Aromaterapi

Bergamot Yağının Faydaları

Reklamlar

Bergamot yağı nedir, bergamot yağının faydaları nelerdir birlikte ele alalım. Ancak ilk olarak bergamot yağı nedir, nerede yetişir bu soruların cevaplarına göz atalım.

Bergamot Nedir?

Bergamot otu, sedefotugiller ailesine aittir. Boyu 4 metreye kadar çıkabilen bir ağaç türüdür. Limona benzeyen meyveleri vardır, meyvelerin renkleri de limon gibi yeşil ve sarı renklidir. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde daha çok yetiştirilir. Daha çok Adana, Mersin ve Hatay gibi şehirlerde yetiştirilir. Bu bitkinin ana vatanı Hindistan’dır. Bu bitkinin güzel bir kokusunu vardır en çok kokusu ile bilinir, en çok da “bergamotlu siyah çay” (Earl Grey) olarak anılan ürün sayesinde bilinir. Bergamot meyvesinden bergamot çayı hatta yağı ve reçeli de yapılabilir.

Bergamotun Faydaları Nelerdir?

Bergamotun Faydaları Nelerdir?
Bergamotun Faydaları Nelerdir?
 • Bergamotun güzel bir kokusu vardır. Bu nedenle vücudumuzda aroma terapi etkisi yaratır. Stresi azaltmaya yardımcı olur. Bergamot çayı asabiyet ve gerginlik gibi olumsuz ruh hallerine iyi gelir.
 • Bergamotun içinde polifenoller bulunur, bu nedenle de antioksidan özelliği vardır. Vücudumuzu toksinlerden koruyarak, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kalp hastalıklarının önüne geçerek, damar tıkanıklığı meydana gelmesini önler.
 • Bergamot etkili bir antioksidan kaynağı olduğu için kötü kolesterole iyi gelmektedir.
 • Bergamot çayı kilo vermeye yardımcı olur.
 • Bergamotun içinde çok yoğun olmasa da az oranda kafein bulunur, kafein de vücuda enerji verir.
 • Bergamotun antioksidan içeriği yüksek olduğu için cilt için de çok faydalıdır. Cildimize zararlı olan maddeleri vücuttan uzaklaştırdığı için yaşlanma karşıtı bir etki oluşturur.
 • Sindirim sistemini düzenleyerek; hazımsızlığa, kabızlığa iyi gelir.
 • Bergamotun kendisi gibi yağı çok faydalıdır, bergamot yağı duş suyuna eklendiğinde ateş düşürücü etkisi vardır.
 • Bergamot yağının antiseptik özelliği olduğu için buhar banyosu yapılması halinde ağız içi yaralara ve ağız kokusuna iyi gelir.
 • Antiseptik özelliği olduğu için masajlarda kullanılır ve stres kaynaklı ağrıların geçmesine yardımcı olur.

Bergamot Yağı Nedir?

Bergamot ağacının limona benzeyen meyvelerinin kabuklarından elde edilir. Bergamotun kökeni Güneydoğu Asya’ya uzanmaktadır. Ve dünyada birçok ülkede yetiştirilmektedir. Bergamotun sakinleştirici bir kokusu ve baharatlı bir tadı vardır. Ülkemizde Doğu Akdeniz’de Adana, Mersin ve Hatay gibi şehirlerde yetiştirilir. Bu bitki taze bir şekilde tüketilebilir. Elde edilen bergamot yağı ise hem cilde, hem de saça kullanılabilir.

Reklamlar

Bergamot Yağının Faydaları Nelerdir?

Antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bergamot Yağının Faydaları nelermiş inceleyelim.

 • Çok yağlı olmayan normal ciltlerde meydana sivilce ve lekeleri bergamot yağı içle tedavi edebilirsiniz.
 • Ciltte ağrıya neden olan kistlere ve sivilcelere karşı etkili olabilir.
 • Akneleri azaltır.
 • Bu yağı su buharı ile karıştırarak içinize çektiğinizde endişe ve yorgunluğu azalttığı tespit edilmiştir.
 • Ayrıca bergamot yağının beynimize dopamin ve serotonin salarak anksiyete, depresyon ve diğer duygudurum bozukluklarını giderebileceği söylenmektedir.
 • Besin zehirlenmesinde, zehirlenmeye neden olan bakteri çeşitleri ile savaşabilir. Yani gıda zehirlenmesiyle savaşabilir.
 • Bergamotun yapısındaki bazı içerikler, kolesterolü düşürebilir.

2018 yılında yapılan bir çalışmada bergamot yağının alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının etkilerini azalttığı bulunmuştur. Bu çalışma hayvanlar üzerinde yapılmıştır bu nedenle daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

 • Antioksidan özelliğinden dolayı vücudumuzdaki ağrı ve iltihapları azaltabilir.
 • Saçların daha sağlıklı büyümesine yardımcı olur.

Bergamot Yağı Nasıl Kullanılır?

Bu yağı masaj için kullanılacaksa, bir taşıyıcı yağ ile karıştırılmalıdır.

Saçlarınız için bergamot yağı kullanacaksanız şampuanınızın içine 2-4 damla bergamot yağı ekleyebilirsiniz.

Reklamlar

Bergamotun yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi olduğu için ev yapımı mum, oda spreyi ve tütsülerin içine eklenebilir.

Yürüyüş yapacağınız hareket halinde olacağınız zamanlarda saç bantlarına ya da bir mendil üzerine bu yağı sürerek stresin azaltılmasını sağlayabilirsiniz.

Bergamot yağını istediğiniz bir taşıyıcı yağ ile karıştırarak direkt olarak sivilce ve siyah noktalara sürebilirsiniz. Sürdükten sonra silmeden bir gece bekletin, ancak bu şekilde kesinlikle güneşe çıkmayın. Mutlaka sabah kalkınca yüzünüzü güzelce yıkayın.

Bu yağı seyrelterek; yüz temizleme suyuna ekleyebilirsiniz.

Bergamot Yağının Diğer Yağlarla Birlikte Kullanımı

Bergamot yağını lavanta yağı ile bir araya getirdiğinizde; cilt ve saç bakımında kullanabilirsiniz. Çay ayağı yağı ile bergamot yağı bir araya getirildiğinde ise sivilce ve cilt iltihaplarına karşı etkili sonuçlar verecektir. Bergamot yağı papatya yağı ile bir araya getirilip kullanıldığında ruh halini yükseltebilir.

Bergamot Yağının Zararı Var mı?

Bergamot yağı tek başına cildi tahriş edebilir. Bu nedenle mutlaka başka bir yağ ile seyreltip kullanılmalıdır. Aksi takdirde cilt reaksiyonlarına neden olabilir. Bu cilt reaksiyonları; kırmızılık, yanma hissi, kabarcıklar ve ağrı hissidir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen yağın uygulandığı bölgeyi bol suyla durulayın ve bir daha kesinlikle kullanmayın.

Alerjik sonuçlara neden olabildiği için en sağlıklısı kullanmadan önce; taşıyıcı yağlar ile seyrelttiğiniz bergamot yağını kolunuzun küçük bir kısmında denemektir. Eğer 24 saat içinde herhangi bir alerjik reaksiyon olmazsa güvenle kullanabilirsiniz.

Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği olduğu için bergamot yağını difüzörde kullanmayı düşünebilirsiniz. Ancak ağır bir yağ olduğu için difüzörde kullanmak, çocuklar, hamileler ve evcil hayvanlar üzerinde olumsuz etkilere sebep olabilir.

Bu yağ kesinlikle yutulmamalıdır. Yutulması durumunda hemen müdahale edilmesi gerekir. Bu nedenle kesinlikle ağza alınmamalıdır.

Bu yağı kullanmadan önce doktorunuza danışıp kullandığınız ilaçları belirtin. Çünkü ilaçlarla etkileşime geçebilir.

Bergamot yağı cildinizdeyken güneş ışığına maruz kalmamalısınız. Güneş ışığına maruz kalmanız durumunda cildinizde tahriş oluşabilir ve kırmızılıklar meydana gelebilir.

Özellikle hassas ve alerjik bir cilde sahip olan kişiler kullanmadan önce doktora danışmalıdır. Düzenli ilaç kullananlar, hamileler ve emziren anneler bergamot yağını kullanmamalı, ancak kullanmak istiyorsa da kesinlikle doktorundan onay almalıdır. Bergamot yağı kesinlikle ağız yoluyla alınmamalıdır. İçilmesi durumunda sonu ölümle sonuçlanabilir. Ve bu yağın kesinlikle taşıyıcı bir yağ ile seyredilmesi tavsiye edilmektedir.

Bergamot Yağının Cilde Faydaları

Bergamot yağı ciltte nasıl kullanılır sorusunun cevabı oldukça tuhaftır. Bergamot esansiyel yağı cilde çok iyi gelen ve faydalı etkiler üreten bir yağ türüdür.

Detoksifiye edici özelliği bulunan bergamot yağı, sivilce ve sivilcelerin önlenmesinde ve tedavisinde önemli rol oynar. Ciltteki yağ miktarını azaltarak siyah nokta ve sivilce oluşumunu engeller. Sivilce ve siyah noktalar oluştuysa bu yağ ile bölgeleri temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda uçuğun çıktığı yerlere de uygulayabilirsiniz.

Bergamot esansiyel yağı, çeşitli cilt durumlarını tedavi etmek için kullanılır. Sedef ve egzamalı ciltlerde olumlu etkiler gösterir. Çeşitli banyo sabunlarına veya yıkama sularına bu yağdan eklendiğinde cilt üzerinde olumlu etkileri gözlenebilir.

Cilt hassasiyetini en aza indirmek için bu yağı cilde uygulanmadan önce taşıyıcı yağlarla seyreltilmelidir. Bergamot yağı cilde uygulandığında doğal bir böcek kovucu görevi görür. Yağlı ciltler için sebum düzenleyici görevi görür. Cilde doğru uygulama, rahatlama hissi sağlayabilir. Bergamot Yağının Faydaları yazımız hakkında aşağıda yorum yapabilirsiniz.

Bizi İnstagramda Takip Edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx