Kombin

Çuha Kumaş Nedir, Sağlıklı mıdır?

Reklamlar

Bir diğer ismi Bilardo Kumaşı olan Çuha kumaş, bez ayağı örgü yöntemi ile dokunan merinos yününden yapılan bir kumaş türüdür. Günümüzde çok sık tercih edilen kumaşlar arasında yer alan Çuha, son derece dayanıklı ve güçlü yapısı ile tekstil ürünü olarak endüstriyel anlamda da kullanılır.

Statik elektriklenme yapabilen Çuha kumaş, bilardo masaları da dahil olmak üzere kumar masalarında kullanılan kumaş olarak daha çok bilinmektedir.

Oldukça geniş bir nitelik yelpazesine sahip olan Çuha kumaş özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

Reklamlar
  • Bilardo ya da oyun masası kumaşı olarak bilinmektedir.
  • Hafif ve yumuşak bir yapısı bulunur.
  • Oldukça güçlü ve kaliteli bir tekstil malzemesidir.
  • Endüstriyel anlamda kullanıma uygundur.
  • Statik elektriklenme yapması bazı özel makinelerin üretiminde kullanılmasını sağlar.
  • Geniş bir renk seçeneği alternatifi sunmaktadır.
  • Yöresel Türk giysilerinde kullanılır.
Çuha Kumaş
Çuha Kumaş

Çuha kumaş bu özellikleri ile belirtilmiş olduğu gibi günümüzde oyun masası üretimi endüstrisi başta olmak üzere, elektrostatik makinelerin yapımında kullanılmasının yanı sıra pek çok giyim ürününde de tercih edilir.

Pantolon, yelek ve şalvar gibi geniş koruyuculuk özeliğine sahip olması beklenen tekstil ürünlerinde sıklıkla kullanılan Çuha kumaş, belirtilmiş olduğu gibi endüstriyel alanda da oldukça tercih edilen bir kumaş türüdür.

Çuha kumaş türünün bir diğer özelliği de özel bir dokuma tekniği kullanılarak üretiliyor olmasıdır. Apre adı verilen ve dinkleme olarak bilinen özel bir dokuma tekniği ile üretilen Çuha, bununla birlikte başka işlemlerden de geçmektedir.

Dokuma işlemlerinin tamamlanması ile birlikte boyama sürecine geçen kumaşın, arzu edilen renk ve renk tonlarında boyanabilmesi ve talep edildiği şekilde kullanılması mümkündür. Bu özelliği ile rulet, blackjack ve bilardo masalarında farklı renk alternatifleri ile çok sık tercih edilir.

Reklamlar
Çuha Kumaş Sağlıklı mı?
Çuha Kumaş Sağlıklı mı?

Çuha Kumaş Sağlıklı mı?

Çuha kumaş, belirtilmiş olduğu gibi geleneksel tekstil ürünlerinde kullanılan kumaşlar arasında yer almaktadır. Uzun ve köklü bir geçmişe sahip olan bu kumaşın günümüzde modernize olmuş alternatifleri olduğu da belirtilmelidir.

Özellikle endüstriyel masa ürünlerinde kullanılıyor olması Çuha kumaş sağlıklı mı? Sorusunu da beraberinde getirmektedir. Her ne kadar oyun masalarında kullanılıyor olsa da yine belirtilmiş olduğu gibi Çuha aynı zamanda giyim ürünlerinde de çok uzun zamandır kullanılan geleneksel bir kumaş türüdür.

Uzun süredir Anadolu coğrafyasında kullanılan kumaşın, sağlık açısından herhangi bir zararı olduğu gözlemlenmemiştir. Dolayısıyla rahatlıkla gündelik olarak kullanıma uygun olan Çuha kumaş, büyük oranda endüstriyel üretim araçlarında kullanılıyor olması sebebiyle gündelik kullanımlarda tercih edilmez.

Bununla birlikte Çuha kumaş, oldukça sağlam ve güçlü bir yapıya sahiptir ve dolayısıyla farklı alanlarda kullanıma da uygundur. Dolayısıyla kumaşın sağlamlık ve güç talebinde bulunulan tekstil ürünlerinde kullanılması mümkün olmaktadır.

Çuha Kumaş Yorumları
Çuha Kumaş Yorumları

Çuha Kumaş Yorumları

Çuha kumaş yorumları üreticiler tarafından değil çoğunlukla kullanıcılar nezdinde ortaya çıkan geri bildirimlerden oluşmaktadır. Özellikle kahvehanelerde kullanılan masalar, bilardo masaları ve diğer kumar oyunu masalarında bu kumaşın etkisi ile karşı karşıya kalan kullanıcıların yorumları büyük oranda olumlu yönde olmakla birlikte kumaşın sahip olduğu naif doku efektif bir konfor elde edilmesini de sağlamaktadır.

Bu kapsamda Çuha kumaş yorumları, kumaşın sağladığı konfor üzerine olmakla birlikte tekstilin giyim alanında daha az kullanılıyor olması bu alanda kullanıcı yorumlarının oluşmamasına sebep olmuştur. Kumaşlardan beklentisi güçlü yumuşak, hafif ve sağlam olanlar için tercih edilmeye uygundur.

Bizi Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx