlerinin altında morarmalar ciltte döküntüler başlıyor o dönemde alersete ek olarak alerjiyi baskılayana kadar kaşıntıyı baskılamak için kısa süreli kullanıyoruz”

“Bazı arkadaşlar yanlış şeyler yazmış ilaçla alakalı. Atarax esasen kaşıntı ilacıdır fakat yan etkisi uyku getirme/ sakinleştirme olduğu için bu sebeple de kullanılıyor. Uyuşturan bir ilac değildir! Lütfen her ilacı doktor veya eczacıya danışmadan kullanmayınız”

“Merhaba arkadaşlar atarax ile ilgili okuduğum yorumları görünce çok şaşırdım depresyon ilacı yazan olmuş.. Atarax sakinleştirici etkisi olan bir ilaç. Doktor verdiyse elbet bi bildiği vardır kafamıza göre gidip eczaneden almıyoruz sonuçta benim kızım 2 yaşında 2 yıldır huysuzluğuna bi çözüm bulamadık ve her zaman gittiğim çok güvendiğim doktorumuz bu ilacı verdi bakacağız sonuçlarda göre ne yapılması gerekiyorsa yani herkes bilmeden doktor edası ile cevap verip anneleri yanıltmasın lütfen hepimiz zor büyütüyoruz evet sabır gerekli ama tedavi sürecine de doktor yolunda gitmeliyiz. Sağlıkla büyütün bebişleri”

“Merhaba, atarax dediğiniz ilaç aşırı zor ve çözümü olmayan durumlarda kullanılmalı bence. Benim oğlum 17 aylık ve atopik egzaması var ayrıca bazı besinlere de reaksiyon gösteriyor. Kaşıntısı tutunca kendini parçalayarak kaşıyor bu güne kadar sadece 2 kez kullandım. Uyku yapsın diye değil ama kaşınmasın ve cildini parçalamasın sakinleşsin diye.”

“Çok doğru söylediniz benim doktorum da öyle mecbur kalmadan ilaç kulanma diyo bazı yontemleri deniyorum olmazsa ilaç. Ama benim oğlumda kan azlığı olduğu icin 2-3 aylıkken ilaç kulanmak zorunda kaldık şimdi düzeldi bir daha olmaz inşallah.”

İlginizi çekebilir: Kumkuat nedir, nasıl yenir?

YouTube kanalımızı takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx