Pratik Bilgiler

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Reklamlar

Güzel bir gülümseme için beyaz ve sağlıklı dişler çok önemlidir. Peki evde diş beyazlatma yöntemleri nelerdir, bitkisel olarak nasıl diş beyazlatılır, sizlerle ele alacağız. Birçok kişinin sorunu olan diş ve diş eti sorunları günlük yaşamımızı olumsuz etkiler ve hayat kalitemizi düşürür. Sağlıklı ve bembeyaz dişler için evde neler yapabilirsiniz birlikte göz atalım.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş çürükleri ile karşılaşmamak dişlerimizin sağlıklı olması ve bembeyaz kalması için mutlaka günde iki kere fırçalanmalıdır. Dişlerinizin daha sağlıklı ve beyaz olmasını istiyorsanız hangi ürünlerden faydalanabilirsiniz ele alacağız.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?
Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Beyaz dişlere sahip olmak için kullandığınız hazır ürünlerde kimyasal maddeler vardır. Ayrıca diş beyazlatma tedavileri de uygulanır. Ama evde bulunan ürünleri kullanarak da diş beyazlatma tedavisi uygulayabilirsiniz.

Reklamlar

Kişisel bakımına önem veren kişiler için de bembeyaz ışıldayan dişlere sahip olmak çok önemlidir. Dişlerde oluşan renk ya da şekil bozuklukları özgüven eksikliğine, kendini kötü hissetmeye neden olabilir. Bu durumda kişi dişlerini saklamaya çalışır ve gülerken, konuşurken rahat davranamaz. Bitkisel metotlar kullanılarak, evde yapılabilecek olan doğal diş beyazlatma yöntemleri bulunmaktadır. Bunların dışında diş hekimlerinin estetiklerde ve restoratif kullandıkları maddelerin gelişmesi ile pek çok şekil, renk ve konum bozuklukları kolay bir şekilde çözülüyor.

Evde hazırlanabilecek kürlerin yanında kullanılabilecek bazı maddeler ve yöntemler de vardır. Bunlar diş beyazlatma kalemleri, beyazlatıcı diş macunu gibi kişisel bakım ürünleri ve diş doktorları tarafından uygulanan medikal diş beyazlatma tedavileridir. Renklenmiş dişlerin beyazlatılması diğer yöntemlere göre daha zahmetsiz, kolay ve ekonomik bir yöntemdir.

Eğer diş beyazlatma için diş doktoruna giderseniz gerçekleştirilen diş beyazlatma işleminin uygulanma türüne göre iki farklı çeşidi vardır. Bu türlerden birisi türü adı verilen beyazlatma işlemi yani diğer adı ile de power bleaching işlemi, klinik ortamlarda yapılan ve yaklaşık da olarak 1 saat kadar süren bir işlemdir. Beyaz rengini kaybetmiş dişin dış kısmına sürülen beyazlatıcı jeller, özel olarak kullanılmış olan özel bir ışık ile reaksiyona girer. Bu işlemler çok hızlı ve etkili beyazlatma yöntemleridir. Bu işlem yapılırken bir seansta 4 ton açılma sağlanır.

Evde Diş Beyazlatma İçin Doğal ve Bitkisel Tavsiyeler
Evde Diş Beyazlatma İçin Doğal ve Bitkisel Tavsiyeler

Evde Diş Beyazlatma İçin Doğal ve Bitkisel Tavsiyeler

Evde doğal yollar ile diş beyazlatmak için bazı ürünler kullanılabilir. Evde diş beyazlatmak için uygulanacak yöntemler şunlardır;

Reklamlar
  • Karbonat: Dişlerinizin bembeyaz olması için haftada 3 kere dişlerinizi karbonat ile ovun. Böylece diş renginiz önemli ölçüde açılacaktır. Islak diş fırçanızı karbonatın içine batırıp dişlerinizi nazik bir şekilde fırçalayın bu işlemi haftada 3 gün tekrarlayın.
  • Karbonat ve Limon: Karbonat diş beyazlatmada çok etkilidir. Etkisini daha da arttırmak için bir çay kaşığı karbonatın içine limon suyu sıkılarak köpürene kadar karıştırın. Sonrasında karışımı temiz diş fırçanızın üzerine alıp dişlerinizin üzerine uygulayın. Ancak asit özelliği olduğu için fazla zarardır, haftada en çok 2 kere uygulanabilir.
  • Karbonat, Tuz, Elma Sirkesi: Karbonat, tuz ve elma sirkesi kullanarak dişlerinizin beyazlaşmasını sağlayabilirsiniz. Elma sirkesinin en önemli özelliği ağızdaki bakteriyi temizlemesidir. Özellikle elma sirkesi karbonat ile birleştiğinde kuvvetli bir beyazlatıcı etkiye de sahip olur. Karışım içine tuz da eklerseniz beyazlatıcı etkiyi arttırabilirsiniz. Hatta bu şekilde çeşitli nedenler ile dişte bulunan lekeler de giderilir.
  • Günde İki Defa Diş Fırçalamak: Dişlerinizin sağlıklı olması için dikkat etmeniz gereken en önemli kural dişlerinizi mutlaka günde iki kere en az iki dakika boyunca fırçalamaktır.
  • Karbonat, Adaçayı ve Tarçın Karışımı: Karbonatın dişleri beyazlattığından bahsettik. Bunun yanında karbonat ile birlikte adaçayı ve tarçın karışımının beyazlatmanın yanındaki diğer faydası da ağızda bulunan zararlı bakterilerin yok olmasına yardım etmesidir.

İlginizi çekebilir: Uykuya Dalmakta Zorluk Çekenlerin Bilmesi Gerekenler

YouTube Adresimiz: https://www.youtube.com/@begonyakadin

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx