Sağlık

Boldo çayı nedir? Neye yarar?

Reklamlar

Bu makalede boldo çayı, yararları, potansiyel olumsuz yanları ve önerilen dozajı gibi detayları okuyacaksınız.

Boldo çayı, boldo bitkisinin yapraklarından elde edilir. Geleneksel tıpta, özellikle Orta ve Güney Amerika’da sindirim sorunlarının tedavisi için kullanılır. Bununla birlikte, sadece sınırlı kullanılması tavsiye edilmektedir. Aşırı miktarda içmek sağlık komplikasyonlarına neden olabilir.

Boldo çayı nedir?

Boldo çayı, Şili’ye özgü dökmeyen bir çalı olan Meksika ve Arjantin gibi diğer Orta ve Güney Amerika ülkelerinde de yetişen boldo ağacından ( Peumus boldus ) yapılır. Genellikle dağlık bölgelerde bulunur.

Reklamlar

Bu alanlarda, özellikle sindirim sorunlarını tedavi etmek, karaciğer detoksu ve kilo kaybını arttırmak için geleneksel tıpta kullanılır.

Çay genel olarak günlük tüketilmez. Gerektiğinde, bir çaydan çok bir ilaç gibi kullanılır. 1 fincan (240 mL) sıcak suya yaklaşık 1 çorba kaşığı (6 gram) kurutulmuş boldo yaprağı demlenerek hazırlanır.

Bazı insanlar boldo çayı, günlük tüketmeyi daha güvenli hale getirmek için yerba mate adlı başka bir bitkisel çay ile seyreltmeyi tavsiye eder . Bu iki çay türünün önceden hazırlanmış karışımlarını satın alabilirsiniz.

Ek olarak almak için boldo bitkisinden bir sıvı ekstrakt satın almak da mümkündür.

Reklamlar

Boldo çayı faydaları

Tarihsel olarak, boldo çayı sindirim sorunlarını tedavi etmek ve karaciğer sorunlarının tedavisinde yardımcı olmak için kullanılmıştır.

Bununla birlikte, çayın bu veya diğer herhangi bir terapötik amaç için kullanımını destekleyen bilimsel kanıt yoktur.

Güney Amerika’da yaygın olarak kullanılan 13 bitkisel çay üzerinde yapılan bir test tüpü çalışması, boldo çayının en yüksek antioksidan oranına sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bu, boldo çayı içmenin bazı antioksidan fayda sağlayabileceğini, ancak özellikle insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

Boldo bitkisi ve çayı ayrıca ascaridol adı verilen uçucu bir bileşik içerir. Test tüpü ve hayvan çalışmalarında, ascaridol, tropik parazitlerin neden olduğu bir hastalık olan leishmaniasis tedavisinde umut verici bir potansiyel göstermektedir . Yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Son olarak, çayın da kilo kaybına yardımcı olduğu iddia ediliyor, ancak bu iddiayı destekleyecek hiçbir kanıt yok.

Boldo çayı kullanım miktarı

Boldo çayı potansiyel olarak zararlı bir aromatik bileşik olan ascaridole içerdiğinden, günlük olarak içmeniz önerilmez.

Potansiyel komplikasyonlarını en aza indirmek için, ihtiyacınız olduğunu hissettiğinizde sadece 1 bardak (240 mL) boldo çayı için. Ayrıca, sindirim sorunlarına yardımcı olduğuna inanılmasına rağmen , bu kullanımı destekleyen hiçbir bilimsel kanıt bulunmadığını unutmayın.

Ayrıca düzenli olarak tüketilmesi daha güvenli olabilecek yerba mate çayı ile karıştırılmış az miktarda boldo çay içmeyi de tercih edebilirsiniz. Yerba mate genellikle güvenlidir, ancak yine de, günlük veya seyrek yapsanız da, boldo çay içmenin herhangi bir faydasını destekleyecek hiçbir kanıt yoktur.

Boldo ve yerba eş karışımı içmeyi seçerseniz, çayların güvenli bir oranını içermesi gereken hazır bir çay satın almak en iyisidir.

Bu arada, sıvı ekstrakt takviyesi kullanıyorsanız, etikette önerilen dozu aşmayın. Ayrıca, sıvı ekstreler Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından düzenlenmemektedir, bu nedenle bağımsız bir laboratuvarın saflığı ve bileşenleri doğruladığına dair kanıt aramak en iyisidir.

Boldo çayının zararları

Boldo çayı içmenin bazı potansiyel dezavantajları vardır.

Varfarin , kan inceltici bir ilaç, diğer kan incelticileri ve kalp ilaçlarını etkileyebilir . Bunlardan herhangi birini kullanıyorsanız, boldo çay içmeden önce bir doktor ile görüşün.

Boldo çayındaki askaridolün bazı dezavantajları da olabilir. Büyük dozlarda tüketmek karaciğerinize zarar verebilir, topikal maruz kalmalarda deri döküntüsü oluşabilir. Bununla birlikte, boldo çayı hazırlarken bunun olması olası değildir.

Bizi İnstagramda Takip Edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Merve Ekinci

Renkli kişiliğim ile efsane içerikler üretmeye geldim. Asla vazgeçmeyen her kadın gibi biraz süslü ve ne istediğini bilen biriyim. Kafamın içinde kurduğum senaryoları yazılarıma aktarıyorum. Umarım sizlerde keyifle okursunuz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx