Pratik Bilgiler

Matlaşan Bardaklar Nasıl Parlatılır?

Reklamlar

Bu makalede Matlaşan bardaklar nasıl parlatılır sorusuna yanıt bulabileceksiniz. Bazı yöntemler oldukça dikkat çekici! Gelin bu detaylı inceleyelim.

Mutfakta en sık kullandığımız mutfak eşyalarından biri cam bardaklardır. Kadehler, günlük kullanılan cam bardaklar ve sofra dekorasyonlarımızı süsleyen en özel bardakların bakımı ve ilk günkü kadar parlak kalabilmesi çok önemlidir.

Matlaşan Bardaklar Nasıl Parlatılır?

Bardaklar bulaşık makinesi kullanımı, birçok kimyasal maddeye maruz kalması, sert sular ve bardakların sık kullanılarak yıpranması ile zamanla çizilir ve matlaşır. Sizlerle matlaşan bardaklarımızı elimizde bulunan basit malzemelerle kimyasal madde içeren temizlik ürünlerine gerek kalmadan nasıl parlatacağınızı paylaşmak istiyoruz. Bu pratik yöntemlerle alacağınız sonuçlar sayesinde bardaklarınız ilk günkü parlaklığına geri dönecek ve en sevdiğiniz bardakları atmak zorunda kalmayacaksınız.

Reklamlar
Mat Bardak
Mat Bardak

Matlaşan Bardakları Parlatma Yöntemleri

Matlaşan bardaklara kesin çözüm sunan bu yöntemler aynı zamanda çizilen bardaklar için de geçerliliğini koruyor. Sizlere aktaracağımız bu basit yöntemlerle eski parlak hallerine kavuşacaklar. İşte o yöntemler;

Temiz bir bezin üzerine bir miktar karbonat dökün ve üzerine sirke ilave edin. Ardından bulaşık makinesi parlatıcısı döktüğünüz bezle bardaklarınızı ovalayın

Boş bir tencereye yerleştirdiğiniz bardakların üzerine karbonatı gezdirerek dökün. Ardından bulaşık makinesi parlatıcısını ekleyin. Yine sirke ilave edeceğiniz kaba kaynamış su ekleyin. Son olarak bir miktar limon tuzu ekleyin. Bir süre bekledikten sonra bardaklarınızı durulayabilirsiniz. Eğer dayanıklı cam bardaklarınız varsa kısa bir süre ocakta kaynatabilirsiniz. Hassas ve ince bardaklarınıza kaynatma işlemi yapmayınız.

Eğer elinizde fazla malzeme yoksa bu işlemi sadece su ve karbonatla da yapabilirsiniz. Bir kaba su başka bir kaba da karbonat koyun. Bir bulaşık süngeri ile bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Bulaşık süngerini önce su ile ıslatın ardından bir miktar karbonat yardımıyla bardaklarınızı ovalayabilir ardından durulama işlemini yaparak bardaklarınızı parlatabilirsiniz.

Reklamlar

Matlaşan bardaklara çözüm için başka bir pratik teknik de her derde deva olan limon ile yapılıyor. Limonu ikiye bölün ve üzerine tuz ilave edin. Bu tuzlu limonla bardağınızın iç ve dış yüzeyini ovun. Ardından bardağınızı yıkayarak kurulayın. Bardağınızdaki matlıktan eser kalmayacak.

Bulaşık Makinesi Temizleme
Bulaşık Makinesi Temizleme

Bulaşık Makinesi Temizleme Yolları

Matlaşan Bardakları Parlatma Yöntemleri dışında bardaklarınızı çizik ve matlaşmalara karşı korumak için de bazı yöntemler mevcut.

Peki, matlaşan bardak nasıl temizlenir? Bardaklarınızın çizilmesi ve matlaşmasını önleyecek çok önemli bir önlem de bulaşık makinenizin bakımını ve temizliğini ihmal etmemenizdir. 400 ml ölçüdeki bulaşık makinesi tuzunu belirli aralıklarla makinenize ilave etmeniz bardaklarınızın çizilmesini ve matlaşmasını önleyecektir.

Ayrıca bulaşık makinesi temizleyici ürünlerle de makinenizi boş olarak çalıştırarak temizliğini ve bakımını yapabilirsiniz. Eğer bulaşık makinesi parlatıcısı bittiyse veya artık kimyasal ürün kullanmak istemiyorsanız makinenizin parlatma bölümüne sirke koyabilirsiniz. Sirke makineniz için parlatıcı görevi görecektir.

Çatal bıçak sepetinin içine koyacağınız limon kabukları ile de etkiyi arttırabilirsiniz. Suyun sertliği ve kirecinden dolayı oluşan matlaşmaları önlemek içinse musluk başlığına filtre taktırarak suyun kalitesini arttırabilirsiniz.

Ayrıca bulaşık makinenizin filtresini düzenli aralıklarla temizleyerek biriken tortulardan arındırmanız da oldukça önemlidir. Bulaşık makinenizin filtre kısmını da etkili bir şekilde sirke yardımı ile kolayca temizleyebilirsiniz. Ayrıca makinenin üst ve alt kısmındaki pervanelerin temizliği ve bakımı da oluşan çizikleri önleyebilme için çok önemlidir. Pervanenin delikleri zamanla oluşan tortularla kapandığında su daha sert şekilde dağılacak ve bu çizilmelere neden olacaktır.

Bu pervane kısımları dikkatlice çıkararak bir iğne yardımı ile deliklerdeki tıkanıklıkları temizleyebilir sirke gibi maddelerle temizlik sağlayabilirsiniz. Böylelikle su sert bir şekilde bardak ve mutfak araçlarınızı artık çizmeyecek. Altı ayda bir yapacağınız bu temizlik işlemleri ve bahsettiğimiz diğer bakım önerilerini uyguladığınız takdirde hem makineniz en iyi performansla temizlik yapar hem de bardaklarınızı ve tüm mutfak araçlarınızı çizmeden zarar vermeden ve matlaştırmadan temizler.

Diş Macunu ile Bardak Parlatma
Diş Macunu ile Bardak Parlatma

Diş Macunu ile Bardak Parlatma

Bardaklarınızı bu muhteşem yöntem sayesinde ilk günkü parlaklığına getirmeniz mümkün. Sadece iki malzeme ile artık bardaklarınızı eskidi ve matlaştı diye atmanıza, değiştirmenize ve geri dönüşüme göndermenize gere kalmadı. Bir buzdolabı poşeti ve bir diş macunu yardımı ile temizlediğiniz bardaklarınızın görüntüsüne parlaklığına inanamayacaksınız. Nohut büyüklüğünde bir diş macununu bir buzdolabı poşeti geçirdiğiniz elinizle ovalayarak ardından durulamanız yeterli. Bardaklarınız artık ilk günkü gibi.

Merve Ekinci

Renkli kişiliğim ile efsane içerikler üretmeye geldim. Asla vazgeçmeyen her kadın gibi biraz süslü ve ne istediğini bilen biriyim. Kafamın içinde kurduğum senaryoları yazılarıma aktarıyorum. Umarım sizlerde keyifle okursunuz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx