Sağlık

Ensede Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer?

Reklamlar

Ensede çıkan sivilceler hakkında hazırladığımız bu içerikte Ensede geçmeyen sivilce, Ensede sert sivilceler, ensede çıkan sivilcenin nedenleri gibi konulara değineceğiz.

Sivilceler vücudumuzda sadece yüzümüzde değil yüzümüz dışında sırtta, üst kol bölgesinde, göğüs ve karın arasında, omuzlarda, boyunda ve ensede de meydana gelebilir. Bu bölgelerde sivilce çıkması da oldukça normal bir durumdur, paniğe kapılmanıza gerek yoktur.

Vücutta oluşan sivilceler de yüzümüzde meydana gelen sivilcelerle aynı sebepten ortaya çıkarlar. Vücudumuzun aşırı yağ salgılanması ve ölü cilt hücrelerinin gözenekleri tıkaması ile sivilce ortaya çıkabilir. Yani sivilceler enfeksiyon ve kızarıklık ile ortaya çıkar vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelir. Ancak ense ve boyun çıkan sivilcelere bazı şampuanların ve iyi durulanmamanın da sebep olduğu söylenmektedir.

Reklamlar

Ense bölgenizdeki deriniz daha kalın ve dayanıklı olduğu için burada meydana gelen sivilceler yüzünüzdeki sivilceler kadar hızlı geçmemektedir. Yani hızlı geçmediği için yanlış bir şey yaptığınız düşüncesine kapılmayınız.

Ensede Çıkan Sivilceler
Ensede Çıkan Sivilceler

Ensede ve Boyunda Neden Sivilce Çıkar?

Ensenizde sivilce çıkmasının asıl nedeni çoğunlukla saçlarınızdan gelen yağlardır. Bu bölge de gözenekleriniz tıkanarak sivilce oluşumu artabilir. Bu durum saçları çok yağlanan kişilerde daha çok görülmekte olup saç bakımı konusunda dikkat etmelidirler. Aynı zamanda kullandığını bazı losyon, şampuan ve saç kremleri de gözeneklerinizi tıkayarak sivilce oluşumunu hızlandırır. Ve bu bölgede oluşan sivilceler iltihaplı ve hassas yapıya sahiptirler.

Ense ve boyun kısmında elinizle oynama alışkanlığınız varsa, sürtünme ile bu bölgede sivilce oluşumunu da hızlandırmış olursunuz. Boynunuzun ve ensenizin devamlı temas halinde olduğu yastık yorgan gibi eşyalarınızın sık temizlenmemesi de sivilce oluşumunu hızlandırır. O yüzden sık sık yastık kılıflarınızı ve çarşaflarınızı değiştirmelisiniz.

Ensede Çıkan Sivilceler
Ensede Çıkan Sivilceler

Ense ve Boyun Sivilceleri Nasıl Geçer?

Boyun bölgesinde cildinizin yapısı ve yüzünüzün yapısı da aynı özelliklere sahip ve hassas olduğu için yüzünüz için uyguladığınız doğal yöntemleri bu bölgede de uygulayabilirsiniz. Evde bulunan malzemeler ile hazırlanacak bazı kürler sizi sivilcelerden kurtaracaktır.

Reklamlar

Boyun bölgesi yüzünüz gibi hassas olmasına karşın ense bölgeniz yüzdeki deriden farklıdır. Bu yüzden vücudunuzun diğer bölgelerindeki sivilceler için uyguladığımız yöntemleri uygulamanız daha uygun olacaktır. Ensede meydana gelen sivilceler için uygulanabilecek maske tarifleri;

Yulaf Ezmesi ve Bal Maskesi

Maskenin içinde yer alan yulaf fazla yağı ve kiri yok etmektedir. Bal ise antibakteriyel ve iltihap gidericidir bu yüzden sırt sivilceleri için çok ideal bir yöntemdir.

Kullanılacak malzemeler 3 yemek kaşığı sade yulaf ezmesi, 2 veya 3 yemek kaşığı Bal ve karışımı pişirecek kadar su.

Maskeyi hazırlarken öncelikle su ile yulaf ezmesini pişirmelisiniz. Pişen yulaf ezmesine balı ilave ederek soğumasını bekleyiniz. Soğurken karıştırın eğer karışımda bir kuruma varsa bir kaşık daha bal ekleyebilirsiniz. Ensenizde oluşan sivilcelere bu maskeyi uygulayabilirsiniz. 20 dakika ensenizde beklettikten sonra maskeyi ılık bir duş altında üstünüzden çıkardığınızda etkisini hissedeceksiniz. Maskeyi haftada 2 gün sivilceleri yok edene kadar istediğiniz sonucu elde edene kadar uygulayabilirsiniz.

Karbonat

Karbonatın özelliği kullanıldığı bölgede vücudun yağ üretimini azaltmasıdır. Sivilcelerin üzerine uygulamak için su ve karbonatı karıştırarak bir krem elde etmeliyiz ve karışımı ense bölgenize sürerek ovalamalısınız. 1-2 dakika boyunca ovaladıktan sonra 20 dakika kadar kurumasını bekleyip kuruduktan sonra yıkayarak durulayabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera birçok cilt bakım ürününde kullanılmaktadır, yapışkan kıvamı ile aloe vera cildimizi nemlendirmek ve yağ oranını dengelemek için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda rahatlatıcı özelliği ile bu bölgedeki yanma ve kaşıntı hissini de azaltmaktadır.

Tarçın

Cildinizde oluşan iltihabı azaltmak için toz tarçın oldukça başarılıdır. Toz tarçını bal ile karıştırıp ensenizdeki sivilcelerin üzerine sürüp ovalamalısınız. Sonrasında ılık su ile cildinizi durulayabilirsiniz. Bu işlemi gün aşırı uygularsanız sivilcelerin kaybolduğunu görebilirsiniz.

Ensede Çıkan Sivilceler
Ensede Çıkan Sivilceler

Ensedeki ve Boyundaki Sivilcelerin Nedenleri

Ense ve boyun bölgesinde oluşan sivilcelerin, hormon bozukluğu ve hormonlardaki dengesizlikler, kadınların adet zamanları, cildin fazla yağlı yapısı ve herhangi bir sebeple gözeneklerin tıkanmış olması, hamilelik süreci, kullanılan deterjanlar, şampuan, krem vb kullanılan ürünlere karşı alerji, ilaçların yan etkisi, Kortizonlu ilaçlar ve b12 vitamin hapı kullanımı, karaciğer hastalıkları stres, depresyon gibi sebepleri vardır.

Bazı zamanlarda ensenizdeki kılların yanlış yönde büyüdüğü ve bunun sonucunda ensede kıl dönmeleri oluşur. Dokunduğunuzda acıyan şişkin kıl dönmeleri de ensede sivilce oluşmasına sebep olabilmektedir.

Bazılarımız gergin ve stresli olduğumuz zamanlarda alışkanlık olarak avuç içleriyle enselerine dokunurlar. Bunun sonucunda ellerinizdeki ve tırnaklardaki kirler, mikroplar, ensenizdeki gözenekleri tıkayıp sivilce oluşumunu hızlandırır.

Ensede Çıkan Sivilceler
Ensede Çıkan Sivilceler

Ensedeki Boyundaki Sivilcelerden Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Sivilce oluşumunun en önemli sebebi bakteri ve mikroplardır. Sivilce oluşumunu en aza indirmek için kişisel temizliğinize özen göstermelisiniz.

Ensenizde ve vücudunuzda oluşan sivilceler için bir dermatoloğa görünmelisiniz. Doktorunuzun size reçete ettiği ilaçları da düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Aynı zamanda doktorunuzun tavsiye ettiği sivilce karşıtı içeriği olan sabunlar ve ılık su kullanabilirsiniz. Cildinizi ılık suyla güzelce durulayıp sabun kalıntıları bırakmamaya özen gösteriniz. Gözeneklerinizi kapatmak için ensenize soğuk su serpmelisiniz. Cildinizi tahriş etmeden bir havluyla kurulamalısınız.

Ayrıca doktorunuzun reçete ettiği kremin içeriğini okumalı ve sivilceyle baş etmede birebir olan benzol peroksit içerdiğini görmelisiniz.

Vücudunuzun nemini korumak için bol bol su içerseniz, sık su içmek sivilcelerin oluşumunu engelleyecektir. Ensenizde sivilce oluşuyorsa ensenizin boynunuzun hava almasına engel olmayacak boğazlı kazaklar ve fularlar kullanmamalısınız.

Bizi İnstagramda Takip Edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

5 Yorum
Eski
Yeni Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
5
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx