Pratik Bilgiler

Doğru Bilinen Sağlık Yanlışları

Reklamlar

Her şeyin başı sağlıktır. Sağlıklı bir hayat hemen hemen her şeyden daha önemlidir. Peki doğru bilinen sağlık yanlışları nelerdir, gelin birlikte ele alalım.

 • Soğuk hava sizi hasta eder.
 • Şeker yiyen çocuklar hiperaktif olur.
 • Grip aşısı yaptırırsam grip olurum.
 • Yemekten 1 saat sonra yüzebilirsiniz.
 • Televizyonu yakından izleyenin ve karanlıkta okuyanın gözü bozulur.
 • Bir kaza geçirdiyseniz uyanık kalmanız gerekir.
 • Vitaminlerle daha sağlıklı olunur.
 • Eğer sakızı yutarsanız 7 yıl midede yaşar.
 • Normal insanlar beyninin %10’nunu kullanır.
 • En az 8 bardak su içmelisiniz.
 • Yumurta kalbe zararlıdır.
 • Deodorant kullanımı meme kanserine neden olur.
 • Parmak çıtlatmak kemik erimesi veya artrite neden olabilir.
 • En kirli alanlar klozetlerdir.

Günlük hayatımızda bu ve benzeri birçok cümleleri sık sık duyarız. Herkes bir şeyler söyler, önemli olan söylenenlerin doğru olmasıdır. Gelin birlikte doğruluk payları nelerdir göz atalım.

Doğru Bilinen Sağlık Yanlışları

Soğuk Hava Sizi Hasta Eder
Soğuk Hava Sizi Hasta Eder

Soğuk Hava Sizi Hasta Eder

Doğru olmayan ancak çok duyduğumuz bir cümledir. Kesinlikle soğuk hava nedeni ile hasta olunmaz. Hasta olmanıza neden olan etkenler virüs ve bakterilerdir. Soğuk hava sizi virüs alımına açık hale getirmez. Ancak havada bulunan mikroplar hasta olmanıza neden olabilir. Havaların soğuk olması nedeniyle kapı, camlar kapalı şekilde evlerde, kapalı ortamlarda bulunduğumuz için bakteri ve virüsleri birbirimize kolayca geçiririz, bunun sonucunca kış aylarında daha çok hastalık yaşarız. Aksine küçük bebeklerin bile havaya uygun giyinerek her gün en az 15 dakika açık havaya çıkması çok önemlidir. Hasta kişilere de temiz hava iyi gelecek sinüslerini açacaktır.

Reklamlar
Sağlınız İçin Bu Videoyu İzleyin | Doğru Bilinen Yanlışlar

Şeker Yiyen Çocuklar Hiperaktif Olur

Halk arasında sık sık söylenen bir şey daha şeker yiyen çocukların hareketli olduğudur. Bu tamamen yanlıştır hatta aşırı şeker tüketimi obezliğe yol açar. Obez çocukların hareketleri daha kısıtlı ve daha yavaştır.

Grip Aşısı Yaptırırsam Grip Olurum

Çevrenizde grip aşısı vurulduktan sonra grip oldum diyen birçok kişiye denk gelmiş olabilirsiniz. Bu yanlış bir bilgidir. Grip aşısı vücudumuza ölü grip virüsü verir. Yan etki olarak ateşe neden olabilir. Ancak canlı grip virüsü vücuda verilmediğinden grip olmanıza neden olmaz.

Yemekten 1 Saat Sonra Yüzebilirsiniz
Yemekten 1 Saat Sonra Yüzebilirsiniz

Yemekten 1 Saat Sonra Yüzebilirsiniz

Bazı sporları yapmak için ne aç ne tok olmak gerekir. Yemeğin hemen ardından bazı sporların, bazı hareketlerin yapılması sakıncalı olabilir. Bunlar için 1 saat beklemek doğrudur. Ancak yüzme bu sporlardan biri değildir. Yemek yedikten hemen sonra yüzmenizde bir sakınca yoktur.

Televizyonu Yakından İzleyenin ve Karanlıkta Okuyanın Gözü Bozulur

En çok duyduğumuz bir diğer cümle de yakından televizyon izlemenin ve karanlıkta okuyanın gözlerinin bozulacağıdır. Yakından TV izlerken ve karanlıkta okurken gözleriniz yorulabilir. Ancak bunun uzun vadede gözlerinize herhangi bir zararın olduğuna dair kanıt yoktur.

Reklamlar

Bir Kaza Geçirdiyseniz Uyanık Kalmanız Gerekir

Kaza geçirdiyseniz ve başınıza herhangi bir darbe aldıysanız uyumamanız gerektiği söylenir. Ama doktorunuz kontrol ettiyse riskli bir durum yoksa doktorunuzda onay verirse uyanık kalmanıza gerek olmayacaktır.

Vitaminlerle Daha Sağlıklı Olunur

Bazı kişilerde vitamin takviyesi almadan sağlıklı bir yaşam süremeyeceği düşüncesi vardır. Aksine fazla vitamin takviyesi almanız karaciğerinize zarar verebilir. En sağlıklısı gerekli olan durumlarda vitamin takviyesi almak, diğer durumlarda besinler ile vitamin ihtiyacımızı karşılamaktır.

Eğer Sakızı Yutarsanız 7 Yıl Midede Yaşar
Eğer Sakızı Yutarsanız 7 Yıl Midede Yaşar

Eğer Sakızı Yutarsanız 7 Yıl Midede Yaşar

Sindirim sisteminiz düşündüğünüzden daha güçlüdür. Sakızın içindeki maddeler bazıları biraz daha uzun süre de midenizde sindirilecektir.

Normal İnsanlar Beyninin %10’unu Kullanır

Mutlaka normal insanlar beyninin yüzde 10’unu kullanır diye bir cümle duymuşsunuzdur. Ancak yapılan beyin taramaları sonucunda yanlış bir bilgi olduğu anlaşılmıştır. İnsanlar genel olarak beynimizin tam potansiyeline ulaşamadığı fikrine heyecanlandığı için bu düşünceyi sevmişlerdir.

Yumurta Kalbe Zararlıdır

Yanlış bilinen bir diğer bilgi de yumurtanın kolesterolü olan kişilerin tüketmemesi gerektiği ve kalbe zararlı olduğudur. Yumurtanın sarısında kolesterol olduğu doğrudur ancak diğer besinlerden çok çok fazla değil normal miktardadır. Bu düşünceyle yumurta tüketmeyen kişiler sağlık için çok önemli bir besini kaçırmaktadır. Aksine yumurta kalp hastalıkları riskini düşürebilecek besin maddelerinden biri olan Omega 3 içerir.

Günde 8 Bardak Su İçin

Gün içinde 2 litre su içmeniz gerektiği söylenmektedir. Fakat yapılan araştırmalara göre ne kadar su içtiğinizi hesaplamanıza gerek yoktur. Suyun yanı sıra çorba, meyve ve sebze gibi sıvı ve sıvı içeriği yüksek olan gıdalar, meyve suyu, çay ve kahve gibi içecekler su ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. En çok dikkat etmeniz gereken nokta idrarınızın rengidir. Eğer idrarınız koyu sarı ise vücudunuzun susuz kaldığını anlayarak su tüketiminizi arttırmalısınız.

Parmak Çıtlatmak Kemik Erimesi veya Artrite Neden Olabilir
Parmak Çıtlatmak Kemik Erimesi veya Artrite Neden Olabilir

Parmak Çıtlatmak Kemik Erimesi veya Artrite Neden Olabilir

Parmak çıtlatma sırasında çıt çıt çıkan ses çevrenizdeki kişileri rahatsız edebilir. Ama bu durumun kemik veya eklemlerinize bir zararı yoktur. Parmak çıtlatmanız sırasında kemik ve eklemleriniz arasında oluşan gaz kabarcıkları ses çıkmasına neden olur. Yapılan çalışmalara göre parmak çıtlatmanın artritte herhangi bir rolü olmadığını göstermektedir.

Deodorant Kullanımı Meme Kanserine Neden Olur

Bazı bilim insanlarına göre, roll-on ve deodorantlarda bulunan kimyasallar zaman içinde koltuk altından emilerek kansere neden olan tümörlere yol açabilirler. Fakat Ulusal Kanser Enstitüsü, meme kanserine herhangi bir ürünün neden olduğunu gösteren hiçbir kanıt olmadığını açıklamıştır. Ancak gene de roll-on ve deodorant seçiminizi yaparken doğal içerikli ve alüminyum içermeyen deodorantlar tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

En Kirli Alanlar Klozetlerdir

Tuvaletlerde özellikle klozetten tiksinir ve hijyene ekstra özen göstermeye çalışırız. Fakat yapılan araştırmalara göre klozetler banyo kapıları, kapı kollarına göre çok daha masum olabilir. Özellikle kapı kolları E.koli (Escherichia coli), Norovirüs (mide gribi) gibi bakterilerle kaplı olma ihtimali en yüksek zeminlerdir. Kapı kollarına ve kapı kulplarına kağıt mendille dokunmak en doğrusudur.

İlginizi çekebilir: Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

YouTube Adresimiz: https://www.youtube.com/@begonyakadin

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx