Sağlık

Diz Kapağındaki Çıtırtı Sesi Neyin Belirtisidir, Neden Olur?

Reklamlar

Yorucu bir iş sonucunda ya da günlük aktiviteler sırasında diz kapağındaki çıtırtı sesi neyin belirtisidir, neden olmaktadır ele alacağız. Bu gelen çıtırtı sesi normal mi yoksa endişelenmeli mi bunun için yazımızı okumaya devam ediniz.

Diz Kapağındaki Çıtırtı Sesi

Dizlerim Neden Çatırdıyor?

Diz Kapağındaki Çıtırtı Sesi Neyin Belirtisidir ve neden çatırdar? Diz kapağındaki çıtırtı sesi her zaman sağlık sorununa işaret etmez. Vücudumuzdaki eklemler kemiklerin eklem yüzeyleri tarafından oluşturulur ve özel bir kabuk içindedir, bu kabuk eklem sıvısını içerir, sürtünmeyi azaltır, bu nedenle kemiklerin kaymasını sağlar. Eklemler hareket sırasında yastıklamaya yardımcı olur.

Spor yaptığınız zaman eklemleriniz gerilir ve bunun sonucunda doktorların krepitus dediği hoş olmayan sesler meydana gelebilir. Bu bir tür patoloji değildir ve eklemlerle ilgili sorunları göstermez. Yani spor yaptığınız sırada dizleriniz çatırdıyorsa telaş yapmanıza gerek yok. Bu durum çocuklar ve ergenlerde sıklıkla görülür. Bu yaşta vücut sadece gelişiyor ve büyüyor, bu nedenle eklemlerin boyutlarında bir orantısızlık olabilir. Bu nedenle, diz eklemleri büküldüğünde bir çatırtı duyulabilir.

Reklamlar
Diz Kapağındaki Çıtırtı Sesi Ne Zaman Hastalık Belirtisidir?
Diz Kapağındaki Çıtırtı Sesi Ne Zaman Hastalık Belirtisidir?

Diz Kapağındaki Çıtırtı Sesi Ne Zaman Hastalık Belirtisidir?

Diz kapağındaki çıtırtı sesinin yanında aşağıdakilerden bir ya da birkaçı da varsa bu hastalığa işaret edebilir. Bu durumda önlem alabilirsiniz;

 • Dizlerde ağrı,
 • Şişlik,
 • Hareketteki zorluklar,
 • Uyuşma

Dizdeki Ağrı Hangi Rahatsızlıklara İşaret Eder?

Diz de çok fazla çatırdama ve ağrı varsa eklem rahatsızlıklarına işaret edebilir. Bunlar arasında artrit, artroz, osteoartrit ve diğerleri vardır.

Artrit

Artrit, eklem dokularında şiddetli ağrıya neden olan ve kıkırdak için dejeneratif sonuçlara yol açan inflamatuar bir süreçtir.

Artroz

Artroz, kemik süreçlerinde bir artış, dokuların tükenmesi ve tahribatı ve sinovyal sıvıda bir azalmanın eşlik ettiği eklemde fizyolojik bir değişikliktir.

Reklamlar

Eklem hipermobilite sendromu

Hastalık, eklemlerin aşırı esnekliği ve hareketliliği ile ilişkilidir. Bu gibi durumlarda, diz ekstansiyon ve fleksiyon sırasında çok kuvvetli bir şekilde çatırdar. Çoğu zaman, bu patolojiye genetik ve hormonal bozukluklar neden olur.

Diz Çıtırdaması Daha Çok Kimlerde Görülür?
Diz Çıtırdaması Daha Çok Kimlerde Görülür?

Diz Çıtırdaması Daha Çok Kimlerde Görülür?

Çoğu zaman, dizlerde çatırdama ve eklemlerde ağrı şu kişilerde görülür:

 • Fazla kilolularda,
 • Rahatsız ayakkabılar giyenlerde,
 • Uzun süre uyuşturucu kullananlarda,
 • Hormonlar ve metabolizma ile ilgili sorunları olanlarda,
 • Çok yüksek fiziksel aktivitede bulunanlarda veya hareketsiz yaşam tarzı sürenlerde,
 • Düz tabanlı kişilerde.

Dizleriniz Çatırdıyorsa Ne Yapmalısınız?

Yukarıda saydığımız şikayetler ile diz çatırdamanız devam ediyorsa bir ortopedi uzmanı veya romatolog ile iletişime geçmeniz gerekir. Doktorunuz sizi muayene edecek, röntgen veya MR isteyecektir. Bunların sonuçlarına göre teşhis koyacak ve bir hastalık olduğu ortaya çıkarsa, çatırtının nedeninin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

Diz Kapağındaki Çıtırtı Sesini Azaltmak İçin Öneriler

 • Orta derecede fiziksel aktivitede bulunun.
 • Kilonuzu verin ve sağlıklı beslenin.
 • Rahat ve tercihen ortopedik ayakkabılar giyin.

Doktora gitmeyi uzun süre erteleyemezsiniz, onu ziyaret etmek ciddi bir hastalığın ortaya çıkmasını tespit etmeye veya önlemeye yardımcı olacaktır. Çıtırtı herhangi bir hastalığa işaret etmiyorsa hasta sağlıklı olduğunu anlayacak ve çıtırtı konusunda endişelenmeyecektir.

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Sıkıntıya ağrı ve rahatsızlık eşlik ettiğinde bir uzmana başvurmak gerekir. Dizler yük altında, çömelme sırasında çatırdıyor ve herhangi bir rahatsızlığa neden olmuyorsa, bu durum genel olarak fizyolojik bir norm olarak kabul edilebilir.

Ayrıca doktora gitme nedeni diz bölgesinde herhangi bir şişlik, iltihaplanma, yanma hissi ve karıncalanma olmalıdır. Bu durumlarda, kendi kendinize ilaç veya merhem kullanmamalısınız.

“Orada bir şey hareket ediyor veya yuvarlanıyor” gibi mekanik bir hisle tek tıklamalar duyulursa, bir inceleme yapmak zorunludur. Bu semptom, dizin biyomekaniğinin ihlal edildiğini gösterir.

Diz Eklemi Sesini Engellemek İçin Ne Yapabiliriz?

Bu durumda diz problemlerini önlemeye yardımcı olmak için, kuadriseps adı verilen uyluğunuzun önündeki kasları güçlendirmeye çalışmalıyız. Yürüyüş, bisiklet ve yüzme, kuadriseps kasını güçlendirmek için yararlı olabilir.

Ayrıca çeşitli başka egzersizler de yardımcı olabilir. Belirli egzersizler hakkında sorularınız varsa veya başka tıbbi durumlarınız varsa, doktorunuzla konuşmanızı öneririm.

Güçlü kuadriseps kası patellofemoral ekleminizden yükünün bir kısmını alabilir. Böylece diz eklemindeki kıkırdağın yıpranma olasılığını azalır. Ayrıca, daha fazla kıkırdak hasarı ve diğer diz yaralanmalarını önlemeye yardımcı olmak için, eklemi aşırı yüklemekten kaçınılmalıdır.

Eklemde krepitus ile birlikte diz ağrısı veya sıvı birikmesi gibi semptomlar görülebilir. Bu durum diğer diz sorunların başlangıcına işaret edebilir. Örneğin, diz eklemindeki diz ağrısının ve eklem şişliğinin yaygın bir nedeni olan osteoartrit gibi. Osteoartrit dizdeki kıkırdak aşınması durumunda gelişebilir.

Diğer diz semptomları gelişmesi durumunda hızlı bir şekilde dizin değerlendirilmesi önemlidir. Tedavi edilmediğinde, osteoartrit dahil bazı diz rahatsızlıkları ağrı, eklem hasarı ve sonunda sakatlığa neden olabilir. Ancak hızlı bir şekilde tanı konur ve tedavi edilirse eklemlerde hasar oluşmaz. Diz Kapağındaki Çıtırtı Sesi Neyin Belirtisidir yazımız şimdilik bu kadar.

İlginizi çekebilir: Nefes Darlığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Youtube kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx