Girişimci Kadınlar

Evden Para Kazanmanın Yolları 1: Makale Yazarlığı

Reklamlar

Kadınlar; çocuk bakımı, yaşlı bakımı ya da evlilik gibi nedenlerle ya hiç çalışmamak ya da çalışma hayatından çekilmek zorunda kalabilir. Bu nedenle, para kazanarak ev ekonomisine katkıda bulunamadıkları için yaşanan en ufak bir maddi zorlukta kendilerini suçlu hissedebilirler. Türkiye’de ekonomik şartların ne denli ağır olduğu düşünüldüğünde, kadınların kendilerini çaresiz hissetmemeleri için ilk önce potansiyellerinin farkında olmaları gerekir. Evden para kazanmak için eğitim seviyenize, yeteneklerinize ya da ilgi alanlarınıza göre yapabileceğiniz pek çok iş var. Okumayı, araştırmayı seviyorsanız ve yeni şeyler öğrenmek hoşunuza gidiyorsa yapabileceğiniz işlerden biri freelance makale yazarlığıdır.

Makale Yazarlığı Nedir?
Makale Yazarlığı Nedir?

Makale Yazarlığı Tam Olarak Nedir?

Türk Dil Kurumunun tanımladığı şekliyle makale; bilimsel, ekonomik ve toplumu ilgilendiren belirli konularda yazılan açıklayıcı ya da belirli miktarda yorum içeren yazılar olarak tanımlanır. Sizin yapacağınız makale yazarlığı ise biraz daha farklı bir yapıya sahip. Öncelikle yazacağınız yazıların akademik makale olmadığını fakat en az akademik bir metin kadar özen istediğini bilmelisiniz.

Web Sitesi İçin Makale

İnternette yer alan milyonlarca site olduğunu söyleyebiliriz. Bu sitelerin internet kullanıcıları ile buluşması ise tamamen içeriğinin ne kadar kaliteli olduğuyla alakalı. Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, milyonlarca site arasından bir sıralama yapabilmek için botları aracılığıyla sitelerin; tasarımlarını, görsellerini ve yazılarını inceler. Bu inceleme neticesinde kullanıcıların aramalarında sıralamanın neye göre yapılacağı belirlenir.

Reklamlar

Örneğin; İstanbul’a turistik bir gezi amacıyla gittiniz ve çok lezzetli yemekler yiyebileceğiniz bir restoran arayışındasınız. Google’a “İstanbul en iyi restoran”, İstanbul en popüler restoran” gibi kelimeler yazarsınız. Karşınıza ilk sıralarda çıkan sitelerde yer alan işletmeleri tercih etme olasılığınız; sonraki sayfalarda çıkanlara oranla daha fazladır. Bu nedenle internet sitesi sahipleri, ilk sayfada çıkabilmek için belirli stratejiler izler. Bu stratejilerin en önemli parçalarından biri de okunabilir, kaliteli yazılardır. İşte bu yazıları yazmak, profesyonel makale yazarının görevidir.

SEO Uyumlu Makale

Az önce bahsettiğimiz gibi Google’ın beklentilerine uygun bir web sitesine sahip olmak, SEO olarak tanımlanır. İngilizcesi; Search Engine Optimization; Türkçesi ise Arama motoru optimizasyonu olan SEO’nun temel amacı da kullanıcıların beklentilerini karşılamaktır. Yani bir kullanıcı, İstanbul’da en iyi restoranı bulmak istiyorsa bir internet sitesinde yer alan her şey kullanıcının aradığını daha kolay bulmasını sağlayacak yapıda olmalıdır. Makale yazarlığı sürecinde de SEO’nun kurallarına uygun yazılar ortaya çıkarmanız gerekir. Bu kurallar şu şekilde sıralanabilir:

  • Hazırladığınız yazılar, hedef kitlenin beklentilerine uygun yapıda olmalıdır. Örneğin; bir dekorasyon sitesinde siyasetten bahsedilmemelidir.
  • Yazının içerisinde uygun anahtar kelımeler kullanılmalıdır.
  • Başlıklar ilgi çekici yapıda olmalıdır.
  • Makaleler; imla kurallarına uygun olmalı ve anlatım bozukluğu içermemelidir.
  • Makaleler, konuya uygun uzunlukta olmalıdır.
  • Yeterince alt başlık kullanılarak okuyucunun sıkılması engellenmelidir.

Anahtar Kelime

Anahtar kelime, internet kullanıcılarının bir konuyla ilgili Google’da arama yaparken en sık kullandığı kelimelerdir. Örneğin; Google’a İstanbul’da en iyi restoran yazdığınızda, sayfanın alt kısmında konuyla ilgili kullanıcıların yaptığı diğer aramalar çıkar.

İlgili Aramalar
İlgili Aramalar

Görüldüğü gibi kullanıcılar, İstanbul’da en iyi restorana benzer olarak lüks restoran zincirleri, İstanbul’da manzaralı ucuz mekanlar şeklinde aramalar da yapmıştır. Bu kelimeleri makalelerinizin içerisinde çok sık olmayacak ve anlamı bozmayacak şekilde kullanmanız, Google’da üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur. Seo uyumlu makalelerde, %1 ve %3 arası bir kullanım yeterlidir. Örneğin, 500 kelimelik bir makalede; en az 5, en fazla 15 anahtar kelime kullanılmalıdır. Bu kelimelerin metnin içerisine eşit dağıtılması ve çok yakın noktalarda kullanılmaması önemlidir.

Reklamlar

Makale Yazarı Olmak İçin Eğitim Şartı Var mıdır?

Freelance yazarlık yaparak para kazanmak istiyorsanız, önemli olan hangi kademede eğitim aldığınız değil ne kadar kendinizi geliştirdiğinizdir. İnsanlar, belirli sebeplerle okuyamasalar da sonradan edindikleri yeteneklerle okumuş bir insanla aynı seviyeye gelebilir. Bu noktada, yazarlık sürecine başlamadan önce SEO uyumlu makale yazarlığı konusunda verilen online eğitimlere katılabilirsiniz. İçerik editörlüğü, içerik yazarlığı şeklinde de adlandırılan eğitimler süresince, konuyla ilgili genel bir bilgi edinebilirsiniz. Sonrasında ise sürekli gelişime açık olmalı ve her geçen gün daha da iyi yazmak için çabalamalısınız.

Profesyonel Bir Makale Yazarı Olmak İçin Yapmam Gerekenler Nelerdir?

Ücretli makale yazarlığı yaparken profesyonelleşmek için yapmanız gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kelime haznenizi geliştirmek için daha çok okumalı ve yazılarınızda kullanabileceğiniz yeni kelimeler araştırmalısınız.
  • İmla kuralları konusunda da biraz okuma yapmanızda fayda var.
  • SEO konusunda yaşanan gelişmeleri takip ederek yazılarınızı da ona göre güncellemelisiniz.

Makale Yazarlığında Kazandığım Tecrübe İle İleride Farklı İşler Yapabilir miyim?

Profesyonel içerik yazarı olduktan ve birkaç yıllık deneyim kazandıktan sonra içerik ajanslarında, reklam ajanslarında ve farklı şirketlerde içerik editörü olarak görev yapabilirsiniz. Hatta kendi ekibinizi kurduktan sonra kendi ajansınızı da açabilirsiniz.

Makale Yazarı Günde Kaç Saat Çalışır?

Bu işte, günde kaç saat çalışacağınız tamamen size bağlıdır. Boş vakitlerinizde çalışarak ek gelir elde edebileceğiniz gibi tam zamanlı mesai harcayarak evinizin geçimini sağlayacak kadar bir kazanç da elde etmeniz mümkündür. Freelance makale yazarı olarak planlı bir çalışma sistemi belirledikten ve vaktinizi verimli kullandıktan sonra hedeflerinize ulaşmanız oldukça kolaydır. 

Makale Yazarı Nasıl ve Nereden İş Alır?

Yazarlık maceranıza ilk başladığınızda; online içerik ajansları ile çalışmak, her zaman en güvenilir yoldur. Tabii burada da yeterince araştırma yaparak hangi ajansın güvenilir olduğunu öğrenmenizde fayda var. Kendisine ajans görüntüsü vererek insanlara makale yazdıran sonra da hiçbir ödeme yapmayan birçok internet sitesi de mevcuttur. Bunun yanı sıra freelancer sitelerinde ya da sosyal medyada profil oluşturarak bu hizmeti verdiğinizi internet sitesi sahiplerine duyurabilirsiniz. Kendinize ait bir internet sitesi de kurabilirsiniz. Sitenize portfolyonuzu eklemek ve insanlara nasıl yazılar hazırladığınızı göstermek de müşteri portföyünüzü geliştirmeniz için etkili bir yoldur.

Makale Yazarı Olarak Vergi Vermek Gerekir mi?

Her iş gibi internet makale yazarlığı yaparken de vergi yükümlülüğünüz söz konusu olabilir. İçiniz rahat olsun. Belirli bir limitin üzerine çıkmadığınız ve tek bir kişiden düzenli ödeme almadığınız sürece, herhangi bir bildirim ya da ödeme yapmanıza gerek yok. Hatta özelge yoluyla Maliye Bakanlığına başvuruda bulunursanız, vergiden muaf bile sayılabilirsiniz. Bu işten düzenli kazanç elde etmeye başladığınızda ise online makale yazarlığı hizmetinizi resmileştirmenizde fayda var. Bunun için şahıs şirketi kurabilirsiniz.

Makale Yazarı Ücretini Nasıl Tahsil Eder?

Online içerik ajansları; toplam yazdığınız makalelerin tutarı belirli bir limite ulaştığında, verdiğiniz hesap numarası üzerinden ödemenizi gerçekleştirir. Kendi yaptığınız anlaşmalarda ise ödemeyi makaleleri yazmadan önce tahsil etmeniz daha sağlıklı olur. Aksi takdirde yazdığınız yazıların karşılığını alamayabilir ve mağdur olabilirsiniz.

Siz de her aşamada adımlarınızı sağlam bir şekilde atarak profesyonel makale yazarı olabilir; zamanla daha büyük atılımlar da yapabilirsiniz. Evde internet üzerinden para kazanmanın yollarından biri olan yazarlıkla ilgili size yol gösteren bu yazımızı, iş arayışında olan arkadaşlarınıza da tavsiye edebilirsiniz.

Evden Para Kazanmanın Yolları ile ilgili yazı dizimiz devam edecek. Daha fazla içeriğe ulaşmak için Girişimci Kadınlar Kategorimizi İnceleyebilirsiniz. Bizi ınstagram da takip edebilirsiniz.

Dr. Tuğba Güner

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri alanında doktorasını 2018 yılında tamamlayan Tuğba Güner, profesyonel içerik yazarı olarak meslek hayatını sürdürmektedir.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx