Çiçekler

Zambak Çiçeğinin Bakımı ve Özellikleri

Reklamlar

Zambak çiçeği; eşsiz güzelliğiyle görenleri kendisine hayran bırakan çiçek türleri arasındadır. Muhteşem görünümüyle hemen dikkatleri üzerine çeken bu hoş çiçek; genelde beyaz rengiyle bilinse de pek çok güzel renge sahiptir.

Beyaz, kırmızı, sarı ve ala renkleri başta olmak üzere; çok sayıda renk çeşidi bulunan çiçeğin; Zambak familyasına dâhil olmakla birlikte, bu türdeki mevsimlik çiçeklerin genel adını oluşturur. Zambak çiçeği bazı mutfak kültürlerinde yiyecek olarak kullanılır.

Yazımızda; evlerimizde de yetiştirdiğimiz zambak çiçeğine dair tüm ayrıntılara değineceğiz. Bakımı ve özelliklerine dair bilgilerin yanı sıra; çiçekle ilgili pek çok önemli konuyu paylaşacağız. Şimdi zambak çiçeğinin bakımının nasıl yapıldığını ve püf noktalarını anlatalım:

Reklamlar
Zambak Çiçeğinin Bakımı
Zambak Çiçeğinin Bakımı

Zambak Çiçeğinin Bakımı

Zambak; diğer her çiçek türünde olduğu gibi kendine has bakım şartlarına sahiptir ve bu noktalara dikkat edildiği takdirde bakımı daha kolay olmaktadır. Zambak bakımıyla ilgili önemli noktalar aşağıdaki gibidir:

 • Zambak hava akımına oldukça dayanıksızdır, bu nedenle rüzgâr alan yerlerden uzak tutulmalıdır.
 • Çok soğuk hava şartları zambak bitkisi için uygun değildir.
 • Zambak bitkisinin beslenmesi de; çiçekçilerden kolaylıkla temin edilebilen vitamin ve mineral destekleriyle yapılabilir. Yılda en az 1 kez yapılması çok faydalı olur.
 • Saksıda zambak yetiştirmenin bir başka püf noktası da; çiçeğin sulanırken her tarafına eşit miktarda su verildiğinden emin olmaktır.
 • Doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gereken zambak; yarı gölge alanları sever. Tamamen karanlık bir ortamda kalması doğru olmaz.
 • Çok fazla sıcak ve soğuk çiçeğin kök ve yapraklarına zarar vereceği için; ılıman bir yerde bulunması en iyisidir.
 • Bu çiçeğin saksı değişimi; iki yılda 1 kez yapılabilir. Özellikle havalar ısınmaya başladıktan sonra saksı ve toprak değişimi yapmak faydalı olacaktır.
 • Sulama işlemi damlatma şeklinde yapılırsa çok sağlıklı olur.
 • Çiçeğin hızlı bir şekilde büyümeye başladığı dönem aralığında; sulama miktarını biraz arttırmakta fayda var. Çiçek terleme yoluyla su kaybedebileceği için; bu yöntemi uygulamak önemli.
 • Bu çiçeğin sulanmasında bir başka önemli unsur da; düzenli sulamaya çok dikkat edilmesi gerektiğidir. Her seferinde aynı miktarda su verilmeli ve aynı günde sulama yapmaya özen gösterilmelidir.
 • Zambak kış şartlarına çok dayanıklı bir bitki değildir. Özellikle kış döneminde 12 derece sıcaklığın altında tutulmaması gerekir.
 • Aynı zamanda bu çiçek; kış döneminde soğuk suyla değil; oda sıcaklığındaki suyla sulanmalıdır.
Zambak Çiçeğinin Bakımı ve Özellikleri

Zambak Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Zambak; çok sevilen çiçek türlerinden biridir ve zambak familyasına ait türün ana çiçeğidir. Pek çok farklı ve güzel rengi vardır. Büyük ve orijinal dokulu çiçekleriyle hemen ayırt edilen bir bitkidir. Zambak; soğuk şartlara pek uyum sağlayamaz. Bu haliyle narin bir çiçek olduğu söylenebilir.
Zambak; dışarıda olduğu gibi evlerde saksıda da yetiştirilebildiği için bakımı ve özellikleri çok merak edilen bir çiçektir. Zambak; doğrudan gün ışığı yerine dolaylı ışık alan gölgelik ortamları sever. İnce ve zarif bir yapısı olan çiçeğin kokusu da eşsizdir. Genelde buket çiçeği olarak tercih edilmesinin sebebi; bu hoş kokusu ve görsel zarafetinden ötürüdür.
Her çiçeğe atfedilen güzel simgesel anlamlar vardır. Bu çiçeğin farklı renkleri de farklı anlamlar ifade eder. Örneğin; sarı zambak gösterişi ve dikkat çekmeyi temsil eder. Turuncu zambak hırs ve azim sembolü olarak görülür. Beyaz zambak anlamı bakımından; temizliği ve saflığı simgeler.

Zambak Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Zambak; nisan ayında filizlenmeye başlar ve bahar ayları boyunca çiçeklenir ve yaz boyu çiçekli kalır. Kış döneminde ise dinlenme evresine geçer. Pek çok çiçek gibi zambak da yaz döneminin habercisi olarak rengârenk açar.

Zambak Çiçeği Nasıl Canlandırılır?

Çiçeğiniz solgun görünüyorsa bunun birkaç sebebi olabilir. Öncelikle çok güneşe alışkın olmayan çiçeğin; doğrudan güneşte kalması solmaya sebep olabilir. Uzun süre susuz kalması ya da dengesiz sulama yapılması da çiçeğin cansız olmasının nedeni olabilir.
Bu çiçeğe toprak ve gerekliyse saksı değişimi yapılması canlanması açısından etkili olabilir. Ayrıca çiçekçiden alınan vitamin ve mineral desteği de canlanmasına yardımcı olur.

Reklamlar

Zambak Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Zambak çiçeği bakımında bazı önemli noktalar vardır. Bunlardan biri çiçeğin hava değişimlerinden ve ani hava akımlarından çabuk etkilenmesidir. Bu nedenle sıcaklığı dengeli olan bir yerde tutulmalı ve rüzgâr alan bir yerde durmamalıdır.
Çok soğuk ve çok sıcak ortamlardan uzakta olması gereken çiçek; ılıman iklim sever. Sulamanın aynı zamanda ve aynı oranda yapılmasına özen gösterilmelidir. Verilen suyun toprağın her tarafına yayılması önemli bir noktadır.
Dolaylı ışık alan yerde bulunması gereken zambak; senede en az 1 kez vitamin ve mineral desteği görürse ve organik içerikli bir toprakta yetişirse çok iyi yetişecektir.

Zambak Çiçeği Tohumu
Zambak Çiçeği Tohumu

Zambak Çiçeği Tohumu

Zambak soğanı yoluyla ekilen bir çiçektir. Soğanların ekiminden önce toprağın derince açılması gerekir. Zambak soğanının sağlıklı büyümesinde doğru ve verimli toprak seçimi çok önemlidir. Çiçeğin sonbahar döneminde ekiminin daha faydalı olduğu bilinmektedir.

Zambak Çiçeği Neden Kurur?

Zambak Çiçeği Neden Kurur?

Zambak çiçeği öncelikle yoğun güne ışığı altında kaldığı için kurur. Bunun yanı sıra dengesiz ve yetersiz sulama işlemi de zambak çiçeğinin kurumasına denen olur. Toprak seçimi zambak çiçeğinin yetişmesi için önemli bir noktadır ve yanlış ya da verimsiz toprak seçimi zambak çiçeğinin kurumasına neden olabilir. Çok fazla soğuğa dayanıklı olmayan zambak; soğuk ortamlarda kaldığı zamanda kısa sürede kuruyabilir.

Zambak Çiçeği Nerede Durmalı?

Zambak çiçeği; ani hava akımlarına karşı çok dayanıksızdır. Bu nedenle kesinlikle rüzgâr almayan bir yerde bulunmalıdır. Aynı zamanda yarı gölge bir ortamda tutulması gerekir.

Zambak Çiçeği Anlamı Ve Çeşitleri

Zambak çiçeği anlamı ve çeşitleri, çiçek yetiştirmeyi seven pek çok kişinin en çok merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. Zambak anlam olarak ise kadınlığı temsil eden bir anlam taşımaktadır. Zambak çiçeğinin anlamı ise eski Mısır zamanlarına kadar dayanmaktadır. Çiçeklerin kraliçesi olarak kabul edilen zambak, eski çağlardan beri en kıymetli çiçeklerden birisi olma özelliğini taşımaktadır.

Zambak çiçeğinin diğer taşıdığı anlamlar ise saflık ve aşk olmaktadır. Zambak bitkisinin çiçekleri çok güzel bir kokuya sahip olup, aynı zamanda pek çok çeşidi bulunmaktadır. Zambak en güzel saksı ve vazo çiçeklerinden birisi olup, bahçe dekorasyonlarında da en çok kullanılan çiçek çeşitlerinden birisi olmaktadır.

Zambak çiçeğinin en büyük özelliklerinden birisi çok farklı renklerde yetişebilen bir çiçek olmasıdır. Zambak çiçeğinin renkleri ise pembe, kırmızı, sarı, turuncu, beyaz, pembe ve mor olmaktadır. Zambak çiçeği aynı zamanda renklerine göre de anlamdırılmaktadır. Buna bağlı olarak beyaz zambak aşkı ve masumiyeti, sarı zambaklar gösterişi temsil etmektedir. En sevilen belli başlı zambak çeşitleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Ateş zambağı
 • Madonna zambağı
 • Kırmızı mercan zambağı
 • Kraliyet zambağı
 • Türk zambağı

Zambak çiçeği aşırı suyu sevmeyen, güneşi ise çok seven bir bitkidir. Boyu ise 1 metre kadar olabilmektedir. Bahçede yetiştirilen zambak çiçeğinin ise mutlaka güneşli bir alan olması gerekmektedir.

Bu yazımızı beğendiyseniz Sümbül Çiçeği Bakımı ve Özellikleri isimli yazımız da ilginizi çekebilir.

Yeni çıkan videolarımızdan haberdar olmak için YouTube Kanalımıza Abone olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx