Cilt Bakımı

Microblading Evde Nasıl Yapılır?

Evde Microblading Yöntemleri

Reklamlar

Microblading, kaşlarınızı doğal olarak daha kalın görünmesi ve dövme yapmak için küçük bir bıçak kullanma işlemidir. Mürekkep kalıcı değildir ve her seans, bir profesyonel tarafından yapıldığında 400 lira ile 1.000 lira arasında herhangi bir yere mal olabilir. Bazı güzel YouTuber’lar, evde microblading işlemini anlatıyor. Profesyoneller, bu uygulamanın sağlıksız ve potansiyel olarak tehlikeli olduğunu söylüyor.

Microblading aletiyle doğru basınca sahip olmak çok önemlidir. Cilde yalnızca pigmentin dermal tabakanın üst kısmına ulaşması için yeterince nüfuz etmesi gerekir ve daha derin pigmentin kalması için yeterince derin olmasa da yara izi oluşacak kadar derin olmamalıdır. Alet hipodermal tabakayı keserse, o zaman uzun dönemde yara izi oluşabilir. Ayrıca enfeksiyon riski de vardır.

Evde microblading darbelerine pigment uygularken bir yanma hissi fark ederseniz, çok derin kestiğinizi gösterir. Bu noktada, bu işlemi çok dikkatli yapmanız gerekir. Bu prosedürü uygun nitelikler olmadan kendi başınıza gerçekleştirseniz kısa vadede paradan tasarruf edebilirsiniz ancak muhtemelen daha sonra paradan daha fazlasına mal olur.

Reklamlar

Kötü görünme riskinin yanı sıra, pigmenti cilde yerleştirmek için uygun teknikler konusunda eğitilmemişseniz kalıcı yara izi ve pigment göçüne neden olma potansiyeli vardır. Bunu, yasal hijyen kurallarını karşılayan lisanslı bir kurum yerine evinizde yapmak, sizi enfeksiyon riskine sokar. Yüzünüzü biçimlendirmek, bunu kendiniz yaparak tasarruf edeceğiniz paraya değmez.

Görebilmeniz için küçük bir dik aynayla rahatça çalışabileceğiniz bir alan seçmek iyi bir fikirdir. Tüm alanı dezenfektan mendille temizleyin ve kullanacağınız malzemeleri sterilize ettiğinizden emin olun. Ayrıca, kesinti ve dikkat dağınıklığı yaşamamak için sessiz bir alan seçin.

Başlamadan önce ellerinizi yıkayın. Ardından, mümkünse eldiven kullanın. Bazen mikroblading bıçağını kavramak biraz zor olabilir, ancak eldivenler, olabileceğiniz en güvenli yöntem olmak için en iyi seçenektir.

Kaşlarınızı alkollü mendille temizleyin böylece hijyenik bir çalışma ortamınız olur. Bir şey cildi delecekse, enfeksiyon riskini en aza indirmek için cildin ve nesnenin sterilize edilmesi gerekir. Alkol kanı incelttiği için işlemden en az kırk sekiz saat önce alkol almaktan kaçının. Eşyaları ve aletleri, en azından önce sterilize etmeden başkalarıyla paylaşmayın. Eşyaları ve araçları kimseyle paylaşmamak gerçekten iyi bir fikir, nokta.

Reklamlar
Evde Microblading Nasıl Yapılır
Evde Microblading Nasıl Yapılır

Microblading kitlerini online olarak sipariş edebilir veya ürünleri ayrı ayrı da satın alabilirsiniz. Gerçekten size ve tercihlerinize bağlıdır. Microblading işlemi için eldivenler, dezenfektan mendil, alkollü mendil, ayna, kaş kalemi, kaş fırçası, lokal anestezi kremi, microblading seti, kağıt havlu ve kaş şekillendirme şablonlarına ihtiyacınız var.

Bölgeyi rahat edecek kadar uyuşturacağından emin olmak için prosedüre başlamadan yaklaşık bir saat önce lokal anestezi kremini, kaş bölgesine uygulamak iyi bir fikirdir. Ayrıca, ellerinizle tutmamaya dikkat edin, aksi takdirde uyuşurlar ve prosedürü gerçekleştirmeniz zorlaşır. Dolayısıyla eldiven giymeniz önemlidir.

Ne Tür Bir Microblade Kullanmalısınız?

Elinizi kolaylıkla hareket ettirebilmeniz için elinize tam oturacak bir bıçak tutucusu seçmelisiniz. Bıçak tutucunun sizin için rahat hissettirdiği bir kit satın almanız gerekir. Kullanabileceğiniz farklı bıçak türleri vardır. Sert iğneli bıçaklar yalnızca profesyoneller tarafından kullanılmalıdır. Bu türü kullanmanızı önermiyorum çünkü kesinlikle daha tecrübeli biri için idealdir.

Yeni başlayan biriyseniz, Flexi iğneleri en iyi seçenektir. İnce kıl vuruşları için 7-Flexi kullanılmalıdır. İnce tüylü sarışınlar için 12-Flexi açılı kullanılmalıdır. U şekli 18-21, evde ev yapımı microblading için en yaygın kullanılan şeklidir.

Kaşınızın farklı kısımları için farklı iğne tiplerini kullanabilirsiniz. Örneğin, 7-Flexi’yi burnunuzun kemerindeki bölge için kullanabilirsiniz çünkü burası daha ince kılların olduğu yerdir. Kaşın içini doldurmak için U şeklini kullanabilirsiniz. Sarı saçlıysanız, hepsi için 12 Flexi kullanmak en iyisidir.

Bununla birlikte, farklı bıçakları kullanma zahmetini istemiyorsanız, U şekli tercih edilen seçenek olacaktır ve işi yalnızca bu tür bıçakla nispeten kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Daha ince saçlı bölgelerde dikkatli ve sabırlı olmanız özellikle önemlidir.

Ne Tür Bir Pi̇gment Kullanmalısınız?

Kullandığınız pigment, daha otantik görünmesi için ten renginize ve saç renginize uygun olmalıdır. Farklı renkleri denemek istiyorsanız, yapabilirsiniz ancak doğal görünümünüzden çok uzaklaşmamak daha iyi olacaktır. Renginizi seçmenize yardımcı olması için internet sitelerine başvurabilirsiniz. Size bağlı herhangi bir markayı seçebilir, en yüksek puana sahip olanı seçebilir veya beğeninize göre biraz pahalıysa daha ucuz bir seçeneği seçebilirsiniz.

Üründeki hiçbir şeye alerjiniz olmadığından emin olmak için malzemeleri kontrol etmeyi unutmayın. Bir kişinin ciddi bir alerjik reaksiyon göstermesi nadir olsa da, yine de güvenli tarafta kalmak ve rahatsızlığı veya hastane ziyaretiyle sonuçlanan olası ciddi reaksiyonu önlemek için önceden öğrenmek en iyisidir.

Microblagind Öncesi̇ Hazırlıklar
Microblagind Öncesi̇ Hazırlıklar

Microblagind Öncesi̇ Hazırlıklar

Kaş bölgenizi dezenfekte ettikten, ellerinizi yıkadıktan ve sterilize edilmiş aletlerinizi ve eşyalarınızı elinizin altında olacak şekilde kurduktan sonra, nihayet gerçek ev yapımı microblading işlemi için hazırlanmaya hazırsınız! Yaşasın! Bu son kararlarınızı ve hazırlıklarınızı yaptığınız zamandır.

Yüzünüzün makyaj, yağ ve kirden arınmış olduğundan emin olun. Kullanmaya karar verdiyseniz, lokal anestezi kremini temiz, ıslak bir bez ile uygulayın. İsteğinize göre yeterince uyuştuğunuzdan emin olmak için test edin. Kendinize biraz sıkın veya tırnağınızla bölgeye bastırın, ama yine de çok sert olmasın. 

Rehberiniz için kullanacağınız şey buysa kaş şekillendirme şablonlarınızı alın. Yapışan bir türü kullanıyorsanız, kaş şekillendirme şablonlarını uygulayın. Sadece kaşınıza tuttuğunuz türü kullanıyorsanız, elinizde bulundurun. Bununla birlikte, elde taşınır cihazı tavsiye etmem çünkü hem kalıbı hem de mikro bıçağı aynı anda tutmakta zorlanabilirsiniz.

Kaşlarınızın şeklini çıkarmak için kaş kaleminizi kullanın. Tüylerinize çok yakın veya çok fazla çekmemeye dikkat edin. Doğal şeklinizle gidin. Önceden kaşlarınızı cımbızla aldıysanız, harika! Sadece kaş çizginizi takip edin. Tüm kaş kıllarınızı tek yönde, doğal yönlerinde almak için kaş fırçanızı kullanın. Yine, ihtiyacınız olan tüm öğelerin yerinde olduğundan ve dikkat dağıtıcı herhangi bir şey olmadığından emin olun!

Derin bir nefes alın ve unutmayın, bunu ister eğlence için yapıyor olun, ister güzelliğinizi geliştirmek için yapıyor olun, dikkatli olmalısınız. Deneyimle de eğlenin! Tamamen yeni bir şey denemek ve yol boyunca öğrenmek eğlenceli olabilir.

Bıçağınızı pigmente batırın ve kaşın ucundan başlayın ve ortaya doğru ilerleyin. Burun kemerinizin yanındaki kısma geldiğinizde, ekstra dikkatli olmaya çalışın çünkü bu genellikle kaşın en ince kısmı olduğu için hatalar için ortak bir alandır.

Doğal kaş yönünüzü takip ettiğinizden emin olun. Bir yoldan ve sonra başka bir yoldan gitmek istemezsiniz çünkü her şey söylendikten ve yapıldıktan sonra görünecek ve pek hoş görünmeyecektir.

Vuruşlarınız tutarlı olsun ve yeterince sert bastırın. Lokal anestezi kremi kullandıysanız, ne kadar derine bastırdığınızı söylemek zor olabilir, ancak aynı şeyi tekrar tekrar yapmaya çalışın. Önemli ölçüde kanamaya başlarsanız, yavaşlayın ve o kadar sert bastırmayın.

Kaşlarınızı renklendirmeye devam edin ve tıpkı bir dövme sanatçısının mürekkebi silerek yaptığı gibi, fazla pigmenti silmek için bir kağıt havluyla kaşlarınızı silin böylece ne yaptığınızı görebilirsiniz. Bitirdiğinizde pigment kalıntısını temizleyin ve ekstra renklendirme gerektiren alanlar görürseniz rötuşlar uygulayın. Bu kaşı diğeri için bir rehber olarak kullanabilirsiniz.

Diğer kaş için tekrarlayın. Diğer kaş, bazıları için yanıltıcı olabilir. Üzerinde çalışırken biraz garip gelebilir. Sadece elinizden gelenin en iyisini yapın ve o tarafı ilk kaşınızdan farklı kılmamaya dikkat edin. Tamamen bitirdiğinizde, umarım yaptığınız şeyi seversiniz. Rötuş yapmanız gerekiyorsa, yapın.

Sizlerle beraber evde microblading yapımı hakkında bilgilerimizi paylaştık. Eğer bu yazımızdan memnun kaldıysanız bir başka cilt bakım yazımız olan Muz kabuğunun cilde faydaları konulu yazımızı okuyarak cildinize doğal bir bakım yapabilirsiniz. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

İlginizi çekebilir: Microblading ile İlgili Merak Edilenler

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx