Sağlık

Dolven Şurup Ne İşe Yarar? Dolven Şurup Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Dolven şurup analjezik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip bir ilaçtır. Bu yazımızda Dolven şurup nedir, Dolven şurup ne için kullanılır, Dolven şurup ne işe yarar, Dolven şurup yasaklandı mı ve Dolven pediatrik şurup nasıl kullanılır gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Dolven Şurup Nedir?
Dolven Şurup Nedir?

Dolven Şurup Nedir?

Dolven şurup genel olarak aneljezik, anti-inflamatuar, antipiretik, kardiyak terapi, dekonjestan, lokal anestezik, nonsteroidal, anti-inflamatuar, ağrı kesici, eklem ve kas ağrıları giderici özelliklere sahiptir.

Bu şurup genel olarak ankilozan spondilit, artrit, osteoartrit, regl ağrısı, sırt ağrısı, ağrı, boğaz ağrısı, ağrı, sırt, bursit, baş ağrısı, grip, dismenore, diş ağrısı, enfeksiyon, larenjit, ateş, migren, kas ağrıları ve ağrıları, nevralji, ödem, patent ductus arteriosus, peroneal müsküler atrofi, soğuk, psoriatik artrit, kasık gerginliği, burkulmalar ve gerilmeler, romatoid artrit, rinit, omuz tutulması, spondilit, spondiloartrit, diş ağrısı, tendinit, tenozilharit, tenozit ve tenozillieutis artrit gibi hastalıkları iyileştirmek için kullanılır.

Reklamlar
Dolven Şurup Ne İçin Kullanılır?
Dolven Şurup Ne İçin Kullanılır?

Dolven Şurup Ne İçin Kullanılır?

Romatizmal ve kas ağrısı, sırt ağrısı, nevralji, migren, baş ağrısı, diş ağrısı, dismenore, ateş gibi çeşitli rahatsızlıklar da dahil olmak üzere hafif ila orta şiddette ağrıların giderilmesi ve soğuk algınlığı ve grip semptomlarının giderilmesi için kullanılır.

Ayrıca migren, baş ağrısı, sırt ağrısı, diş ağrısı, menstrüel krampları, nevralji ve adet ağrılarının yanı sıra romatizmal ve kas ağrılarının giderilmesi için kullanılır.

Dolven şurubu ağrıyı dindirir ve iltihabı ve sıcaklığı azaltır, ayrıca baş ağrılarını ve diğer ağrı türlerini giderir. Ayrıca soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hafifletir.

Dolven şurup, romatoid artrit (jüvenil romatoid artrit hastalığı dahil), ankilozan spondilit, osteoartrit ve diğer romatoid olmayan (seronegatif) artropatilerin tedavisinde analjezik ve anti-inflamatuar etkileri nedeniyle kullanılır.

Reklamlar

Eklem dışı romatizmal durumların tedavisinde, bu şurup genel olarak omuz tutulması, bursit, tendinit, tenosinovit ve bel ağrısı gibi periartiküler hastalıklarının tedavisinde de kullanılır. Dolven ayrıca burkulma ve incinme gibi yumuşak doku yaralanmalarında da kullanılabilir.

Dolven ayrıca dismenore, diş ağrısı ve ameliyat sonrası ağrı gibi hafif ila orta dereceli ağrıların giderilmesinde analjezik etkisi ve migren baş ağrısı dahil baş ağrısının semptomatik rahatlaması için endikedir.

Dolven Şurup Yasaklandı Mı?

Hayır, yasaklanmadı. Bu şurup doktor kontrolünde kullanıldığı zaman herhangi bir zarar vermez.

Dolven Şurup Fiyatı

Sadece eczanelerden temin edebileceğiniz bu şurubun fiyatı 13,26 TL.dir.

Dolven Pediatrik Şurup Nasıl Kullanılır?

Bu şurup yalnızca oral yoldan alınması ve kısa süreli kullanım içindir. Semptomları kontrol etmek için gerekli olan en kısa süre için en düşük etkili doz kullanılarak istenmeyen etkiler en aza indirilebilir.

On iki ila on sekiz yaş arasındaki çocuklarda ve ergenlerde bu tıbbi ürün üç günden fazla gerekliyse veya semptomlar kötüleşirse doktora başvurulmalıdır.

On sekiz yaş ve üzerindeki yetişkinler için, semptomların hafifletilmesi için gerekli olan en kısa süre için minimum etkili doz kullanılmalıdır. Ürün on günden fazla gerekliyse veya semptomlar kötüleşirse veya devam ederse, hasta bir eczacı veya doktora başvurmalıdır.

Sadece oral uygulama ve kısa süreli kullanım içindir. Kısa süreli kullanım sırasında semptomlar devam ederse veya kötüleşirse hastaya doktora başvurması tavsiye edilmelidir. Semptomları kontrol etmek için gerekli olan en kısa süre için en düşük etkili doz kullanılarak istenmeyen etkiler en aza indirilebilir. Yetişkinlerde ürün on günden fazla gerekliyse veya semptomlar kötüleşirse hasta bir doktora danışmalıdır.

Dolven Şurup Prospektüs

Çocuklarda Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı;

  • 6 ay ile 1yaş arası: Günde üç defa 2,5ml(yarım ölçek-çocuğunuzun 7 kg’dan ağır olması koşulu ile)
  • 1 ile 2 yaş arası: Günde üç-dört defa 2,5 ml (yarım ölçek)
  • 3 ile 7 yaş arası: Günde üç-dört defa 5 ml (bir ölçek)
  • 8 ile 12 yaş arası: Günde üç-dört defa 10 ml (iki ölçek)

Yetişkinlerde Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı;

  • Yetişkinler için önerilen doz, bölünmüş dozlar halinde günde 1200-1800 mg’dır (günde üç defa 4-6 ölçek).
  • Bölünmüş dozlar halinde verilen günlük doz 2400 mg’ı geçmemelidir.
Dolven Şurubu Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler
Dolven Şurubu Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler

Dolven Şurubun Yaygın Yan Etkileri

Dolven Şurubun Yan Etkileri arasında; baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı,, hazımsızlık, ishal, kusma, kabızlık, şişkinlik, karın ağrısı, kanamaya bağlı katran renkli, kötü kokulu dışkı, mide ve bağırsakta kanama, kan veya kahve telvesi gibi kusma (hematemez) döküntü ve yorgunluk.

Dolven Şurup nedir, Ne İşe Yarar sorusuna yanıt verdik. Bir başka şurup türü olan Duphalac şurup hakkında yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

İnstagram Adresimiz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx