Sağlık

Duphalac Şurup Ne İşe Yarar? Duphalac Şurup Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Duphalac şurup içeriğindeki laksative maddeler sayesinde kabızlığı gideren bir ilaçtır. Peki Duphalac şurup nedir, Duphalac şurup fiyatı ne kadar, Duphalac şurup ne için kullanılır, Duphalac şurup kullanmadan önce bilinmesi gerekenler nelerdir, Duphalac şurup nasıl kullanılır ve Duphalac şurup kullananlar yorumları nelerdir? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Duphalac Şurup Nedir?

Duphalac, laktuloz adı verilen bir müshil içerir. Dışkıyı yumuşatır ve daha kolay geçmesini sağlar. Bu ilaç bağırsağa su çeker. Ama vücudunuz tarafından emilmez.

Duphalac şurup genel olarak kabızlığı tedavi etmek için kullanılır (seyrek bağırsak hareketleri, sert ve kuru dışkı). Duphalac, hepatik ensefalopatiyi (kafa karışıklığına, titremeye, bilinç düzeyinde azalmaya neden olan bir karaciğer hastalığı) tedavi etmek için kullanılır.

Reklamlar

Duphalac Şurup Fiyatı

Bu şurubun 2023 yılı güncel eczane satış fiyatı 182.23 liradır.

Duphalac Şurup Nedir?
Duphalac Şurup Nedir?

Duphalac Şurup Ne İçin Kullanılır?

Duphalac şurup (laktuloz) bir şeker türüdür. Kalın bağırsakta, suyu, bağırsağa çeken ve dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olan hafif asitlere parçalayarak çalışır. Duphalac şurup, kronik kabızlığı tedavi etmek için oral yoldan alınır.

Duphalac Şurup Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Eğer laktuloza veya Duphalac şurubun diğer bileşenlerinden herhangi birine karşı alerjiniz (aşırı duyarlılığınız) varsa bu ilacı kullanmayınız.
 • Galaktozemi adı verilen nadir bir sorununuz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 • Normal kabızlık, gastrointestinal perforasyon dışında herhangi bir şeyin neden olduğu bir tıkanıklığınız varsa veya perforasyon riski bu ilacı kullanmayınız.
 • Toplam laktaz eksikliğiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 • Glukoz-galaktoz malabsorpsiyonu varsa bu ilacı kullanmayınız.
 • Yukarıdakilerden herhangi biri sizin için geçerliyse Duphalac şurubu kullanmayınız. Emin değilseniz, doktorunuzla konuşunuz.
 • Herhangi bir tıbbi rahatsızlığınız varsa, Duphalac şurubu almadan önce doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
 • Açıklanamayan karın ağrısı çekiyorsanız, Duphalac şurubu almadan önce doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
 • Süt şekerini sindiremiyorsanız (laktoz intoleransı) Duphalac şurubu almadan önce doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
 • Diyabetiniz varsa ve hepatik ensefalopati tedavisi görüyorsanız, Duphalac dozunuzu ayarlamadan önce doktorunuza danışınız. Bu ilaç, yüksek doz çok miktarda şeker içerir. Bu nedenle doktorunuz anti-diyabetik ilacınızın dozunu ayarlamanız gerekir.
 • Ayarlanmamış dozların kronik kullanımı (günde iki ila üç yumuşak dışkıyı aşan) veya yanlış kullanım ishale yol açabilir ve bedenin elektrolit dengesinin bozulmasına neden olabilir.
 • Müshillerle tedavi sırasında yeterli miktarda sıvı içmelisiniz (günde yaklaşık iki litre, altı ila sekiz bardağa eşittir).
 • Duphalac şurubu birkaç gün kullandıysanız ve durumunuzda herhangi bir iyileşme yoksa veya semptomlar kötüleşirse lütfen doktorunuza başvurunuz.
 • Özel durumlarda doktorunuz bir çocuk veya bebek için Duphalac şurup reçete edebilir. Bunların içinden durumlarda doktorunuz tedaviyi dikkatle denetleyecektir.
 • Başka bir ilaç alıyorsanız, yakın zamanda aldıysanız veya alma ihtimaliniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz.
 • Duphalac şurubu aç veya tok karnına alınabilir. Ne yiyip içebileceğiniz konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur.
 • Bu ilacı almadan önce eğer hamileyseniz veya emziriyorsa doktorunuzla veya eczacınızla konuşun. Duphalac hamilelik ve emzirme döneminde çok gerekli olduğu zaman kullanılabilir. Doğurganlık üzerinde herhangi bir etki beklenmemektedir.
 • Duphalac şurubun güvenli bir şekilde araç kullanma veya makine kullanma yeteneğiniz üzerinde hiçbir etkisi yoktur veya ihmal edilebilir düzeydedir.
Duphalac Şurup Nasıl Kullanılır?
Duphalac Şurup Nasıl Kullanılır?

Duphalac Şurup Nasıl Kullanılır?

Duphalac’ı her zaman tam olarak bu kullanma talimatında belirtildiği şekilde veya doktorunuzun veya eczacınızın söylediği şekilde alınız. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

• Duphalac’ı bir kaşık veya ölçü kabından alın. Meyve suyu veya su ile karıştırabilirsiniz. Bol sıvı tüketmeniz önerilir (gün boyunca yaklaşık 6-8 bardak).

Reklamlar

Dozu hemen yutunuz. İçeriğindeki şeker nedeniyle diş çürüğüne zarar verdiği için ağzınızda tutmayınız.

Duphalac’ın çalışmaya başlaması iki ila üç gün sürer. Bu süreden sonra ihtiyacınıza göre aldığınız dozu azaltabilirsiniz. Yetişkinler ve ergenler için başlangıç ​​dozu günde 15-45 ml olmalıdır. Bundan sonra doz günlük 15-30 ml olarak ayarlanabilir.

Yedi ila on dört yaş arası çocuklar için başlangıç ​​dozu günde 15 ml olmalıdır. Bundan sonra doz günde 10-15 ml olarak ayarlanır.

Bir ila altı yaş arası çocuklar için normal doz günde 5-10 ml’dir. Bir yaşın altındaki bebekler için ise normal doz günde 5 ml’ye kadardır. Çocuklarda ve bebeklerde müshil kullanımı istisnai ve yetersiz olmalıdır.

Yaşlı hastalarda ve böbrek veya karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanım için özel doz yok

tavsiyeler bulunmaktadır. Kullanmanız gerekenden daha fazla Duphalac şurubundan kullandıysanız Duphalac’ı kullanmayı bırakmalı ve bir doktor veya eczacı ile konuşmalısınız. İshal, elektrolit kaybı ve karın ağrınız olabilir.

Bir doz Duphalac’ı unutursanız endişelenmeyin. Sadece bir sonraki dozu normal zamanında alın.

Duphalac’ı kullanmayı bırakırsanız, doktorunuzla konuşmadan tedaviyi kesmeyin veya değiştirmeyiniz. Bu ürünün kullanımıyla ilgili başka sorularınız varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Duphalac Şurup Kullananlar

“ciddi sıkıntı yaşadığım dönemde (kolonoskopi+endoskopi olmama kadar gitmişti), sabahları (!) kahvaltıdan sonra (!) 2 ölçek (!!) içtiğim halde ve prebiyotik lif (laxafiber) ile birlikte kullandığımda dahi normal insan standartlarını biraz yakalamama yardımcı olmuş ilaç. * *

şunu demeye çalışıyorum: kimsenin ne dediğine değil, doktorun önerdiğine göre kullanın. her bünyede aynı etkiyi yaratmıyor. o kadar yoğun kullandığımda bile ne gaz ne şişkinlik hissetmedim. hissedemedim.*

bu arada çölyaktan şüphelenmişlerdi, fakat sonunda hassas bağırsak sendromunda (bkz: irritabl bağırsak sendromu) karar kıldılar.

beslenme ve biraz da hayat tarzımı değiştirince düzene girdi denebilir artık. hala normal insan standartlarımı yakalayamamış olmam da gereksiz bir detay olsun burada.”

“uzun süreli yatan hastalarda da hareketsizlikten kaynaklı bağırsak faaliyetlerinin yavaşlaması nedeniyle kullanılan ilaç. böyle bir durumda 2 ay boyunca kullanmak zorunda kalmıştım. aman allahım!!! o tat yüzünden haftalarca tatlı bişey yiyemedim. ayda bir kabız olanlar için tadı leziz olabilir fakat her gün tüketmek bir müddet sonra şerbetçi işkencesine dönüşüyor. iyi ki hayatımdan çıktın duphalac. seni hiç özlemeyeceğim.”

“tıpkı lansor gibi hayat kalitenizi en üst düzeyde etkileyen ilaçlardan biri. lansor’u dayadın canın ne istiyorsa yedin, 5 gün 6 gün miden yanmadan dünyanın tüm lezzetlerine baktın belki ama bir de bunları çıkarmak gerekiyor.

işte o noktada da duphalac devreye giriyor. güya 8-12 saat içinde etki göstermeli ama bende maks. 2 saatte etki gösteriyor. hamile kadın gibi şişen karnımın yarattığı o inanılmaz rahatsız edici durumu 2 saatte ortadan kaldırıyor.

yeniden doğmuş ve tekrar geleceğe umutla bakan bir insan oluyorum adeta.

keşke her türlü rahatsızlık için lansor ve duphalac gibi bir ilaç olsaydı.”

“kronik kabızlık sorunu çeken biri olarak son zamanlarda işe girmemden dolayı bu durum oldukça hayatımı etkilemeye başlamıştı. tuvalete çıkamama sorunum 1 hafta kadar sürüyordu ki babam bu ilacı önerene dek. ilk denememde bir yemek kaşığı bu ilaçtan içtim ve üstüne 10 bardak su içtim. 3-4 saat bekledikten sonra tuvalete çıktım ama çok da rahat çıktım denemez. sonrasında eczanede çalışan bir arkadaşımın önerisiyle ilacın içinde bulunan ölçekle içtim ve arkadaşım ölçeği her içişinde azalt sana uygun olan mg’ı bul dedi. akşam bütün ölçeği içtim ve biraz önce su gibi büyük tuvaletimi yaptım. şuan karnımın boşalmasından dolayı rahatım ve bu entryi yazıyorum. herkese tavsiye ederim.”

Duphalac şurup nedir, ne işe yarar bu şurubu kullananlar hakkında aktaracaklarımız şimdilik bu kadar. Daha önce yazdığımız Sipraktin Şurup yazımızı okuyabilirsiniz.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx