Saç Bakımı

Saç Nezlesi Nedir?

Reklamlar

Son zamanlarda duyulan ve merak edilen saç nezlesi nedir sorusunun cevabını yazımızda bulabileceksiniz. Saç derisinde yanma ve batma hissi ile kendini göstermektedir. Bunların yanında da başka belirtileri de vardır. Şimdi detaylara geçelim.

Saç Nezlesi Nedir?

Duştan ve denizden sonra saçlarınız iyice kurutmadığınız zaman saç nezlesi meydana gelebilir. Saç nezlesinde yanma ve batma hissi meydana gelir. Ve çoğunlukla saçları daha uzun olduğu için kadınlarda görülmektedir. Ve saç nezlesi olan kişinin saç derisinde ağrılı bir his olur. Ağrının yanında kaşıntı ve yanma da olabilmektedir.

Saç Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

  • Saç nezlesi özellikle uzun saçlı kişilerde görüldüğü için rapunzel hastalığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalığın belirtileri şu şekildedir;
  • Saç nezlesi olan kişide kafa derisinde, özellikle kıl köklerinde ağrı ve yanma hissi meydana gelebilir.
  • Saç nezlesi ilk fark edildiğinde tebdir alınmazsa, ileri ki dönemlerde, kafa derilerinde yara ve aşırı derecede dökülme ile sonuçlanabilir.

Saç nezlesinin açıklaması iki farklı teoriye göre açıklanmıştır:

Reklamlar

Saç nezlesinin ilk açıklaması; saç derisindeki kıl köklerini beynin sinir sistemine bağlayan sinirler hücrelerin üzerinde kıl kalmayınca beyine acı mesajı gönderecektir. Bu durum fantom ekstremite ağrısındaki gibi gerçekleşmektedir. Saç nezlesinin ağrısı vücuttan kesilen veya olmayan bir organda olan ağrılara benzemektedir.

Saç nezlesinin ikinci şeklinde de hastalığa yakalananların insanların saç derileri aşırı hassas sinirlere sahiptir. Daha çok uzun saçlı olan kişilerin saçlarını sıkıca toplamalarından meydana gelebilir. Saçlar sıkıca toplandığı için havasız kalır ve buna da at kuyruğu sendromu denmektedir. Yapılan araştırmalara göre saçların hava almaması saç kaybı yaşanmasının sebeplerinden birisidir.

Saç Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Saçlarınızda ve saç köklerinizde ağrı, yanma ve kaşıntı varsa saç nezlesi olmuş olabilirsiniz. Böyle bir şikayetiniz varsa gerekli önlemleri kısa zaman içinde almazsanız ileride saç diplerinizde yara ve şiddetli saç dökülmeleri meydana gelebilecektir. Tıp dilinde hastalık olarak isimlendirilmemektedir. Bu sebeple belli bir tedavi yöntemi de yoktur. Yapmak gereken bu hastalığa neden olan faktörleri ortadan kaldırmaktır. Ağrıya neden olan sebepler olmadığı sorun devam ediyorsa bir dermatologa danışmalısınız.

Saç nezlesi olmamak için saçlarınızı duştan sonra iyice kurtulmalı ve elinizdeyse 2-3 saatte dışarıya çıkmamalısınız. Eğer dışarı çıkmanız gerekiyorsa ilk olarak saçlarınızı havlu ile kurutup sonra da fön makinesi ile kurutmak gereklidir. Rahat saç derisinin hava alacağı modeller benimsenmeli ve saçlarınıza jöle ve şekillendirici sprey gibi ürünler kullanmamalısınız.

Reklamlar
Saç Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi
Saç Nezlesi Nedir? Saç Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Saç Nezlesi Neden Olur?

Saç nezlesi olan kişilerde olan kafa derisinde iğne batması hissi, fazla kaşıntı, yanma ve ağrı gibi sorunların olmasının nedeni saçlarınızın uzun zaman boyunca sıkı bir şekilde toplanmasıdır. Eğer saçlarınız uzun zaman sıkıca toplu kalırsa kafa deriniz hava almayacak ve deriniz çekilmeye başlayacaktır. Bunun sonucunda da saç kökleriniz zorlanacak ve kopmalara dökülmelere neden olmaktadır.

Saç nezlesi olmanın bir diğer nedeni de az önce bahsettiğimiz gibi saç diplerinin ıslak kalmasıdır. Özellikle soğuklarda ve rüzgarda saçlarınızı kurutmazsanız saç kökleriniz güçsüzleşir ve kafa derinizde kaşıntı ve dökülme meydana gelir.

Saçların fazla ısıya maruz kalmasından dolayı da saç nezlesi olabilir. Saç şekillendirici, fön gibi işlemler ısıdan dolayı saçlarınızı tahriş edebilir. Ve bazı insanlarda da boyalardan dolayı alerjik reaksiyon gelişip saç nezlesi meydana gelebilmektedir.

Dengeli beslenme çok önemlidir. Sağlıksız beslenen kişilerde vitamin eksikliği daha çok görüldüğü için saç nezlesi de daha çok görülmektedir. Özellikle de D vitamini eksikliği saç köklerini güçsüzleştirmektedir.

Saç nezlesinin kesin olmasa da stres, depresyon gibi psikolojik etkenlere bağlı olduğu da düşünülmektedir. Kesin olarak kanıtlanmasa da bu ihtimal de düşünülmektedir.

Saç Nezlesi Neden Olur
Saç Nezlesi Neden Olur

Saç Nezlesi Kaç Gün Sürer?

Hastalık ciddi bir boyuta gelirse kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Saçlarınızı kurutup sıkıca toplamazsanız 1 haftada geçebilir bazı durumlarda da 1 ay kadar da sürebilmektedir.

Saç Nezlesine Ne İyi Gelir?

Saç nezlesine yakalanmamak için dikkat etmeniz gereken saçlarınızı ıslak bırakmamaktadır. Saçlarınızı duş aldıktan sonra dikkatlice kurutmalısınız. Ve saçlarınızı çok sıkacak saç diplerinizi gerecek saç modellerini tercih etmezsiniz saç nezlesine denk gelme ihtimalisiniz azalacaktır.

Saç Nezlesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç nezlesinin kesin ve net bir çözümü yoktur. Fakat gene de sorunların ne olduğun belirlenip tedavi yapılabilir. Ve hastalığın ortadan kalkması için saça uygulanan sıcak işlemler gibi, saçınızı güzelce kurutmak gibi önlemleri aldıktan sonra geçmezse tedavi edilmesi gerekmektedir. Ve hastalığın belirtileri de herkeste farklı olmaktadır. Bu hastalığı yok etmek için özellikle şu faktörlere dikkat etmek gerekmektedir;

Saç nezlesi olmamak için düzenli ve sağlıklı beslenilmelidir. Protein kaynağı olan yumurta, balık, et, süt gibi protein ve vitaminler alınarak saçların güçlü olmasını sağlayacaktır.

Ani yani şok diyetler vücudun dengesini bozduğu için bu diyetlerden kaçınılmalıdır.

Hayatınızdan stresi uzak tutmaya çalışmalısınız.

Hormonal sorunlarınız varsa bu da saç sağlığını etkilemektedir. Vücudunuzda meydana gelen hormonal dengesizlikliklerin giderilmesi için doktorunuzdan yardım almalısınız.

Saç bakımında elinizden geldiğince doğal içerikli ürünler tercih etmenizde fayda vardır. Saç bakımınıza özen göstermelisiniz. Saçlarınıza çok fazla jöle, saç köpüğü gibi ürünler kullanmayıp saçlarınızı yüksek ısı veren şekillendiricilere maruz bırakmamalısınız.

Tercih ettiğiniz şampuanın saçlarınızı nemlendirmesi ve doğal içerikli olması oldukça önemlidir.

Saçlarınızı yıkarken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da saçlarınızı soğuk ya da sıcak su ile değil ılık su tercih etmektir.

Saç Nezlesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Saç Nezlesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saçlarınızı yıkadıktan sonra kesinlikle havluyla ve ılık bir derecede fön makinesi ile saçınızı kurutmalısınız.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra 2-3 saat dışarı çıkmamaya dikkat etmelisiniz. Özellikle de soğuk havalarda buna çok dikkat etmelisiniz. Dışarı çıkmak zorundaysanız da saçlarınızı iyice kurutup kuru olduğuna emin olup o şekilde çıkmalısınız.

Saçlarınızı sıkacak şekilde toplamamalı saç derinize hava aldırmayacak modelleri tercih etmemelisiniz.

Saç derisine belirli günlerde yumuşak bir şekilde masaj yapılırsa saç deriniz için çok faydalı olacaktır.

Bunların yanında mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx