Sağlık

Efudix Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Efudix Krem Faydaları

Reklamlar

Efudix krem genel olarak farklı cilt lezyonlarını iyileştiren bir ilaçtır. Peki Efudix krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

UYARI! İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır.

Efudix Krem Nedir?

Bu krem senil, aktinik ve arsenik formları içeren keratozlar, keratoakantom, Bowen hastalığı, yüzeysel bazal hücreli karsinom gibi kötü huylu deri lezyonlarının lokal tedavisi amacı ile kullanılır. Derin, penetran veya nodüler bazal hücre ve skuamöz hücreli karsinomlar genellikle Efudix krem tedavisine yanıt vermez. Başka hiçbir tedavinin mümkün olmadığı bu tür durumlarda sadece palyatif tedavi olarak bu krem kullanılmalıdır.

Reklamlar

Efudix Krem Ürün Açıklaması

Efudix Krem
Efudix Krem

Efudix Krem İlaç Bilgileri

Meda Pharma İlaç San. Ve Tic. Ltd. Şti

Geri Ödeme KoduA14488
Satış Fiyatı138.78 TL [ 21 Şubat 2022 ]
Önceki Satış Fiyatı 101.23 TL [ 21 Şubat 2021 ]
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8698856350350
Etkin Madde5-fluorouracil
ATC KoduL01BC02
Efudix Krem İlaç Bilgileri

Efudix Krem Muadili

5-Fluorouracil enj. çöz. için flakon, 5-Fluorouracil Biosyn ampül, 5-Fluorouracil EBEWE enj. çöz. için flakon, 5-Frotu enj. çöz. için flakon ve Fivoflu enjektabl sol. içeren ampül bu kremin muadili ürünleridir.

Efudix Krem Fiyatı

Bu kremin güncel eczane satış fiyatı 138.78 TL’dir.

Efudix Krem Ne işe Yarar?
Efudix Krem Ne işe Yarar?

Efudix Krem Ne işe Yarar?

Bu krem, yaşlanmanın veya güneş ışığına maruz kalmanın neden olduğu cildin dış katmanını etkileyen kanser öncesi ve kanserli büyümeleri tedavi etmek için kullanılır. Senil, aktinik ve arsenik formları da içeren keratozlar ayrıca güneş lekeleri, Bowen hastalığı (bir cilt kanseri türü), yüzeysel bazal hücreli karsinom (bir cilt kanseri türü) ve keratoakantom gibi cilt rahatsızlıklarını iyileştirmek ve tedavi etmek amacı ile bu krem uygulanır.

Reklamlar

Güneş keratozları, güneş ışığına çok fazla maruz kalmanın neden olduğu ciltte pürüzlü, kızarık, pullu veya sorunlu lekelerdir. Yüz, burun, kulaklar, göğüs, kollar ve ellerin arkası gibi güneşe maruz kalan bölgelerde daha yaygındır. Güneş keratozları genellikle zararsızdır ancak sonunda cilt kanserine dönüşme riski küçüktür.

Bowen hastalığı, bir veya daha fazla küçük pullu kırmızı deri lekesine neden olur. Derinin dış katmanında anormal hücrelerin büyümesi olduğunda ortaya çıkar. En sık alt bacakta bulunur.

Keratoakantom, güneşten zarar görmüş ciltte veya tüylü ciltte ortaya çıkan bir büyümedir. Genellikle hızlı büyürler ve daha sonra küçülerek tedavi edilmeden iyileşebilir.

Bu krem sizin için neden reçete edildiğine dair sorularınız varsa mutlaka doktorunuza sorun. Bununla birlikte, doktorunuz başka bir amaç için bu ilacı reçete etmiş olabilir.

Efudix Krem Faydaları

Bu krem genel olarak senil, aktinik ve arsenik formları içeren keratozlar, güneş keratozları, güneş lekeleri, keratoakantom, Bowen hastalığı, yüzeysel bazal hücreli karsinom gibi deri lezyonlarının giderilmesi için kullanılan bir ilaçtır.

Efudix Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Normal yanıt modeli erken ve şiddetli inflamatuar fazlar (genel olarak ciltte yoğun ve lekeli hale gelebilen eritem ile karakterize edilir), nekrotik bir faz (cilt erozyonu ile karakterize edilir) ve son olarak iyileşme (epitelizasyon meydana gelmesi ile karakterize edilir) olur. Yanıtın klinik görünümü genellikle bu kremin tedavisinin ikinci haftasında ortaya çıkar. Ancak bu tedavi etkileri bazen daha şiddetli olabilir ve ağrı, su toplanması ve ülserasyonu içerir. Oklüzif pansuman, cildin enflamatuar reaksiyonlarını artırabilir.

Bu kremi kullanırken sigara içmemelisiniz veya ateşe yaklaşmamalısınız. Aksi halde ciddi yanık riski olabilir. Bu ürünle temas eden kumaş (giysi, yatak takımı, pansuman gibi) daha kolay yanar ve ciddi bir yangın tehlikesi oluşturur. Giysileri ve yatak takımlarını yıkamak, ürün birikimini azaltabilir ancak tamamen ortadan kaldıramaz.

Bu kremi kullanırken doğal güneş ışığı, solaryum ve bronzlaşma yatakları gibi UV radyasyonuna maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

Önceden var olan subklinik lezyonlar, bu krem kullanımının ardından belirgin hale gelebilir.

Bu krem ile tedavi sırasında herhangi bir ciddi cilt rahatsızlığı, uygun bir topikal steroid krem ​​kullanımıyla hafifletilebilir.

Onaylanmış reçeteleme bilgilerine göre kullanıldığında bu kremin sağlıklı cilt üzerinde minimum etkisi olmalıdır.

Brivudin, sorivudin veya analogları ile tedavi ile sonraki Efudix uygulaması arasında en az dört haftalık bir aralık geçmelidir.

Yardımcı maddeler, stearil alkol ve propilen glikol, lokal cilt tahrişlerine (örneğin, kontakt dermatit) neden olabilir. Yardımcı maddeler metil parahidroksibenzoat ve propil parahidroksibenzoat alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Bu kremin hamile kadınlarda kullanımına ilişkin yeterli veri bulunmamaktadır. Hamile kadınlar, bu kremi kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlar, bu kremin tedavisi sırasında gebe kalmamalı ve tedavi sırasında etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalıdır. Tedavi sırasında bir hamilelik meydana gelirse, hastaya tedaviye bağlı yan etkilerin çocuğa yönelik riskleri konusunda bilgi verilmelidir ve genetik danışmanlık önerilir.

Bu kremin anne sütüne geçmesiyle ilgili bilgi mevcut değildir. Emzirilen çocuk için risk dışlanamaz bu nedenle bu krem emziren annelerde kullanılmamalıdır. Emzirme sırasında kullanılması kesinlikle gerekliyse, emzirmeye son verilmelidir.

Efudix Krem Kullanımı

Doktorunuz veya eczacınız tarafından size verilen tüm talimatları dikkatlice izleyin. Bu broşürde yer alan bilgilerden farklı olabilirler.

Bu kremi doktorunuzun önerdiği şekilde uygulayın. Metal olmayan bir aplikatör, pamuklu çubuk veya lastik bir eldiven kullanarak ince bir krem tabakasını cildinizin etkilenen bölgelerine uygulayın ve hafifçe ovalayın. Çok fazla krem kullanmayın. 

Bu kremin mukoza ile temas etmesine izin vermemeye çok dikkat edin. Bu kremin gözler, göz kapakları, burun delikleri ve dudaklar gibi mukoza bölgeleri ile temas etmemesine özen gösterin. Bu kremi kullandıktan hemen sonra ellerinizi dikkatlice ve iyice yıkayın. Bu kremi kullandıktan sonra doktorunuz sizden kapatıcı bir pansuman uygulamanızı isterse, etkilenen bölgeye  her gün yeni bir kapatıcı pansuman uygulayın.

Bu kremi doktorunuzun önerdiği şekilde günde bir veya iki kez uygulayın. Sabahları ve ardından öğleden sonra veya akşamın erken saatlerinde tekrar uygulayın. Bu kremi yatmadan hemen önce uygulamayın. Yastıklar veya çarşaflarla temas, bu kremi tedavi gerektirmeyen normal cilde istenmeyen yayılmasına neden olabilir. İlacınızı her gün yaklaşık aynı saatte kullanın. Bu kremi her gün aynı saatte kullanmak en iyi etkiyi sağlayacaktır. Aynı zamanda ne zaman kullanacağınızı hatırlamanıza yardımcı olur.

Bu kremi doktorunuz size söylediği sürece kullanmaya devam edin. Tedaviye ülserasyon aşamasına kadar, genellikle üç ila dört hafta devam edin. İyileşme süreci genellikle tedavi bitiminden bir ila iki ay sonra tamamlanır. Tedavi edilen bölgeyi çevreleyen sağlıklı cilt bazen kızarır ancak kısa süre sonra tedavi durdurulduğunda normal rengine döner.

Eğer kullanmayı unutursanız kaçırdığınız dozu daha fazla uygulayarak telafi etmeye çalışmayın. Ne yapacağınızı tam olarak bilmiyorsanız doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Efudix Krem Yan Etkileri

Bu krem, doğru kullanıldığında genellikle minimum riske sahip, iyi tolere edilen bir ilaçtır. Bu krem hamilelikte veya hamile kalmaya çalışıyorsanız kullanılmamalıdır.

Geçici veya kalıcı hiperpigmentasyon veya hipopigmentasyon bu kremin yan etkileri arasındadır. Herhangi bir nedenle deri iltihaplandığında her zaman pigment hücrelerini tahriş etme olasılığı vardır. Bu krem, potansiyel olarak kalıcı açık veya koyu lekelere neden olur. Kalıcı pigmentasyon değişikliği çok nadirdir ancak bu riskin farkında olmanız ve doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Halihazırda melazma gibi yüz pigmentasyon problemleriniz varsa yüksek risk altında olabilirsiniz ve doktorunuzla konuşmalısınız.

Rosacea’nın kötüleşmesi veya yeni telanjiektazi yine bu kremin yan etkileri arasındadır. Bazen bu krem iltihabı, ciltteki kan damarlarının boyutunu artırabilir ve bu da yüz derisine benekli veya kızarık bir görünüm verebilir. Buna yardımcı olmak için kremler veya lazer kullanılabilir ancak nadiren bu, hastalar için kalıcı olabilir. Zaten rosacea veya cildinizde kırmızı leke varsa, bu konuda doktorunuzla konuşmalı ve bu risk konusunda endişeleriniz varsa potansiyel olarak diğer tedavileri düşünmelisiniz.

Efudix Krem Hakkında Merak Edilen Sorular

Efudix krem hakkında merak edilen soruları sizin için cevapladık.

Efudix Krem Sivilce Tedavisinde Kullanılır Mı?

Hayır, bu krem sivilceler üzerinde etkili değildir.

Efudix Krem HPV Tedavisinde Kullanılır Mı?

Bu krem HPV tedavisinde etkin değildir.

Efudix Krem Genital Bölge İçin Kullanılır Mı?

Hayır, bu krem genital bölgede kullanılmaz.

YouTube Kanalımız Abone Olabilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

2 Yorum
Eski
Yeni Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
2
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx