Cilt Bakımı

Elma Sirkesi ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi ile Cilt Bakımı Faydaları

Reklamlar

Elma sirkesi ile cilt bakımı adeta bir mucizedir.  Elma sirkesi, sağlığa yararları olan doğal bir ev ilacı olarak sık sık kullanılır. Birçok insan elma sirkesi için diyabetten saçlardaki kepeğe ve cilt güzelliğine kadar uzun bir hastalık listesi için bir tedavi olduğunu söylüyor. 

Sirkenin bazı faydaları olduğu doğrudur. Araştırmalar, bu asidik sıvının norovirüs ve e. coli’ye karşı antimikrobiyal etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Filtrelenmemiş elma sirkesindeki fermantasyon sırasında oluşan maya ve bakterilerin kombinasyonu olarak tanımlanan probiyotiklerle doludur.

Bu, artı asetik asit, sağlığa pek çok faydası olan şeydir. Bilim insanları elma sirkesinin faydalarını sürekli övüyor. Elma sirkesi ile cilt bakımı da cildi güzelleştirmeye yönelik olarak cilt bakımı uzmanları tarafından destekleniyor. Elma sirkesi ile cilt bakımının nasıl yapılacağını öğrenmeden önce elma sirkesinin sağlığa faydalarını öğrenelim.

Reklamlar
Elma Sirkesi ile Cilt Bakımı
Elma Sirkesi ile Cilt Bakımı

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Tarihsel olarak, yüzyıllardır insanlar enfeksiyonla mücadele, yaraları iyileştirme ve kan şekerini dengeleme gibi tıbbi amaçlar için sirke kullandılar. Tüm bu kullanımlar için etkili olduğu kanıtlanmamıştır ancak elma sirkesinin kayda değer sağlığa faydaları vardır. 

Kilo kaybına yardımcı olur

Bazı insanlar, yemekten önce az miktarda elma sirkesi içmenin kilo kaybına yol açacağına ve yardımcı olabileceğini düşüyor.

Bir Japon araştırması, on iki hafta boyunca 15 ml sirke veya 30 ml sirke içmeyen insanlar arasındaki kilo kaybını karşılaştırdı. Araştırmacılar, günlük sirke tüketen grupların, çalışma sonunda plasebo grubuna göre daha fazla kilo verdiklerini buldular. Ayrıca visseral yağ, BMI, trigliseritler ve bel çevresi yağı azaldı. Bu önemli bir faydadır, çünkü göbek yağı (viseral yağ) kalbiniz için kötü olan metabolik sendromla ilişkilidir.

Başka bir küçük çalışmada da benzer sonuçlar elde edildi. İncelenen kırk kişi için elma sirkesi tüketimi, sınırlı kalorili diyet, azaltılmış vücut ağırlığı, BMI, kalça çevresi ve plazma trigliserit konsantrasyonunun düştüğünü gösterdi. Katılımcılar ayrıca iştah azalmasının faydalarını da kaydetti.

Reklamlar

Diyet hemen herkesin yaptığı bir şeydir. Bu haber kaçınılmaz olarak elma sirkesi diyetine yol açtı, bu da yemeklerden önce bir ila iki tatlı kaşığı elma sirkesi ​​tüketmeyi gerektiriyor. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, elma sirkesinin kilo vermek için güvenilir ve uzun vadeli bir seçenek olduğunu gösteriyor.

Düşük kolesterol seviyeleri sağlar

Çok küçük iki çalışma, elma sirkesi tüketmenin toplam kolesterol, trigliserit ve LDL kolesterolü azaltabileceğini buldu. Bir hayvan çalışması bu bulguyu yineledi. Elma sirkesi, sıçanlarda benzer kolesterol düşürücü özelliklere sahipti.

Bu sonuçların daha büyük bir popülasyon için genelleştirilebilir olup olmadığını görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, elma sirkesinin yüksek kolesterolü tedavi edenler için iyi bir tamamlayıcı seçenek olabileceğini söylemek doğrudur. Bu, kolestrol ilaçları alan insanların tedavi bırakacağı anlamına gelmez. Her zaman en iyi tedavi yöntemi ve elma sirkesinin sizin için uygun olup olmadığı konusunda doktorunuza danışın.

Kan şekerini dengeler

Elma sirkesinin biraz bilinmeyen ancak önemli bir yararı, kan şekeri seviyelerinde artışa neden olan yemeklerden sonra kan şekeri seviyelerini büyük ölçüde azaltabilmesidir. 1995 yılında beş konuyla ilgili bir çalışma ve bunu desteklemek için altı test yemeğine verdikleri yanıtlar var. Birkaç tatlı kaşığı elma sirkesi gibi küçük bir doz bile glisemik yanıtı önemli ölçüde etkileyebilir. Yüksek kan şekeri ile karakterize edilen bir durum olan Tip 2 diyabetliler için özellikle önemli olabilir.

Kalp krizi riski azalır

Elma sirkesi, çok yüksek olduğunda kalp hastalığı riskini arttırdığı bilinen kolesterol ve trigliserit seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ek olarak, elma sirkesinin içinde bulunan alfa-linolenik asidin kadınlarda kalp hastalığı riskini azalttığı bulunmuştur. Sirkenin hipertansif sıçanlarda kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir. Bu, iyi haber, yüksek tansiyonun kardiyovasküler hastalık ve artan mortalite oranları ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. Kalp sağlığı sizin için bir endişe ise, diyetinize elma sirkesi eklemek düşünülmesi gereken bir şey olabilir.

Saç sağlığını iyileştirir

Elma sirkesi doğal şampuanlarda bulunan yaygın bir maddedir. Bunun nedeni, doğal olarak pH’ı düşürmeye yardımcı olan asetik asit içermesidir. Araştırmalar saç sağlığı için daha düşük pH’ın faydalarını buldu ve elma sirkesinin antimikrobiyal faydaları iyi belgelenmiştir. Bütün bunlar, elma sirkesini saçınızı dengelemeye ve parlaklığa kavuşturmaya yardımcı olabilir ve ayrıca saç tellerinizin sağlığına ve görünümüne zarar verebilecek bakterilerle savaşmasına da yardımcı olabilir.

Probiyotik kaynağıdır

Yoğurt, kefir ve ayran gibi süt ürünleri probiyotik özellikleriyle bilinir ancak aynı zamanda iyi bilinen iltihap nedenleridir ve birçoğumuz onları sindiremez.Peki çözüm? Tabii ki elma sirkesi! Ek iltihaplanma riski olmadan probiyotik sağlar.

Probiyotikleri, vücudunuzun sindirim sisteminizi ve diğer organlarınızı düzenlemek için ihtiyaç duyduğu kültürlü bakteriler olarak düşünebilirsiniz. Probiyotik odaklı beslenme değişiklikleri, ne kadar küçük olursa olsun, daha fazla enerjiye sahip olmanıza, sindirim sisteminizi düzenli tutmanıza ve genel yaşam kalitenizi iyileştirmenize yardımcı olabilir. Bu, araştırmanın kesinlikle desteklediği bir iddiadır.

Elma Sirkesi
Elma Sirkesi

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi ile cilt bakımı yaparak elma sirkesinin pek çok faydasından yararlanabilirsiniz.

Sivilceler ile mücadele eder

Akne öncelikle cildinizdeki bakterilerden veya yağ ve ölü cilt hücreleri ile tıkanmış saç köklerinden kaynaklanır. İyi haber şu ki elma sirkesi her ikisine de yardımcı olabilir. Elma sirkesindeki ana asit, antifungal ve antimikrobiyal özelliklere sahip asetik asittir. Asetik asit topikal olarak kullanıldığında, cildin bakteri kaynaklı enfeksiyonlarını ve akne gibi durumları temizler.

Ek olarak, elma sirkesinin içerdiği AHA (sitrik asit gibi), siyah nokta ve tıkanmış gözeneklerle karakterize edilen komedon akne için özellikle yararlı olabilir.

Fazla keratin, ölü cilt hücrelerinin birbirine bağlanmasına neden olarak gözeneklerin ve aknelerin tıkanmasına neden oluyor. Ancak AHA aşırı keratini çözerek foliküler tıkanmayı azaltmaya yardımcı oluyor.

Asetik asit topikal olarak kullanıldığında, cildin bakteri ile ilişkili enfeksiyonlarını ve akne gibi rahatsızlıkları temizler. Akne aynı zamanda enflamatuar bir rahatsızlıktır ve epikateşin ve kafeik asit gibi elma sirkesindeki fenolik bileşikler antienflamatuar özelliklere sahiptir.
Fakat cildi hassas olan kişileri, elma sirkesinin içindeki asitler tahriş edebilir bu yüzden mutlaka kullanmadan önce yama testi yapılmalıdır.

Hiperpigmentasyonu azaltır

Deri hiperpigmentasyonu yani aşırı melanin üretiminin neden olduğu koyu lekeler tüm cilt tiplerini etkileyebilir ve genellikle güneşe maruz kalmasıyla tetiklenir. Elma sirkesi, koyu lekelerin görünümünü azaltma yeteneği hakkında bilimsel veri olmasa da, ana AHA bileşiklerinin bazıları umut verici görünüyor.

Elma sirkesi, koyu lekeleri ve hiperpigmentasyonu hafifletmek için melanin üretimini azaltan malik asit içerir ve cilt hücresi döngüsünü artıran sitrik asidin, yaşlılık lekelerini azalttığı gösterilmiştir. Mat cildi eksfoliye eden elma sirkesi, cilde peeling etkisi yaratır ve cildi harika bir şekilde parlatır.

Çeşitli doğal olarak türetilmiş AHA da dahil olmak üzere kimyasal eksfoliyanlar, cildi pürüzsüz ve parlak hale getiren serumlar, tonikler ve yüz temizleyici ürünlerde bulunabilir.

Elma sirkesi, daha pürüzsüz ve daha nemli görünen cildi ortaya çıkarmak için ölü cildin en üst katmanını parçalamaya yardımcı olan laktik, sitrik ve malik asitler gibi doğal olarak eksfoliye edici birkaç AHA içerir. Ek olarak, elma sirkesindeki kafeik asit doku onarıcı özelliklere sahiptir ve akne izlerinin görünümünü yumuşatmaya yardımcı olabilir ve kolajen üretiminde rol oynar.

Cilt pH’ını dengeler

İyi bir yüz toniği fazla kiri temizlemeli, gözenekleri küçültmeli ve cildinizin pH’ını dengelemelidir  ve elma sirkesi bu işlevlerin hepsini yerine getirir.

Elma sirkesi, cildiniz gibi, 5.0 pH civarında dolaşması gereken hafif asidiktir. Ancak daha fazla alkali olan güçlü sabunlar gibi maddeler cildinizin pH’ını aşınmadan atabilir ve cilt bariyeri işlevini bozabilir ve tahrişe neden olabilir. Bu nedenle, uygun şekilde seyreltildiğinde elma sirkesi, ciltte, epidermisi soymadan, bir tonik veya dengeleyici ajan olarak güvenle kullanılabilir.

Egzamayı yatıştırır

Elma sirkesinin egzama üzerinde gerçekten bir etkisi vardır. Teorik olarak mantıklıdır. Elma sirkesinin düşük pH’ının, cildin pH’ının egzama (atopik dermatit olarak da bilinir) gibi daha alkali olduğu durumlarda bariyer işlevini iyileştirebileceği bilinmektedir.

Elma sirkesi, nispeten sağlıklı cildin pH’ını yeniden dengelemeye yardımcı olabilirken, cilt bariyeriniz zaten tehlikeye girerse çok rahatsız edici olabilir.

Kırışıklıkları giderir

Elma sirkesi, büzücü (gözenek sıkılaştırıcı) özellikleri nedeniyle cildinizi geçici olarak sıkılaştırabilirken, kırışıklıkları tedavi edebileceğine dair bilimsel bir kanıt yoktur. Elma sirkesindeki asitler cildin ölü tabakasını bozabilir, gerçek kırışıklıklar yüzeysel epidermisten daha derindir ve elma sirkesi kırışıklıkların giderilmesinde yardımcı olur.

Güneş yanığını yatıştırır

Bazı güneş yanığı yatıştırıcı ilaçlar, elma sirkesi ve su kombinasyonu ile cildin püskürtülmesini veya ıslatılmasını gerektirir. Fakat yine de, bunu destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Elma sirkesi, anti-enflamatuar bileşikler içermekle birlikte, elma sirkesinin doğal olarak eksfoliye edici doğası, zaten hasar görmüş ve güneş yanmış cilde uygulandığında çok tahriş edici olabilir.

Elma Sirkesi
Elma Sirkesi

Elma Sirkesi Cilde Nasıl Uygulanır?

Elma sirkesini kısmi tedavi olarak kullanmadığınız sürece, tahriş ve kimyasal yanıkları önlemek için uygulamadan önce mutlaka seyreltmelisiniz.

Kızarıklık ve tahrişi önlemek için önerilen seyreltme, üç birim suya bir birim sirke kullanmanız gerekir. Hassas bir cildiniz, açık kesikleriniz veya egzamanız varsa, elma sirkesini daha da seyreltmelisiniz.

Başka bir profesyonel ipucu ise cildinize küçük bir yama testi uygulayın ve olumsuz bir reaksiyona dikkat edin. En az birkaç saat bekleyin. Eğer cildinizde bir kızarıklık, tahriş ya da kaşıntı yoksa rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Elma sirkesi toniği

Elma sirkesinin doğal büzücü özellikleri ve asidik pH, onu popüler bir doğal tonik haline getirir. Bir ölçü elma sirkesi ve üç ölçü suyu birleştirin. cildinizin hassasiyet seviyesine bağlı olarak suyu beş ölçü de kullanabilirsiniz. Bu karışımı yüzünüze pamuklu bir topla uygulayın, yaklaşık bir dakika bekletin ve sonra durulayın ve nemlendirici uygulayın.

Zamanla, bekleme süresini on beş dakikaya kadar bekletebilirsiniz. Cildiniz tolere ederse haftada iki kez kullanın.

Elma sirkesi ile yüz temizleme ürünü

Elma sirkesinin antibakteriyel ve antifungal özellikleri, cildinizi safsızlıklardan doğal olarak kurtarmaya yardımcı olabilir. Sert sabunlarla karşılaştırıldığında, seyreltilmiş elma sirkesi cildinizin doğal, hafif asidik pH’ı ile daha uyumludur.

1 yemek kaşığı elma sirkesi ​​ve bir çay bardağı ılık suyu birleştirin. Karışımı bir bezle yüzünüze uygulayın ve sonra durulayın ve normal nemlendiricinizi uygulayın.

Elma sirkesi ile leke tedavisi

Antibakteriyel, antifungal ve büzücü özellikleri nedeniyle, lekeleri kurutmak ve oluşumlarını potansiyel olarak durdurmak için elma sirkesi de kullanabilirsiniz.

Bir pamuklu çubuğu seyreltilmemiş elma sirkesine batırın ve yüzünüzdeki koyu lekelere uygulayın.

Elma sirkesi ile tonik yapımı

Elma sirkesinin en önemli güzellik yararı cildinizin pH değerini geri kazanmasıdır. Cildiniz pH 4.5 – 5.5 olan asit manto adı verilen koruyucu bir tabaka ile kaplıdır. Bu hassas manto sadece su (pH 7) yanı sıra bazı şampuanlar ve sabunlar tarafından rahatsız edilebilir. Hasarlı asit manto bakteri, kirlilik ve nem kaybına ve serbest radikal hasarına yol açar. Bu nedenle, temizlendikten sonra cildinizin pH’ını hafifçe asidik bir tonikle yeniden dengeleyerek, döküntülerden kuru cilde ve tahrişlere kadar birçok cilt probleminin önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

En iyi elma sirkesi saç ve cilt faydalarını elde etmek için doğru pH’ı seyreltin. PH 5.5’e ulaşana kadar su eklemeye devam edin.

Hassas bir cildiniz varsa, kendi pH metrenizle daha bilimsel yaklaşımı kullanmanızı tavsiye ederim. Oldukça eğlenceli ve bu şekilde suyunuzda veya elma sirkesinin pH’ında herhangi bir varyasyona izin veriyorsunuz ve cildinize zarar verebilecek çok asidik bir şey sürmemiş olacaksınız.

Toniği cildinize pamuklu bir top veya pamuk ped kullanarak uygulayın. Birkaç dakika bekletin, sonra soğuk suyla durulayın. Günde bir kez tekrarlayın.

Cildi parlatan tonik 

Cildiniz donuksa, aspirin kullanarak standart elma sirkesi toniğinde enteresan bir değişiklik yapabilirsiniz. Elma sirkesi toniğinin içine beş adet dağılabilir veya ezilmiş aspirin tableti ekleyin. Aspirin içindeki salisilik asit, cilde biraz peeling yapar ve parlatıcı bir etki verir.

Hassas cildinize dikkat edin. Özellikle hassas bir cildiniz varsa, herhangi bir tahrişi önlemek için organik bir tonik denemenizi öneririz.

Hassas ci̇lt i̇çin yumuşak ve vi̇tami̇nlerle zengi̇nleştirilmiş toni̇k

Tonik karışımınızdaki su için biraz organik aloe vera suyu kullanın. Bu, standart elma sirkesi faydalarını artıracak sadece cildin pH’ını dengelemekle kalmayan aynı zamanda hassas ciltler için yatıştırıcı olan bir amino asit ve vitamin güç maskesi yaratacaktır.

Alternatif olarak, papatya veya nergis çiçekleri gibi sakinleştirici bahçe bitkileri ile biraz çay kaynatın ve otuz dakika boyunca yavaşça pişirin. Karışımı süzün ve karışımınıza normal su yerine eklemeden önce çiçekle demlenmiş çayı soğumaya bırakın. Aynı sefa çiçekleri, serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı koyan elma sirkesi ile halihazırda mevcut beta-karotenleri yatıştırır ve ekler.

Yağlı ci̇ltler için elma sirkesi detox toniği

Bir diğer büyük elma sirkesi yararı, doğal olarak sebum üretimini dengelemeye ve ciltten fazla yağı gidermeye yardımcı olmasıdır. Yağlı cilde ekstra yardım eli için, tonik karışımınızdaki suyun bir kısmını cadı fındığı ve yeşil çay gibi diğer büzücü veya detoksifiye edici maddelerle değiştirin. Yeşil çayı ya da cadı fındığını suyla demleyin ve çayı soğutarak kullanın. Sivilce veya akne eğiliminiz varsa, bu düzenli tedavi olarak ve haftada üç kez kullanılmalıdır. Elma sirkesi ayrıca ek leke önleme gücü veren malik asit (antiseptik ve antibakteriyel özellikler) içerir. Karma bir cildiniz varsa, bu toniği sadece T bölgesine uygulayın.

Deri̇n detoksi̇fi̇ye tedavi̇ maskesi̇

Elma sirkesi, A ve B vitaminleri, enzimleri, mineral tuzları ve amino asitleri ile cilde fayda sağlar. Ayrıca ölü cilt hücrelerini uzaklaştırmaya, cilde kan akışını artırmaya ve gözenekleri en aza indirmeye, daha taze ve daha sağlıklı bir cilt ortaya çıkarmaya yardımcı olan güçlü alfa hidroksi asitler içerir. Elma sirkesini maske olarak uygulayarak güçlü bir derinlemesine temizlik yapar ve cildinize faydalı besinleri elde etme şansı verirsiniz.

Elma sirkesi ve yeşil kili karıştırın ve bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Bunu cilde uygulayın ve on beş dakika bekletin. Bu detoksifiye edici, derin gözenek tedavisi cildinizdeki kir ve bakterileri temizlemek için harikadır.

Hızlı elma sirkesi yüz maskesi̇

Hızlı bir elma sirkesi yüz maskesi için, iki yemek kaşığı balı ve bir yemek kaşığı elma sirkesi ile birleştiren bu maskeyi deneyin. Cildinizi temizledikten sonra bu maskeyi uygulayın ve yüzünüzde bu maskeyi yirmi dakika bekletin. Daha sonra cildinizi ılık suyla durulayın ve ardından soğuk suyla durulayın. Bu maske haftada üç kez yapılabilir. Daha hassas ciltlerde bu maskeyi kullanmak için elma sirkesini biraz suyla seyreltin.

Nemlendi̇ri̇ci̇ elma sirkesi yüz maskesi̇

Normal kuru ciltler için, Fransız güzellik kitabındaki şu muhteşem maske tariflerinden birini deneyin.

Üç yemek kaşığı doğal yoğurt, 1 kaşık krema fraiche, 1 yemek kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı elma sirkesi (veya daha hassas ciltler için bir çay kaşığı elma sirkesi) ve bir tatlı kaşığı domates suyu ile karıştırın. Pürüzsüz bir maske elde edene kadar karıştırın ve ardından cildinize uygulayın.

Alternatif olarak üç yemek kaşığı ezilmiş avokado, üç tatlı kaşığı bal, iki tatlı kaşığı elma sirkesi ve iki tatlı kaşığı kepeği karıştırın. Bu maskeyi cildinize sürün. Her iki durumda da, cildinizde otuz dakika bekletin, daha sonra ılık suyla durulayın.

Elma Sirkesi
Elma Sirkesi

Elma Sirkesi ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Elma sirkesi ile cilt bakımına dair vereceğimiz tüm ipuçlarını ve maske tariflerini burada bulabilirsiniz.

Elma Sirkesi ile Akne İçin Tonik

Çiğ elma sirkesindeki malik asidin antibakteriyel, antifungal ve antiviral özellikleri onu akne ve sivilceleri üreten bakterilere karşı mükemmel bir silah haline getirir. Elma sirkesi gözenekleri açma, sebum üretimini ve cilt pH’ını düzenleme yeteneği de anahtardır. Bir sıvı olduğu için elma sirkesi, bakterilerin gizleyebileceği cildin katmanlarına ve saç foliküllerine derinlemesine erişebilir. Doğal olarak oluşan alfa hidroksi asitler ayrıca zaman içinde akne izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Akne hastaları elma sirkesi tonik uygulamalarının sıklığını artırabilir. Bu toniği günde iki kez kullanabilirsiniz ve toniği ciltte on dakikaya kadar bırakabilirsiniz. Bu toniği haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

Güneş Yanıkları İçin Elma Sirkesi Toniği

Elma sirkesi, güneş yanığı için eski bir tedavidir. Doğal bir büzücü, güneş yanığı ağrısını hafifletmeye yardımcı olur ve cildin pH’ını dengeleyerek iyileşme sürecini hızlandırır. Ek olarak, kabarmayı önlemeye yardımcı olan tahriş, kaşıntı ve iltihabı yatıştırır.

Bir birim elma sirkesini, sekiz birim suya karıştırın. Solüsyonu bir beze dökün ve güneş yanığı olan cilde uygulayın. 

Alternatif olarak ılık suyla dolu bir küvete bir su bardağı elma sirkesi ekleyin ve küvette otuz dakika bekleyin.

Elma sirkesini daha hassas ciltler için seyreltin. Geniş spektrumlu, organik güneş koruyucu ile güneş yanığından tamamen kaçınmayı unutmayın.

Elma Sirkesi ile Doğal Böcek Koruyucu Solüsyon

Seyreltilmiş elma sirkesi ile bir pamuk topunu veya pedini nemlendirin ve anında rahatlamak için böcek ısırığının olduğu bölgeye tampon yaparak uygulayın. Sirke içindeki asitler kaşıntıyı nötralize ederken, anti-inflamatuarları şişmeyi kolaylaştırır. Böcek ısırığı olan bölgelere dokunmak çok acı verici olabilir bu nedenle bir sprey şişesinden elma sirkesi uygulamak daha rahat olabilir. Bu özellikle ağrının yaygın olabileceği deniz anası sokmaları için faydalıdır. Fakat yüz bölgesine kesinlikle elma sirkesini seyreltmeden kullanmayın. 

Siğiller İçin Elma Sirkesi ile Solüsyon

Siğiller, elma sirkesine iyi yanıt verebilir. Elma sirkesi ile bir pamuk topu ıslatın ve bir yara bandı veya bandaj ile siğil üzerinde sabitleyin. Bir gece bekletin ve sabahları çıkarın. Sirke içindeki asitler siğil dokusunu parçalamaya yardımcı olur.

Selülit Tedavisi İçin Elma Sirkesi Solüsyonu

Elma sirkesi, cildin hemen altında biriken serbest yüzen yağ hücreleri olan selülitle savaşmaya yardımcı olan bir takım özelliklere sahiptir. Cildin tonlanmasına, toksinlerin temizlenmesine ve cildin elastikiyetinin artmasına yardımcı olur. Tonlama özelliği selülit üzerinde de etkilidir. Elma sirkesi kullanarak selülitle savaşmanın üç farklı yolu vardır.

Ilık su dolu küvetinize bir su bardağı elma sirkesi dökün ve yirmi dakika boyunca küvetin içinde oturun.

Bir birim zeytinyağı veya ısıtılmış hindistan cevizi yağını, üç birim elma sirkesi ile karıştırın. Etkilenen bölgeye on beş dakika boyunca hafifçe masaj yapın. Günde iki kez bu karışımı uygulayın.

Bir ila iki yemek kaşığı elma sirkesi ​​ve bir tatlı kaşığı balı bir su bardağı suya karıştırın ve düzenli olarak günde iki kez için. Bu içecek, kilo alımının temel nedenlerinden biri olan vücuttaki hormonal dengesizlikle savaşmaya yardımcı olur.

Yaşlılık Lekeleri İçin Elma Sirkesi Solüsyonu

Elma sirkesinde yaşlılık noktalarıyla savaşan kükürt olduğuna inanılıyor. Elma sirkesini bir pamuk topa dökerek yaşlılık lekelerine düzgün bir şekilde uygulayabilir ve durulamadan önce yaklaşık otuz dakika bekleyebilirsiniz. Alternatif olarak bir ölçü portakal suyu ve iki ölçü elma sirkesini karıştırın ve cildiniz için kullanın.

Bir ölçek soğan suyu (soğanın suyunu çıkarmak için bir mutfak mikseri kullanın) ve iki birim elma sirkesini karıştırın. Her seferinde yirmi dakika bırakarak günlük yaşlılık lekelerine uygulayın ve en az iki hafta bu uygulamayı yapmayı devam edin.

Bu süre zarfında parlak güneşe çıkmayın ve yüzdeki herhangi bir yaşlılık lekesine uygulamadan önce küçük bir alanda yama testi yapın.

Bakımlı Ayaklar İçin Elma Sirkesi Solüsyonu

Elma sirkesinin ayaklar için büyük faydaları vardır. Antifungal özellikleri ayak mantarı gibi sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olur ve alfa hidroksi asitler pürüzlü cildi yumuşatmaya yardımcı olabilir. Kuru sert cildi yumuşatmak için ayaklarınızı eşit ölçüde ılık su ve elma sirkesi karışımına batırın. İnatçı nasırları yumuşatmak için bir saat kadar ayaklarınızı bu solüsyonda bekletin ve ardından ayaklarınızı kurulayın. Daha sonra bir ayak törpüsü yardımıyla ölü derilerden ayaklarınızı arındırın.

Ayak Mantarı İçin Elma Sirkesi Solüsyonu

Ayak mantarına karşı savaşıyorsanız, sekiz ölçü su ve sekiz ölçü elma sirkesine on damla kadar çay ağacı yağı eklemeyi deneyin. Bu karışım, elma sirkesinin içinde bulunan malik asidin mantar karşıtı etkisini arttırır. Ayaklarınızı günde on beş dakika bu solüsyonda bekletin, sonra durulayın. Mantar nemli ayaklaı sevdiği için ayak parmaklarınız arasını kurulamaya özellikle dikkat edin.

Ayak Kokusu İçin Elma Sirkesi Solüsyonu

Elma sirkesi etkili bir vücut kokusu ilacıdır. Cildin pH seviyesini daha asidik olacak şekilde ayarlayarak kokuya neden olan bakterileri etkisiz hale getirir. Ayaklarınızı bir ölçü elma sirkesi ve dört ölçü su karışımından oluşan bir solüsyonun içinde on beş dakika kadar bekletin. Sonra ayaklarınızı mutlaka bol su ile durulayın ve ardından çok yumuşak bir havlu ile ayaklarınızı kurulayın.

Elma
Elma

Doğal Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Doğal elma sirkesi yapmak için aşağıdaki aşamaları eksiksiz bir şekilde uygulayın.

  1. Elma kabuklarını ve elma çekirdeklerini (isteğe bağlı) geniş ağızlı bir kavanozun dörtte biri kadarına yerleştirin.
  2. Elma kabuklarının üzerini tamamen suyla kapatın.
  3. Şekeri, kavanoza ekleyin ve karıştırın.
  4. Elma kabuklarının tamamen su ile kapanmasını sağlayın.
  5. Kavanozun ağzını bir kahve filtresi veya ince bir bezle örtün ardından bir iple kavanozun ağzına sabitleyin.
  6. Uygun fermantasyonu oluşturmak ve küf oluşmasını önlemek için karışımı günde bir kez karıştırarak iki hafta boyunca oda sıcaklığında ve karanlık bir yerde bekletin.
  7. Yüzeyde biraz gaz ve önemli miktarda kabarcık fark ederseniz, artıkları süzün ve atın.
  8. Sıvıyı kavanoza geri koyun, bir kahve filtresi veya ince bir bezle örtün ve dinlenmesini sağlayın.
  9. Haftada bir kez elma sirkesini tadın ve istediğiniz seviyede asitliğe ulaştıktan sonra, bir kapakla örtün veya fermantasyonu durdurmak için kapalı bir şişeye aktarın.
  10. Elma sirkesi buzdolabında yaklaşık bir yıl saklanır.
Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx