Girişimci Kadınlar

Evde Yemek Yapıp Satmak

Reklamlar

Çoğu kadının yapmak istediği fakat nasıl yapılacağını bilmediği için cesaret edemediği bir iştir aslında evde yemek yapıp satmak. Müşteri nasıl bulunacak, yaptıklarım beğenilecek mi, teslimatı nasıl yapmalıyım şeklindeki sorular; kadınların kafasını bir hayli meşgul eder. Tüm bu soruların cevabını yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Evde Hangi Yemekler Yapılıp Satılabilir?

Evde yemek yapıp satmak isteyenlerin alternatifi oldukça fazladır. Çorbalardan mantıya, böreklerden pastaya kadar istediğiniz her çeşidi yaparak para kazanabilirsiniz. Burada önemli olan lezzetli yapacağınızdan emin olduğunuz yiyeceklere yönelmektir.

Gün Yemekleri

En çok satılan yemeklerin başında kadınların beş çaylarında ve günlerinde sıklıkla tercih ettikleri yaprak sarması, kek, kısır ve içli köfte gibi çeşitler gelir. Bu tarz yiyecekleri hazırlamak, bir nebze el mahareti ve deneyim de getirdiği için evinde davet düzenleyen kadınlar dışarıdan destek alabilir. Bunun yanı sıra hazırlık yapmak için yeterli vakti olmayan ve çalıştığı için yemekleri yetiştiremeyecek olan kadınlar da satın alma yoluna gidebilir.

Reklamlar

Yaş Pasta ve Kurabiye

Son yıllarda sanat eseri gibi doğum günü pastalarına her yerde denk gelmeniz mümkündür. Rengârenk şeker hamurlarının yaygın olarak kullanıldığı bu pastalarda, hayal gücünüze göre ya da verilen siparişe göre farklı tasarımlar yapabilirsiniz. Doğum günlerinin yanı sıra baby shower, bebek mevlidi gibi organizasyonlar için şeker hamurlarıyla rengârenk kurabiyeler yapıp satabilirsiniz.

Diyet Yemekleri

Kadın ve erkek demeden birçok insanın sorunu olan fazla kiloların verilmesi, oldukça zorlu bir süreçtir. Çoğu insan bir şekilde diyete başlasa da sonunu getirmekte zorlanabilir. Bu nedenle son yıllarda ölçülü yemeyi kolaylaştıran bir sistem olan diyet yemeğinin eve ya da ofise hazır olarak getirilmesi yaygınlaşmıştır. Evde yemek yapıp satmak istiyorsanız, tercihinizi diyet ürünlerden yana kullanabilirsiniz. Kişilerden uymaları gereken diyet listesini alarak buna uygun şekilde yemekleri hazırladıktan sonra öğün saatini geçirmeden teslimat yapabilirsiniz.

Hamur İşleri Yapmak

Mantı, su böreği ve erişte gibi yiyecekler hem pratik olarak hazırlanabilmesi hem de uzun süre muhafaza edilme imkânlarının olması gibi nedenlerle kadınların dışarıdan sıklıkla satın aldıkları yiyecekler arasındadır. Evde yiyecek yapıp satmak isteyenler, bu tarz yiyecekleri satarak kazanç elde edebilir.

İlginizi Çekebilir: Sosyal Medya Danışmanlığı Yaparak Evden Para Kazanabilirsiniz

Reklamlar
Evde Yemek Yapıp Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Evde Yemek Yapıp Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde Yemek Yapıp Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tamamen kendi evinizde ve kendi satın aldığınız malzemelerle yapacağınız bu iş sırasında, son derece titiz olmanız gerekir. Hijyen, malzeme seçimi, pişirme koşulları ve hatta kullanılan kap-kacak bile oldukça önemlidir. Bu işin patronu da, işçisi de sizsiniz. Bütün sorumluluk sizin üzerinizde olduğu için ekstra bir hassasiyet göstermelisiniz.

Hijyenik Koşullar

Yiyecekleri hazırladığınız tezgâh, pişirme kapları iyi temizlenmiş ve kullanıma uygun yapıda olmalıdır. Bunun yanı sıra ellerinizi yeterince dezenfekte olacak şekilde yıkamalı; tırnaklarınız uzunsa kesmelisiniz. Saçınıza maske ya da eşarp takmanız da bu noktada en önemli detaylardandır. Tabii günlük olarak kullandığınız eşarbı yemek yaparken kullanmamanız gerekir. Tercih ettiğiniz eşarp temiz yapıda ve yeni yıkanmış olmalıdır. Üzerinize bir önlük takarak, kıyafetinizden yiyeceklere bir şeyler dökülmesini de engelleyebilirsiniz.

Kaliteli Malzeme Kullanımı

Ev yemekleri yapıp satmak istiyorum diyorsanız, en ucuz malzemeyle yüksek kâr etme fikrinden hemen vazgeçmelisiniz. Kendi yediğiniz yemekleri bir düşünün. Hiç bilmediğiniz bir markanın ürettiği makarna ile güvendiğimiz markalara ait makarnalar arasında bile dağlar kadar fark var. Lezzetli yemekler ile kalıcı bir müşteri kitlesi oluşturmak istiyorsanız, kaliteden asla taviz vermemelisiniz.

Yetiştirebileceğiniz Kadar İş Almak

Aynı anda çok sayıda iş aldım diye sevinirken yetiştirememe ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle günü ve saati belli olan organizasyonlara tam zamanında teslimat yapamazsanız, sipariş veren kişilerin mağdur olmasına yol açabilirsiniz. Bu nedenle elinizin hızına göre iş almalısınız.

İlginizi Çekebilir: Makale Yazarlığı Yaparak Evden Para Kazanma

Evde Yapılan Yemekler Nereye Satılır?
Evde Yapılan Yemekler Nereye Satılır?

Evde Yemek Yapıp Nereye Satabilirim?

Gelelim en kritik sorulardan birine. Buraya kadar kafanızda yemek yapıp satmak konusunda bir fikir oluştuysa bu aşamadan sonra nereye satacağınızı planlamanız gerekir. Satış yapabilmek için karşınızda pek çok alternatif vardır. Daha kimse sizin evden yemek yapıp sattığınızı bilmiyorsa işe bunu duyurmakla başlayabilirsiniz.

İşe Yakın Çevrenizden Başlayın

Daha henüz yolun başındaysanız, yapmanız gereken yakın çevrenize böyle bir iş yaptığınızı duyurmaktır. Bu sayede tek bir kişi, yüzlerce müşteriye ulaşmanıza vesile olabilir. Altın gününde yiyeceklerinizi beğenen kadınlar, kendi günlerinde ve özel davetlerinde size sipariş verebilir. Bu şekilde gittikçe büyüyen bir kitleye ulaşmanız hiç de zor değildir.

Sosyal Medyayı Kullanın

Yemek ya da tatlı yapıp satmak için Instagram gibi sosyal medya platformlarını kullanabilirsiniz. Instagram’da yaptığınız ikramların resimlerini paylaşarak ve yaptığınız işi duyuracak etiketler kullanarak, sunduğunuz hizmeti tanıtabilirsiniz. Çekeceğiniz videolar da daha fazla kişiye ulaşmanıza yardımcı olur. Olumlu müşteri yorumları, müşterilerin attığı videolar ve resimler de paylaşımlarınız arasında yer almalıdır.

İş Yerlerine Satış

Çalışanların öğle yemeği ihtiyacını karşılamak için ayrı bir personel istihdam etmek istemeyen iş yerleri, evde yemek yapıp satan kadınlarla anlaşabilir. Evinizde hazırladığınız yiyecekleri, belirtilen saatte iş yerine ulaştırabilir ve düzenli bir gelir elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra ev yemekleri servisi yapan restoran ve kafelerle de anlaşabilirsiniz.

Evden Yemek Yapıp Satmak Yasal mı?

Evden yemek yapıp satmak konusunda bilinmesi gereken bir diğer nokta da işin yasal boyutudur. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre elde ettiğiniz tüm gelirleri, Maliye Bakanlığına bildirmek zorundasınız. Bu her zaman vergi ödeyeceğiniz anlamına gelmez. Sizin kazandığınız tutar ne kadarsa tarafınıza o kadar vergi çıkarılır. Evde yemek, oyuncak, örgü ve benzeri işler yapanlar ise esnaf muafiyeti belgesi almaları halinde vergiden muaf tutulur.

Esnaf muafiyeti için Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden başvuruda bulunabilirsiniz. Bu başvuru neticesinde evinize yoklama memuru gelerek inceleme yapar. Yaptığınız işi anlatarak talebinizi iletebilirsiniz. Bir hafa içerisinde başvurunuzun neticesi size bildirilir. Esnaf muafiyeti belgesi alabilmek için yanınızda işçi çalıştırmamanız ve bir işletme hesabına çalışmamanız gerekir.

Siz de biraz cesaret ile elinizin lezzetiyle hazırladığınız yemekleri satabilir; ekonomik açıdan daha güçlü bir konuma gelebilirsiniz.

Bizi YouTube de takip edebilirsiniz.

Dr. Tuğba Güner

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri alanında doktorasını 2018 yılında tamamlayan Tuğba Güner, profesyonel içerik yazarı olarak meslek hayatını sürdürmektedir.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx