Sağlık

Çörek Otu ile Vajinal Mantar Tedavisi

Reklamlar

Son zamanlarda çok merak edilen konulardan birisi de çörek otu ile vajinal mantar tedavisidir. Peki vajinal mantar enfeksiyonu nedir, nasıl tedavi edilir?  Merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir?

Kadınların hayatların en az bir kere yaşadığı bir enfeksiyon çeşididir. Çoğunlukla basit bir ilaç yada bitkisel tedavi ile edilebilmektedir. Fakat bazı zamanlarda bu enfeksiyon sık tekrar eder. İlaçlara direnç gelişir, kronik mantar enfeksiyonu haline gelir. Bu durumda kadının yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir.

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir ?

Özel bölgede yanma, kaşınma ve normalden fazla beyaz bir akıntı varsa vajinal mantar olabilir. Ve belirtileri sık idrara çıkma ve cinsel ilişki sırasında ağrıdır.

Reklamlar

Vajinal Mantar Akıntısı Nasıldır?

Vajinal mantarın akıntısı kişiden kişiye değişse de çoğunlukla beyaz krem rengindedir. Ve bazen krem ve çökelek kıvamında, peynir gibi pütür pütür olabilmektedir. Vajinal mantardan dolayı meydana gelen akıntı çoğunlukla kokusuz olsa da bazen ekşimsi bir kokusu olabilmektedir.

Vajinal Mantar Nedenleri Nelerdir?

Vajinal mantar oluşumuna neden olan virüslerden birincisi yani çok görüleni Candida albicans adında bir maya hücresidir. Vajinal mantar enfeksiyonu olan kadınların büyük çoğunluğunda bu bahsedilen maya hücresine rastlanmaktadır. Normal şartlarda vücudumuzda bu maya hücresi vajinal florada bulunmaktadır.

Maya hücresi normal şartlar vücudumuzun yapısında bulunsa da diğer bakteriler ile bir denge içinde sorunsuz olarak bir aradadırlar.  Fakat bazı nedenlerden dolayı maya hücrelerinin olması gerekenden çok fazla çoğalması ile hastanın dengesi bozulur. Ve mantar enfeksiyonu belirtileri görülmeye başlar.  

 • Stres,
 • Gebelik,
 • Bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar,
 • Antibiyotik kullanımı,
 • Bazı doğum kontrol hapları,
 • Yanlış hijyen kuralları,
 • Genital temizliğin yanlış yapılması
 • İntim likit denilen florayı bozan sabunların kullanılması,
 • Sıkı dar naylon iç çamaşırı kullanımı
 • Havuz ve denizden sonra ıslak mayo ile vakit geçirmek kandida mantar hücrelerinin artmasına neden olabilir.
Vajinal Mantar Kaşıntısına Ne İyi Gelir
Vajinal Mantar Kaşıntısına Ne İyi Gelir

Vajinal Mantar Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Vajinal mantar enfeksiyonunun kaşıntısında ilk olarak vajinal krem ile tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Ve daha çok bitkisel tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Sadece krem ya da sadece bitkisel tedavi tek başına yeterli olmayacaktır. Çünkü enfeksiyon vajinanın iç kısmından meydana gelmektedir.

Reklamlar

Mantar enfeksiyonu olan kadın cinsel açıdan aktif ise fitil tedavisi uygulanmaktadır. Fakat daha önce cinsel birliktelik yaşamadıysa vajinal mantar hapı olarak adlandırılan ağızdan ilaç tedavisi alması gerekmektedir. Tedaviye ek olarak vajinal mantar kremleri kullanılabilmektedir. Bunun yanında kullanabilecek ek seçeneklerden birisi de doğal ve bitkisel ürünlerdir.

Vajinal Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinal mantar çoğunlukla ilaç ile tedavi edilebilmektedir. Eğer kronik hale gelmezse tedavisi daha kolaydır. Kronik vajinal mantar tedavisi hastanın yaşam standartlarını düşürebilmektedir. Bunun tedavisi daha zordur ve zaman alır.

Vajinal mantar enfeksiyonunun kronik hale gelmemesi için dikkat etmeniz gereken nokta enfeksiyona sebep olan nedeni ortadan kaldırmaktır. Mesela antibiyotik kullanımı mantar oluşumuna sebep olduysa antibiyotik kullanmamaya çalışılmalıdır. Eğer naylon çamaşırlar enfeksiyona sebep olduysa pamuklu rahat çamaşırlar tercih edilmelidir.

Şu ayrıntıya dikkat edilmelidir ki kullanılan ilaçlar geçici kısmen etki sağlamaktadır. Asıl olarak dikkat edilmesi gereken hastanın kendi vücudunu tanıması ve kişisel bakımına temizliğine dikkat etmesidir. Ve vajinal mantar enfeksiyonunu oluşturan durumlardan uzak olması oldukça önemlidir.

Vajinal mantar tedavisinde kullanılan yöntemler;

 • Vajinal mantar krem tedavisi,
 • Vajinal mantar fitil tedavisi,
 • Vajinal mantar hapı,
 • Vajinal mantar doğal bitkisel tedavileri olarak sıralanabilir.
Vajinal Mantarın Bitkisel Tedavisi
Vajinal Mantarın Bitkisel Tedavisi

Vajinal Mantar Krem Tedavisi Etkili Midir?

Vajinal mantar enfeksiyonu olan kişilerde özel bölgede kaşıntı, kızarıklık ve yanma batma hissi olabilmektedir. Krem ile vajinal mantar şikayetleri iki üç gün kullanım sonrasında azalmaktadır. Fakat krem tedavisi tek başına yetmeyecektir. Bunun nedeni enfeksiyonun vajinanın iç kısmından kaynaklanmasıdır. Enfeksiyonun kesilmesi için hap kullanılması ve enfeksiyona neden olan olgunun ortadan kaldırılması oldukça önemlidir.

Vajinal Mantarın Bitkisel Tedavisi

Vajinal mantarın etkilerinin azalması için doğal ve bitkisel tedavilerden faydalanılabilir. Çörek otu yağı ve elma sirkesi ile tedavinize ek olarak kullandığınızda etkili sonuçlar alabilirsiniz. Fakat elma sirkesinin fazla kullanımı sonrası bazı yan etkiler meydana gelebilmektedir.

Çörek Otu ile Vajinal Mantar Tedavisi

Çörek otu kadınlarda daha çok görülen rahim ve vajinal iltihaplara iyi gelmektedir. Çörek otu, iltihabı ve akıntı oluşturan mantar hücrelerini yutan vücut savunma hücrelerini destekler ve iyi gelmeyi başarmaktadır.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

Çörek otunun en çok kullanılan şekli soğuk sıkım olarak elde edilmiş yağıdır. Genital bölgenize çörek otu yağını sürerek iltihap ve enfeksiyonlar üzerinde fayda sağlamasına yardımcı olabilirsiniz. Çörek otu yağının diğer etkili olduğu alanlarda saç dökülmesi ve saç derisinde oluşan kepeklerdir. Eğer çörek otu sirke ile kaynatılıp gargara yapılırsa diş ağrılarına karşı etkilidir. Çörek otu suyunun sivilcelere iyi geldiği de bilinmektedir. Yapmanız gereken çörek otu suyu ile sivilcelerin üzerine pansuman yapmaktır.

Vajinal Mantar Evde Tedavi Edilebilir Mi?

Bitkisel yöntemleri tedaviye ek kullansanız da evde vajinal mantar tedavisi oldukça zaman alacak ve ilerlemesine neden olacaktır. Hastanın yukarıda saydığımız belirtileri vara vakit kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına danışması ve ilaçlarını düzenli olarak kullanması gerekmektedir.

Vajinal mantar hastalığı olan kişilerin bağışıklık sistemlerini güçlü tutmaları, bol vitaminli beslenmeleri, C vitamini yönünden zengin sebze ve meyve tüketmeleri gerekmektedir. Ve doğal, az işlenmiş besinler tercih etmeleri, sağlık açısından olumsuz olan fast food, tatlı, yağlı, pasta, kek, kurabiye gibi gıdalardan uzak durmaları oldukça önemlidir. Bunlara dikkat etmeleri tedaviye olumlu katkı sağlayacaktır.

Gebelikte Vajinal Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüm kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonu çok görüldüğü gibi hamile kadınlarda da görülebilmektedir. Hormonlar ve vajinal flora değiştiği için kadınlar bu dönemde vajinal mantara daha yatkın hale gelebilmektedir.

Düşük riski olan ve bundan dolayı vajinal fitil krem kullanan anne adaylarında vajinal mantar daha çok görülebilmektedir. Anne adayının vajinal mantar enfeksiyonuna yakalanması durumunda tedavisinde ağızdan ilaçlar tercih edilmez.

Hamilelikte vajinal mantar tedavisi için daha çok tek kullanımlık bebeğe zarar vermeyen vajinal fitiller ve kremlerin kullanması gerekmektedir. Ve vajinal mantar enfeksiyonunun tedavisi için kültür testi yapılmalı ve gebelik diyabeti açısından kan testleri yapılmalıdır.

Bebeklerde Vajinal Mantar Tedavisi
Bebeklerde Vajinal Mantar Tedavisi

Bebeklerde Vajinal Mantar Tedavisi

Bazı zamanlarda bebeklerde de vajinal mantar enfeksiyonu görülebilmektedir. Buna sebep olan faktörler herhangi bir hastalık için kullanılan antibiyotikler, bebeğin bezinin uzun süre değiştirilmemesi, bebek bezinin alerji yapması, bebek çamaşırlarının iyi durulanmamış olması ve kullanılan sabunlar bebeklerde ve kız çocuklarında vajinal mantar enfeksiyonuna yol açabilir. Tedavisi için doktorunuza danışarak uygun kremi kullanmalısınız.

Emziren Annelerde Vajinal Mantar

Emziren annelerde vajinal mantar enfeksiyonu meydana gelirse uygun tedavi yöntemlerinden birisi kremdir. Fakat emziren annelerde gereken durumlara krem ve fitil de kullanılabilmektedir.

Vajinal Mantar Diyabet Hastalığı ilişkisi nedir?

Vajinal mantar hastalığında kan şekeri ve takibi çok önemlidir. Bu noktada az önce bahsettiğimiz sağlıklı beslenme ve sporun önemini tekrar vurgulamaktayız. Doktorunuzun verdiği şeker ilaçlarını da düzenli olarak kullanmalısınız.

Uzun zaman boyunca kan şekeri düşmeyen yüksek olan diyabet hastalarında vajinal mantar enfeksiyonları daha çok görülmektedir. Ve diyabetik hastalarda geçmeyen ve tekrarlayan vajinal mantar görülmektedir. Bundan dolayı tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonu olan hastalar diyabet açısından incelenmelidir.

Vajinal Mantar Bulaşıcı Mıdır?

Evet vajinal mantar enfeksiyonu bulaşıcıdır. Ortak kullanım alanları, tuvalet, hamam, sauna gibi yerlerden bulaşabilir. Ve cinsel birliktelik yolu ile bulaşma ihtimali yüksektir.

Vajinal Mantar Adeti Geciktirir Mi?

Adet gecikmesi ile vajinal mantar enfeksiyonunun bir bağlantısı yoktur. Vajinal mantar enfeksiyonu adet gecikmesi yapmamaktadır.

Vajinal Mantar Erkekten Geçer Mi?

Mantar enfeksiyonu nem sevdiği için kadınlarda daha çok görülmektedir. Fakat cinsel ilişki sırasında kadından erkeğe geçebilmektedir. Fakat erkeklerde kadınlardaki gibi çok fazla belirti olmamaktadır.

Vajinal Mantar Erkekte Belirtisi?

Mantar enfeksiyonlara erkeklerde çok görülmemektedir. Görülse bile çoğu zaman belirti vermez. Fakat genital bölgede kaşıntı kızarıklık ve pul pul cilt dökülmeleri görülebilir. Kaşıntı ve tahrişe bağlı olarak da ciltte çatlar oluşur ve acı hissi de meydana gelebilir.

Kadınlarda Vajinal Mantar Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Vajinal mantar tedavisinde geç kalınırsa makata ve kalçalara doğru ilerler. Ve eğer tedavi için geç kalınırsa kronik – tam iyileşmeyen bir enfeksiyon halini alabilir. Bundan dolayı da bütün hastalıklarda olduğu gibi vajinal mantar tedavisinde de erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir.

Vajinal Mantar Bacak Ağrısı Yapar Mı?

Merak edilen sorulardan birisi de vajinal mantar bacak ağrısı yapar mı sorusudur. Vajinal mantar bacak ağrısı yapmamaktadır.

Bu yazımızı beğendiyseniz bir diğer Frengi Nedir konulu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Hepinize sağlıklı günler diliyoruz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx