Moda

Vücut Tipine Göre Ayakkabı Seçimi

Reklamlar

Doğru giyinmek başlı başına zor ve dikkat edilmesi gereken püf noktalarla dolu bir durumdur. Özellikle de vücut tipimize göre giyinmek dışarıya daha güzel görünmemize olanak sağlayacaktır. Ayakkabı tercihi yaparken de vücut tipinizi göz önünde bulundurmanız gerektiğini biliyor muydunuz? Evet ayakkabı seçiminde de vücut tipimize uygun olması oldukça önemli bir detaydır. Bu yazımızda da Ayakkabı seçerken nelere dikkat edilmeli, Kadınların vücut tipine göre ayakkabı seçimi, Erkeklerin vücut tipine göre ayakkabı seçimi ve vücut tiplerine göre uygun ayakkabı modelleri gibi konu başlıklarını detaylarıyla ele aldık. Öyleyse önce vücut tiplerini tanıyalım ve sonra da bu vücut tiplerine uygun ayakkabı ve modellerine değinelim.

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ayakkabı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur rahatlıktır. Gün boyu ayakta kalıyorsunuz ve ayakkabınızı da buna göre konforlu seçmeniz gerekir. Yani şık olacağım diye ille de kendinize uygun rahat bir ayakkabı tercih etmezseniz ne ayakkabıyı taşırsınız ne de rahat olursunuz. Ayriyeten yanlış ayakkabı seçimi ayakta oluşan sağlık problemlerine de yol açmaktadır.

Vücut tipine göre de ayakkabı seçimi oldukça önemlidir. Özellikle de uygun olmayan ayakkabılar bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Örneğin elma vücutlu kadın yüksek topuklu bir ayakkabı onu rahatsız etmesine rağmen giyiyorsa omurilik sorunları oluşabilir ve duruş bozukluklarına sebep olabilir.

Reklamlar

Kadınların Vücut Tipine Göre Ayakkabı Seçimi

Herkes bilir ki kadınlar için kombin yapmak önemli bir detaydır. Ayakkabı da kombin yaparken olmazsa olmaz aksesuarlarındandır. Tabi ayakkabı seçerken vücut tipimizi tanıyıp ona göre doğru seçimler yapmalıyız ki çok daha güzel bir görüntü elde edelim.

Örneğin boyunuz kısa ise ince ve uzun topuklu ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Boyunuz uzun ise kalın ve alçak topuklu en uygun seçim olacaktır. Kalıplaşmış bir yargı olarak gözüksün istemeyiz ama uzun boylu kadınların yüksek topuklu ayakkabılar giymesi onları olduğundan fazla uzun göstererek kaba bir görüntüye sebep olabilir.

Kilonuz fazla elma vücut tipine sahip iseniz kısa kalın topuklu ve eğimli ayakkabılar tercih etmelisiniz. Bacak boyunuz kısa ise daha uzun göstermek isteyeceğiniz için uzun ve düz tabanlı ayakkabılar tercih edilebilir. Ama unutmayın ki fazla yüksek topuklu ve eğimli ayakkabılar tercih etmeniz ayak topuğunuzda kemik büyüme gibi rahatsızlıklar doğurabilir.

Erkeklerin Vücut Tipine Göre Ayakkabı Seçimi
Erkeklerin Vücut Tipine Göre Ayakkabı Seçimi

Erkeklerin Vücut Tipine Göre Ayakkabı Seçimi

Erkeklerin ayakkabı tercihi şüphesiz kadınlara göre çok daha kolaydır. Kadınlar kadar tercih edecek çok fazla seçenek olmadığı için erkekler bu konuda daha az zorlanırlar. Genellikle de kombine uydurmak yerine rahatlığına düşkün ayakkabı seçerler. Tabi yine de özel günlerde kendini gösterecek bir ayakkabı tercihi elbet olacaktır.

Reklamlar

Erkeklerin ayakkabı tercihi günlük hayatta genellikle spor ayakkabı olarak gözlenmektedir. Eğer bacak boyunuz kısa ise yüksek topuklu botlar önceliğiniz olmalıdır. Üstüne kilonuz da varsa düz tabanlı ve içten topuklu ayakkabılar giymeniz önerilir.

Kum Saati Vücut Tipine Göre Ayakkabı Seçimi

Kum saati vücuduna sahip olan kadınlar kusursuz fizikleriyle en şanslı kadınlar arasında yerini alır. Kıvrımlı fiziğiyle giydikleri çoğu şey yakışır. Ayakkabı tercih ederken de bu kıvrımları ortaya çıkarmak için birkaç püf nokta bulunmaktadır. Bunlardan biri ayak bileğinizi çevreleyen ayakkabı tercih etmeniz. Eğer tam bileğinizi kesen ayakkabı giyerseniz bacak boyunuzu keseceği için boyunuzu olduğundan daha kısa gösterecektir.

Topuklu ayakkabı tercihinde ise çok ince topuk kullanmanız önerilmez. İnce topuk kalçanızı ön plana çıkaracak ve dikkat çekmesini sağlayacaktır. Bu da olduğundan fazla kilolu ve kötü bir görüntüye sebebiyet verebilir. Kalın topuklu ayakkabılar ilk tercihiniz olmalıdır.

Armut Vücut Tipine Göre Ayakkabı Seçimi
Armut Vücut Tipine Göre Ayakkabı Seçimi

Armut Vücut Tipine Göre Ayakkabı Seçimi

İncecik bele ve geniş kalçalara sahip bir vücut tipidir. Kıvrımları doğru şekilde ortaya çıkararak uygun bir şekilde ayakkabı seçimi yapabiliriz. Yüksek topuklu ve önü açık ayakkabılar armut vücut tipi için en uygun ayakkabı seçimi olacaktır. Bot ve çizme tercihi yaparken de kesinlikle diz üstünde çizme tercih etmelisiniz. Bileğinizi kesen kısa botlardan mümkün olduğunca uzak durmanız önerilir.

Dikdörtgen Vücut Tipine Göre Ayakkabı Seçimi

Vücudun dümdüz geldiği herhangi bir kıvrımın keskin olarak belli olmadığı vücut tipidir. Bu yüzden de riskli bir vücut tipidir. Doğru ve estetik bir görüntü elde edebilmeniz için en uygun ayakkabıyı tercih etmeniz oldukça önemlidir. Ayakkabı tercihi yaparken babet önceliğiniz olmalıdır. Daha kadınsı bir görünüm elde etmenizi sağlar. Mümkün olduğunca sivri burunlu ayakkabı tercih etmemeniz gerekir.

Elma Vücut Tipine Göre Ayakkabı Seçimi
Elma Vücut Tipine Göre Ayakkabı Seçimi

Elma Vücut Tipine Göre Ayakkabı Seçimi

Riskli bir vücut tipidir. Elma vücut tipi iri yapılı bir vücut olduğu için büyük topuklu veya kaba ayakkabılardan uzak durmalısınız. Dikkatleri bacaklarınıza çekmek istiyorsanız takoz topuklu ayakkabıları ve platform ayakkabıları tercih etmeniz önerilir. Babet ve sandaletler de vücut tipinizi en doğru şekilde gösterecek ayakkabı seçimleridir. Bot tercihlerinde alçak tabanlı bot tercih etmeniz gerekir.

Bu yazımızda vücut tiplerine göre ayakkabı seçimini detaylarıyla ele aldık. Kadınların vücut tipine göre ayakkabı seçimi, Erkeklerin vücut tipine göre ayakkabı seçimi ve vücut tiplerine göre uygun ayakkabı modelleri gibi konu başlıklarını detaylarıyla ele aldık. Varsa sorularınızı ve yorumlarınız bekler, okuduğunuz için teşekkür ederim.

İlginizi çekebilecek içerik: Patiska Kumaş Hakkında Her Şey

Bizi Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx