Beslenme

Mutlaka Tüketilmesi Gereken Yeşil Yapraklı Sebzeler

Reklamlar

Günlük hayatımızda Mutlaka Tüketilmesi Gereken Yeşil Yapraklı Sebzeler ile daha sağlıklı ve dengeli beslenmek mümkün. Bu sebzeler ile vücudumuzun ihtiyacı olan ve almamız gereken bazı mineral ve takvyeleri kolaylıkla alabiliriz. Yeşil yapraklı sebzeler hayatımızda önemli bir yeri olan ve beslenmemizde de olması gereken besinlerdir. Bu besinler vitamin ve besin değeri açısından oldukça zengindir. Ayrıca yeşil sebzeler vücudumuzda detoks etkisi de yapmaktadır. Bağışıklığımızın güçlenmesinde önemli rol oynayan bu sebzelerden hangilerini yemeliyiz, mutlaka tüketmemiz gereken yeşil yapraklı sebzeler hangileridir? Gelin beraber inceleyelim.

Mutlaka Tüketilmesi Gereken Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerin faydaları ve sağlık açısından bir fayda deposu olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki bu sebzeler vücudumuza ne vaat ediyor ve neler veriyor?

İlginizi Çekebilir: Kolay ve Partik Kahvaltılık Tarifleri

Reklamlar

Kale

Kale bitkisi belki de insan sağlığı açısından en çok faydayı içeren sebzelerden birisidir. Bir su bardağı kale bitkisi günlük K vitamini ihtiyacımızın yüzde 69’unu, A vitamini ihtiyacımızın ise yüzde 21’ini, C vitamini ihtiyacımızın ise yüzde 34’ünü karşılamaktadır. Bu bilgilerin dışında vücudumuzun stres sebebi ile yakalanabileceği hastalıkların riskini azaltan lutein ve beta-karoten bileşiklerini içerir.

Roka

Rokanın en büyük özelliği kan basıncını düzenlemesidir. Hemen hemen çoğu yeşil yapraklı sebze gibi roka da vitamin ve mineral açısından zengindir. Roka ağızda bıraktığı keskin tadının yanı sıra vücudumuzdaki nitrik oksit oluşumunu sağlayan en önemli diyet nitrat kaynağı olması en önemli özelliğidir. Roka hakkında yapılmış bazı çalışmalar bu nitratların kesin olarak hipertansif özellikle hastalarda kan dolaşımını artırmak için damarları genişletir ve kan basıncını düşürmeye yönelik olumlu etkide bulunur.

Kara Lahana

Kara Lahana
Kara Lahana

Kale bitkisinin K vitamini açısından oldukça zengin olduğunu belirtmiştik. Kara bitkisinin yanında kara lahana da kale bitkisi kadar faydalı ve etkili bir besindir. Bu yeşil sebzenin bir su bardağı kadarı günlük K vitamini ihtiyacınızın yüzde 1 civarını karşılar. Kar lahana mutlaka beslenme listenizde olması gereken bir besin maddesidir.

Kara lahana kan pıhtılaşmasını engellediği için sağlığımız açısından oldukça faydalı bir besindir. Bunun yanında son zamanlarda yayınlanmış bir araştırma sonucuna göre kemik sağlığına da iyi geldiği tespit edilmiştir. K vitamini eksikliği olan kişilerin özellikle kalça kırığı sorunu yaşamamak için lahana kara lahana tüketmelerinde fayda vardır.

Reklamlar

Ispanak

Ispanak
Ispanak

Ispanak hamileliği kolaylaştırması özelliği ile bilinmektedir. Ispanak tüm yeşil sebzeler gibi tatsız bir formdadır ancak çok yönlü kullanımı ile oldukça faydalı bir besindir. Ispanağı öne çıkaran en önemli etkeni bunlardan öte folat içermesidir.

Folat, kırmızı kan hücresi üretimi ve hamilelikte nöral tüp kusurlarının önlenmesi için gereklidir. Böylece daha kolay hamile kalmanızı kolaylaştırır.

Su Teresi

Su teresi çok kuvvetli tadı olan bir bitkidir. Su teresi bitkisi uzun yıllardır tıbbi çalışmalarda kullanılmaktadır ve bilim dünyasında adından son zamanlarda çokça söz ettirmektedir. Su teresi ile ilgili bilimsel çalışmalar çok fazla olmasa da bitkinin özütünün kanserli hücrelerin hedef alınmasında ve bu hücrelerin üremesinin durdurulmasında rol oynadığına dair bilgiler yayınlanmıştır.

Çin Lahanası

Çin Lahanası
Çin Lahanası

Selenyum pek çok diyette olmayan ancak vücudumuzun ihtiyacı olan bir mineraldir. Selenyum mineralini fındık ile kolayca edinebilirsiniz. Ama yeşil yapraklı besinlerde de yüksek miktarda bulunmaktadır. Özellikle çin lahanasından rahatlıkla selenyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Selenyum başta bağışıklık sistemimiz olmak üzere, kanser ve tiroid bezlerinin düzenlenmesinde rol oynamaktadır. Tiroid bilindiği üzere vücudumuzun metabolizmasını kontrol etmede önemli rol oynamaktadır. Dolayısı ile selenyum vücudumuza mutlaka almamız gereken bir mineraldir.

Karahindiba

Kara hindiba karaciğer işlevlerinin düzenlenmesinde ve detoks etkisi ile vücudumuzun temizlenmesi ve kilo vermeyi olumlu yönde etkilemesi ile bilinen bir yeşil sebzedir. Karahindiba sebzesini özellikle salatalarınızda kullanabilirsiniz, kendinize yaprakları ile çay hazırlayabilirsiniz. Böylece bu besinin faydalarından kısa sürede yararlanabilirsiniz.

Bakınız: Çiğ Fındığın Faydaları Nelerdir?

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx