Çiçekler

Cam Güzeli Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Reklamlar

Cam güzeli, iki çenekli çiçek grubuna ait bir çiçek türüdür. İnsanlar, evlerinde veya iş yerlerinde çiçek bulundurmaktan oldukça hoşlanmaktadır. Bunun nedeni ise çiçeklerin hem ortamı daha zarif göstermesi hem de insanların çiçek bakımına duyduğu ilgidir. Bu çiçekte tercih edilebilecek çiçek türleri arasında yer almaktadır.

Ana vatanı Doğu Afrika olan cam güzeli, yetiştirme koşullarının uygun olduğu her alanda gelişip büyümeye devam edebilmektedir. Çiçeğin nasıl yetiştiğine dair gerekli bilgiler edinildikten sonra bu çiçeği besleyip büyütebilirsiniz. Konu ile alakalı bilinmesi gerekenler aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Cam Güzeli Çiçeği Bakımı ve Özellikleri 2024 cam güzeli
Cam Güzeli Çiçeği Bakımı

Cam Güzeli Çiçeği Bakımı

Bu çiçeğin bakımı, büyütmek isteyen kişilerin başlıca dikkat etmesi gereken konuları kapsamaktadır. Bu çiçek, çok fazla sulama gerektiren bir çiçek türü değildir. Bu nedenle toprak kurudukça sulamanız yeterli olacaktır. Ancak toprağın tamamen kurumasına izin vermemeniz gerekmektedir.

Reklamlar

Bunun yanı sıra ılık ortamlarda yetiştirilmesi gerekmektedir. Bu çiçek yaz aylarına ait bir çiçek türüdür ve bu nedenle de aşırı soğuktan korunması gerekmektedir. Soğuktan korurken ortamın çok sıcak olmamasına da dikkat edilmelidir.

Cam Güzeli Çiçeği Özellikleri
Cam Güzeli Çiçeği Özellikleri

Cam Güzeli Çiçeği Özellikleri

İlk kalıntılarına Hindistan, Çin gibi ülkelerde rastlanmış olan çiçek, asıl olarak Doğu Afrika’ya aittir.

Evde veya bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Doğada ise turuncu, pembe, mor gibi renklerde bulunabilmektedir.

Çok dallı bir yapıya sahip olan çiçeğin boyu 30 cm veya 2 metre arasında olabilmektedir.

Reklamlar

Bire diğer adı Yeni Gine olan çiçeğin botanikteki adı Impatiens walleriana olarak bilinmektedir.

Açık havayı sevmesi ile bilinmektedir. Bu nedenle, çok sıcak olmayacak şekilde, güneş altında veya balkonda bulunması doğru olacaktır.

İlkbahar ve sonbahar aylarında devamlı çiçek açabilmektedir. Bakımının iyi yapılması durumunda çiçeklerini sene boyunca koruyabilmektedir.

Cam Güzeli Çiçeği Bakımı ve Özellikleri 2024 cam güzeli
Cam Güzeli Çiçeği Ne Zaman Açar

Cam Güzeli Çiçeği Ne Zaman Açar?

Cam güzeli çiçeği ne zaman açar sorusu, bu çiçek türü ile ilgili olan kişiler tarafından merak edilmektedir. Çiçek, yaz aylarında yetişen ve ılımlı havada çiçek açan bir bitkidir. Bu çiçeğin bakımı düzenli olarak yapılırsa ilkbahar aylarından sonbahar aylarına kadar çiçek açabilmektedir.

Bunun yanı sıra bu çiçeği yetiştiren kişiler, sahip oldukları bitkinin devamlı çiçekli olmasını istiyorsa yine bakımına son derece özen göstermelidir.

Cam Güzeli Çiçeği Nasıl Canlandırılır?

Cam güzeli çiçeği nasıl canlandırılır sorusu, bu bitki türünün bakımı hakkında merak edilen ve yanıtı aranan sorular arasında yer almaktadır. Bu çiçek, yaz bitkisi olduğu için soğuktan mutlaka korunması gerekmektedir. Soğuğa maruz kalan çiçeği derhal ılık bir ortama alarak durumunu kontrol etmelisiniz.
Su ihtiyacını da belirli aralıklarda azar azar karşılamanız gerekmektedir. Bu çiçek çok fazla su isteyen bir bitki değildir.

Cam Güzeli Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Cam güzeli çiçeği bakımı nasıl yapılır diye merak eden kişiler bu çiçeğe sahip olmak ve bakımını yapmak isteyen kişilerdir. Öncelikle bu çiçeği almadan önce özellikleri ve bakımı hakkında detaylı bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü sizin günlük rutininize uymayan bakım şekli, çiçeğinizin ölmesine neden olacaktır.

Bu çiçek, ılık ortamlarda büyüyen ve çok fazla su istemeyen bir bitkidir. Aynı zamanda saksı değişimi de dikkat edilmesi gereken konular arasında görülmektedir. Saksı değişimini sıcak havaların başladığı ilkbahar aylarında yapmanız daha uygun olacaktır.

Cam Güzeli Çiçeği Tohumu

Cam güzeli çiçeği tohumu, tüm botanik ile ilgilenen yerlerde bulunabilmektedir. Bu çiçeğin tohumunu almak isteyen kişiler, henüz çiçek saksı çiçeği olmadan önce baştan yetiştirmek isteyen kişilerdir. Pek çok mağazada veya internet sitesinde çiçeğin tohumunu rahatlıkla bulabilir ve uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Bu çiçek henüz tohum iken de bakımı uygun yapılmalıdır. Çünkü yapacağınız bakım çiçeğin gelişimini doğrudan etkileyecektir.

Cam Güzeli Çiçeği Neden Kurur?
Cam Güzeli Çiçeği Neden Kurur?

Cam Güzeli Çiçeği Neden Kurur?

Cam güzeli çiçeği neden kurur sorusu, bu çiçeği yetiştiren veya henüz yeni almış kişiler tarafından merak edilmektedir. Her çiçeğin bakımı ve gelişim süreci birbirinden oldukça farklıdır. Bu nedenle tercih edeceğiniz çiçek türünü seçmeden önce mutlaka hakkında bilinmesi gereken bilgileri araştırmalısınız.

Bu çiçek, Doğu Afrika kökenli bir çiçek olmakla birlikte ülkemizde de yetiştirilmektedir. Daha çok ılıman bölgelerde gelişim gösteren bu çiçek türü, yaz aylarında çiçek açmaktadır. Havaların ısınmasıyla başlayan çiçek açma dönemi sonbahara kadar devam etmektedir. Çiçek açma dönemi ve diğer gelişim dönemlerinde çiçeğin bakımı aksatılmamalıdır. Bu çiçeğin kurumasına neden olabilecek bazı nedenler vardır. Bu nedenler;

  • Çok fazla güneş altında bırakmak
  • Aşırı soğuklara maruz bırakmak
  • Toprağını değiştirmemek
  • Aşırı sulamak şeklindedir.

Yukarıdaki durumlar göz önünde bulundurulduğunda ve gereken ilgi gösterildiğinde çiçeğinizin kurumasını önleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi alabilmek için çiçeğin özelliklerini araştırmanızda da fayda olacaktır.

Cam Güzeli Çiçeği Nerede Durmalı?

Cam Güzeli Çiçeği Nerede Durmalı

Bu çiçeği yetiştiren kişilerin aklında cam güzeli çiçeği nerede durmalı sorusu da fazlasıyla yer edinmiş durumdadır. Bitkiler ve çiçek türleri, uygun ortam ve koşullarda bulundurulmalıdır. Bu sağlanan imkanın yanı sıra bakımı da tam anlamıyla yapıldığında çiçekler daha uzun ömürlü olacaktır.
Çiçek, fazla soğuk ve fazla sıcak ortamlardan uzak tutulmalıdır. Evde bakılmak istendiğinde hava alabilecek bir ortamda tutulması doğru olacaktır. Bunun için balkon tercih edilebilir. Bahçede yetiştirmek isteyen kişiler ise bu çiçeği güneş alabilen bir konuma ekmelidir. Aynı zamanda aşırı rüzgar olmayacak bir ortamda bulunması da tavsiye edilen konumlar arasında yer almaktadır. Aksi halde cam güzeli çiçeği kuruyacaktır.

Cam Güzeli Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Afrika kökenli olup, biden farklı renge ev sahipliği yapan cam güzeli çiçeği halk arasında gine çiçeği olarak da bilinir. Adı ile ismi uyuşan çiçekler arasında olan cam güzeli, en iyi yetiştiği yer cam kenarı olduğu için bu adı almıştır. Hem evde hem bahçede bakılabilen bir çiçek olan cam güzeli, genellikle evde bakımı tercih edilen bir çiçektir.

Cam güzeli çiçeğinin yaklaşık olarak 60 cm’e kadar uzayabilir. Boyu uzadıkça çiçekleri de büyür. İlkbahar ve sonbahar arasında sürekli çiçek açar ve bakımı iyi yapılırsa çiçeklerini bir yıla kadar koruyabilir. Bu çiçek güneşi seven bir çiçek olup, direkt olarak güneş ışığından korunması gerekir. Aşırı güneş aldığı zaman çiçekleri solarak yaprakları kurumaya başlar. Hava akımından da oldukça etkilenen bir çiçek olduğu için soğuk ya da çok sıcak ortamlarda bırakılmamalıdır. Özellikle öğle güneşinden korunması gerekir.

Cam güzeli çiçeği bakımı yapılırken yılda en az bir kere vitamin ve mineral takviyesi yapılmalıdır. Cam güzeli çiçeği saksı değişimi ise sıcak ayların başlangıcında yani nisan ayında yapılmalıdır. Solan çiçekleri kesmekte çiçeğiniz için faydalı olacaktır. Cam güzeli çiçeği sulama işlemi ise yazın bol bol yapılması gerekir. Toprağın kurumamasına da ayrıca dikkat edilmelidir. Toprak ne çok ıslak ne de çok kuru olmamalı sadece nemli olmalıdır.

Cam güzeli çoğaltma işlemi ise; en çok kullanılan ve daha kolay olan kökten ayırma yöntemi ile yapılır. Kökten ayırdığınız çiçeği hemen başka bir saksıya dikerek çoğaltılması yapılmış olur. Kökten ayırarak başka saksıya koyduğunuz çiçek en kısa sürede büyüyerek çiçek açmaya başlayacaktır. Çoğaltma işlemi için en uygun zaman mayıs ayıdır.

Bu yazımızı beğendiyseniz Barış çiçeği Bakımı ve Özellikleri isimli yazımız da ilginizi çekebilir.

YouTube Kanalımıza Abone olarak yeni çıkan videolarımıza ulaşabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx