Aromaterapi

Aynısefa Yağının Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

İsmi duyulan bilinen bir yağ olan aynısefa yağının faydaları nelerdir sizlerle ele alacağız. Aynısefa yağının cilde ve saça birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları tırnak mantarını geçirmesi, cilt kuruluğuna iyi gelmesi ve saçlara canlılık kazandırmasıdır. Aynısefa çiçeği genellikle turuncu renktedir ve papatyayı andırır. Birçok bahçede bu çiçeği görmeniz mümkündür.

Aynısefa Nedir?

Aynısefa botanik bir bitki çeşididir. Diğer ismi de bahçe nergisidir. Aynısefa bitkisi; Asteracea papatya ailesine aittir ve turuncu çiçeklere sahiptir. Ilıman iklime sahip olan yerlerde yetişir. En çok da Akdeniz kıyıları ve Avrupa’da yetiştirildiği görülmektedir. Aynı zamanda yemeklere baharat olarak tüketilebilir. Bunun yanında kaynatılarak bitki çayı gibi de içilebilir. Aynısefanın özü de sağlık için kullanılır.

Aynısefanın Vücuda Faydaları ve Zararları

Aynısefanın Vücuda Faydaları ve Zararları
Aynısefanın Vücuda Faydaları

Aynısefa bitkisi sağlık için çok faydalıdır. Özellikle mide sorunlarına çok iyi gelmektedir. Gastrist, ülser gibi mide rahatsızlıkları olması halinde tüketilirse rahatsızlıkların belirtilerini en aza indirecektir. Mide astarını korur ve mide kanaması riskinin önüne geçer. Bunun yanında aynısefa çiçeğinin antibakteriyel özelliği vardır. Bu özelliğinden dolayı vücutta oluşan yaraları iyileştir ve mikrop oluşumunun önüne geçer. İltihapların neden olduğu ağrıları ve şişlikleri azaltır. Aynı zamanda varis ağrıları içinde kullanılabilen faydalı bir bitkidir.

Reklamlar

Araştırmalar yapılmış ve sonuçlarına göre aynısefanın içerisinde bulunan bileşenlerin kanser oluşumunu engelleyeceği tespit edilmiştir. Yani çeşitli kanser hastalıklarından korunmak için aynısefa tüketebilirsiniz. Ayrıca bu bitki adet söktürücüdür. Ve adet döneminde yaşanan sorunları en aza indirme konusunda başarılıdır. Cilt sorunlarına da iyi geldiği için, ayak mantarı, siğil, uçuk gibi sorunlara da çözüm olmaktadır.

Çoğu bitki de olduğu gibi aynısefayı da gebe olan kişilerin tüketmesi sakıncalıdır. Aynısefa bitki çayı tüketimi düşüğü neden olabilir. Ayrıca bazı kişilerde alerjiye de neden olabilir. Sakinleştirici ilaçlar ile birlikte alındığında vücutta zararlı durumlara yol açabilir.

Aynısefa Yağının Faydaları Nelerdir?

Aynısefa bitkisinin faydalarını ele aldık. Aynısefa çayını içerek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Bunun yanında aynısefa yağı da sağlık için çok faydalıdır. Soğuk sıkım şeklinde bu yağ üretilir. Gelelim aynısefa yağının faydalarına;

Aynı sefa yağı, mideyi rahatlatır ve mide ağrılarını yatıştırır. Özellikle gastrit, reflü ve ülser gibi mide rahatsızlıklarına yarar sağlar.

Reklamlar

Aynısefa yağı bağışıklık sistemini güçlendirerek; nezle, grip gibi rahatsızlıklara yakalanıldığında bağışıklığı güçlendirir. Kendinizi hasta gibi hissettiğinizde kullanmanız halinde bağışıklık sistemine etki ederek öksürük, boğaz ağrısı ve yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olabilir.

Kadınların özel dönemlerinde yaşadıkları adet ağrılarının azalmasını sağlar. Adet kramplarını en aza indirir. Çünkü bu yağ ağrı olan bölgedeki kan akışını hızlandırır. Bunun nedenle karın bölgesine sürülebilir. Aynı zamanda adet düzensizliğini de önler.

Aynısefa yağının bir başka faydası da basura iyi gelmesidir. Çünkü aynısefanın doku iyileşmesini hızlandırma özelliği vardır ve şişmeyi azaltır. Bir çalışmaya göre, 8 gün boyunca aynısefa yağını kullanan kişilerde doku yaralarının neredeyse % 90’ının kapanmasına yardım ettiği gözlemlenmiştir.

Bu yağ sayesinde, zararlı böcekleri sizden uzaklaştırır. Böceklerden ve sivrisineklerden kurtulmak istiyorsanız oda spreyinize bu yağdan ekleyebilirsiniz. Ya da cildinize aynısefa yağı uygulayarak sizden uzak durmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Hint Sümbülü Yağının Faydaları

Aynısefa Yağı Nasıl Kullanılır?

Aynısefa yağı genel olarak belirttiğimiz gibi haricen kullanılır. Ciltte sürülecek olan kısım temizlenir ve masaj yapar gibi sürülür. Nemlendirici olarak da kullanılabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta bu yağın gözle temas etmemesidir.

Aynısefa Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

 • Aynısefa yağı saçlarınızın yumuşacık olmasını sağlar.
 • Saçların pırıl pırıl görünmesini sağlar.
 • Saç diplerindeki yaralara iyi gelir.
 • Saçların temizlenmesine yardımcı olur ve saçlarınıza bakım yapar.
 • Saçınızın nem ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur.

Aynısefa Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Kuru cilde sahip olanlar aynısefa yağı ile ciltlerini nemlendirebilir. Kuruluktan çatlayan ciltler için harika bir nemlendiricidir.
 • Ciltte meydana gelen kabarcıklara ve yaralara iyi gelir.
 • Ciltte oluşan siğillere fayda sağlaması da aynısefa yağının faydaları arasındadır.
 • Güneş yanığı için etkili sonuçlar verir.
 • Ciltte meydana gelen aknelere ve sivilcelere etki eder.
 • Ciltte oluşan yanıklara iyi gelir.
 • Ciltteki yara izlerinin sonucunda oluşan renk değişikliklerini düzeltir.
 • Erkekler tıraş olduktan sonra kullanırsa, cildi rahatlatacaktır.
 • Derideki ve ayaklardaki mantarı yok etmeye yardımcı olur.
 • Ciltte meydana gelen kaşıntı, kızarıklık, hassasiyet ve şişme için yarar sağlar.
 • Cildimizde tahriş olmuş bölgedeki sağlıklı yeni dokuların büyümesini destekler. Cildi güçlendirir. Bu bölgeye kan akışını arttırır.
 • Ciltteki kollajen üretimini arttırır.
 • Küçük kesikleri hızlıca iyileştirir.
 • Varislere karşı etkilidir.
 • Cilt hastalıkları olan egzama, sedef hastalığı ve dermatit gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Ciltteki morlukları azaltmaya yardımcı olur.

Aynısefa Yağı Zararları Nelerdir?

 • Bu yağ bazı sakinleştirici ilaçlarla birlikte kullanıldığında etkileşime girebilir. Böyle bir durum olursa aşırı uyku haline sebep olabilir.
 • Alerjik cilde sahip olan kişiler doktora danışarak kullanmalıdır.
 • Hamilelerin kullanması tavsiye edilmez.

Aynısefa Yağı Tırnak Mantarına İyi Gelir mi?

Aynısefa Yağının Faydaları arasında tırnak mantarı da var. Tırnak mantarı için kullanılan bir yağdır. Ve bu rahatsızlığa iyi gelmektedir. Tırnak mantarına iyi gelmesi için ve tırnakların mantardan temizlenmesi ve yeni çıkacak tırnağa da mantar bulaşmaması için kullanılabilir. Bunun için gece yatmadan önce ayaklarınızı güzelce yıkayıp, mantar olan tırnağa masaj yapar gibi sürmelisiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta yağın dağılmaması için belli bir süre ayağınızı başka bir yere sürmemelisiniz. Bu uygulama ile tırnak mantarından doğal bir yolla kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Vanilya Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Aynısefa Yağı Fiyatı Nedir?

Aynısefa yağının fiyatı markasına ve miktarına göre değişiklik gösterir. Aynısefa yağı alırken dikkat etmeniz gereken bilinen bir markayı tercih etmektedir. Genellikle 20 ml küçük cam şişelerde satılmaktadır. Aynısefa yağı fiyatı 20 ml şişelerde 20 TL ile 35 TL arasında değişmektedir. Aynısefa Yağının Faydaları yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Youtube kanalına abone olun, birbirinden güzel videoları kaçırmayın https://www.youtube.com/c/begonyakadin

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx