Beslenme

Çiğ Fındığın Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Kuruyemişler ara öğünde tüketilebilecek sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıklardır. Çiğ tüketildiklerinde kavrulmuş olanlara kıyasla daha çok fayda sağlar. Çiğ kuruyemişlerdeki yağlar yüksek ısıya maruz kalmadığından zincir yapıları bozulmaz. Kavurma işlemi fındığın içerdiği yağların %15’inin formunu değiştirmesine sebep olur. Salatanıza ekleyeceğiniz birkaç çiğ kuruyemiş öğünün doyuruculuğunu ve besin değerini artırır.

Fındık, Karadeniz’de yetişen lezzetli ve sıklıkla tercih edilen bir kuruyemiş çeşididir. Çiğ ya da kavrulmuş olarak tüketilmesinin yanı sıra ezme olarak ya da kek ve pastalarda da kullanılır. Türkiye dünyadaki en büyük fındık üreticilerinden biridir. Fındığın içeriğinde pek çok protein, vitamin ve mineral yer alır. Yapılan araştırmalar çiğ fındığın özellikle kemik ve beyin sağlığı açısından önemli bir besin olduğunu gösterir. Çiğ fındığın faydaları saymakla bitmez. Günlük beslenmenize çiğ fındık dahil etmek sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Enerji deposu çiğ fındık az yer kaplaması ve doyurucu olması ile özellikle dışarıda olduğunuz zamanlar için muhteşem bir ara öğündür. Çantada taşıyacağınız bir avuç fındık sizi açlık ataklarına ve ani enerji düşüşlerine karşı korur. Çiğ fındık satın alarak kendi sağlıklı ve katkısız fındık ezmenizi yapabilirsiniz.

Fındığın faydaları nelerdir?
Fındığın faydaları nelerdir?

Fındığın faydaları nelerdir?

Yüksek lif kaynağı olan çiğ fındık E vitamini, B vitamini ve folik asit açısından zengindir. Günlük mineral ihtiyacının bir bölümünün karşılanmasını sağlar. İçerdiği mineraller magnezyum, bakır, potasyum, selenyum ve fosfordur. Zengin vitamin ve mineral içeriği pek çok hastalığın önlenmesine yardımcı olur ve böylece vücudun sağlıklı işlemesini destekler. Yüksek protein kaynağı olması ile vegan ve vejetaryenler tarafından sıklıkla tercih edilir. Çiğ fındık çocuklar için de faydalı ve çocukların sevdiği bir besindir.

Reklamlar
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Tokluk hissi vererek aşırı yemenin önüne geçmeye yardımcı olur.
  • Lif içeriği sayesinde kabızlığı önler.
  • İçeriğindeki fitokimyasal maddeler sayesinde beyin sağlığını korumaya yardımcı olur.
  • Faydalı yağlar içermesi ile kolesterolü düşürür.
  • Kasların güçlenmesine yardımcı olan magnezyum açısından zengindir.
  • E vitamini içeriği ile yaşlanmaya karşı anti-aging vazifesi görür.
  • İçeriğinde B6 vitamini sinir sisteminin hızlı çalışmasını sağlayarak zihinsel faaliyetleri düzenler.  
  • Kas kramplarının önlenmesini destekler.
  • Vücutta inflamasyonun azalmasına yardımcı olur.
Antioksidan Kaynağı Çiğ Fındık
Antioksidan Kaynağı Çiğ Fındık

Antioksidan Kaynağı Çiğ Fındık

Çiğ fındık kavrulmuş fındığa kıyasla iki kat fazla antioksidan içerir. Antioksidanlar vücudun kansere ve yaşlanmaya karşı savaşmasına yardımcı olur. İçeriğindeki beta-sitosterol özellikle meme ve prostat kanserlerine karşı koruyuculuk sağlar.

Fındığın kalorisi oldukça yüksektir, bu yüzden gün içerisinde bir avuçtan fazla tüketmemeye özen gösterilmelidir. Şeker hastaları ve diyet yapanlar da rahatlıkla çiğ fındık tüketebilir. Fındığın glisemik indeksi düşüktür ve içeriğindeki kompleks karbonhidratlar sayesinde kana yavaş karışarak uzun süreli tokluk sağlar. Siz de yüksek kalite çiğ fındığı Meraklilar.com’dan satın alabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek içerik: Mutlaka Tüketilmesi Gereken Yeşil Yapraklı Sebzeler

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx