Girişimci Kadınlar

Kariyerinde Değişiklik Yapmak İsteyen Kadınlara 12 Tavsiye

"Meslek Değiştirmek İstiyorum" Diyen Tüm Kadınlar Bu Yazımız Sizin İçin!

Reklamlar

Eğitim hayatını tamamlayan her kadın, bir işe girmek için çabalasa da sonuç her zaman beklenildiği gibi olmayabilir. Türkiye’de iş imkânlarının kısıtlı olması, herkesin hayal ettiği işi yapmasına mâni olmaktadır. Bu nedenle bulduğunuz işle hayalleriniz arasında dağlar kadar fark olabilir. Bu sebeplerle bazı kadınlar “meslek değiştirmek istiyorum” diye düşüncelere kapılabilir. Peki, yıllardır çalıştığımız işi bırakmak mümkün mü? Hayallerimizin peşinden mi koşmalı, yoksa bu kadar işsiz insanın olduğu ortamda hayatımıza devam mı etmeli? Her gün siz de bu soruları kendinize soruyorsanız, yazımızın devamında vereceğimiz tavsiyelerle aradığınız cevapları daha kolay şekilde bulabilirsiniz.

Ne İstediğinizden Emin Olun
Ne İstediğinizden Emin Olun

Ne İstediğinizden Emin Olun

“Meslek değiştirmek istiyorum” diye düşünen kadınlar için, yeni bir kariyer fikrini; iş adaptasyonu, iş arkadaşlarının ve yöneticilerin nasıl olacağı yönündeki endişeler nedeniyle sürekli ertelememek için ilk önce ne istediğinizi bilmelisiniz. Alıştığınız düzeni bırakmak, size korkutucu gelse de gösteremediğiniz cesaret çok fazla fırsatı kaçırmanıza yol açabilir. Gerçekten kendinize yeni bir yol çizmekte kararlıysanız, bunun için gerekli adımları atmalısınız fakat mevcut işinize bir şans daha vermek de fayda sağlayabilir.

Sizi İşinizden Soğutan Nedenleri Araştırarak Çözüm Bulmaya Çalışın

“Meslek değiştirmek istiyorum” diye düşünen kadınlar, yeni iş bulmak için gerekli adımları atmadan önce yaşadığınız sorunlara çözüm bulmayı deneyebilirsiniz. Sorunlarınıza yol açan bir iş arkadaşınızsa yöneticinizle görüşebilirsiniz. Verilen sorumluluklar ağır geliyorsa departman değişikliği talebinde bulunabilirsiniz. Deneyebileceğiniz birçok çözüm yolu olmasına rağmen bunların hiçbirisini yapmak içinizden gelmiyorsa sizin için tek çare, istifa ve hayallerinizin peşinden koşmaktır.

Reklamlar
İstifa Etmeden Önce İş Çevrenize ve Ailenize Danışın
İş Çevrenize ve Ailenize Danışın

“Meslek Değiştirmek İstiyorum” Konusunda Karar Almadan Önce İş Çevrenize ve Ailenize Danışın

İstifa oldukça ciddi bir karar olduğu için ailenize danışmanızda fayda var. Özellikle evliyseniz ve çocuklarınız varsa sürecin maddi sonuçlarını da göz önüne almalısınız. Size yol gösterebilecek ve tavsiyeleriyle faydalı olabilecek kişilere danışmak da yolunuzu doğru çizmenizde etkili olabilir.

Eğitiminize Devam Edin

“30’undan sonra üniversite okumak mı?” diyenlere kesinlikle aldırmayın. Okumanın belirli bir yaşı asla yoktur. Çeşitli nedenlerle üniversite eğitiminize devam edemediyseniz ya da yüksek lisans ve doktora yapmayı hedefliyorsanız, hemen başvurularınızı yaparak eğitim hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Farklı üniversitelerin bünyesinde açılan açık öğretim programları, özel üniversitelerin uzaktan eğitim yüksek lisans bölümleri, süreci sizin için daha kolay hale getirir.

Hayal Ettiğiniz Mesleği Öğrenmek İçin Eğitimlere Katılın
Hayal Ettiğiniz Mesleği Öğrenmek İçin Eğitimlere Katılın

Hayal Ettiğiniz Mesleği Öğrenmek İçin Eğitimlere Katılın

Aklınızda somut bir kariyer hedefi yoksa en yeni iş fikirlerini araştırarak yola çıkabilirsiniz. Gelişen internet teknolojileri, birçok yeni mesleğin hayatımıza girmesini sağlamıştır. Sosyal medya danışmanı, influencer, Youtuber ya da yaşam koçu… 21. Yüzyıla damga vuran bu meslekler gibi pek çok alternatifiniz var. Bu işler arasından size cazip gelenleri detaylarıyla öğrenmek için online eğitimlere katılabilirsiniz.

Yeteneklerinizi Keşfedin

“Meslek değiştirmek istiyorum” diye düşünen kadınlar bilir ki, hayat şartları her zaman yeteneklerimize uygun işlerde çalışmamıza izin vermez. Bu nedenle çok iyi resim yapmanıza rağmen bir bankada çalışırken kendinizi bulabilirsiniz. Kariyerinize yeni bir yön vermek istediğinizde, bu yeteneklerinize göre bir seçim yapabilirsiniz. İçinizde gizli kalmış cevherleri ortaya çıkarmak için de bu süreç iyi bir fırsattır. Çok iyi bir yazar ya da harika bir aşçı olma yolundaki hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Reklamlar
Kendi İşinizi Kurmak İçin Çabalayın
Kendi İşinizi Kurmak İçin Çabalayın

Kendi İşinizi Kurmak İçin Çabalayın

Sermayesiz kendi işini kurmak isteyenler, girişimci desteklerine başvurabilir. Bu konuda başvurabileceğiniz ilk kurum KOSGEB’dir. KOSGEB’in yanı sıra bankalar ve bazı şirketler de belirli limitlerde destekler sunmaktadır. Yapmayı planladığınız işi proje şeklinde detaylandırarak; kısa ve uzun vadeli hedefleriniz için raporlarınızı hazırlayarak destek alma şansınızı artırabilirsiniz. Sermayeniz varsa işiniz için gerekli olan yatırımları kolayca yapabilirsiniz.

Yurt Dışı Fırsatlarını Araştırın

Türkiye’de size uygun bir iş olmadığını düşünüyorsanız, yurt dışı fırsatlarını araştırabilirsiniz. İyi bir seviyede yabancı dil bilgisine sahipseniz, bu noktada işiniz daha kolaydır. Yurt dışı kariyer fırsatlarını araştırırken danışmanlık hizmeti alabileceğiniz çok sayıda firma olsa da herhangi bir dolandırıcılık olayıyla karşılaşmamak için dikkatli olmalısınız. Avrupa ülkeleri özellikle nitelikli iş gücüne ihtiyaç duymaktadır. Göçmen politikalarını da bu yönde düzenleyen ülkeler, yeni bir başlangıç için iyi bir alternatif olabilir.

İş Ortaklığı Yapabileceğiniz Birilerini Bulun
İş Ortaklığı Yapabileceğiniz Birilerini Bulun

İş Ortaklığı Yapabileceğiniz Birilerini Bulun

Bir yola tek başına çıkmaktansa iş birliği yapabileceğiniz birilerini bulmak, süreci daha kolay yönetmenizi sağlar. Sermayesiz kendi işini kurmak yerine birisiyle ortaklık yapmanız halinde hem maliyetleriniz hem de iş yükünüz azalır.

Yeni İş Aramak İçin Doğru Kanalları Kullanın

Hedefiniz mutlu olacağınız bir yerde çalışmaksa size referans olabilecek kişilere ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Linkedin gibi profesyonel iş arama platformlarında etkili bir profil oluşturabilirsiniz. Kariyer Net gibi platformlarda da her gün yayınlanan ilanlara başvurularınızı yapmak ve şirketlerin kendi web sayfalarında bulunan ilanları takip etmek, hayalinize kısa sürede ulaşmanız için iyi bir yoldur.

Freelance Fırsatları Değerlendirin
Freelance Fırsatları Değerlendirin

Freelance Fırsatları Değerlendirin

İnternet teknolojilerinin gelişmesinin bir diğer avantajı da artık freelance çalışmanın daha yaygın hale gelmesidir. Kimseye bağımlı olmadan kendi işinizi evinizden yapabilirsiniz. Video editleme, içerik yazarlığı, animasyon, web tasarım… Bu şekilde freelancer olarak yapabileceğiniz çok sayıda iş bulabilirsiniz.

Sizi Hedefinizden Uzaklaştıran Her Şeyden Uzak Durun

“Meslek değiştirmek istiyorum” diye düşünen kadınlar için, yeni bir başlangıç yaparken tek ihtiyacınız olan özgüven ve cesarettir. Cesaretinizi kıran ve motivasyonunuzu olumsuz etkileyen her şey, bu süreçte çok can sıkıcı olabilir. Bu durumla başa çıkabilmek için sizi olumsuzluğa iten her durumdan kaçınmalısınız. Aynı zamanda kendi kendinizi motive etmeniz de son derece önemlidir. Ufak tefek aksaklıklar, sizi hedefinizden hiçbir zaman vazgeçirmemelidir.

Yeni bir kariyer için yapmanız gereken çok fazla şey olabilir. Başarıya giden yolda her zaman her şey beklediğiniz gibi gitmeyebilir. Yapmanız gereken emin adımlarla pes etmeden ilerlemektir. Bunun yanı sıra kendinizi geliştirmeyi ve öğrenmeyi de asla bırakmayın. Belki yeni öğrendikleriniz, bambaşka bir hedefe odaklanmanızı sağlayabilir.

“Meslek değiştirmek istiyorum” diyen tüm kadınlara yardımcı olmak için yazdığımız yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. İlginizi çekebilir: Mücadeleleri ile İlham Veren 6 Kadın

Daha fazla içerik için bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz: Begonya Kadın

Dr. Tuğba Güner

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri alanında doktorasını 2018 yılında tamamlayan Tuğba Güner, profesyonel içerik yazarı olarak meslek hayatını sürdürmektedir.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx