Moda

Vintage Giyim Ne Demek? Vintage Elbiseler Nelerdir?

Reklamlar

Vintage giyim moda şu sıralar çok moda… Ne yazık ki, retro giyim, vintage, antika hakkında çok fazla kafa karışıklığı var. Herkes aynı soruyu soruyor: Modada vintage giyim ne anlama geliyor? Ayrıca neyin vintage olduğunu veya vintage modanın hangi yıllara ait olduğunu bilmek isterler. Bu yazıda vintage modayı tanımlayacağım ve onu şu anda popüler olan iki terimle karşılaştıracağım: retro ve antika. Ardından, makalenin sonunda, yirmili yıllardan doksanlı yıllara kadar, vintage giyim ve retro moda stillerini paylaşacağım… Lafı fazla uzatmadan vintage giyim modada ne anlama geliyor?

Vintage Giyim Ne Demek?
Vintage Giyim Ne Demek?

Vintage Giyim Ne Demek?

Vintage giyim, moda alanında yirmi ila yüz yıl önce yapılmış eski kıyafetleri tanımlamak için kullanılan bir kavramdır. Ancak bir giysinin ya da nesnenin vintage olarak nitelendirilebilmesi için o dönemin trendlerine uygun stilistik unsurlar içermesi gerekir. Yüz yıldan eski eşyalar genellikle antika olarak bilinir. Bununla birlikte, ‘vintage’, ‘retro’ ve ‘antika’ terimleri modada sıklıkla birbirinin yerine kullanılır. Bir kıyafet ya da objenin yaşı, terimler arasında ayrım yapmak için çok önemli bir faktördür. Ayrıca eşyanın yaşı, eşyanın durumu ve nadirliği ile birlikte fiyatı belirlemek için kullanılır. Bu nedenle vintage giyim, retro ve antika gibi terimlerin kullanılması alıcılara ürünlerin ne zaman yapıldığına dair ipuçları vermektedir.

2017 yılında Vogue’a konuşan Anna Wintour, ‘vintage moda’ teriminin son yirmi ila yüz yılı arasında yapılan parçaları ifade ettiğini açıkladı. ‘Vintage’ etiketi en az yirmi yıllık parçalara eklenebilir. Ancak, yalnızca bu parçalar o dönemle ilişkili özellikleri sergiliyorsa…

Reklamlar

En az yüz yıllık bir giysi, mücevher, mobilya veya sanat eseri “antika” olarak tanımlanır. Bununla birlikte, antika olarak pazarlanan herhangi bir parçanın yaşı doğrulanabilir olmalıdır. Örneğin, bir öğeyi antika olarak satıyorsanız ancak yaşını doğrulayamıyorsanız, ona ‘vintage’ demek daha güvenlidir.

‘Retro’ terimi, eski tasarımlardan esinlenilen, ancak son yirmi yılda yapılan giyim, ayakkabı ve aksesuarları tanımlamak için kullanılır. Retro moda, genellikle eski kıyafetlerden veya antika giyimden daha uygun maliyetlidir ve daha işlevsel olma eğilimindedir. Çağdaş retro giysiler, geçmiş dönemlerden tasarımların birebir kopyası olmak zorunda değildir. İlham veren öğenin tarzında yapılması yeterlidir.

Bu ışıkta, 1920’lerde tasarlanan bir flapper elbise vintage giyim iken ancak sadece beş yıl önce yapılmış bir giysiden ilham alan bir elbise retro olarak kabul edilir. Öte yandan, 1920’lerde yapılan flapper orijinal elbisesine vintage denilebilir. Ayrıca, büyük-büyük-büyükannenize ait olan 19. yüzyıldan kalma bir elmas broş antika olarak kabul edilebilir.

En azından bir tasarımcının vintage giyim tutkunlarını hedef alan retro giysiler veya aksesuarlar içeren bir koleksiyon başlatmadan geçen bir sezon yok. Vintage görünümlerden ilham alan çağdaş moda çizgilerinin en yeni ve çarpıcı örneklerinden biri, Alessandro Michele’in Gucci 2020-2021 Sonbahar/Kış erkek koleksiyonuydu.

Reklamlar
Vintage
Vintage

Her on yılda bir dizi stil görülür ancak sadece birkaçı o dönemi tanımlayan görünümün bir parçası olacak kadar ünlü ve etkili oldu. 1920’lerden 1990’lara kadar popüler vintage moda stillerinden birkaç örnek…

1920’lerin arketipik kadın moda stilleri arasında flapper stili eski elbiseler, düşük beller, boncuk ve tüyler, T kayışlı ayakkabılar ve Mary Jane tipi topuklu ayakkabılar vardı.

1930’ların vintage giyim modası kabarık kollu, bolero ceketler, fötr şapkalar ve Oxford ayakkabılar, sivri uçlu ve arkası açık topuklu ayakkabılar gibi yeni ayakkabı stillerinin görünümüyle tanımlandı.

1940’ların vintage giyim modasında, 1940’ların popüler stilleri arasında düz yün ekose ve tüvit etekler, broşlar, platform ayakkabılar ve nadir hayvan derilerinden yapılmış el çantaları vardı.

1950’lerin vintage modası stilleri, kadınların feminen, kum saati şeklini vurgulamaya başladı. On yılın en ikonik görünümleri arasında gömlek belli elbiseler, jüponlar ve kloş etekler, ikiz kazak takımları, kürk süslemeli giysiler, ‘Wayfarer’ güneş gözlükleri ve inci kolyeler vardı.

1960’ların eski modasında, 60’ların sonunda patlayan karşı kültür hareketi sayesinde, on yılın bir değil iki tanımlayıcı görünümü var. On yılın ilk yarısında kadın modası, Jacqueline Kennedy, Raquel Welch, Diana Ross ve Audrey Hepburn gibi stil ikonları tarafından yönlendirildi. Hap kutusu şapkaları ve kutu formlu etek ceket takımları, Asya kültüründen etkilenen dökümlü üstler, ispanyol paçalı kot pantolonlar ve renkli salaş bohem giysilerde karşı kültür hareketi başlatana kadar üstün kaldı.

1970’lerin en popüler vintage moda stilleri, 60’ların sonlarından itibaren yayılan boho-chic unsurlarının yanı sıra flamalı kot pantolonlar, yüksek çizmeler, platform ayakkabılar, blok topuklu ayakkabılar ve Birkin çantaları içerir.

1980’lerin klasik vintage parçaları arasında vatkalı kazak ve blazerler, altın zincirler, golf gömlekleri ve ince topuklu ayakkabılar vardı.

Vintage giyim sevenler arasında popüler parçalar haline gelen 1990’ların stilleri arasında oversize kazaklar, bol flanel gömlekler, taytlar ve chokerlar yer alıyor.

Vintage Ceket Modelleri
Vintage Ceket Modelleri

Vintage Ceket Modelleri

Ebeveynlerimizin gardırobuna doyamıyoruz, değil mi? Kloş etekler, eski grafik tişörtleri ve şimdi de ceketleri. Vintage giyim ceketler geçen yıldan beri çok ateşliydi ama o zamandan beri alevler hiç sönmedi. Ve kesinlikle nedenini anlayabiliriz. Sadece inanılmaz derecede rahat olmakla kalmıyorlar aynı zamanda görünümümüze karşı konulmaz eski moda bir hava katıyorlar.

Bunları sportif bir takıma ekleyin ve atletik hissi sağlamlaştırın ya da rahat bir takımın üzerine atın ve anında kıyafetinizi güçlendirsinler. Onlar sadece rüya dış giyim. Neyse ki, bu eski hazineler, büyük beden denimden ipek bomber ceketlere kadar sayısız stilde gelir ve onlardan asla bıkmayacağımızı garanti eder.

Vintage Giyim Beyaz Elbise Modelleri

İnternetteki şık parçaları dikkatli bir şekilde incelemekten, eski dolapları araştırmaya kadar, vintage giyim alışverişi kişinin sabrının gerçek bir testi olabilir, ancak hiçbir şey sonunda o mükemmel parçayı güvenceye alma telaşını yenemez. Ek bir bonus olarak, alışveriş yapmak için gerçekten sürdürülebilir bir yoldur. Bununla birlikte, bir kez bir şey edindikten sonra, yerleşik gardırobunuzla türünün tek örneği bir kıyafet tasarlamak zor olabilir. Eski kıyafetlerinizi ve aksesuarlarınızı bir kıyafetin kahramanı yapın ve her gün tam bir vintage giyinmek yerine onu karıştırıp eşleştirin veya herhangi bir on yılda çalışan zımbalara yatırım yapın ve bunun için gidin.

Kalıcı Klasikler
Kalıcı Klasikler

Kalıcı Klasikler

Düz bir beyaz elbise ve kahverengi kemer kombinasyonu onlarca yıldır işe yaradı ve tüm yıl boyunca dolabınızın rotasyonunda olmaya devam edecek. Pratik ayakkabılar ve modern bir çanta ile bu kombini tamamlayın.

Favori Seyahat Parçaları

Beyaz vintage elbiseler, bir kombini anında bir araya getirmenin kolay bir yoludur. Burada rafya aksesuarları ve hasır şapkalar kullanabilirsiniz.

Özgün Stiller

En seçici vintage giyim hayranları bile mükemmel YSL ceketini ve Dior Lady Çantasını bulma konusunda takıntılıdır. İster sıfır, ister ikinci el, ister annenizin dolabından çalınmış olsun, nedenini anında anlayacaksınız. Altın halka küpeler, kot pantolonlar ve mütevazı topuklu ayakkabılarla mirası yaşayın.

Boho-Chic Stiller

Dökümlü beyaz bir elbise ve 70’lerin tarzı güneş gözlükleri, The Beatles, Bowie ve Fleetwood Mac’i tekrar tekrar oynamanıza neden olacak, ancak pratik çiçekli ayakkabılar ve yeni bir çanta modern kolaylıklar sunuyor.

Işıltılı Stiller

Bazen tam olarak doğru beyaz parti elbisesini bulursun… ama henüz tam olarak bir parti vermemişsindir. Bir beyaz Valentino elbisesi gibi baş döndürücü bir keşif beklemeye değer. Tam doğru miktarda ışıltı sunan siyah ve altın rengi uyumlu aksesuarlarla sahnenin merkezinde yer alırsınız.

Vintage Giyim Takım Elbise Modelleri
Vintage Giyim Takım Elbise Modelleri

Vintage Giyim Takım Elbise Modelleri

Bugün kabul edilen erkek modasının temel parçaları bile, yirmili yıllardan şık ellili yıllara kadar günümüzün eski temsilcileri tarafından büyük ölçüde öncülük edildi. Ve bunun için, vintage stil, atalar tarafından günümüz erkeklerine hediye edilen, sahip olunması gereken – ve daha olası olmayan – moda parçalarından bazılarını tekrar gözden geçirmeliyiz. Bugünün gardırobunuzu geliştirmek için geçmişin erkek giyim parçalarını nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Kadife Takım Elbiseler

Kadifenin bir çeşidi olarak bilinen fitilli kadife, genellikle sıradan öğretmen takımı olarak bilinir ve önemsenmez. Bununla birlikte, minimalist estetiğe takıntılı bir moda dünyasında, siyah pantolon veya beyaz düğmeli gömlekler için doku sağlayan kordonun dikey olarak çıkıntılı çizgileri kesin bir fark noktasıdır. Kadifenin üzerindeki çizgi formlu fitiller, kış için mükemmel, harika bir soğuk hava yalıtkanı görevi görür.

Eskimiş gibi görünmesini sağlayan geleneksel çamurlu tonlardan kaçınarak bordo, hardal ve zümrüt yeşili gibi kasvetli tonlarda renkli fitilli kadife tercih edin. Yeni sezonda kişiye özel jogger pantolonlar veya bomber ceketler, fitilli kadifeyi gardıropla birleştirmenin yollarıdır ve kalıbın modern ve modern olmasını sağlayarak eski tarz kumaşın çağdaş görünmesini sağlar.

Tebeşir Çizgili Takım Elbiseler

Yaygın klasik çizgili takım elbiseler ile karıştırılmaması için, tebeşir şeritli takım elbiseler şu sıralar çok popüler ve bu sezon ne kadar cesur olursa o kadar iyi. Klasik çizgili takım elbiselerden farklı olarak, tebeşir şeritli takım elbiseler, ince ip gibi çizilmiş bir çizgiye benzeyen bir şerit oluşturmak için dokunan bir dizi ipliktir. Şeridin genişliği değişir, ancak çok daha geniş ve daha belirgindir.

Tebeşir şeritli takım elbiseler, kruvaze bir takım elbise üzerinde göz alıcı görünüyor ve siyah tiftik veya pazen grisi iki parçalı stil oyununu kazandırıyor. Ttebeşir şeritli takım elbise giyerken, kıyafetin geri kalanını sade tutun. Çizgili desenli bir aksesuar seçerseniz, parçalar arasında net bir tanım sağlamak için renk uyumu kurallarına bağlı kalarak ve şeritlerin kalınlığını değiştirerek baskının tebeşir çizgiler ile eşit olduğundan emin olun. Sonra dedelerin imrendiği deri ayakkabılar ekleyin.

Küba Yaka Gömlekler
Küba Yaka Gömlekler

Küba Yaka Gömlekler

Küba yakalı gömlekler olabildiğince eski bir stildir. Elvis’in parlak gününden ve Amerikan bowling takımlarından ilham alan Küba yakalı gömlek, modern erkek gardırobunda yeniden icat edilmeden önce kısa süre sonra eski moda olarak görülüyordu. Bu günlerde, uyum, dokular, desenler ve renklerin yeniden düşünülmesi sayesinde daha giyilebilir. Kot veya güzel bir chino pantolon ile eşleştirin ve dedelerin gurur duyacağı, kazanan bir görünüme kavuşun.

Fular ile Takım Elbiseler

Geleneksel kravattan son zamanlarda vazgeçilirken, fularlar bu sezon akıllı gündelik giyiminize biraz şıklık eklemenin harika bir yolu olarak geri dönüyor. Kravat, bandana veya eşarp olarak da bilinen hafif kumaş, nefes alabilirlik ve sıcaklık için ipek/pamuk olarak yaygındır.

Ardından – çoğu aksesuar gibi – tarzınızı seçin. Baskılı veya blok renkli, çizgili ya da kareli görkemli olacak şekilde tasarlanmıştır ve kıyafetinizin kalan kısımlarının (blazer, gömlek ve chino şort) nötr renkli veya baskılı olmasını sağlar.

Sadece terzilik için değil, fular, akıllı bir kazak veya basit bir tişörtün üzerine iyi oturur – sabahın daha iyi bir bölümünü mükemmelleştirmek için harcamış olsanız bile, fuların doğru şekilde bağlanması önemlidir.

Cep Saatli Takım Elbiseler
Cep Saatli Takım Elbiseler

Cep Saatli Takım Elbiseler

Erkekler için orijinal saat olan cep saatlerinin modası ilk olarak, oldukça minyatürleştirilmiş kol saatlerinin bir kombinasyonudur. Ancak yelek içeren üç parçalı takım, cep saatini harekete geçiren şeydir. Tek bir zincire takılan cep saati, pirinç rengi altın veya gümüştür. Daha az resmi bir stil için, bir cep saati, deri bir köstek ile chino veya kot pantolonlara takılabilir.

Chesterfield Paltolar

Chesterfield – aynı adı taşıyan lüks deri salon gibi – bugün (yine) en ünlü centilmen stil parçalarından biridir. Söylentiye göre Chesterfield’daki 6. Earl, bu paltoyu 19. yüzyılın ortalarında icat etti.

Muhteşem palto, güçlü bir kışlık stil ifadesi yapmanın kesin bir yoludur: kruvaze veya çift kesimli, sağlam yünlü kumaş ve farklı desenlerde olabilir. Bununla birlikte, klasik versiyon tipik olarak ağır, düz, siyah kumaştır.

Modern zamanlarda Chesterfield paltolar, çalışmak veya dışarıda serinlemek için bir takım elbisenin karmaşıklığıyla eşleşir. Ancak, akıllı gündelik ve sokak şıklığı için çok havalı bir kıyafet için tişörtün, kısa geniş paçalı pantolonların veya jogger pantolonların ve spor ayakkabıların üzerine giymeyi deneyin.

Bir büyükbaba gibi giyinmek – yani, atalarımızın eski okul stilinden ilham almak – bazı klasik parçaları kıyafetinize karıştırmanın şık bir yoludur. Bununla birlikte, temalı 1940’lar partisine gidiyormuşsunuz gibi görünmekten korktuğunuz için, yukarıdaki öğelerin tümünü tek bir kıyafette bir araya getirmekten kaçının.

Bunun yerine, eski ve yeni dünyanın barışçıl bir karışımı için vintage giyim parçaları modern ve hatta sportif parçalarla – özel dikim eşofman altı ve saten bomber ayakkabılarla – kombinleyin. Bu, stil varlığının en iyi türüdür.

Vintage Stil Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler
Vintage Stil Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Vintage Stil Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Vintage giyimde stil oluşturmak için bilmeniz gereken bazı ipuçları var.

Baştan aşağı vintage giymeyin

Evet, Mad Men tarzı çok şık… Evet, bu şirin, podyuma yakışır bir görünüm. Ama sokaklara Betty Draper tarzı elbise, palto, saç ve topuklu ayakkabılarla çıkarsanız, insanlar bir etkinlik için kostüm giydiğinizi düşünebilir. Bu yüzden vintage giyim stilde daha sade olmanız gerekebilir.

Dramatik bir parçanın etrafında kombin yapın

Baş döndürücü bir vintage giyim moda parçası bu durumda, göz alıcı bir suni leopar ceket alın ve onu giyilebilir derecede sade yapmak için basit siyah giysiler ve aksesuarlar kullanın.

İkinci el mağazadan elbise satın alırsanız biraz değiştirin

Düğmeleri değiştirmek, vintage bir ceketin veya elbisenin görünümünü tamamen değiştirebilir. Sıkıcı denim elbiseye kaplumbağa düğmeleri ve parlak bir rugan kemer ekleyin ve bu onu kısa sürede cilveli bir parçaya dönüştürür.

Katmanlama ile eğlenin
Katmanlama ile eğlenin

Katmanlama ile eğlenin

Düğmeli görünümü geçmişte bırakın ve fiyonklu bir bluzun üzerine rahat bir kazak giyin. Özellikle sevimli bir kot mini ve düz çizmelerle giyildiğinde eğlenceli görünecek.

İşyerinde retro bir yazlık elbise giymeye çalışmayın

Jackie O elbiseler ofis için uygun olabilir ancak renk ve kesime bağlı olarak büyük toplantılar için fazla şenlikli görünebilirler.

Ofise uygun statü kazanmak için koyu renkler ve katmanlar kullanın

Yazlık Jackie O tarzı bir bluzu, pazartesiden cumaya kadar mükemmel bir gardırop seçeneğine dönüştürmek için koyu renk taytlar, şık topuklu ayakkabılar ve bir kazak ekleyin.

Çok eski bir şey giymeyin

70’lerin disko hitleri her zaman klasik olacak, ancak dönemin dans kraliçesi elbiselerine kendinizi fazla kaptırmayın. Vatkalar ve aşırı parlak parçalar abartılı olabilir.

Eski stilleri güncellemek için bir terzi kullanın

Güzel bir retro elbiseyi alışveriş merkezinden yeni alınmış gibi yapmak için, bir terziye götürün ve ondan vatkaları çıkarmasını ve alttan yaklaşık dokuz santim kesmesini isteyin, böylece dizin üstünde bir yere gelir. Ardından seksi, modern bir silüet oluşturmak için düz renkli bir kemer ekleyin. Boyun çizgisi doğru görünmüyorsa, geriye doğru takmayı deneyin!

Eskiyle yeniyi karıştırın

Mükemmel bir cuma gecesi görünümü için keskin bir retro ceketi cilveli bir elbise ve topuklu ayakkabılarla eşleştirin.

İlginizi çekebilir: Tüvit Blazer Ceket Kombinleri

Daha fazla içerik için bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx