Kumaş Türleri

Polyester Kumaş Nedir? Polyester Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Reklamlar

İnsanlık tarihi boyunca kullanılan çok sayıda kumaş vardır. Bunlardan bazıları hâlâ kullanım görmekle beraber, teknolojinin gelişmesiyle kullanıma sunulan bazı kumaşlar da bulunur. Aralarından bazıları şöyledir;

 1. Polyester Kumaş
 2. Aertex Kumaş
 3. Aida Kumaş
 4. Çuha Kumaş
 5. Brokar Kumaş
 6. Patiska Kumaş
 7. Cambric Kumaş
 8. Şönil Kumaş
 9. Kadife Kumaş
 10. Şifon Kumaş

Bunlardan her biri farklı özelliklere, yıkama koşullarına ve kullanım alanlarına sahiptir. Bunlardan biri olan polyester kumaş, tekstil sektöründe geniş çaplı bir kullanım görür. Birçok insan doğrudan veya dolaylı olarak bu ürünü kullanır. Zira %70 pamuk-%30 polyester tarzı ifadeler görülebilir.

Polyester Kumaş Nedir?
Polyester Kumaş Nedir?

Polyester Kumaş Nedir?

Her ne kadar günümüzde birçok kişi bu kumaşı kullansa da, birçok insan farkında değildir. Peki, Polyester kumaş nedir? Burada adı geçen polyester kumaşın imal edildiği ipliğin maddesini ifade eder. Aynı zamanda “sentetik polimer” adıyla da bilinir.

Reklamlar

Bununla beraber polyesterden üretilen kumaşlar haricinde, doğal ipliklerin de yapısına da eklenebilir. Zira pamuklu giysilerle beraber bazen polyester de kullanıldığı, etiketlerden anlaşılmaktadır.

Bazı özellikleri şöyledir;

 1. Yapısı gereği esnek, parlak, kaygan ve dayanıklıdır.
 2. Yumuşak ve ipeksi dokusu vardır.
 3. Polyesterden üretilen kumaş kolay kırışmaz. Bu nedenle ütülenmesi ardından tekrar ütüye uzun süre gerek yoktur.
 4. Düşük maliyetlidir.
 5. Makineye atmak yıkamada yeterlidir.
 6. Böcekler tarafından zarar almaz.
 7. Mantar ve küf gibi organizmalara dayanıklıdır.
 8. Dayanıklı olup, uzun yıllar kullanılabilir.
 9. Temizliği rahattır.
 10. Sudan etkilenmez.

Dolayısıyla avantajları bakımından oldukça kullanışlıdır.

Polyester Kumaş Nerelerde Kullanılır?
Polyester Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Polyester Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Tekstil sektöründe kullanılan çeşitli kumaşlar vardır. Ancak hepsi yapısı gereği her yerde kullanılmaya müsait değildir. Dolayısıyla polyester kumaş nerelerde kullanılır ayrı olarak incelenmelidir;

Reklamlar
 1. Spor kıyafetleri
 2. Tırmanma takımları
 3. Montlar
 4. Bavullar
 5. Çantalar
 6. Ayakkabılar
 7. Dikiş-nakış iplikleri
 8. Uyku tulumları
 9. Çadır ve yağmurluklar
 10. Perdeler
 11. Yatak örtüsü

Ancak bunun haricinde tekstil içerisinde, giyim sektöründe geniş bir kullanım görür. Zira kendisinden üretim haricinde, normal ipliklere eklenerek de kullanım yapılabilir. Ayrıca eşofman ve şortlarda da kullanılabilir.

Polyester Kumaş Sağlıklı Mı?
Polyester Kumaş Sağlıklı Mı?

Polyester Kumaş Sağlıklı Mı?

Peki, polyester kumaş sağlıklı mı? Sağlık her konudan önce gelir. Dolayısıyla tüketiciler sadece yiyecek-içeceklerde değil, giyimde de ne kadar sağlıklı olduğunu sağlar. Polyesterli kumaşlar hakkında bilmeniz gereken bazı hususlar şöyledir;

 1. Teri emmez ve terledir. Hava aldırmaz.
 2. Statik elektrik yapar.
 3. Ateşten uzak durmalıdır.
 4. Tenle uyumlu olmaması durumunda, alerji olabilir

Peki, polyester kumaş nasıl yıkanır? Her kumaşın yıkama koşulları bilindiği üzere farklıdır. Eğer buna riayet edilmezse, dayanıklı bir madde bile kısa sürede kullanım dışı olabilir. Polyesterli kumaşlar pratik bir yapıda olduğu için, çamaşır makinesinde kolayca temizlenebilir. Tavsiye edilen ılık suda yıkamadır. Makine durunca bekletilmeden alınarak, kuruması için bırakılmalıdır. Ütü yapılırken de düşük sıcaklık tercih edilmelidir.

Polyester Kumaş Yorumları

Polyester Kumaş Yorumları

Çağımızda çok sayıda kullanıcı bir ürün almadan önce kullanıcı yorumlarını araştırır. Bunun temel nedeni, kimsenin olumsuz görüşler almış bir şeyi almama isteğidir. Bu durum, kumaşlar için de geçerlidir.
Peki, polyester kumaş yorumları nasıl bulunur? Eğer Google’u araştırırsanız, konu hakkında geniş kaynaklar bulunabilir. Böylece daha kolay karar verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Çuha Kumaş Nedir, Sağlıklı mıdır?

Bizi Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx