Moda

Dünyanın En Ünlü Kadın Ayakkabı Tasarımcıları

Reklamlar

Kadınların ayakkabıya olan ilgisi geçmişten günümüze hala aynı düzeyde devam etmektedir. Tek değişen ayakkabı modelleridir. Ayakkabıya olan bağlılık bizi çeşitliliğe itmektedir. Peki bizi kendine bağlayan bu ayakkabıların tasarımcılarını hiç merak ettiniz mi? Merakınızı gidermek ve başarılarından etkileneceğimiz kadın ayakkabı tasarımcılarına yazımızda yer verdik. İşte sizlere hazırladığımız listeye sığdırabildiğimiz kadarıyla Dünyanın en ünlü kadın ayakkabı tasarımcıları.

Dünyanın En Ünlü Kadın Ayakkabı Tasarımcıları

Yazımızda yer verebildiğimiz kadarıyla sizlere en ünlü kadın ayakkabı tasarımcılarını tanıtmaya çalıştık. Fakat bu yazıdaki kişilerle sınırlı olmadığını bir kez daha belirterek tasarımcılarımızın üzerinde tek tek değinerek açıklayacağız. İşte Dünyanın en ünlü kadın ayakkabı tasarımcıları;

 1. Pınar Arkun
 2. Serap Öney
 3. Charlotte Olympia Dellal
 4. Taylor Reeve
 5. Stuart Weitzman
 6. Deborah Thomsan
 7. Courtney Mason
 8. Latisha Wood
 9. Sophia Webster
 10. Manolo Blahnik
 11. Nixxi Rose
Pınar Arkun
Pınar Arkun

Pınar Arkun Kimdir?

Listemize Türkiye’den başarılı olan kadın ayakkabı tasarımcısı olan Pınar Arkun’ u ele alacağız. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde 2004 yılında mezun olmuştur. Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü Moda Aksesuar programı okuyan Pınar Arkun, 2003 yılında girdiği bir ayakkabı yarışında birinci olmuştur. Bu yarışma ayakkabı tasarlama konusunda iyice teşvik edici olmuş ve çalışmalarını iyice sıklaştırmıştır. 2009 yılında ise kendi markasını kurup, bu güze tasarımları koleksiyonuna ekleyerek başarılarını Dünya’ya duyurmuştur.

Reklamlar

Serap Öney Kimdir?

Başarılı tasarımlarından bahsedilen bir diğer Türk kadın tasarımcımız ise Serap Öney’dir. 2015 yılında tasarlamış olduğu ayakkabı ile 2017 – 2018 yılı arasında Dolce & Gabbana’ nın koleksiyonunda bulunan başka bir modele benzerliği ile aslında ne kadar ön görülü, eşsiz tasarımlar yaptığını bir kez daha görmüş oluyoruz. Zaten kendini de “Her zaman eşsiz olanı yaratmaya çalışan profesyonel bir sanatçı ve tasarımcı” olarak tanımlamaktadır.

Charlotte Olympia Dellal
Charlotte Olympia Dellal

Charlotte Olympia Dellal Kimdir?

İtalya’da özgün tasarımlarıyla adından çokça bahsettirmiş olan Charlotte Olympia tasarımlarını el işçiliğiyle üretilmektedir. Modern moda anlayışına tamamen farklı bir bakış açısıyla yaklaşmış ve farkını ortaya koymayı başarmıştır.

Taylor Reeve Kimdir?

Taylor Reeve Amerikalı ayakkabı tasarımcısıdır. Ayakkabı tasarımlarında sanatını konuşturan ve modaya yeni bir yenilik getiren Taylor, sanatını özellikle de topuklara aktarmayı tercih etmektedir. Taylor için ne kadar yüksek topuk, o kadar büyük tuval demektir. Topuklara sanatını aktarmasındaki en büyük sebep ise diğer ayakkabı tasarımcıların ayakkabı tabanlarını ve topuklarını boş bırakmasıdır. Taylor Reeve’ yi de başarıya götüren unsur da bu boşlukları doldurmaktır.

Stuart Weitzman Kimdir?

Kadınların çok sevdiği çorap çizmeler ya da yazın vazgeçilmezi olan sandaletlerin tasarımcısı olan Stuart Weitzman ayakkabı tasarım bölümünden emekli olmuştur. Yani ömrünü ayakkabılara ve tasarımlara adamış bir tasarımcıdır. Fiyat listesi orta sınıfa hitap edilse de lüks markalar arasında olduğu için yüksek gelire de hitap etmektedir. Ayrıca birçok stilist tarafından da örnek alınmaktadır.

Reklamlar
Deborah Thomsan
Deborah Thomsan

Deborah Thomsan Kimdir?

Amerikan kökenli olan Deborah Thomsan tasarımlarında gelin ayakkabılarına yoğunlaşmıştır. Gelin ayakkabılarını el boyama desenleriyle işleyerek birbirinden özgün tasarımlar gerçekleştirmiştir. Figgie Shoes adlı markaya sahiptir. Oldukça yaygın olan bu marka 50’ye yakın ülkede müşteriye sahiptir. Bu başarısının arkasında yatan en önemli unsur şüphesiz yaratıcılığıdır.

Courtnet Mason Kimdir?

Asıl ilgi alanı grafik tasarımı olan Courtnet Mason’ un tasarımlarında da birleştiği parçalar olmuştur. Belki de tasarımlarının başarılı olmasındaki en büyük etken grafik tasarım okuması ve bunu tasarımlarına yansıtmasıdır. Eşiyle birlikte Studio Jellyfish markası kurarak birbirinden renkli tasarımlara imza atmıştır.

Latisha Wood Kimdir?

Tasarladığı ayakkabılardan oldukça başarı elde etmiş olan Latisha Wood, asıl ilgi alanı dövmelerdir. Dövmelere olan ilgisini ayakkabılara yansıtınca ortaya şahane eserler çıkmaktadır. Böylelikle de modaya farklılık getirmektedir.

Sophia Webster
Sophia Webster

Sophia Webster Kimdir?

İngiliz kökenli tasarımcı olan Sophia Webster, kadın ayakkabıları dışında çocuk ayakkabılarında da oldukça başarılıdır. Kanatlı topuklu ayakkabı dediğimizde aklıma ilk gelen ayakkabı tasarımcısı Sophia’ dır.  Masalsı ve fantastik ayakkabı tasarımlarını markaya dönüştürmüş ve oldukça başarılı olmuştur.

Manolo Blahnik Kimdir?

İspanyol olan moda tasarımcısı Manolo Blahnik’in tasarımlarını ışıltılı tokalardan kolayca tanıyabilirsiniz. Çünkü ışıltılı ve tokalı ayakkabı dediğimizde akla ilk gelen isimdir kendisi. Tasarımlarını Rihanna gibi ünlüler de oldukça beğenip tercih etmektedir. Yeni tasarımlarında kısa topuk ve sivri burun modeller üzerinde yoğunlaşmıştır.

Nixxi Rose Kimdir?

Nixxi Rose İngiliz doğumlu bir tasarımcıdır. Tasarımlarında Game of Thrones konseptli ayakkabılar tasarlayarak başarısını tüm Dünyaya duyurmuştur. Tasarımları genellikle gotik bir tarz taşımaktadır. Ayrıca markası da kendi ismini taşımaktadır.

Sizlere bu yazımızda kadınların tutkulu olduğu ayakkabı modellerini tasarlayan Dünyaca ünlü tasarımcılardan bahsettik. Merakınızı gidermek ve başarılarından etkileneceğimiz kadın ayakkabı tasarımcılarına yazımızda yer verdik. Başta Türkiye’den Pınar Arkun ve Serap Öney olmak üzere birçok kadın tasarımcılarımıza yer verip kısaca bahsettik. Varsa sorularınızı ve yorumlarınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederim.

İlginizi çekebilecek içerik: Vücut Tipine Göre Ayakkabı Seçimi

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

1 Yorum
Eski
Yeni Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
1
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx