Aromaterapi

Siyah Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Son zamanlarda ismi daha çok duyulan siyah sarımsak yağının faydaları nelerdir birlikte ele alacağız. Beyaz sarımsağa göre daha çok ilgi çeken siyah sarımsağın faydaları nelerdir. Beyaz sarımsak çok uzun yıllardır kullanılmakta ve faydaları bilinmektedir. Eskiden zamanlardan beri beyaz sarımsak yaygın olarak kullanılırken, şimdi kokusu daha az ve daha fazla antioksidan kaynağı olan siyah sarımsak da ülkemizde kullanılmaya başlamıştır.

Siyah Sarımsak ile Hastalıklardan Korunun | İşte Faydaları

Siyah Sarımsak Nedir?

Rengi ile ilgi çeken ve görenleri şaşırtan siyah sarımsak uzak doğu ülkelerinde uzun zamandır kullanılmaktadır. Ülkemizde son zamanlarda popüler olmuştur. Siyah sarımsağın, ülkemizde en çok Kastamonu-Taşköprü’de üretileni rağbet görmektedir.

Siyah sarımsak beyaz sarımsağın özel yöntemler ile kurutulması sonucunda elde edilir. En önemli özelliği beyaz sarımsağa göre kokusunun çok daha az olmasıdır. Rengi ve kokusu dışında içeriğindeki yararlı maddelerin zenginliği sayesinde de çokça tercih ediliyor. Gelin birlikte siyah sarımsağın faydalarını ele alalım.

Reklamlar
Siyah Sarımsağın Faydaları Nelerdir?
Siyah Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Siyah Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

 • Siyah sarımsağı, sürekli kullandığımız beyaz sarımsaktan ayıran en önemli özelliklerden biri de antioksidan bakımından beyaz sarımsaktan daha zengindir. Bu özelliklerinden dolayı siyah sarımsak, vücudu toksinlerden arındırır. Antioksidan özelliklerinin etkisinden dolayı birçok hastalığa yakalanma riskini de azaltmaktadır.
 • Siyah sarımsak hücrelerin yenilenme sürecine olumlu etkilerde bulunur.
 • Düzenli tüketilmesi halinde cilt sağlığına da olumlu etkileri vardır. Hücre yenilenmesini desteklediği için yaşlanma karşıtı bir etkisi vardır.
 • Siyah sarımsağın içinde kalsiyumdan fosfora birçok mineral ve vitamin vardır. Bunlar vücudumuzun ihtiyacı olan B1 ve C vitaminleri ve diğer vitaminlerdir.
 • Siyah sarımsak doğru şekilde tüketilirse, vitamin ve minerallerin de etkisiyle antiseptik ve antienflamatuar özellikler gösterir. Yani vücudumuzdaki iltihaplanmaların hızlıca iyileşmesine destek olur ve vücudumuzu bakterilere karşı korumaya yardımcı olur.
 • Beyaz sarımsağın kolesterol dengeleme özelliği siyah sarımsakta da vardır.
 • Kolesterolü dengelediği gibi tansiyon üzerinde de dengeleyici etkileri vardır.
 • Antioksidan özellikleri olduğu için siyah sarımsak, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır.
 • Siyah sarımsağın faydalarından birisi de beyin sağlığını da olumlu yönde desteklemesidir. Özellikle hafıza üzerinde güçlendirici özellikleri bulunduğu söylenmektedir.
 • Siyah sarımsak etkili bir antioksidan kaynağı olduğu için stres, strese bağlı uykusuzluk ve yorgunluk gibi sorunlara da çözüm olabiliyor, vücuda zindelik veriyor.

Siyah Sarımsak Nasıl Tüketilir, Nasıl Kullanılır?

Siyah sarımsağın saydığımız birçok faydasından dolayı denemek istemiş olabilirsiniz. Peki siyah sarımsağı nereden bulabilirim diye düşünüyorsanız; siyah sarımsağı büyük marketlerde, organik ve doğal ürün satışı yapan mağazalarda ve online alışveriş sitelerinde kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca bazı güvenilir aktarlarda da onu bulabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken aldığınız yerin güvenilir olmasıdır.

Siyah sarımsağı nasıl kullanacağım diye merak ediyorsanız, aynı beyaz sarımsak gibi yaptığınız çoğu yemeğin içine atabilirsiniz, salatalarınızda, hazırladığınız soslarda kullanabilirsiniz. Sos yapımında siyah sarımsak kullanarak hem renginden hem tadından hem de faydalarından yararlanabilirsiniz. Eğer faydalarından dolayı siyah sarımsağı düzenli olarak tüketmek isterseniz bir diş siyah sarımsağı direkt olarak yutabilirsiniz.

Siyah sarımsağın sağlık için bilinen bir yan etkisi yoktur. Sağlık için zararı yoktur. Ama beyaz sarımsağa alerjisi olan kişiler ve düzenli ilaç kullananların temkinli olarak tüketmelerinde fayda vardır.

Siyah Sarımsak Yağı Nedir?
Siyah Sarımsak Yağı Nedir?

Siyah Sarımsak Yağı Nedir?

Beyaz sarımsak çok bilinen ve kullanılan bir besindir. Son yıllarda siyah sarımsak da bilinmeye kullanılmaya başlanmıştır. Yukarıda saydığımız çok sayıda faydası vardır. Bu nedenle siyah sarımsağın özel işlemler sonucunda yağı çıkarılmaktadır. Ve jöle gibi bir kıvamda olacaktır. Siyah sarımsağın beyaz sarımsak gibi kötü bir kokusu olmadığı için siyah sarımsak yağı da kötü kokmaz. Tadı incire benzer. Siyah sarımsağın faydalarına baktığımızda ise, siyah sarımsak normal sarımsağa göre daha fazla antioksidan maddeler ve amino asit içermektedir. Siyah sarımsak yağı kara sarımsak yağı olarak bilinmektedir.

Reklamlar

Siyah Sarımsak Yağı Faydaları Nelerdir?

Siyah sarımsak yağı sağlığımıza fayda sağlayacak çok sayıda vitamin ve mineral içermektedir. Siyah sarımsak yağı 17 tür amino asit içerir bunun yanında, B vitamini açısından da zengindir. Yapısınd kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir, çinko ve manganez gibi mineral maddeler de bulundurur.

Siyah sarımsak yağı hastalıklara karşı koruma sağlar. Çünkü içindeki antioksidanlar beyaz sarımsaktan iki kat daha fazladır. Bu nedenle antioksidan yapısı ile hastalıklara karşı korur, birçok kronik hastalıkları engeller. Ve kalp hastalıkları, alzheimer, romatoid artrit gibi rahatsızlıklara karşı vücudumuzu korur.

Siyah sarımsak yağı vücudumuzu enfeksiyonlara karşı korur. Siyah sarımsak yağının içinde bulunan allisin maddesi sayesinde antibiyotik, anti mikrobik özelliği vardır. Bu sayede enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırır.

Siyah sarımsağı şeker ve tansiyon hastaları güvenle tüketebilir. Siyah sarımsak şeker hastalığına iyi gelmektedir. Ayrıca şeker hastalığının ileriki dönemde neden olabileceği kalp hastalığı, böbrek rahatsızlığı, görme bozuklukları, sinir hasarı gibi rahatsızlıkların da önüne geçer. Siyah sarımsak yağındaki etkili antioksidanlar şeker hastalığına diyabete karşı koruma sağlar.

Siyah sarımsak virüslere ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaktadır. Siyah sarımsak yağını cildinize uygularsanız ciltteki alerjik reaksiyonlara iyi gelir, cildin rahatlamasını sağlar. Siyah sarımsak etkili bir doğal antibiyotik olduğundan enfeksiyonlara ve virüslere karşı korunmaya yardımcı olur.

Siyah sarımsak yağı antioksidan etkisinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir. İçinde bulunan amino asit, vitamin ve mineral maddeler ile bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bizi hastalıklara karşı korur. Özellikle salgın hastalıklara karşı vücudu korur ve güçlendirir.

Siyah sarımsak, beyaz sarımsak gibi kolesterolü dengeler. Kolesterolü düşürücü bir etkisi vardır bu nedenle kalp hastalıklarına iyi gelir.

Siyah sarımsak karaciğeri alkol hasarına karşı iyileştirerek alkolün karaciğerde sebep olduğu iltihaplanmayı ve hasarı geçirir.

Siyah Sarımsak Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Siyah Sarımsak Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Siyah Sarımsak Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 • Siyah sarımsak kabızlığı engeller.
 • Siyah sarımsak kansere karşı korur.
 • Kış aylarında sık karşılaştığımız soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korur.
 • Yaşlanma önleyici etkisi vardır.
 • Kan basıncının dengelenmesini sağlar.
 • Alzheimer rahatsızlığına karşı koruma sağlar.

Siyah Sarımsak Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Siyah sarımsak sağlığımız için çok faydalıdır. Bu nedenle siyah sarımsak yağını saçlarınıza kolayca uygulayıp başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Peki siyah sarımsak yağının saçlara faydaları nelerdir, göz atalım;

 • Saç derisini besleyerek, saç köklerinin sağlıklı olarak gelişmesini sağlar.
 • Saç derisinde oluşan kepekleri yok eder.
 • Saç dibine uygulandığında yıpranmış saçlara iyi gelir ve saç dökülmesini azaltır.
 • Siyah sarımsak yağı saçkırana karşı faydalıdır.
 • Saçtaki yağ ve nem dengesinin ayarlanmasına yardım eder.

Siyah Sarımsak Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Siyah sarımsak yağını saçlarıma nasıl uygularım diyorsanız sizler için ele alalım. Siyah sarımsak yağını haftada iki kere saç diplerinize masaj yaparak sürmeniz yeterlidir. 15-20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı doğal içerikli bir şampuan ve ılık su ile yıkayınız.

İlginizi çekebilir: Çitlembik Yağının Faydaları Nelerdir?

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx