Şifalı Bitkiler

Mate Çayının Faydaları, Ne İşe Yarar, Nasıl Demlenir?

Reklamlar

İsmini son zamanlarda daha çok duyduğumuz mate çayının faydaları nelerdir? Bu çay sağlığı faydaları ile çok konuşulacak ve uzun zaman raflarda yerini alacaktır. İsminden çok söz ettiren mate çayı ile vücudunuzu arındırıp sağlığına kavuşabilirsiniz. Bol antioksidanlı bir beden için mate çayını evinizden eksik etmeyiniz. Peki mate çayı ne işe yarar, faydaları nelerdir birlikte göz atalım;

Mate Çayının Faydaları

 • Ödem ve şişkinliği giderir
 • Kalp hastalıklarını önler
 • Vücuda enerji verir
 • Gerginliği ve stresi yok eder
 • Bağırsakları temizler
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Cildi canlandırır

Mate çayı hakkında uzmanların görüşünü merak ediyorsanız yazımızın devamında okuyacaksınız. Mate çayının iyi demlenmesi için de bazı tavsiyelerimiz olacak. Bu tavsiyeleri göz önüne alarak hazırlarsanız harika bir mate çayı içeceksiniz.

Mate Çayı Nedir?

Mate çayı yerba mate isimli bitkinin yapraklarından elde edilmektedir. Yerba mate şifalı bir bitkidir. Ve son zamanlarda yeşil çaya rakip olacak kadar tanınmaya başlamıştır. Özellikle Güney Amerika’da çok tüketilmektedir. Çok yararı olduğu için de daha çok tüketilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için, çok sayıda vitamini içinde bulundurmaktadır.

Reklamlar

Mate çayının içinde kalsiyum, manganez, demir, selenyum, potasyum, magnezyum, fosfor ve vitaminler vardır. Yerba kelimesi bitki anlamına gelirken mate kelimesi kap anlamına gelmektedir. İkisinin bir araya gelmiş hali bitki kabıdır. Yani yerba meta genel olarak bitki kabı olarak bilinir.

Yerba mate bitkisi daha çok tropik iklimi, çok sıcak ve yağışı sevmektedir. Mate çayı Avrupa’da yerlilerin yeşil altını olarak bilinmektedir. Bunun nedeni mate çayının altın kadar değerli olmasıdır. Ve geleneksel yöntemlerle de içilmektedir. Genel olarak mate çayı özel bir pipet ile içilmektedir. Günümüzde çok kişi fincan ile içmektedir. İçimi ve demlemesi geleneklere göre farklılık gösteren bu çay Güney Amerika’da çok popülerdir.

Mate Çayı Faydaları: Ne İşe Yarar?

Mate Çayı Faydaları
Mate Çayı Faydaları

Ödem ve Şişkinliği Giderir

İdrar söktüren mate çayı idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle diyet yaparken tüketildiğinde vücuttaki ödemlerin atılmasını sağlar. İştahı keser ve ani açlıkların önüne geçer. Mate çayı iyi ödemlerin atılması kolaylaşır ve kilo verme süresi kısalır.

Kalp Hastalıklarını Önler

Mate çayının faydalarından birisi de kan dolaşımını rahatlatmasıdır. Mate çayının içinde bulunan vitaminlerin kalp sağlığını korumaya faydası vardır. Mate çayında A, B, C ve E vitaminleri vardır. Bu nedenle de bu çay kan dolaşımını kontrol altına almaktadır.

Reklamlar

Mate çayı ile yeşil çay genel olarak karşılaştırılmaktadır. Mate çayı yeşil çaya göre daha çok antioksidan içermektedir. Vücuda zarar verecek maddelerin atılmasını sağlayarak kişiyi kalp hastalıklarından korur.

Vücuda Enerji Verir

Mate çayının enerji verme özelliği vardır. Enerjiyi yükseltir besin değeri sayesinde sizi yoğun ve hareketli bir güne hazırlar. Eğer yoğun bir gün sizi bekliyorsa güne başlarken 1 fincan mate çayı içebilirsiniz. Böylece enerji dolu olacaksınız. Bedeniniz daha zinde olacaktır. Eğer dinamik ve hareketli olmak isterseniz mate çayını güvenle tercih edebilirsiniz.

Gerginliği ve Stresi Yok Eder

Mate çayının bir diğer faydası da çoğu hastalığa neden olan stresi azaltması vücudu rahatlatmasıdır. Eğer vücudunuzun rahatlamasını isterseniz tercih etmeniz gereken çaylardan birisi de mate çayıdır. Yani papatya çayı ve yeşil çayı yanına mate çayını da ekleyebilirsiniz. Bu çay ile hem rahatlayıp hem de vitaminlerinden faydalanırsınız. Mate çayının antioksidan özelliği gergin ve stresli günlerde faydasını gösterecek kendinizi iyi hissedeceksiniz.

Bağırsakları Temizler

Mate çayı bağırsakları temizler. Ve idrara çıkma sıklığını arttırır. Bağırsaklarınızın temizlenmesini istiyorsanız diüretik etkiye sahip besinler ve içecekler almanız gerekir. Bu içeceklerden birisi de mate çayıdır. Mate çayı ile bağırsaklarınız daha aktif çalışır böylece kolon kanseri olma ihtimaliniz azalır. Daha sağlıklı bir mideye kavuşursunuz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sık sık hastalanıyorsanız mate çayı bağışıklık sistemi için harika bir takviyedir. Mate çayının en önemli  özelliklerinden birisi vücudu hastalıklara karşı korumasıdır. İçindeki vitamin ve mineraller vücudunuzu enfeksiyona karşı korur ve dinçlik verir.

Cildi Canlandırır

Mate çayı cilt içinde çok faydalıdır. Cildinizin hep genç kalmasını sağlar. Yaşlanma geciktirici yani antiaging etkisi vardır. Hücre yenilenmesini destekleyen mate çayı ile ciltte yaşlılık belirtilerine karşı önlem alınabilir. Mate çayının stres giderici etkisi de olduğu için uyku kalitesi de artar.

İlginizi Çekebilir: Kasık Ağrısı Neden Olur?

Mate Çayı Zayıflatır Mı?

Mate Çayı Zayıflatır Mı
Mate Çayı Zayıflatır Mı

Mate çayının zayıflamadaki etkisi nedir, diyet sürecindeki faydaları nelerdir? Mate çayı zayıflatır mı gibi soruların cevapları çok merak edilmektedir. Cevabını yazımızın devamında bulacaksınız.

Eğer spor yapıyorsanız mate çayı içerek spor sırasında ihtiyacınız olan enerjiyi alabilirsiniz. Böylece spor daha etkili olur ve daha çok kalori harcayabilirsiniz.

Mate çayı enerji verdiği için diyet yaptığınız günlerde içerseniz kendinizi daha zinde hissedeceksiniz. Ve metabolizmanız daha hızlı çalışacaktır.

Vücudunuzda ödem varsa mate çayı tam size göre. Vücudunuzdaki ödemler geçtikten sonra yağ yakımınız başlayacaktır.

Mate çayının içinde bulunan vitaminler, yağ yakımı sırasında çalışan enzimleri harekete geçirir ve vücudunuzda yağ birikiminin oluşmasını önlemektedir.

Mate çayı kaç kilo verdirir rakamsal bir sonuç isterseniz bunu vermek mümkün değildir çünkü herkesin kaç kilo vereceği vücudunun durumuna göre değişir. Rakamlar kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ama daha çok kilo vermek isterseniz spor ve sağlıklı beslenmenin yanında mate çayı da içerseniz vereceğiniz kilo biraz daha artacaktır.

Boldo çayı nedir?

Mate Çayı Nasıl Demlenir?

Mate Çayı Nasıl Demlenir
Mate Çayı Nasıl Demlenir

Mate çayı farklı şekillerde demlenebilir. Mate çayı nasıl hazırlanır ele alalım. Ender Saraç ve diğer uzmanlar neler önermiş birlikte bakalım. İlk olarak malzemeleri hazırlayalım;

Mate çayı için gerekli malzemeler, 1 yemek kaşığı kuru ya da öğütülmüş mate yaprakları, 200 ml su, fincan ve french press.

Mate çayını hazırlamak için birkaç yöntem vardır. Mate çayını Güney Amerika usulü ile demlemek biraz zahmetlidir. Bu nedenle isterseniz bu çayı bitki çayı demler gibi demleyebilirsiniz.

Mate çayını geleneksel yöntemlerde bir kap içinde demlerler ucu delikli özel bir pipet ile de içerler.

Mate çayı demlemenin en pratik haline birlikte göz atalım;

 • İlk olarak 1 su bardağı suyu kaynatıp suyun ilk sıcaklığının geçmesini bekleyelim.
 • Eğer çayı fincanda demlemek istiyorsanız, mate yapraklarını fincana ekleyip üzerine sıcak su dökelim.
 • Yaprakların demlenmesi için 7 – 8 dakika kadar bekleyelim.
 • Çayı içmeden önce süzerek başka bir bardağa aktaralım. Ve çayımız hazır, afiyet olsun.
 • Bir diğer seçenek olan french prenss ile çayımızı demleyecekseniz yapmanız gereken french pressin cam haznesine mate yapraklarını döküp sıcak suyu üzerine eklemektir. Aynı şekilde 7-8 dakika kadar demlenmesi için bekleyip sonrasında keyifle içebilirsiniz. Afiyet olsun.

Mate Çayı Nasıl İçilir?

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi mate çayı da bilinçsiz tüketilmemeli, mate çayı içerken aşağıdaki bilgileri göz önüne almanız daha sağlıklı şekilde tüketmenizi sağlayacaktır.

 • Mate çayını günde 1 fincandan fazla içmemelisiniz. Mate çayının fazla tüketilmesi midenizi yorabilir.
 • Eğer mate çayını düzenli olarak tüketmek isterseniz bu aşamada bir hafta aralıklar ile tüketmelisiniz. Yani bir hafta içip bir hafta ara vermelisiniz.
 • Kronik bir rahatsızlığınız varsa ve sürekli ilaç kullanıyorsanız mate çayını içmeden önce doktorunuza danışmalısınız. Çünkü mate ilaçlar ile etkileşime girerek sağlığınızı tehdit edebilir.
 • Mate çayının aç ya da tok içileceği de merak edilen sorulardan birisidir. Mate çayını ara öğünlerde içmeniz daha sağlıklıdır. Aç karnına içilen bitki çayı midenizi daha da hassaslaştırabilir.

Mate Çayı Zararları ve Yan Etkileri

 • Mate çayının fazla tüketilmesi kişiye bol enerji verir bunun sonucunda da kişinin uyku düzeni bozulabilir.
 • Ayrıca mate çayı çok içilirse yan etkilerinden biri de mideyi tahriş etmesidir. Bu çayı çok içerseniz mide hassasiyeti sorunu yaşayabilirsiniz.
 • Mate çayının aç karnına içilmesi tavsiye edilir. Ayrıca kafeinli yapısı nedeniyle uyku kaçırabileceği için akşam saatlerinde içilmemesi de önerilir.
 • Gebelik döneminde ve ameliyat döneminde bu çay içilmemelidir.
 • Kronik rahatsızlığı olan kişiler için mate çayının bilinçsiz tüketimi halinde faydadan çok zarar verebilir. Bu nedenle doktorunuza danışıp onay vermesi halinde bu çayı içmeye başlayınız.

Mate Çayı Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Mate çayını nereden alabilirim diyorsanız, aslında son zamanlarda kolaylıkla bulunan bir çaydır. En yakınınızdaki aktardan mate çayına ulaşabilirsiniz. Farklı firmalar tarafından satılan kurutulmuş mate yapraklarının 150 gramlık paketi ortalama 50 TL’den satılmaktadır. Buna benzer video içeriklerimize ulaşmak için youtube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx