Aromaterapi

Zambak Yağının Faydaları ve Kullanımı

Reklamlar

Cildimize ve vücudumuza faydalı yağlardan biri de zambak yağıdır. Zambak yağının faydaları nelerdir, nasıl kullanılır, birlikte ele alalım. Zambak bitkisinin Latince ismi lilium candidum şeklindedir. Gövdesi dik, güzel ve iri çiçeklere sahiptir. Zambağın yaklaşık 110 tane türü vardır.

Zambağın boyu bir metreye kadar uzayabilir. Çoğunlukla beyaz renklidir. Ama beyazın dışında; mor, siyah, turuncu ve sarı renkli çiçekleri olan zambaklar da var. Kırmızı renkli zambak da vardır ancak bu genellikle yüksekçe dağlarda yetişir. Ülkemizde bilinen Trabzon zambağı ise Doğu Karadeniz’de yetişmektedir.

Zambak mevsimlik bir bitki olduğu için soğanıyla çoğalmaktadır. Bazı soğanlı zambak çeşitleri yenebilmektedir, bazı ülkelerin sofralarını süslemektedir. Zambakların çoğunluğu ise süs bitkisidir.

Reklamlar

Zambak Yağı Nedir?

Zambak Yağı Nedir?
Zambak Yağı Nedir?

Zambak yağı, zambak bitkisi (Lilium spp.) çiçeklerinden elde edilen uçucu yağdır. Bu yağın en yaygın kullanımı, güzellik endüstrisinde kozmetik ürünlerinde kullanılmasıdır. Zambak yağı, cilt ürünlerinin büyük bir kısmında bulunur, özellikle de nemlendirici kremlerde, losyonlarda, şampuanlarda ve saç bakım ürünlerinde zambak yağı bulunmaktadır.

Zambak yağı, cilde nem sağlamak ve cildin genç görünmesini desteklemek için kullanılır. Ayrıca zambak yağı, stresi azaltmak, sakinleştirici etkisi ile duygu durumunu dengelemek ve uyku kalitesini artırmak için de kullanılabilir.

Zambak yağı ayrıca aromaterapide de kullanılır. Kokusu rahatlatıcı olduğu için, masaj yağları, banyo tuzları ve difüzörlerde kullanılarak stresi azaltmak ve sakinleşmek için faydalıdır.

Zambak Yağının İçeriğinde Neler Vardır?

Zambak yağının içinde demir, iridin, tanen, reçine ve uçucu yağlar bulunmaktadır.

Reklamlar

Zambak Yağı Evde Nasıl Yapılır?

Sağlığımız için faydalı olan, cilt bakımında da çok etkili olan zambak yağını hazır olarak alabildiğiniz gibi evde kendiniz de elde edebilirsiniz. Zambak yağı çok yapmak için çok fazla zambak çiçeği kullanmalısınız ve bolca zamanınız olmalıdır. Zambak yağı yapmak uzun zaman gerektirir. Aşağıdaki adımları takip ederek zambak yağı yapabilirsiniz:

Bu Yağı Elde Etmek İçin Gerekli Malzemeler:

 • 2 su bardağı zeytinyağı (veya badem yağı)
 • Yaklaşık 2 su bardağı zambak çiçeği (temizlenmiş ve kurutulmuş)

Bu yağı yapmak için ilk olarak zambak çiçeklerini iyice temizleyin ve kurutun. Temiz ve kuru bir cam kavanoz alın ve içine kurutulmuş zambak çiçeklerini koyun. Zambak çiçeklerinin üzerini tamamen örtecek kadar zeytinyağı (veya badem yağı) dökün. Kavanozun ağzını kapatın ve karanlık bir yerde 3-4 hafta boyunca bekletin. Bu süre boyunca her gün kavanozu çalkalayarak yağın zambak çiçeklerine tamamen işleyip özünü salmasını sağlayın. 3-4 haftanın sonunda, yağın içindeki zambak çiçeklerini süzün. Süzülmüş yağı temiz bir şişeye doldurun.

Zambak yağı hazır! Yağı serin ve karanlık bir yerde saklayın.

Not: Zambak yağı yaparken temiz bir ortamda çalışmak önemlidir. Ayrıca, bir önemli nokta da zambak çiçeklerinin tamamen örtülmesidir, böylece yağın aroması ve özü tam olarak elde edilebilir.

Zambak Yağının Kullanımı

Genellikle süs ve bahçe bitkisi olarak bilinen zambak tıbbi amaçlarla da kullanılmaktadır. Aslında zambak insanlara çok faydası olan bitkidir. Zambak yağı ve zambak suyunu lekeleri çıkarmak için kullanabilirsiniz. Bunun yanında cilt bakımında da çok faydalıdır. Cilde faydalarından bazıları cildi gerginleştirmesi ve diri görünmesine yardım etmesidir. Aynı zamanda vücudumuzdaki ağrıları gidermeye yardımcı olduğu için masaj yağı olarak da kullanılabilmektedir.

Zambak yağını su ve zeytinyağı ile seyrelterek kullanmalısınız. Bunun gibi cilt bakım ürünlerinin içine eklenerek de kullanabilmektedir. Eğer zambak yağının ağrı kesici özelliğinden faydalanmak istiyorsanız, zambak yağını masaj yağı gibi kullanmalısınız. Zambak yağını kozmetik alanında kullanmanın bir diğer yolu da yumurta akı ve bal gibi malzemelerle karıştırarak cilde sürülmesidir.

Ayrıca zambak ve zambak yağından kolonya da yapılmaktadır. Bu kolonyaları her yerde bulmak kolay değildir. Daha çok Balıkesir ve Bursa’da bulabilirsiniz.

Zambak Yağının Faydaları Nelerdir?

Zambak yağının vücudumuza faydaları nelerdir gelin birlikte göz atalım.

Zambak Yağının Genel Faydaları

 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermek isteyen kişiler kullanabilir.
 • Besinlerin erime süresini hızlandırır..
 • Besinlerin erimesini hızlandırdığı için vücudumuzdaki toksik ve zararlı maddelerin atılma süresini de hızlandırır.
 • Safra ve balgam söktürme konusunda etkilidir.
 • Üst solunum yolu rahatsızlıkları olan öksürük ve bronşitin hızlıca iyileşmesine yardımcı olur.
 • Kaşların güçlenmesini ve hızlıca uzamasını sağlar.
 • Aynı şekilde saçların hızlıca uzamasına da yardımcıdır.
 • Güzel kokusu ve cilde faydaları nedeniyle sabun yapımında kullanılabilir.
 • Güzel kokusundan dolayı oda spreylerinin içine bir miktar zambak yağı eklenebilir.
 • Rahatlatıcı etkisi olduğu için uyku düzenini rayına sokar.
 • Stres ve depresyonun etkilerinden kurtulmaya yardımcı olur.

Bitki yağlarının birçoğunda olduğu gibi zambak yağı da sinek, böcek ve diğer haşerelerin yaşam alanlarımızdan uzaklaşmasını sağlar.

Zambak Yağının Ağrı Kesici Etkisi

Ağrı kesici özelliği olan zambak yağı, vücudun neresinde ağrı olursa olsun ağrılardan kolayca kurtulmaya yardımcı olur. Özellikle çok ıstırap veren diş ağrılarında ilk olarak aklınıza zambak yağı gelmelidir. Zambak yağı, diş ağrılarını ve iltihaplarını giderici etkisi vardır.

Hayat kalitesini düşüren romatizmal ağrılara zambak yağı çok iyi gelmektedir. Zambak yağı vücuttaki kas ağrılarını azaltır, yorgunluk ve bitkinlik hissinin önüne geçer. Aynı zamanda zambak yağı, regl sancılarını da giderir.

Çok çektiren kulak ağrılarında da bu yağ etkilidir. Zambak yağının kulak ağrısı için etkisini görmek istiyorsanız ağrı olan kulağa bir damla zambak yağı damlatılmalıdır. Günlük hayatımızda sık karşılaştığımız baş ağrılarından ilaçsız olarak kurtulmak isteyenler zambak yağına sirke ve bal ekleyerek başlarına sürebilirler.

İlginizi Çekebilir: Kuşburnu Yağının Faydaları ve Kullanımı

Zambak Yağının Cilde Faydaları

 • Cildi sıkılaştırır ve gerginleşmesine yardımcı olur.
 • Ciltte oluşan kırışıklıkların azalmasına katkı sağlar ve cildin daha genç görünmesine yardımcı olur.
 • Cildin gerginleşmesine yardımcı olan zambak yağı aynı zamanda cildin daha genç görünmesini sağlar. Botoks etkisi gösterir.
 • Ciltte meydana gelen apse ve şişliklerin iyileşmesine katkıda bulunur.
 • Selülit genellikle kadınlarda sık görülmektedir. Her kadın selülitten şikayet eder. Selülit oluşmuşsa meydana gelen selülitin neden olduğu portakal kabuğu görüntüsünün yok edilmesini sağlar. Ayrıca selülit olmayan kişiler zambak yağı kullanırsa selülit oluşumunun de önüne geçecektir.
 • Etkili bir nemlendiricidir. Yüze ve gözaltlarına kullanıldığında etkili bir şekilde nemlendirir.
 • Gözaltı morluklarına ve göz torbalarını yok etmeye yardımcıdır.
 • Cildin daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Zambak yağı ile ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsiniz.
 • Bazı durumlarda ciltte lekeler meydana gelebilir. Güneşin neden olduğu cilt lekelerinde, hamilelik ve kilo alıp verme gibi durumların neden olduğu çatlakların tedavisi zambak yağı oldukça etkilidir.
 • Ellerde ve ayaklarda meydana gelen nasırların geçmesine yardımcı olur. Zambak yağının bu etkisinden faydalanmak için bir miktar zambak yağını bir bez yardımıyla nasırlarına sürüp bu bölgeyi bir süre bezle kapalı tutulmalıdır.
 • Rahatlatıcı etkisinden dolayı zambak yağı masaj yağı olarak kullanılabilir. Banyo sırasında ve sonrasında kullanıldığında da rahatlayıcı etki gösterir.
 • Kurumuş tırnakların ve tırnak derilerinin yumuşamasına yardımcı olur.
 • Kuruluktan ve uzun zaman aynı pozisyonda durmaktan çatlayan dirseklerin yumuşamasını sağlar ve acımasının önüne geçer.
 • Ciltte meydana gelen kaşıntının, kaşıntı sonrasındaki yangının önüne geçmeye yardımcıdır.
 • Cildi arındırarak sivilce ve aknelerin oluşumunu engelleyici nitelikte etki gösterir.
 • Ciltte oluşan yaraları iyileştirmeye yardımcıdır.
 • Cilt bakımında kullanılan ev yapımı maskelerin içine zambak yağı eklenirse etkisi daha da artacaktır.
 • El bileklerinde ve parmaklarda meydana gelen sinir sıkışmalarını rahatlatır, gevşeme sağlar.
 • Cilt bakımında zambak yağı kullanmanın en kolay yolu cilt bakım kremlerinin içine eklemektir. Özellikle gözaltı kremleriyle birlikte zambak yağı kullanıldığında harika sonuçlar verecektir.

Zambak Yağı ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zambağa alerjisi olan kişilerin zambak yağı kullanmaması gerekir. Diğer bitkisel yağlar gibi zambak yağını kullanmak isteyen hamile ve emziren anneler doktorlarından onay almadan kullanmamalıdır.

Bebek ve çocukların zambak yağından uzak tutulması çok önemlidir. Aksi takdirde zehirlenmeye neden olabilir. Zambak yağından kediler de uzak tutulmalıdır. Çünkü zambak bitkisi kedilerin midesine ve özellikle de böbreklerine zarar verir.

Çok sık ve fazla kullanılması cildi tahriş edebilir. Zambak yağının dahili olarak tüketilmesi kişinin kusmasına neden olabilir. Böyle bir durum yaşandığında, nane çayı mideyi rahatlatacaktır. Fakat kesinlikle ilk olarak doktor kontrolünden geçilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Krill Yağı Nedir?

Zambak ile İlgili İlginç Bilgiler

 • Zambak bütün dünyada saflığı ve güzelliği temsil eden bir çiçektir.
 • En güzel kokuya sahip olan çeşidi beyaz zambaktır. Diğer zambaklar beyaz zambak gibi ayırt edici ve güzel kokmaz.
 • Zambak dinsel tarihi ve mistik açılardan önemli bir yere sahiptir. Doğu ve Ortadoğu kültürlerinde zambağa çok rastlanmaktadır.
 • Zambak Batı ülkelerinde de sıklıkla kullanılmıştır. Hatta ülkelerin ve krallıkların armalarında da zambağa yer verilmiştir.
 • Kutsal yapıların duvarlarında birçok anlam yüklenerek çizilmiş, zambak resimleri vardır. Zambağa kutsallık, bereket, saflık, cinsellik, doğum ve yeniden doğuş gibi anlamlar yüklenmiştir.
 • Zambak Hristiyanlık dininde Hazreti Meryem’in çiçeklerinden kabul edilir.
 • Eski Mısırlılar zambak yağını parfüm olarak kullanmışlardır.
 • Zambak kimi ülkelerde yemek olarak da kullanılır. Ayrıca, fareler, sincaplar ve geyikler zambak yemeyi çok severler.
 • Zambak toplandıktan sonra, vazoda sadece birkaç gün bozulmadan durabilir.

Youtube kanalına abone olun, birbirinden güzel videoları kaçırmayın https://www.youtube.com/c/begonyakadin

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx