Girişimci Kadınlar

Sosyal Medya Danışmanlığı Yaparak Evden Para Kazanabilirsiniz

Reklamlar

Birçok insanın eğlence amaçlı vaktinin büyük çoğunluğunu geçirdiği sosyal medya, ticari faaliyet yürüten kişiler ve işletmeler için ciddi bir kazanç kapısıdır. Ürün ve hizmetlerini sosyal medya aracılığıyla satmak isteyen kişiler, özellikle Instagram’ı etkin bir şekilde kullanmalıdır. Bu noktada ticari faaliyetlerini yürütmek isteyen ya da sosyal medyada belirli bir popülerite elde etmek isteyenlere yardımcı olan kişiler, sosyal medya danışmanı olarak adlandırılır. Satış odaklı ürün görsellerinin, videolarının hazırlanması, daha çok müşteri kazanımı için Instagram algoritmalarına uygun paylaşımların yapılması; sosyal medya danışmanlığı kapsamında sunmanız gereken hizmetler arasındadır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Eğitim Süreci

Sosyal medya danışmanlığı yapabilmeniz için belirli bir bölümden mezun olmanıza gerek yoktur. Eğitiminizi farklı bir alanda tamamlasanız bile online eğitimlerle, okuyacağınız kitaplarla profesyonel olarak danışmanlık faaliyetlerini yürütebilirsiniz. Halkla ilişkiler, işletme, pazarlama gibi bölümlerden mezunsanız; pazarlamanın bazı ayakları konusunda fikir sahibi olduğunuz için işiniz daha kolaydır.

Sosyal medya danışmanlığı kursu olarak karşınızda çok sayıda alternatif vardır. Hem online mecralarda hem de fiziki kurslarda bu eğitime ulaşabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken eğitimle sınırlı kalmamak ve hizmet vereceğiniz sosyal medya platformunda yaşanan güncel gelişmeleri de takip etmektir.

Reklamlar
Sosyal Medya Danışmanı Neler Yapar?
Sosyal Medya Danışmanı Neler Yapar?

Sosyal Medya Danışmanı Neler Yapar?

Eğitimleri aldınız, bir sürü makale okudunuz ve sosyal medyada yaşanan gelişmeleri de an ve an takip ettiniz. Hala ne yapacağınızı bilmiyorsanız, ilk yapmanız gereken sosyal medyada kendinizi görünür kılmaktır. Bu yazımızda Instagram üzerinden ilerleyelim. Bildiklerinizi ilk önce kendi Instagram sayfanızda deneyebilir; sizden hizmet alacak insanların hesabınızla etkileşime geçmesini sağlayabilirsiniz. Sosyal medyanın herkes tarafından kullanılabilir olması, sizin verdiğiniz hizmet konusunda insanları ikna etmenizi zorlaştırabilir. Bu nedenle deneyim sahibi olmak için ilk önce ücretsiz ya da cüzi ücretlerle kendinize bir portfolyo oluşturabilirsiniz.

Eğitim sonrası öğrendiklerinizi uygulamak için ilk önce yakın çevrenizde bulunan ve Instagram üzerinden satış yapan kişilerin hesabını yönetebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz gibi video, görsel denemeleri yapabilir; paylaşımların altına satışa teşvik edici metinler yazabilirsiniz. Yaptığınız denemelerin ne derece etkili olduğunu değerlendirmeniz için etkileşim analizlerini iyi okumanız gerekir. Danışmanlık kariyerinizi sürdürebilmeniz için neyin daha çok etkileşim aldığını da her zaman doğru tahmin etmeniz gerekir.

Hesabı Görünür ve Güvenilir Kılma

Instagram’dan bir ürün satın almak istediğinizi düşünün. Girdiğiniz hesapta; adres, telefon, firma ismi ya da logosu gibi hiçbir bilgi yok. Böyle bir hesaptan hiç kimse bir ürün satın almaz. Bu nedenle ilk yapılması gereken profil düzenlemesidir. Instagram profil düzenleme sırasında tüm bilgilerin eksiksiz verilmesi gerekir. Bunun yanı sıra satış yapan kişinin ya da firmanın muhakkak bir internet siteli olmalı ve Instagram profilinde yer almalıdır. Profil resmi de bu noktada büyük önem taşır. Satış yapan firma ise kendine özel bir logosu olmalı; şahıs ise kendi resmini koymalıdır.

Sosyal Medya Reklamlarını Yönetme

Bir hesabın tüm kaderi sizin elinize bırakılmış olabilir. Satışlarını artırmak isteyen bir arkadaşınızın ya da akrabanızın hesabı olduğu için ayrı bir sorumluluk hissediyor olabilirsiniz. Hiç tanımadığınız birinden iş aldığınız ve acemi olduğunuz için başarısızlık korkusu da yaşayabilirsiniz. Tüm bunları aşmanın tek yolu kendinize güvenmek ve işe koyulmaktır.

Reklamlar

Yeni bir hesabın sosyal medya danışmanlığını yapıyorsanız, ilk hedef hesabı hedef kitlesine ulaştırmaktır. Takipçi satın almanız asla işe yaramaz. İhtiyacınız olan hesapta satılan ürünleri alabilecek insanlara ulaşmaktır. Bunun için Instagram reklam verme çalışması yapmalısınız. Instagram’da görsel, video ya da hikâye kullanarak reklam hazırlayabilirsiniz. Reklamlarınız tercih ettiğiniz amaca uygun şekilde hedef kitlenizde yer alan insanlara gösterilir. Bu sayede siz de yönettiğiniz sayfanın satışlarını artırması yönünde olumlu bir adım atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Makale Yazarlığı Yaparak Evden Para Kazanma

Doğru Hashtag Kullanımı

Gün içerisinde sosyal medyada milyonlarca paylaşım yapılır. Bu paylaşımların hedef kitlenizde yer alan kişilere gösterilmesi için kullanılan kelime gruplarına hashtag adı verilir. Bu kelime grupları, başına getirilen “#” işaretiyle kullanılır. Örneğin; Instagram’da pembe spor ayakkabıları araştıran bir kişi #pembesporayakkabı yazdığında karşısına bu hashtag kullanılarak yapılmış paylaşımlar gelir. Doğru hashtag kullanımı için yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Satışını yaptığınız ürün ya da hizmetle alakalı hashtagler kullanın. Örneğin; elbise satışı yapılan bir sitede sırf popüler diye magazin haberleri gibi bir hashtag kullanmayın.
  • Etiket kullanımında abartıya kaçmayın. 5-6 adet yeterli olur.
  • Sürekli aynı etiketleri kullanmayın.
  • Konu etiketlerinden kaç takipçi gelmiş, izleyenlerin kaçı bu etiketlerden sizi bulmuş? Bu konularda size Instagram’ın sunduğu analizleri doğru okuyun.

Farklı Programları Kullanabilme Becerisi Kazanma

Fotoğraflarınızı efekt ve animasyonlarla daha canlı hale getirmek, boyut ayarlaması yapabilmek, farklı videolar hazırlayabilmek için yararlanabileceğiniz bazı programlar vardır. Bunların başında Canva gelir. PicMonkey, BeFunky gibi alternatif programlar da vardır. Canva’nın tüm özelliklerini etkin bir şekilde kullanabilmeniz için yıllık belirlenen üyelik ücretini ödemeniz gerekir.

Gelen Mesajlara ve Yorumlara Zamanında Dönüş Yapabilme

Kendinize bir hizmet sınırlaması yapabileceğiniz gibi danışmanlık hizmetini sosyal medya yönetimi şeklinde genişletebilirsiniz. Bunun anlamı, hesapla etkileşime geçen kişilerin attıkları mesajları, yazdıkları yorumları takip ederek hızlı bir şekilde yanıtlamaktır. Özellikle satış öncesi ve sonrası destek oldukça önemlidir. Satılan üründen memnun kalınmasa bile değişim, iade gibi konularda sağlanan esneklik, kalıcı bir müşteri portföyü oluşturulmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: Evde Oyuncak Yaparak Nasıl Para Kazanma

Sosyal Medya Danışmanlığı Ücretleri

Günde 4-5 saatinizi ayırarak asgari ücretin üzerinde kazanç elde edebileceğiniz bir iş olan sosyal medya danışmanlığında dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta da yapabileceğiniz kadar iş almaktır. Bir hesabın bütün sorumluluğunun siz de olması halinde ikinci bir hesaba danışmanlık yapacak kadar vaktiniz kalmayabilir. Bu nedenle verdiğiniz hizmetleri sınırlamanız; hesap yönetimi ile danışmanlık faaliyetlerini birbirinden ayırmanız gerekir. İşin strateji belirleme ayağında kaldığınız; uygulamayı hesap sahibine bıraktığınız sürece, daha yüksek kazançlar da elde edebilirsiniz.

Bizi YouTube de takip edebilirsiniz.

Dr. Tuğba Güner

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri alanında doktorasını 2018 yılında tamamlayan Tuğba Güner, profesyonel içerik yazarı olarak meslek hayatını sürdürmektedir.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx