Aromaterapi

Hint Sümbülü Yağının Faydaları

Reklamlar

Çok eskilerden beri bilinen ve kullanılan bir yağ olan Hint Sümbülü Yağının Faydaları nelerdir birlikte inceleyeceğiz. Hint sümbülü yağının diğer adı da spikenarddır. En değerli yağlardan birisidir ve dünyada Hindistan’dan Avrupa’ya kadar geniş bir alanda dini anlamda da kullanılmıştır. Aklınıza gelebilecek birçok soruna iyi gelmektedir. Hint sümbülü yağı; uykusuzluk, stres, sindirim sorunları, zayıf bağışıklık sistemi ve enfeksiyonlarını doğal yollar ile tedavi etmektedir. Bu yağ ayurveda tıbbında da yer almaktadır ve uyku bozukluğu, depresyon, kronik yorgunluk sendromu gibi bir dizi sağlık koşullarının tedavisinde kullanılmıştır.

Hint Sümbülü Yağının Faydaları

Hint Sümbülü (Spikenard) Nedir?

Hint Sümbülü Yağı yani spikenard; Valerian ailesinin bilimsel adı Nardostachys jatamansi olan çiçekli bir bitkidir. Bu bitki Nepal, Çin ve Hindistan’ın Himalayalarında yetişmektedir. Hint sümbülü ağacı yaklaşık 10bin fit yükseklikte bulunur. Bitki yaklaşık üç metre yüksekliğe kadar büyür. Pembe, çan şeklindeki çiçekleri vardır. Hint sümbülü bitkisinin bir kökten çıkan birçok tüylü sivri ile ayırt edilir ve Araplar tarafından buna Hint Başak bitkisi de denir.

Yapılan bir araştırmaya göre; hint sümbülü bitkisinin köklerinden elde edilen yağ; mantar toksik aktivitesi, antimikrobiyal, antifungal, hipotansif, antiaritmik ve antikonvülsan etki göstermektedir. Bu nedenle de yüzde 50 etanol ile ekstrakte edilen rizomlar hepatoprotektif, hipolipidemik ve antiaritmik aktivite gösterir. Hint sümbülü bitkisinin toz sapı; uterusu temizlemeye yardımcı olur ve adet bozukluklarını tedavi etmeye yardımcı olur.

Reklamlar
Hint Sümbülü (Spikenard) Bitkisinin Tarihi
Hint Sümbülü (Spikenard) Bitkisinin Tarihi

Hint Sümbülü (Spikenard) Bitkisinin Tarihi

Hint Sümbülü (Spikenard) bitkisinin rizomları ve kökleri geleneksel tıpta antistres ajanlar olarak kullanılmaktadır. Hindistan’da antikonvülsan Ayurveda ilacı olarak satılmaktadır. Hatta İncil’de iki kere bu bitkinin ismi geçmektedir. İbranice nard kelimesi “ışık” anlamına gelmektedir. Bitkinin kullanımı, Mısırlıların lüks olarak gördüğü ve Romalıların onu parfüm olarak kullandıkları eski zamanlara dayanmaktadır. Nard, Achilles tarafından Patroklos’un vücudunu parfümlemek için kullanıldığında Homeros’un İlyada’sında da belirtilmiştir.

Hint Sümbülü (Spikenard) bitkisi ortaçağ Avrupa mutfağındaki yiyeceklere baharat olarak kullanılmış ve lezzet vermiştir. Ayrıca ortaçağ Avrupa mutfağında; baharatlı bir şarap içeceği olan Hipokras’ı tatmak için kullanılan baharat karışımının bir parçası olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda 17. yüzyılda Stingo adlı güçlü bir bira için de bir malzeme olarak kullanılmıştır.

Hint Sümbülü (Spikenard) Sağlık Açısından Yararları

Bakteri ve mantarla savaşır

Hint sümbülü yağının en önemli faydalarından birisi ciltte ve vücutta bakteri üremesini durdurmasıdır. Bu nedenle ciltte deri yüzeyinde meydana gelen yaralara sürülerek yaralarda meydana gelen bakterileri öldürür. Vücudumuzda meydana gelen böbrek, idrar kesesinde ve üretrada bakteriyel enfeksiyonlarını tedavi eder. Bakterinin dışında ayak tırnağı mantarına da iyi gelmektedir. Ayrıca sporcunun ayağı, tetanoz, kolera ve gıda zehirlenmesini tedavi ettiği de bilinmektedir.

Kaliforniya’nın Batı Bölgesel Araştırma Merkezi’nde yapılan bir araştırmada; 96 esans yağının bakteri karşısındaki sonuçları değerlendirilmiştir. Spikenard yani Hint sümbülü yağının hayvan dışkısında yaygın olarak bulunan bir bakteri türü olan C. jejuni’ye karşı en aktif olan yağlardan biri olduğu görülmüştür. C. Jejuni bakterisi dünyada gastroenteritinin en yaygın nedenlerinden biridir. Hint sümbülünün bir özelliği de antifungal yapısıdır, bu nedenle cilt sağlığını geliştirir ve mantar enfeksiyonlarının neden olduğu rahatsızlıkları iyileştirmeye yardımcı olur. Bu güçlü bitki kaşıntıyı hafifletebilir, cilt üzerindeki lekeleri tedavi edebilir ve dermatiti tedavi edebilir.

Reklamlar
İltihabı hafifletir
İltihabı hafifletir

İltihabı hafifletir

Hint sümbülü yağı yağısı itibariyle vücuttaki iltihapla mücadele eder ve sağlığınız için son derece faydalıdır. İltihap tedavi edilmezse birçok hastalığı neden olabilir, özellikle sinir, sindirim ve solunum sistemleri için hayati bir önem taşır. Güney Kore’de yapılan bir araştırmaya göre spikenard tedavisinin akut pankreatit ve pankreatite bağlı akciğer hasarının şiddetini zayıflattığı sonucuna varılmıştır. Bu durum Hint sümbülü yağının vucudumuzda bir anti-enflamatuar ajan olarak hizmet ettiğini kanıtlamaktadır.

Zihni ve bedeni rahatlatır

Hint sümbülü yağı cilt ve zihin için rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir yağdır. Bu nedenle sakinleştirici olarak vücudumuzda kullanılır. Bunun yanında depresyon ve huzursuzluk duygularını yatıştırır ve stresi azaltmak için doğal bir çözüm olarak kullanılabilir. Japonya’da bulunan Farmasötik Bilimler Okulu’nda yapılan bir araştırmaya göre, Hint sümbülü yağı spontan buhar uygulama sistemi kullanarak sedatif aktivitesi açısından incelenmiştir. Sonuçlara göre Hint sümbülü yağı çok fazla kalaren içerdiği tespit edilmiştir. Bu nedenle buhar inhalasyonunun fareler üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Bağışıklık sistemini uyarır

Hint sümbülü yağının bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Vücudumuzun kan basıncını düşürür. Artan kan basıncı arterler ve kan damarları üzerindeki basıncın çok yüksek olması ve arter duvarının bozulmasına neden olarak kalp üzerinde ekstra strese neden olur. Uzun süre boyunca düzelmeyen yüksek tansiyon, felç, kalp krizi ve diyabete neden olabilir. Bu nedenle Hint sümbülü yağı kullanarak yüksek tansiyon rahatsızlığını önemli ölçüde normale döndürebilirsiniz. Çünkü Hint sümbülü yağı; arterleri genişletir, oksidatif stresi azaltmak ve duygusal stresi azaltmak için antioksidan görevi görür. Bitki yağları ayrıca bir dizi hastalık ve hastalık için suçlu olan iltihabı hafifletir.

2012 senesinde Hindistan’da yapılan bir araştırmaya göre; Hint sümbülü bitkisinin saplarının yüksek indirgeme yeteneği ve güçlü serbest radikal temizleyicisi olduğunu tespit edilmiştir. Serbest radikaller vücudun dokuları için çok tehlikelidir kanser ve erken yaşlanmaya neden olabilir. Bu nedenle vücutta oluşabilecek hasarların önlenmesi için antioksidanlar kullanır. Antioksidan oranı yüksek olan besinler vücudumuzu iltihaptan korur ve serbest radikal hasarıyla savaşır, sistemleri ve organları düzgün çalışır halde tutarlar.

Saçın uzamasına yardımcı olur
Saçın uzamasına yardımcı olur

Saçın uzamasına yardımcı olur

Hint sümbülü yağının saç sağlığına da faydası vardır. Saçın uzamasını teşvik eder, saçların doğal rengini korur ve beyazlaşmasının önüne geçer. 2011 senesinde Pharmacognosy Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre, Hint sümbülü yağının saç büyümesini teşvik etme yeteneği ölçülmüştür.  Çalışma için ham ekstrakt, fraksiyonlar ve izole edilmiş bileşiklerin ikisi saç büyüme aktiviteleri açısından test edildi. Saç büyümesi, çalışma başlamadan önce dört santimetrekarelik bir alanda tüyleri alınmış dişi Wistar sıçanlarında test edilmiştir. Sonuçlara göre, Hint sümbülü yağı saç büyümesini teşvik etmekte bu duruma pozitif tepki gösterdiğini göstermektedir; ham spikenard ekstreleri saf bileşiklerden daha etkilidir. Hint sümbülü yağının izole edilen bileşikleri, farklı şekillerde etkili oldukları için, birlikte hareket ettiklerinde, kısa bir süre içinde saç büyümesi yeniden başlamıştır. Hint sümbülü saç dökülmesi ilacı olarak faydalıdır.

Uykusuzluğu giderir

Zaman zaman herkes uykusuzluk sorunu yaşayabilir. Ne kadar can sıkıcı olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak uzunca bir süre uykusuzluk sorunu yaşayan kişiler, yorgun ve mutsuz olurlar. Uzun vadede dinlenemedikleri için birçok hastalıkla karşılaşabilirler. Uykusuzluk ilk olarak stres ve anksiyeteye neden olur. Uyuyamamanın nedenleri uyarıcıların aşırı kullanımı, şeker, hazımsızlık, ağrı, alkol, fiziksel aktivite eksikliği, huzursuz bacak sendromu, hormonal değişiklikler, uyku apnesi veya diğer tıbbi durumları olabilir. Eğer kişide bunun gibi sorular varsa başka yöntemlerden önce doğal takviyelerden yararlanmayı deneyebilir.

Hint sümbülü yağının yatıştırıcı ve müshil özellikleri uykusuzluk çeken kişilere iyi gelebilir. Kendinizi iyi hissedersiniz huzursuzluk ve endişe duyguları kaybolur. Böylece rahat bir uykuya dalabilirsiniz. Ayrıca hazımsızlık veya mide sorunlarından dolayı uyuyamıyorsanız; sindirim sisteminin işlevini de geliştirerek iyi gelebilir. 2015 yılında fareleri içeren bir çalışmada bir Hint sümbülü yağı özütünün bileşiklerinin inhalasyondan sonra sakinleştirici etkilere sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırmacılar, spikenard yağı kullanan aroma terapinin hafif sedasyon sağlayabileceği sonucuna varmıştır.

Kabızlığı azaltabilir

Hint sümbülü yağının sindirime faydalı olduğu düşünülmektedir. Ancak sınırlı sayıda araştırma yapılmıştır. Fakat gene de Hint sümbülü yağı sindirim sistemini uyaran doğal bir müshil olarak kullanılmaktadır. Bunun nedeni de yağın; rahatlatıcı ve sakinleştirici özellikleridir. Bu nedenle Hint sümbülü yağı; bağırsak duvarını kurutan sentetik laksatiflerden farklı olarak, içindeki gevşetici bileşikler ile atıkların kolondan ve vücuttan dışkı şeklinde atılmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

Rahim ve yumurtalıkları korur
Rahim ve yumurtalıkları korur

Rahim ve yumurtalıkları korur

Hint sümbülü yağı vücudumuzda östrojen ve progesteron salgılarını uyarabilir. Böylece rahim ve yumurtalıkları koruyabilir. Ancak bunu kanıtlayan bilimsel bir insan çalışması yapılmamıştır. Eski zamanlardan beri Hint sümbülü yağı ve uçucu yağlar; üreme sağlığında kullanılmaktadır. Hint sümbülü yağı geleneksel tıpta ve Ayurveda tıbbında menstrüasyonu teşvik etmek, uterusu temizlemek, ağrılı menstruasyonu tedavi etmek ve uterusun iltihaplanmasını azaltmak için uterus uyarıcısı olarak kullanılmaktadır. Adet döngüsünün düzenli olarak devam etmesi için ve adet dönemindeki krampları sancıları rahatlatır. Ve rahatsız edici şişkinlik için doğal bir ilaç görevi görür. Ayrıca Hint sümbülü yağı doğal olarak iktidarsızlığın tedavisinde afrodizyak olarak kullanılmıştır.

Hint Sümbülü Yağı (Spikenard) Yan Etkileri

Hint sümbülü yağını topikal ve aromatik olarak kullanmak güvenlidir. Eğer dahili olarak kullanacaksanız yüzde 100 saf, yüksek kaliteli ve organik ürünler olduğundan emin olmalısınız.

Hint sümbülü esansiyel yağının yaşam sonu bakımında ajitasyon ve sıkıntı yönetimindeki etkinliğini ölçen bir araştırmaya göre, Hint sümbülü yağı kullanmanın bilinen bir riski yoktur.

Hint sümbülü yağı toksik olmayan, tahriş edici olmayan ve duyarlı olmayan bir yağ olarak bilinir. Bunun yanında Hint sümbülü yağını kullanmaya engel olacak bilinen herhangi bir tıbbi durum da olmamalıdır.

Hamilelik ve emzirme döneminde Hint sümbülü yağını kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu yağın tamamen güvenli olup olmadığını gösteren yeterli araştırma yoktur.

Bazı uçucu yağların hassas cildi olan kişilere alerji yapma olasılığı vardır. Bu nedenle bu şekilde bir yağ kullanacağınızda kullanmadan önce kolunuzun küçük bir yerinde test etmelisiniz. Alerjik bir reaksiyona neden olmazsa kullanabilirsiniz. Hint sümbülü yağını; gözlerden ve diğer hassas alanlardan uzak tutulmalısınız.

Hint sümbülü yağı (spikenard) nard ve muskroot olarak da adlandırılmaktadır. Çok uzun zamandır bitkisel ilaç olarak kullanılan çiçekli bir bitkidir. Hint sümbülü yağı rizomlardan ve bitkinin sapından çıkarılır. Hint sümbülünün yosuna benzeyen tatlı, odunsu ve baharatlı bir kokusu vardır. Hint sümbülü esansiyel yağı, çeşitli sağlık koşullarını iyileştirmek için aromatik, topikal ve dahili olarak kullanılabilir. Hint sümbülü yağının en önemli faydaları arasında enfeksiyonlarla savaşma, iltihabı azaltma, zihni ve vücudu rahatlatma, bağışıklık fonksiyonunu uyarma, saç büyümesini teşvik etme, uykusuzluğu giderme, sindirimi destekleme ve kadın üreme organlarının sağlığını artırma yeteneği bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Neroli Yağının Faydaları

Bizi İnstagramda Takip Edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx